Nie je mi jedno, ktorým smerom opustíme parlamentnú demokraciu

Dnes (piatok 2.3.2018) sa po celkom Slovensku a nielen Slovensku uskutočnia zhromaždenia na pamiatku zavraždeného novinára a jeho partnerky. Chápem emocionálne dôvody, ktoré dostali ľudí do ulíc. Ale nebudem sa tváriť, že nevidím riziká prechodu od parlamentnej k demokracii emocionálne vybudenej ulice.

Jednou z pochopiteľných požiadaviek, ktoré v súvislosti s udalosťami zaznievajú, je požiadavka na odstúpenie vlády a teda požiadavka na predčasné parlamentné voľby. Dokonca aj mne to príde logický nasledovný krok. Až pokiaľ nezačnem počítať.

2016

28,28% smer

8,64% sns

8,04% kotleba

6,62% sme rodina

——————————-

51,58% hlasov —– cca 59% (89 kusov) mandátov

 

Som presvedčený, že na to, aby mali predčasné voľby zmysel, bolo by potrebné dostať ten súčet aspoň pod 40%. To sa dá v podstate dvoma spôsobmi:

Presunúť niektorú z tých strán na „opačnú stranu“, t.j. napríklad SNS-ka pôjde s nami, demokratmi.

Poklesne počet voličov niektorej zo strán. V tomto prípade je však podľa mňa nevyhnutné napísať, kam sa tí voliči presunú (vrátane možnosti, že nepôjdu voliť).

Napr. 12% z voličov smeru bude voliť progresívne Slovensko.

Veľmi rád si prečítam prepočet nejakého presvedčeného zástancu predčasných volieb, ako si predstavuje posuny v uvedených číslach tak, aby predčasné voľby mali zmysel.

Pod mojim príspevkom na fcb s touto otázkou sa veľmi rýchlo objavila reakcia, ktorú som síce očakával, ale nie tak rýchlo a nie tak explicitne.

Ak by sa vraj nepodarilo v predčasných voľbách posunúť tie čísla „správnym“ smerom, tak „prezident vymenuje úradnícku vládu“, čo by vraj bolo lepšie, ako súčasný stav. Aj keby som v tomto konkrétnom prípade možno súhlasil, v preklade do slovenčiny bolo povedané: Ak sa nám nepodarí presvedčiť voličov, nebudeme ich vôľu rešpektovať a pokúsime sa pretlačiť „správnu“ vládnu zostavu mimo parlamentu.

Úvahy o tzv. „úradníckej“ vláde sa objavujú aj samostatne, ako pokračovanie súčasného stavu bez predčasných volieb. Prezidentská vláda „dobroľudí“ bez podpory parlamentu. Alebo si viem živo predstaviť, že dôveru parlamentu si takáto vláda môže vynútiť práve pomocou rozzúrenej ulice a silného tlaku „správne“ angažovaných médií.

Pre niekoho dobré riešenie dnešnej situácie, pre niekoho iného nebezpečný precedens do budúcnosti. Pre príklady nemusíme chodiť ďaleko. Týmto spôsobom vznikla a vládla v susednom Česku vláda Jozefa Tošovského. A dnes tento precedens využíva Andrej Babiš.

Parlamentná demokracia sa však dá opustiť aj opačným smerom. Smerom k slobodnejšej spoločnosti.

Zneužívanie dotácií a iných štátnych transferov sa dá zabezpečiť nielen inštalovaním nadpozemsky morálneho úradníka, ale aj zrušením tohto prerozdeľovania od občanov násilím získaných prostriedkov.

Podobne korupcia v zdravotníctve a rozkrádanie prostriedkov verejného zdravotného poistenia sa dá realizovať privatizáciou poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a dobrovoľným poistením.

Žiadnu reformu školstva by sme nepotrebovali, keby si rodičia mohli slobodne vybrať spôsob vzdelávania svojich detí na slobodnom trhu vzdelávacích služieb.

Nepotrebujeme vlaky zadarmo. Môžeme sa to snažiť zariadiť aj tak, aby štát občanom nebral 60+% nimi vytvorených hodnôt a oni si budú môcť zaplatiť za ten druh dopravy, ktorý považujú za pre seba najviac vhodný.

