Zločinné spolčenie už aj vo vašom obchode!

Po tom, čo sa imperialistickým kapitalistom podarilo intrigami a hospodárskym nátlakom rozložiť prosperujúcu a sociálne orientovanú ekonomiku Venezuely, presunuli svoje aktivity aj do slovenského maloobchodu s cieľom zobrať ľudské právo na mliečne výrobky slovenským pracujúcim.

Našťastie bdelý Orgán sociálneho štátu aktivity zločinných obchodných reťazcov odhalil a vyrúbil im mastnú pokutu. Organizátorom zločinného spolčenia proti pracujúcemu ľudu svojstojnej Slovenskej (reálne stále socialistickej) republiky bola spoločnosť Rajo. Pôvodne slovenská spoločnosť, ktorú predali (Dzurinda s Miklošom?) nemeckému veľkokapitálu.

Spoločnosť Rajo okrem toho, že zneužíva povedomie pracujúcich o značke Rajo ako o slovenskej značke mliekarenských výrobkov (pričom výrobky sa vyrábajú v západnom Nemecku) sa pokúsila uplatniť na Slovensku nekalú praktiku, známu napríklad u americkej imperialistickej firmy Apple, a to určovať konečnú cenu svojich výrobkov v predajnej sieti spolčených obchodných reťazcov.

Je pravdepodobné, a sociálne a národne orientovaní zástancovia boja proti západným obchodným reťazcom veria v to, že Orgán sofistikovane využil svoje právomoci s cieľom vytlačiť národne sa tváriacu značku vo vlastníctve západných Nemcov zo slovenského trhu. Pretože na trhu, dokonca v tých istých zločinných obchodných reťazcov si slovenský spotrebiteľ môže kúpiť maslo a mliečne výrobky aj od správne národne orientovaných výrobcov, resp. výrobcov zo spriatelených socialistických krajín. A preto je ťažko predstaviteľné, že by si kupoval mliečne výrobky s umelo (spolčením odsúdených) zvýšenou cenou.

Orgán vo svojom zdôvodnení zrejme zámerne použil argumentáciu v neoliberálnom jazyku, keď ako dôvody pre udelenie pokuty uviedol ochranu trhu, neoliberálneho nástroja vykorisťovania pracujúcich. Slovenskí pracujúci túto lesť privítali s chápavým úsmevom na tvári. Pretože dobre vedia, že spriatelené Orgány bežne proti neoliberálnemu „voľnému“ trhu bojujú práve snahou o vytlačenie výrobkov z kapitalistickej cudziny.

S potešením je treba konštatovať, že o odhalení sprisahania ako prvý informoval denník SME, kedysi pravicovo orientovaný. Dnes už plne na strane sociálnych práv každej lobistickej skupiny. V dnešnom článku (akože vydanom tlačovou agentúrou) denník SME tiež nenápadne promuje aktivitu svojej domácej finančnej skupiny, ktorú realizuje propagandistická agentúra NetSuccess, ktorú vlastní Petit Press a.s., vydavateľ denníka SME. Petit Press a.s. ako správna novosocialistická firma je v transparentnom vlastníctve akcionárov, držiacich akcie na doručiteľa.

Princíp portálu konspiratori.sk je jednoduchý: Inzerent sa rozhodne investovať do internetovej kampane napríklad 10 000,- eur. Tieto sa potom rozdelia portálom, kde sa v podstate náhodne a rovnomerne zobrazia reklamné správy. Ak sa podarí obmedziť počet portálov, kde sa dotyčná reklama zobrazí, tých 10 000,- sa rozdelí na menej častí a hlavne medzi tie „správne“ portály. No a cieľom portálu konspiratori.sk za mediálneho tlaku „mienkotvorných“ vlastníkov tejto marketingovej schémy je „presvedčiť“ inzerentov, aby svoju reklamu nenechali zobrazovať v závadných (čítaj konkurenčných, či protisocialistických) internetových portáloch. Ak by sa snáď inzerent rozhodoval dlhšie, resp. sa nebodaj nechcel rozhodnúť správne, isto sa nájde dosť spriaznených blogerov, ktorí si už danú firmu podajú (momentálne je populárna nálepka podpory extrémizmu).

