Nie je mi jedno, ktorým smerom opustíme parlamentnú demokraciu

Dnes (piatok 2.3.2018) sa po celkom Slovensku a nielen Slovensku uskutočnia zhromaždenia na pamiatku zavraždeného novinára a jeho partnerky. Chápem emocionálne dôvody, ktoré dostali ľudí do ulíc. Ale nebudem sa tváriť, že nevidím riziká prechodu od parlamentnej k demokracii emocionálne vybudenej ulice.

Jednou z pochopiteľných požiadaviek, ktoré v súvislosti s udalosťami zaznievajú, je požiadavka na odstúpenie vlády a teda požiadavka na predčasné parlamentné voľby. Dokonca aj mne to príde logický nasledovný krok. Až pokiaľ nezačnem počítať.

2016

28,28% smer

8,64% sns

8,04% kotleba

6,62% sme rodina

——————————-

51,58% hlasov —– cca 59% (89 kusov) mandátov

 

Som presvedčený, že na to, aby mali predčasné voľby zmysel, bolo by potrebné dostať ten súčet aspoň pod 40%. To sa dá v podstate dvoma spôsobmi:

Presunúť niektorú z tých strán na „opačnú stranu“, t.j. napríklad SNS-ka pôjde s nami, demokratmi.

Poklesne počet voličov niektorej zo strán. V tomto prípade je však podľa mňa nevyhnutné napísať, kam sa tí voliči presunú (vrátane možnosti, že nepôjdu voliť).

Napr. 12% z voličov smeru bude voliť progresívne Slovensko.

Veľmi rád si prečítam prepočet nejakého presvedčeného zástancu predčasných volieb, ako si predstavuje posuny v uvedených číslach tak, aby predčasné voľby mali zmysel.

Pod mojim príspevkom na fcb s touto otázkou sa veľmi rýchlo objavila reakcia, ktorú som síce očakával, ale nie tak rýchlo a nie tak explicitne.

Ak by sa vraj nepodarilo v predčasných voľbách posunúť tie čísla „správnym“ smerom, tak „prezident vymenuje úradnícku vládu“, čo by vraj bolo lepšie, ako súčasný stav. Aj keby som v tomto konkrétnom prípade možno súhlasil, v preklade do slovenčiny bolo povedané: Ak sa nám nepodarí presvedčiť voličov, nebudeme ich vôľu rešpektovať a pokúsime sa pretlačiť „správnu“ vládnu zostavu mimo parlamentu.

Úvahy o tzv. „úradníckej“ vláde sa objavujú aj samostatne, ako pokračovanie súčasného stavu bez predčasných volieb. Prezidentská vláda „dobroľudí“ bez podpory parlamentu. Alebo si viem živo predstaviť, že dôveru parlamentu si takáto vláda môže vynútiť práve pomocou rozzúrenej ulice a silného tlaku „správne“ angažovaných médií.

Pre niekoho dobré riešenie dnešnej situácie, pre niekoho iného nebezpečný precedens do budúcnosti. Pre príklady nemusíme chodiť ďaleko. Týmto spôsobom vznikla a vládla v susednom Česku vláda Jozefa Tošovského. A dnes tento precedens využíva Andrej Babiš.

Parlamentná demokracia sa však dá opustiť aj opačným smerom. Smerom k slobodnejšej spoločnosti.

Zneužívanie dotácií a iných štátnych transferov sa dá zabezpečiť nielen inštalovaním nadpozemsky morálneho úradníka, ale aj zrušením tohto prerozdeľovania od občanov násilím získaných prostriedkov.

Podobne korupcia v zdravotníctve a rozkrádanie prostriedkov verejného zdravotného poistenia sa dá realizovať privatizáciou poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a dobrovoľným poistením.

Žiadnu reformu školstva by sme nepotrebovali, keby si rodičia mohli slobodne vybrať spôsob vzdelávania svojich detí na slobodnom trhu vzdelávacích služieb.

Nepotrebujeme vlaky zadarmo. Môžeme sa to snažiť zariadiť aj tak, aby štát občanom nebral 60+% nimi vytvorených hodnôt a oni si budú môcť zaplatiť za ten druh dopravy, ktorý považujú za pre seba najviac vhodný.

