Verejnými výdavkami SMERom k Arménsku

Kedy si zvyknete kupovať nové veci? Zvyčajne keď niečo potrebujete, však? Toto pri štáte neplatí. Štát kupuje najmä vtedy, keď potrebuje minúť pridelené prachy. A keď ich neminie, je to problém, pretože vtedy štátny úradník vie, že na ďalšie obdobie už rovnakú sumu nedostane.

Štát funguje teda z ekonomického hľadiska úplne ináč, ako by bolo ekonomické zmýšľanie bežného racionálneho človeka. Keďže pre bežného človeka je míňanie peňazí ktoré nemá (keďže štát kontinuálne vytvára dlhy) problémom. No napriek tejto zásadnej odlišnosti od racionálneho ekonomického konania, je v spoločnosti nemíňanie pridelených zdrojov vnímané negatívne – a to aj naprieč politickým spektrom.

23. decembra 2015, deň pred Vianocami, v jeden jediný deň, vyhlásili štátni úradníci 219 verejných súťaží v celkovej hodnote 65 miliónov eur. V priemere každé 2 minúty jedna vyhlásená súťaž. Úradníci to spravili z toho dôvodu, aby sa do súťaže mohli zapojiť len ich spriaznené firmy a aby zároveň ešte tento kalendárny rok mohli dočerpať pridelené financie.

Bežný človek ale nakoniec stratí argumenty proti tomuto konaniu keď zistí, že všetko konanie bolo v rámci litery zákona a zdroje boli pridelené z Eurofondov. Je to teda úplne skvelé, či nie? Nie, vysvetlím prečo.

SnímkaSpomínam si ešte na časy, keď Slovensko bolo tzv. ekonomickým tigrom Európy. Keď som si z času na čas pozrel ranking ekonomickej slobody krajín sveta a úprimne som sa celkom tešil z toho, že sa Slovensko, krajina v ktorej žijem, nachádza na úrovni „Mostly Free“ krajín, teda krajín s prevažujúcou slobodou v ekonomike. A teda, že asi bude dobre.

Dnes je ale vďaka súdruhom vo vláde situácia úplne iná. Slovensko sa v hodnotení ekonomickej slobody prepadlo na 50. miesto, pričom krajina ako Arménsko zaostáva za nami už len o 0,1 percentuálneho bodu.

Okrem ceny práce sú to presne tieto faktory, ktoré budú investori a aj potenciálni lokálni podnikatelia zvažovať, keď sa budú rozhodovať, že kde a či začnú vôbec podnikať.

Bežný občan-volič si teda myslí, že čerpanie verejných zdrojov, najmä ak je to taký „stolček prestri sa“ v podobe Eurofondov je skvelá vec, no je to nakoniec presne to, čo nás v ekonomickej slobode tlačí smerom dole, ku krajinám ako Arménsko. Sú to siamské dvojičky – verejné výdavky a korupcia.

Sú to presne tie verejné výdavky aj z Eurofondov, ktoré musí niekto zaplatiť, vďaka čomu má menej peňazí na svoju vlastnú kreatívnu podnikateľskú činnosť. A sú to presne tie verejné výdavky, ktoré niekto získa, vďaka čomu získa konkurenčnú výhodu, ktorou nakoniec možno pošle ku dnu toho človeka, ktorý to musel v prvom rade celé zaplatiť. Len vďaka tomu, že mal politické kontakty a nevadilo mu podplácať úradníkov.

Je tu ale ešte jedna vec, ako popisoval aj Frederic Bastiat – veci v ekonomike ktoré nevidíme. Vďaka verejným výdavkom sú to napr. stratené podnikateľské príležitosti, ktoré sa pri verejných zákazkách eliminujú. Nevidíme to, či je zákazka potrebná, alebo či nie je väčšia príležitosť ako uvádza jej zadávateľ, ktorý sa vždy musí pohybovať len vo svojich legislatívnych mantineloch. Nevidíme teda prirodzené fungovanie trhu, keďže štátna ekonomika funguje takmer v priamom protiklade s bežným ekonomickým konaním jednotlivca.