Že vám to príde ako učebnicový príklad zneužitia postavenia na trhu spravodajských a mediálnych portálov? Nuž, od toho je tu ten správny Orgán. Ktorý koná len v prospech (vybraných) občanov. Nie v prospech ochrany trhu ako takého. Proste čisto „trhovo,“ v prospech fašistického štátu a jeho korporátnych vlastníkov.

5,800 celkovo návštev, 1 návštev dnes

23 odpovedí

 1. Avatar
  júl 13, 2016

  Niektorým to môže pripadať vtipné, ale kto nepozná kontext, nevie priradiť hodnotu narážkam a sarkazmom obsiahnutým v článku.

  Thumb up 7 Thumb down 2

  Odpovedať

  • Avatar
   júl 13, 2016

   Už chápem:

   Ako sa Rajo spolčilo s Tescom či Jednotou, aby bolo maslo a mlieko drahšie
   SME 11. júl 2016 o 16:47 Adam Valček
   http://ekonomika.sme.sk/c/20213050/ako-sa-rajo-spolcilo-s-tescom-ci-jednotou-aby-bolo-maslo-a-mlieko-drahsie.html

   Thumb up 1 Thumb down 0

   Odpovedať

   • Avatar
    júl 13, 2016

    Ten link je súčasťou článku 🙂
    A nie, nepochopil si. Rajo sa určite nespolčilo s reťazcami s cieľom, aby bolo maslo a mlieko drahšie. To by sa im nemohlo podariť. Určite to nebolo tak, že sa dohodli a držali cenu masla a mlieka. Oni sa dohodli na úrovni cien výrobkov firmy Rajo. A to je priepastný rozdiel. V tých reťazcoch si zákazník mohol kúpiť maslo, mlieko a ostatné mliečne výrobky za trhovú cenu, resp. za cenu neovplyvnenú dohodou.

    Thumb up 5 Thumb down 3

    Odpovedať

 2. Avatar
  júl 13, 2016

  A co konkretne je netrhove na tom ze niektori inzerenti cez zdruzenie konspiratorov sami slobodne rozhodli nedavat svoju vlastnu reklamu na niektore stranky? 🙂

  Thumb up 1 Thumb down 1

  Odpovedať

  • Avatar
   júl 13, 2016

   Ja som „porovnal“ resp. do jedného článku uviedok dva prípady. Z môjho pohľadu ani jeden nie je nejakým narušením trhu. Obe sú to bežné praktiky.

   Pričom ale nebudem zakrývať, že tá smetiarska praktika mne osobne smrdí viac. Na môj vkus je tam priveľa pokrytectva. Kým rajo sa môže brániť tak, že je jeho právom stanovovať ceny svojich výrobkov na trhu, tak smetiari sa skutočný dôvod svojho obchodného modelu snažia zakryť. Normálne sa budú biť za transparentnosť, budú verejne pranierovať kadejaké strety záujmov. Ale keď potrebujú promo pre konspiratori.sk, tak si ho nechajú napísať v TASR a tá v správe „zabudne“ uviesť, že dotyčná firma (NetSuccess) je vo vlastníctve vydavateľa silne zainteresovaného subjektu. Podobne ako členovia previerkovej komisie, väčšina z nich je platená (aj) vydavateľom SME.

   A čo pri písaní článku prekvapilo aj mňa je, že Petit press a.s. je schránková firma, resp. možno ešte horšie (akcionári sú totálne anonymní). Tak to mi potom príde skutočne choré, ak v projekte konspiratori.sk obviňujú nejaké médium z toho, že nemá jasných vlastníkov.