Nevidím dôvod na neustále sa opakujúce pokusy o nájdenie svätých politikov, ktorí už konečne nebudú zneužívať svoju moc. Oveľa racionálnejšie mi príde vôbec im takú moc nad našimi životmi nedať. Ak bude niekto organizovať demonštráciu s mottom: „Sme svojprávni občania, nepotrebujeme politikov, aby organizovali naše životy“, určite ma tam nájdete.

526 celkovo návštev, 17 návštev dnes

pošli na vybrali.sme.sk

4 odpovedí

 1. Avatar
  marec 07, 2018

  Dakujem za nazor. Vraciam sa k apatii. Na slovensku, kde 16% populacie by radsej diktaturu (https://domov.sme.sk/c/20465460/diktatura-ma-na-slovensku-ovela-nizsiu-podporu.html) a pri bezzubej opozicii, nema zmysel zamyslat sa nad buducnostou statu.

  Thumb up 1 Thumb down 1

  Odpovedať

 2. Avatar
  marec 11, 2018

  „Sme svojprávni občania, nepotrebujeme politikov, aby organizovali naše životy“

  Toto je pointa – bez platnosti ktorej je vôbec zbytočné sa vôbec zaujímať o politiku. V štáte, v ktorom väčšina ovčanov bude do nekonečna hľadať osvietených vládcov, a nebude hladať slobodu pre seba, bez tých vládcov, v takom štáte VŽDY bude vládnuť nejaký despota. A nedá sa tomu zabrániť.

  A aktivita na tomto webe je tiež istým merítkom tej túžby po slobode.

  Thumb up 1 Thumb down 1

  Odpovedať

 3. Avatar
  marec 15, 2018

  Toto je komplexná téma, či dokáže svet fungovať aj v anarcho-kapitalistickej spločnosti. Osobne si myslím, že je to najmä o ľuďoch a o konkrétnej dobe. Ak by sme hneď zajtra sprivatizovali všetky štátne služby, tak by to vznikli súkromné, zle fungujúce alternatívne služby. Ľudia by navyše začali objednávať „balíky“ sociálnych služieb a benefitov, čo by sa čím ďalej viac začalo podobať na socio-trhový štát.
  Neviem si predstaviť akoby fungovali súkromné poisťovne. Aj tých pár zodpovedných ľudí, ktorý by si to platili, by nevládali utiahnuť zdravotníctvo ani pre seba. Navyše,človek si to musí platiť od mladosti, ale službu využije najmä v starobe, teda dosť ddlho musí platiť, kým na vblastnej koži pocíti kvalitu. Kým pôjde na dôchodok, budú iné technológoie v zdravotníctve, teda si nemôže dať v mladosti ani do zmluvy, že, keď budem starší, starajte sa o mňa takouto a takouto liečbou.

  Anarcho-kapitalistický systém si od človeka vyžaduje, že musí byť stále v strehu, či ho niekto nepodvedie, či súkromná firma mu dáva ganarcie (teraz sa proste človek spolieha na kadejaké normy, a na akú takú kontrolu od štátu).
  Neviem si predstaviť urbanizmus v mestách, ako by ludia boli ochotní sa sťahovať z mesta do mesta, pokým nenájdu dobré miesto na život.
  Bohužial, ľuďom sa nechce zaoberať kontrolou vecí verejných (komu by sa chcelo s tým si kaziť život, chápem to), tipujem, že by to nakoniec dopadlo tak, že v jednom meste by bol jeden monopolný „súkromný súd a súkromná polícia“, čo by pripomínalo etatistickú spoločnosť. Takto (s jednou vrchnosťou) vznikli nezávisle od seba všetky spoločnosti, vo všetkých krajinách, že je len jeden „náčelník kmeňa“.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   marec 15, 2018

   Samozrejme, so zoštíhlením štátu súhlasím, to že si myslím, že ho nemusíme zrušiť, neznamená, že sa nedá zoštíhliť o veci spomenuté v článku (vlaky zadarmo, viac volnosti v školstve a pod.)

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*