No a nakoniec sa z toho z trhu vytlačeného chudáka stane sociálny prípad a zanedlho sa  pretransformuje z protrhovo zmýšľajúceho podnikateľa, na voliča sociálnej demokracie. Čo je logické, pretože bude konať vo svojom vlastnom ekonomickom záujme – uctievať a voliť socialistov, ktorí mu zabezpečia čo najviac sociálnych dávok.

No nezabúdajme na jeden fakt – socializmus trvá len dovtedy, kým vám nedôjdu peniaze iných ľudí.

4,554 celkovo návštev, 1 návštev dnes

21 odpovedí

 1. Avatar
  december 30, 2015

  Ja verím len takým štatistikám, ktoré si sám kreatívne vytvorím. Som však ochotný akceptovať aj „cudzie“ štatistiky. Ale rozhodne nie také, kde sa píše: Slovakia’s top individual income tax rate is 25 percent. Ak by to bola pravda, tak by ma netrápilo, čo si s touto časťou môjho príjmu štát urobí.

  Thumb up 2 Thumb down 5

  Odpovedať

  • Avatar
   december 30, 2015

   To je pravda, no to že tie výdavky enormne rastú netají ani vláda. Maskuje to len za percento HDP, ktoré nevyjadruje nominálnu úroveň, čo im samozrejme veľmi vyhovuje. A médiá im to žerú do bodky.

   Thumb up 3 Thumb down 5

   Odpovedať

 2. Avatar
  január 01, 2016

  „…. štátna ekonomika funguje takmer v priamom protiklade s bežným ekonomickým konaním jednotlivca.“

  a súčasne platí :
  štátna ekonomika funguje takmer v priamej zhode s ekonomickými záujmami politikov.
  -.-.–.-.-.

  Táto téma o rozkrádaní penazí, ktoré politici vzali občanom, (tzv. štátnych penazí) už vôbec nie je zaujímavá. Je to stará, ošúchaná téma.
  Oveľa zaujímavejšou témou, otázkou, je otázka :
  Až do akej miery , do akého percenta , musí stúpnuť toto rozkrádanie, aby si to sudruhovia občania vôbec všimli? A aby ich to zdravo nasralo ???
  Existuje vôbec hranica, pri ktorej sú ovčania schopní si vôbec uvedomiť toto okrádanie ???

  Uvítal by som seriozny psychologický rozbor, článok, na túto tému. Pokiaľ ovčania absolutne nič nie sú schopní pochopiť, je sbytočné sa vôbec zaoberať témou rozkrádania štátu.

  Thumb up 5 Thumb down 5

  Odpovedať

  • Avatar
   január 04, 2016

   A ti ktori si to vsimli. Nasrali sa a odisli zo Slovenska. Vlani z mojho okolia odisli takto 3 rodiny.
   Takze je tu cim dalej viac tych ktori si to este nevsimli.

   Presne, poterbujeme spravit taky rozbor. A potom najdeme aj spravne riesenie co s tym urobit, teda aby is ovcania zacali vsimat …

   Thumb up 1 Thumb down 2

   Odpovedať

 3. Avatar
  január 01, 2016

  Volit niekoho kvoli 61 EVRy mesacne? To autor mysli vazne?

  Thumb up 2 Thumb down 0

  Odpovedať

 4. Avatar
  január 02, 2016

  Nemôžem súhlasiť s poslednou vetou. Peniaze došli už dávno a stále sa požičiava !
  Je to obrazom nevzdelanosti = aj ekonomickej na slovensku !
  Bolo to pradávno keď „ŠTÚR“ spolu so svojimi priateľmi chcel dať nášmu národu reč !
  Myslel si že ak budú ľudia vedieť čítať a písať svojim jazykom a nebudú toľko piť alkohol
  bude to stačiť. Ale nestačí.
  Vidieť to už na základných školách. Naši občania potrebujú vodcu. Nevedia žiť bez príkazov a odporúčaní.

  Thumb up 1 Thumb down 4

  Odpovedať

  • Avatar
   január 03, 2016

   „Bolo to pradávno keď “ŠTÚR” spolu so svojimi priateľmi chcel dať nášmu národu reč !“

   – Škoda, že spolu s rečou nedali národu aj rozum.
   Reč bez rozumu je ako lopata bez poriska.