   Thumb up 6 Thumb down 3

   Odpovedať

 3. Avatar
  júl 13, 2016

  kua, vy tu za tych privatizerov, korporatnych akcionarov atd. aj zivot polozite :)…sranda je, ze ste si zase v blogu strelili do kolena…najprv oslava velkokapitalu a vzapati na to negativna narazka na fasizmus…to je ako ospevovat vegetarianstvo a potom si v noci chodit do chladnicky odhryznut z klobasy…mate v tych jednokolajovych (jednoduche suvislosti neschopnych chapat) IT mozockoch slusny junkyard
  .
  inac, uz ste niekedy niekde poculi slovo „kartel“ ? 🙂

  Thumb up 8 Thumb down 12

  Odpovedať

  • Avatar
   júl 14, 2016

   myslim. ze aj Ty si celkom uspesny strelec do vlastneho kolena.

   TRH je SVET. kartelove dohody na neregulovanom trhu su teoreticky aj prakticky nemozne.
   najprv zregulovat trh (hranicami-ciary na mape, clami, dovoznymi prirazkami, patentmi, nasilnym zasahovanim do nakladov vyrobcu, monopolnym menovym systemom, licenciami atd, atd…) a potom ho chranit protikartelovymi dohodami je to iste ako zmlatit niekoho kazde rano a osetrovat ho, pricom sa stavat do pozicie, ze ja ako osetrovatel som potrebny pre ochranu toho mlateneho-ved kto by ho osetroval?…

   a teraz trochu od veci: co tak kolky, noviny, casopisy, cigarety, lieky… tu nam akosi kartelova dohoda, kde je hlavnym hracom stat, nejako nevadi?!
   dvojite videnie?

   Thumb up 6 Thumb down 4

   Odpovedať

 4. Avatar
  júl 14, 2016

  Pospíšila chápem.
  Sarkamus, ironia, ……. to sú už jediné zbrane, ktoré môže rozumný človek použiť, pokial sa nechce donekonečna dohadovať s hlupákmi. Dnešný šialene demagogický svet, plný hlupákov ovládaných etatistickými, „socialnymi“ gaunermi, už nie je priestorom pre zdravý rozum.
  O to smutnejšie je, že aj na tomto maličkom biednom , vraj neetatistickom ostrovčeku (menejstatu.sk) , to má zdravý rozum ťažké.

  Thumb up 7 Thumb down 4

  Odpovedať

  • Avatar
   júl 14, 2016

   presne tak… ti co su za co najvyvazenejsie podmienky na trhu su „zli“ etatisti, a obhajcovia kartelov naopak ti „dobri“ privrzenci trhu… tu na vasom malom ostrovceku bez hlupakov 🙂

   Thumb up 10 Thumb down 9

   Odpovedať

  • Avatar
   júl 14, 2016

   „šialene demagogický svet, plný hlupákov ovládaných etatistickými, “socialnymi” gaunermi“
   Ale múdrosť nikdy nevládla svetu; bez ohľadu na fakt, či máme, alebo nemáme pravdu, ľudí, ktorí vôbec o takých veciach rozmýšľajú, bude vždy menšina. Nebol by to problém, nebyť demokratického zriadenia. Masy sa dajú veľmi ľahko skorumpovať, keď ide o prerozdeľovanie a blahobyt zadarmo. Ak aj po väčšinu ľudských dejín o vládnutí rozhodoval len jednotlivý vládca, nemal až také dôvody vôbec sa starať do obchodu – principiálne, celá krajina patrila jemu bez ohľadu na mieru vyvlastnenia – a preto je dobré, keď si to myslí (a nič viac).

   „pokial sa nechce donekonečna dohadovať s hlupákmi“
   Nemusíš. Keďže v mojom okolí sa vyskytujú hlavne etetisti a nezaujatí, stačila mi jedna dobrá (asi) etatistka, ktorá spoznáva svet ako motýľ po vyliahnutí z larvy a vždy sa pri tej existencii dá vyrozprávať o ideách a myšlienkach bez námietok. Vypočuje a povzbudí :D.

   Thumb up 6 Thumb down 7

   Odpovedať

 5. Avatar
  júl 19, 2016

  Clanok celkovo je az tak moc sarkasticky ze uplne straca pointu a nie je celkom jasne co autor chcel povedat. Nechapem preco by niekto obhajoval kartelovu dohodu, spolocna cenova politika v konecnom dosledku skodi nam kupujucim lebo umelo potlaca konkurenciu ktora tlaci ceny dole, nemyslim si ze cena dohodnuta retazcami bola uplen optimalna a bola vyhodnejsia ako ta ktora by bola stanovena trhom.