Nevidím dôvod na neustále sa opakujúce pokusy o nájdenie svätých politikov, ktorí už konečne nebudú zneužívať svoju moc. Oveľa racionálnejšie mi príde vôbec im takú moc nad našimi životmi nedať. Ak bude niekto organizovať demonštráciu s mottom: „Sme svojprávni občania, nepotrebujeme politikov, aby organizovali naše životy“, určite ma tam nájdete.

5,369 celkovo návštev, 1 návštev dnes

12 odpovedí

 1. Avatar
  marec 03, 2018

  Riešenia ekonomických problémov máme dobre načrtnuté. Chce to ešte slovenského Rogera Douglasa, ktorý riešenia uskutoční, tak ako tomu bolo na Novom Zélande pred 30 rokmi.

  Thumb up 1 Thumb down 3

  Odpovedať

 2. Avatar
  marec 07, 2018

  Dakujem za nazor. Vraciam sa k apatii. Na slovensku, kde 16% populacie by radsej diktaturu (https://domov.sme.sk/c/20465460/diktatura-ma-na-slovensku-ovela-nizsiu-podporu.html) a pri bezzubej opozicii, nema zmysel zamyslat sa nad buducnostou statu.

  Thumb up 2 Thumb down 3

  Odpovedať

 3. Avatar
  marec 10, 2018

  Problém je v tom, že si to ludia vôbec nevedia predstaviť. Nevedia ako by spoločnosť bez štátu mohla fungovať a už duplom nie ako by sa ktomu mohli dopracovať. Chcelo by to nejaký detailný návod resp. funkčný príklad..

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   júl 02, 2018

   Spoločnosť bez štátu nebude fungovať. Na Divokom západe akonáhle niekde založili mesto, prvým krokom bolo, že si zvolili šerifa. Sudcu im poslali z Washingtonu. Kazateľ žil z toho, čo mu nahádzali do pokladničky a za kostolom mal zeleninovú záhradku, aby nezomrel hladom. Na učiteľa sa poskladali rodičia detí, ak ich bolo dosť.

   Ešte aj dnes Amíci fungujú takto, keď niekam prídu. Napríklad do Švajčiarska. Šerifa, sudcu a kazateľa už nepotrebujú, lebo infraštruktúru majú na mieste už hotovú. Ale hneď začnú organizovať americkú školu.

   Princíp je ten, že niektoré veci je rozumné zdieľať, lebo to znižuje náklady. A najdôležitejšou potrebou je bezpečnosť.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

 4. Avatar
  marec 11, 2018

  „Sme svojprávni občania, nepotrebujeme politikov, aby organizovali naše životy“

  Toto je pointa – bez platnosti ktorej je vôbec zbytočné sa vôbec zaujímať o politiku. V štáte, v ktorom väčšina ovčanov bude do nekonečna hľadať osvietených vládcov, a nebude hladať slobodu pre seba, bez tých vládcov, v takom štáte VŽDY bude vládnuť nejaký despota. A nedá sa tomu zabrániť.

  A aktivita na tomto webe je tiež istým merítkom tej túžby po slobode.

  Thumb up 3 Thumb down 2

  Odpovedať

 5. Avatar
  marec 12, 2018

  Mňa dojíma, ako všetci úpenlivo čakajú na vyriešenie nevyriešiteľného prípadu, zastavenie korupcie, slušného správania politikov a úradníkov a neviem čoho ešte. Vôbec nezaznievajú žiadne riešenia, iba odstúpenie a pád vlády. Agenti s teplou vodou bez akejkoľvek ďalšej predstavy, ktorí si nevedia spojiť dve veci nebodaj tri veci a hlavne sú ekonomický idioti, vychovaný na grantoch alebo niekde v teple občianskeho združenia. Skvelá alternatíva.

  Thumb up 1 Thumb down 0

  Odpovedať

 6. Avatar
  marec 15, 2018

  Toto je komplexná téma, či dokáže svet fungovať aj v anarcho-kapitalistickej spločnosti. Osobne si myslím, že je to najmä o ľuďoch a o konkrétnej dobe. Ak by sme hneď zajtra sprivatizovali všetky štátne služby, tak by to vznikli súkromné, zle fungujúce alternatívne služby. Ľudia by navyše začali objednávať „balíky“ sociálnych služieb a benefitov, čo by sa čím ďalej viac začalo podobať na socio-trhový štát.
  Neviem si predstaviť akoby fungovali súkromné poisťovne. Aj tých pár zodpovedných ľudí, ktorý by si to platili, by nevládali utiahnuť zdravotníctvo ani pre seba. Navyše,človek si to musí platiť od mladosti, ale službu využije najmä v starobe, teda dosť ddlho musí platiť, kým na vblastnej koži pocíti kvalitu. Kým pôjde na dôchodok, budú iné technológoie v zdravotníctve, teda si nemôže dať v mladosti ani do zmluvy, že, keď budem starší, starajte sa o mňa takouto a takouto liečbou.