   Thumb up 1 Thumb down 2

   Odpovedať

   • Avatar
    január 04, 2016

    Rozum a hlavne pravdivé a kompletné informácie má dávať „občanom“ vláda.
    Nechajme históriu a povedzme si koho ľudia volili od našej samostatnosti?
    Vyhrali len dvaja = tí čo najviac krivili a zatajovali informácie !!!
    Pohľad do zrkadla je stále pre mnohých „nočná mora“…

    Thumb up 0 Thumb down 2

    Odpovedať

    • Avatar
     január 04, 2016

     to tvrdim uz davno, vzdelanie je klucova vec …
     mam pocit ze vsetky vlady na vzdelanie kaslali, a aktualny socialisti na to kaslo asi najviac, ved im to aj vyhovuje, rozumnejsi ludia by is tak nevolili

     Thumb up 1 Thumb down 1

     Odpovedať

    • Avatar
     január 04, 2016

     Ján Zvolen :
     „Rozum a hlavne pravdivé a kompletné informácie má dávať “občanom” vláda.“

     – Prečo očakavaš, že ovčanom má dávať informácie práve ich hlavný nepriateľ ?

     Teda – ty možno považuješ vládu za PRIATEĽA občanov. Lenže : Prečo potom priateľ okráda občanov ??? Asi nie je ich priateľ. Považovať vládu za svojho priateľa je hodne masochistické.

     Thumb up 2 Thumb down 0

     Odpovedať

 5. Avatar
  január 02, 2016

  „socializmus trvá len dovtedy, kým vám nedôjdu peniaze iných ľudí“

  chcel si povedat kapitalizmus.. nepamatam sa totiz, ze by sme za socializmu mali masivne zadlzene domacnosti/stat/podniky alebo ze by sme zachranovali velke sukromne firmy/banky, ktorym akosi dosli peniaze inych ludi..

  Thumb up 4 Thumb down 1

  Odpovedať

  • Avatar
   január 02, 2016

   Dobre,
   to sedi jak .it na serbel. Reklama na dlhy vobec nebola, isli akurat decente mladomanzelske pozicky.

   Thumb up 4 Thumb down 1

   Odpovedať

  • Avatar
   január 02, 2016

   Aj bankovy kapitalisticky zazrak trval na Islande len potial , kym nedosli peniaze vkladatelov. Behali tam vselijaki menej statni mudrci a slintali aka je deregalacia bank cool. Boli tam aj z Tyzdna. A results , sekera 340 000 EVRy per capita a ticho po pesine.

   Thumb up 3 Thumb down 1

   Odpovedať

  • Avatar
   január 02, 2016

   Capitalism is about profit and loss
   if you bail out the losers there’s no end to the cost

   Thumb up 3 Thumb down 1

   Odpovedať

  • Avatar
   január 03, 2016

   Pauley :
   „“socializmus trvá len dovtedy, kým vám nedôjdu peniaze iných ľudí”

   chcel si povedat kapitalizmus.. nepamatam sa totiz, ze by sme za socializmu mali masivne zadlzene domacnosti/stat/podniky alebo ze by sme zachranovali velke sukromne firmy/banky, ktorym akosi dosli peniaze inych ludi..“

   – toto je dobrá pripomienka.
   Ten socializmus, ktorý myslíš, to je ten „vedecký socializmus“. Husákovský, Brežnevovský.

   Dnes máme iný, tzv. „liberálny socializmus“. EU socializmus. Alebo aj USA socializmus. A tento liberálny socializmus funguje tak, ako napísal autor článku.
   A tento dnešný socializmus skončí podobne, ako skončil ten Husákovský.

   Thumb up 3 Thumb down 3

   Odpovedať

   • Avatar
    január 05, 2016

    a co je na svete/systeme s vlastnictvom statkov/produkcnych zdrojov takmer komplet v sukromnych rukach „socialistické“ ? …nepamatam sa totiz, ze by v socializme vladol, financne toky riadil alebo legislativu robil sukromny velkokapital.. zrejme sa za kapitalizmus kus hanbis… no tym, ze ho budes premenuvat, jeho problemy nevyriesis..

    Thumb up 1 Thumb down 1

    Odpovedať

    • Avatar
     január 05, 2016

     komicke je, ze aj ten „socializmus v sukromnych rukach“ funguje lepsie ako to vase „vsetko bude vsetkych a dohromady budeme mat prd“ 🙂

     Thumb up 2 Thumb down 3

     Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*