  Thumb up 1 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   júl 21, 2016

   Akurát, že v tomto prípade o kartelovú dohodu nejde ani náhodou. V zúčastnených obchodných reťazcoch si zákazník môže kúpiť mliečne výrobky od iných výrobcov, ktorí medzi sebou normálne súťažia.

   Rajo robí presne to, čo firma Apple: určuje koncovú cenu svojich produktov na predajných miestach. A počul si, že by ich kvôli tomu označovali za kartel? Však si môžeš aj v tých istých obchodoch kúpiť mobilné telefóny, tablety aj počítače od iných výrobcov.

   Rajo si proste verí, že ich ľudia berú ako prémiovú značku (ako ten Apple). A že budú ich výrobky kupovať na základe značky. A tak úplne logicky a v súlade s trhovým poriadkom zabezepečí prémiovú prirážku.

   Thumb up 3 Thumb down 2

   Odpovedať

   • Avatar
    júl 21, 2016

    je teda podla mna rozrdiel ked si ako vyrobca pryhodim 10% ako „luxusnu marzu“ a dalsia cenotvorba je uz na predajcoch ktory dalej sutiaza a davaju kupujucim na vyber za aku cenu produkt nakupia alebo sa rovno dohodnem s predajcami a oberiem kupujuceho o moznost vybrat si optimalnu cenu. K tomu Apple, ked idem na heureku a skusim pozriet za kolko sa predava iPhone SE tak ta cena je od 422 do 580, keby sa teraz predajcovia zisli a dohodli na cene tak dam krk na to ze dohodnuta cena nebude 422 ale skor na urovni 500 cim bezny kupujuci preplati ten telefon minimalne o 78 Eur. Skratka, vacsina autorov na tomto webe odsudzuje zasahy statu do volneho trhu ale dohodnuta cena je presne taky isty zasah lebo ma uplne rovnaky dopad ako zasah statu a to je nicenie volneho trhoveho mechanizmu!

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Odpovedať

    • Avatar
     júl 21, 2016

     OK, tak poďme konkrétne:
     Apple iPad mini Retina WiFi 16GB ME279SL/A
     Ja tvrdím, že Apple si „vynucuje“ cenu 269 eur.
     O koľko lacnejšie ho vieš a kde na Slovensku kúpiť?

     Thumb up 0 Thumb down 0

     Odpovedať

   • Avatar
    júl 21, 2016

    Spravodliva cena je ta ktora vznikne prekrizenim sa kriviek ponuky a dopytu a nie ta ktoru si dohodnu riaditelia predajni ktori o cene napr. masla nemaju ani sajnu.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Odpovedať

    • Avatar
     júl 21, 2016

     Riaditelia predajní si žiadnu cenu masla nedohadovali. Malo predávali a predávajú v konkurenčnom súboji.

     Čo bolo dohodnuté, je cena masla_RAJO.

     No a budeš sa čudovať, ale napriek chrabrému „proti“monoplnému úrajú majú niektoré tovary tú „kartelovoL“ dohodnutú cenu normálne vytlačnú. Napríkal časopisy.