  Anarcho-kapitalistický systém si od človeka vyžaduje, že musí byť stále v strehu, či ho niekto nepodvedie, či súkromná firma mu dáva ganarcie (teraz sa proste človek spolieha na kadejaké normy, a na akú takú kontrolu od štátu).
  Neviem si predstaviť urbanizmus v mestách, ako by ludia boli ochotní sa sťahovať z mesta do mesta, pokým nenájdu dobré miesto na život.
  Bohužial, ľuďom sa nechce zaoberať kontrolou vecí verejných (komu by sa chcelo s tým si kaziť život, chápem to), tipujem, že by to nakoniec dopadlo tak, že v jednom meste by bol jeden monopolný „súkromný súd a súkromná polícia“, čo by pripomínalo etatistickú spoločnosť. Takto (s jednou vrchnosťou) vznikli nezávisle od seba všetky spoločnosti, vo všetkých krajinách, že je len jeden „náčelník kmeňa“.

  Thumb up 2 Thumb down 4

  Odpovedať

  • Avatar
   marec 15, 2018

   Samozrejme, so zoštíhlením štátu súhlasím, to že si myslím, že ho nemusíme zrušiť, neznamená, že sa nedá zoštíhliť o veci spomenuté v článku (vlaky zadarmo, viac volnosti v školstve a pod.)

   Thumb up 2 Thumb down 1

   Odpovedať

  • Avatar
   marec 31, 2018

   „Bohužial, ľuďom sa nechce zaoberať kontrolou vecí verejných“

   – Toto je jedna zo základných chýb v uvažovaní.
   Ja si dokážem kontrolovať SVOJE peniaze a majetok, pokiaľ ho mám vo vrecku. Ak mi peniaze vezme štát, tak je NEMOŽNÉ, aby som skontroloval, či moje prachy používa správne. A hlavne nemám kompetencie to ovplyvniť. Voľby – to je iba fraška pre debilov.
   Priamo rozhodovať o svojich peniazoch je určite jednoduchšie.

   Thumb up 3 Thumb down 1

   Odpovedať

 7. Avatar
  máj 09, 2018

  Nedavno som hral Far Cry 3, a tam ti hlavny zlodej povedal, „sialenstvo je ked clovek stale robi rovnaku vec ale ocakava iny vysledok“, len tak som ju splecho do plena v robote na co kolega povedal „ako volic v demokratickom systeme“ a mal sakra pravdu, 30 rokov nas tu propaganda zenie k urnam a snazi sa presvedcit, ze uz teraz to vyjde, po tychto volbach to bude urcite OK, len ze nebude, 30 rokov hlasujeme a 30 rokov vidime len jedno, hrozu a biedu parlamentnej demokracia, co horsie, u susedov je to rovnaka bieda. Je jasne, ze to treba zmenit len ze problem je v samotnej podstate cloveka, bezny volic bude vzdy preferovat pol. system ktory na seba zoberie urcite rozhodovacie prava a s nimi aj zodpovednost, bezny pracant je rad ked plati do socialnej poistovne, lebo vsak je pohodlnejsie ked sa o teba „postara“ stat a nemusis si lamat hlavu ako usetrit zarobene peniaze na starobu, vsak je pohodlne dat dieta do nejakej statnej skoly ktora je „zadarmo“ ako vyberat tu spravnu a platit z „vlastneho“. Zmena systemu nastane len vtedy ked ludia sa prestanu bat rozhodnuti a naucia sa akceptovat zodpovednost za svoje rozhodnutia, co bohuzial nebude tak skoro ak vobec…

  Thumb up 1 Thumb down 0

  Odpovedať

 8. Avatar
  máj 26, 2018

  Hm, takže nepotrebujete vlaky zadarmo. Vlaky, ktoré šetria naše cesty a ktoré síce opotrebovávajú naše vozne, ale prinášajú aj úžitok ľuďom, hoci len niektorým (tým, ktorí si to nemôžu až tak dovoliť).

