Progresívne Slovensko – strana pre mladých, bohatých, veľkomestských voličov

Nová vládnuca trieda sa nám pomaly zviditeľňuje. Už dávno to nie je tak, že bohatých zastupujú pravicové strany. Tým, ako sa možnosti zbohatnúť presunuli z tvorby reálnych hodnôt k ich prerozdeľovaniu, sa zástupcom novej triedy bohatých stávajú strany ľavicové. Ktorých hlavnou kompetenciou a ponukou je prerozdeľovanie prostriedkov.

Politici novej vládnucej triedy prišli s návrhom uzákoniť možnosť Sabatikalu. Sabatikal je pauza od každodennej práce, dlhodobé voľno. Je to spôsob predchádzania pracovnému vyhoreniu. Úplne na drzovku a vážne tvrdia, že ich návrh je rozpočtovo neutrálny. Som zvedavý na reakciu blogera Mariána Jánoša, ktorý tak vehementne obviňoval odvodový bonus (návrh SaS) z veľkého rozpočtového deficitu. Pretože návrh Sabatikalu od PS je rozpočtovo deficitný úplne jasne a bez akýchkoľvek pochybností.

Možno to ešte neviete, ale Sabatikal v legislatíve už máme. Volá sa podpora v nezamestnanosti. A v dobe veľkého dopytu po pracovnej sile ho využívajú hlavne kvalifikovaní zamestnanci, ktorí si veria, že po období poberania podpory v nezamestnanosti si prácu nájdu bez problémov.

PS prichádza s otvoreným legalizovaním tohto systému. O rozpočtovej neutrálnosti nemôže byť ani reči. Dobre platený zamestnanec prestane platiť do fondu dôchodkového „poistenia“ a naopak, začne z neho čerpať. Rozpočtovo „neutrálne“ je to vraj preto, že v ďalekej budúcnosti tento človek dostane dôchodok neskôr. O dobu, po ktorú čerpal sabatikal.

Ibaže existujúci dôchodkový systém je priebežný.  Ekonomicky aktívny človek si platbami do systému nešetrí peniaze, ale tie idú priamo na výplatu dôchodkov existujúcich dôchodcov. A PS navrhuje, aby sa poberajúcim dôchodcom mohol stať aj mladý človek v produktívnom veku. Nie, že nebude musieť do dôchodkového systému prispievať, on z neho dostane možnosť čerpať. Že tým v dôchodkovom systéme vznikne deficit, je triviálne jasné.

Možnosť prestať platiť a naopak na istý čas poberať prostriedky z dôchodkového systému je ponuka, ktorá sa neodmieta. Pre každého, kto si to môže dovoliť. A kto si myslíte, že si bude môcť dovoliť sabatikal? Mladí zamestnaní ľudia z veľkých miest, v ktorých im dopyt po zamestnancoch zabezpečí, že sa nebudú musieť obávať straty miesta, z ktorého na sabatikal odchádzajú. Nie nepodstatnou podmienkou je vyšší plat, aby dávka z neho vypočítaná stačila na život „bez práce“.

Kto si sabatical nebude môcť dovoliť a zaradí sa teda do skupiny platcov tejto progresívnej vymoženosti? Chudobnejší, starší ľudia z menších miest. Prípadne nízkopríjmové skupiny obyvateľstva.

Samotný sabatikal, t.j. pár mesačný oddych od rutinnej práce môže byť samozrejme veľmi užitočný. Akurát každý úžitok by mal mať cenu, ktorú bude musieť dotyčný zaplatiť. Takže na vlastné náklady (neplatené voľno, prestávka pri kariérnej zmene, iné okolnosti …) samozrejme áno. Na účet tých, ktorí túto možnosť reálne nemajú šancu využiť a budú ju financovať – to je klasický príklad prerozdeľovania prostriedkov do chudobných ku bohatým. Teda presne to, o čom nové progresívne ľavicové strany, zastupujúce novodobú vládnucu triedu sú.

 

3,195 celkovo návštev, 1 návštev dnes

1 odpovedí

  1. Avatar
    august 01, 2019

    Super clanok. Mala chybka gramaticka: do chudobných ku bohatým.

    Thumb up 3 Thumb down 0

    Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*