     Thumb up 2 Thumb down 0

     Odpovedať

     • Avatar
      júl 21, 2016

      K iPadu, bohuzial ma nechapete, prave Apple si sam dava tu vlastnu luxusnu marzu o ktorej som pisal, on nenuti obchodnikov sa dohodnut na cene, on si sam stanovuje cenu za ktoru posuva tovar dalej, dalsi osud iPadu ho nezaujima, ked sa pozriem na heureku tak vidim ze cena je od 269 do 310, je teraz na mne v ktorom obchodo si ho zozeniem, ak by doslo k dohode(kartelu) tak ta cena by urcite nebola na urovni 269. opytate sa preco? odpoved je jednoducha, nie kazdy obchod dokaze dosiehnut zisk pri predaji iPadu za 269. Teraz si predstavme situaciu ked sa stretnu obchdnici a povedia si ze sa dohodnu na spolocnej cene, ta cena bude minimalne 310 a to hlavne kvoly tomu ze ked cena bude nizsia tak niekto bude stratovy a bude proti takej cene, aj ten co aktualne predava iPad za 269 bude rad lebo odrazu za ten isty iPad bude moct utrzit o 41 eur viac, ja ako kupujuci na takom obchode stratim. Ja chapem konkurenciu ako suhrn dvoch faktorov, konkurencia medzi predavajucimi, to znamena ze clovek sa rozhoduje v ktorom obchode nakupuje a konkurencia medzi produktami, to znamena ze kupujuci sa rozhoduje tovar ktoreho vyrobcu kupuje. V pripade s Rajom nas obchodnici pripravili o jeden z faktov a to keonkurenciu medzi predavajucimi. Keby si Rajo povedalo ze bude predavat tovar a da si 50% luxusnu prirazku tak budiz, mne to nevadi, lebo viem ze ta cena ktoru zaplatim ja je trhova a vznikla v dosledku konkurencie medzi obchodnikmi(aj ked obsahuje 50% luxusnu marzu), ale ked obchodnici sa dohodnu tak s pravdepodobnostou na 100% dohodnuta cena nebude tak nizka ako ta ktoru by stanovil trh. Co keby doslo k podobne dohode aj ohladom inych firiem, co keby sa dohodlo nie len Rajo ale povedzme este 2-3 firmy co spolu maju dominantne postavenie, bola by tato situacia stale OK? Vo vacsine obchodov mame jogurt 2-3 vyrobcov, co keby sa dohodlo nie len Rajo ale aj ostatni dvaja, podla vas dohoda jedneho je OK, tak potom preco by nebola OK aj separatna dohoda ostatnich? Nevadilo by Vam ze trhovy mechanizmus by kompletne zlyhal? Osobne mam z Vas pocit ze ste frustrovani urcitymi nie moc efektivnymi rozhodnutiami statu a extrapoluete tuto frustraciu na uplne vsetke rozhodnutia statu a ignorujete tie racionalne faktory ktore nie moc casto ale obcas sa objavia v rozhodnutiach statnych uradnikov.

      Thumb up 1 Thumb down 1

     • Avatar
      júl 22, 2016

      „Co keby doslo k podobne dohode aj ohladom inych firiem, co keby sa dohodlo nie len Rajo ale povedzme este 2-3 firmy co spolu maju dominantne postavenie, bola by tato situacia stale OK?“

      Ano. Pretoze by sa muselo dohodnut Rajo s ostatnimi vyrobcami a vsetkymi predajcami. A taka obrovska dohoda je uplne nerealna. Presne na toto by cakali poliaci, aby zaplavili slovensky trh polskym mliekom. Kartelnimom by tak ostali len straty a plne slady skysnuteho mlieka.

      K iPadu – tam by musela prist dohoda vsetkych predajcov na trhu a to su stovky subjektov(vratane CR, AT, PL…). Taku dohodu by niekto porusil skor, ako by sa dohodla 🙂

      Thumb up 2 Thumb down 4

 6. Avatar
  júl 26, 2016

  Pripojím sem jeden súvisiaci link, hlavne pre seba, aby som ho vedel v budúcnosti nájsť.
  http://www.iness.sk/stranka/11759-Konkurencia-a-dohoda-su-na-trhu-sestry.html

  Thumb up 1 Thumb down 2

  Odpovedať

  • Avatar
   júl 26, 2016

   Hlavne ,ze INESS je plateny Gorilou . Tu by mali nastupit skor organy v trestnom konani.

   Thumb up 4 Thumb down 1

   Odpovedať

   • Avatar
    júl 27, 2016

    Co si predstavujete pod takym pojmom „organ v trestnom konani“? Lebo ja penis ktoreho majitel prave cini znasilnenie. Alebo policajtku oddavajucu sa korupcii.
    Pytam sa pre ujasnenie, aby tu v tom nebola ta ona, anarchia 😀

    Thumb up 3 Thumb down 2

    Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*