  Vy by ste tie vlaky zadarmo najradšej zrušili. To chápem.

  Len´nechápem, či vaše snahy vyplývajú viac z vašej hlúposti a myšlienkoslovnej (ideologickej) obmedzenosti, alebo z vašej zlomyseľnosti.

  Teda: buď tomu nerozumiete – že tie vlaky zadarmo v skutočnosti znamenajú, že nejazdia poloprázdne, pretože náklady na prevádzku poloprázdnych vlakov sú takmer rovnaké ako náklady na prevádzku plných vlakov, pričom nárok na dopravu zadarmo má len vtedy, ak sa do daného vlaku podľa obsadenosti ešte zmestí, inak si musí zakúpiť miestenku za 2 €, čo už nie ne tak celkom zadarmo.

  Nehovoriac o tom, že tie vlaky zadarmo boli aj o podpore životného prostredia, aby odlákali ľudí od cestovania ľudovozmi (autobusmi) a prilákali ich k cestovaniu vlakmi, čo je rozhodne priateľské voči životnému prostrediu, ale to zaslepených obhajcov amerického kapitalizmu založeného na rodovražde (genocíde), národnostných čistkách vykonávaných pre zaberenie pôdy obetí, zrejme nepresvedčí, o tom si nerobím klamné nádeje.

  Za tie vlaky zadarmo dostáva Železničná spoločnosť síce príspevky od verejnej moci, ale to by musela aj tak, pretože osobná doprava je stratová. Nad tým sa obhajcovia divokého kapitalizmu zvyknú pohoršovať s pravidelnosťou kukania kukučkových hodín, ale že tá verejná moc stavia cesty a diaľnice za miliardy €, pričom na nich nie je buď nijaké mýtne, alebo je také nízke, že možno nepokryje ani náklady na ich údržbu, nieto ešte výstavbu, navyše ľudovozy majú to mýto ešte znížené na 1/2.

  A to všetko je v ostrom protiklade so stavom na železniciach, kde dopravcovia musia platiť v podstate plnú výšku nákladov na dopravnú cestu, čo tvorí zhruba až 1/3 ceny cestovného lístka… kým ostatní dopravcovia si užívajú dobročinnosť od verejnej moci a po diaľniciach postavených za miliardy € z našich verejných peňazí si jazdia súkromne takmer zadarmo…

  Ale nadávanie na výstavbu diaľnic sa takýmto, s prepáčením za výraz „salónnym revolucionárom“, už akosi nehodí, tak ako predstava, že by mali na tých diaľniciach platiť trhové mýto a za zabrané miesto na odstavenie svojho samochodu 500 € ročne.

  Thumb up 1 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   november 06, 2019

   tak dajte sem nejake realne prepocty, vlaky predsa nejazdia na vodu ci vzduch…ale zase su hlucnejsie a realne aj pomalsie a obsluhuju relativne velmi male uzemie, lebo vsetko co je viac ako 15 minut peso od vlakovej stanice aj tak vyzaduje prestup na iny typ dopravy, ked uz pocitame externality tak pocitajme vsetky…zrusit vlaky zadarmo = zrusit akekolvek dotacie do tohto systemu, zeleznice su finacne najhorsi dopravny prostriedok, bez dotacii je sukromna doprava lacnejsia (mozno ani netusite, ze minimalne polovica ceny pohonnych hmot su nejake dane a elektrinu – ktorou ten vlak jazdi, tiez dotujeme uplne vsetci…a este dotujeme aj samotne zeleznice a najnovsie este aj listky….lebo az tak je to brutalne neefektivne, ze ten cely system musime doslova oblievat peniazmi danovych poplatnikov zo vsetkych stran)

   „verejná moc stavia cesty a diaľnice za miliardy €, pričom na nich nie je buď nijaké mýtne, alebo je také nízke, že možno nepokryje ani náklady na ich údržbu, nieto ešte výstavbu“ – aha takze to stavaju zo vzduchu, alebo z nejakej inovativnej podnikatelskej cinnosti? Alebo je to tak, ze ja platim dane, z ktorych to stat postavi a este tam uvali myto, pripadne dan z motorovych vozidiel, spotrebne dane na pohonne hmoty, registraciu prepisy vozidiel…?

   vy si snad robite srandu

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*