Už to začalo?

Kto chodí skôr spať aj s vedomím, že bulvárna televízia vysiela len prihlúple reality show, určite nepočkal včera na neskoré vysielanie dokumentu TV Joj – „Bez detí neodídem“. Bezkonkurenčná reality show, z ktorej behá mráz po chrbte. Aktéri nie sú nahlúpli egocentrici ani zúfalci bažiaci po peniazoch. Aktérom sa môže stať hocikto z nás alebo z našich detí. Nepriateľom aktérov nie je zima, špina, samota, hnusný šéf, zakomplexovaní členovia poroty, či umelo vytvorené prekážky. Nepriateľom je štát. Asi preto ju uviedli tak neskoro. Príliš jasne to z nej vyplýva.

Najdite si čas na príbeh o rodine žijúcej vo Veľkej Británii:

1. Bez detí neodídem – 1. časť

2. Bez detí neodídem – 2. časť

3. Bez detí neodídem – 3. časť

Od dávnych čias čítame o otrasných prípadoch štátneho terorizmu na deťoch. Stará Sparta – so zhadzovaním neduživých novorodencov zo skaly. Kráľ Herodes a jeho zabíjanie malých chlapcov. Odoberanie židovských detí ich rodičom do koncentračných táborov. Čínska politika jedného dieťaťa.

Všetko také neskutočné a vzdialené. A zrazu ajhľa. Vyspelá európska demokracia. Štát s jedným z najstarších parlamentných systémov. Žeby preto tam ako v prvom štáte EÚ takto drasticky idú po rodine a postupne sa ničenie rodiny bude zintenzivňovať v celej Európe? A čo náš drahý štát? Ako chráni svojich občanov? Kto je na vine – ľavica alebo pravica? Celá vec začala počas „pravicovej“ Radičovej vlády. Už pol roka tu máme sociálnu vládu. A náprava sa napriek prosbám rodiny nedeje.

Ak sa stane, že oplzlý blázon zneužíva svoju dcéru, alebo frustrovaná mladá žena vyhodí z okna svojich dvoch chlapcov, celá spločnosť je v pohotovosti. Je to príležitosť na zásah vlády, ktorá predsa má chrániť svojich slabých občanov. Kto ale ochráni pred štátom aj tie deti, ktoré sa tešia rodinnej pohode až kým im ju nenaruší premotivovaný štátny úradník?

V súkromných rozhovoroch sme sa občas bavili o tom, kam sa uberá tento trend štátnych zásahov do všetkého. Kam do našich životov až bude byrokracia vstupovať. Kedy to začne ničiť rodinu samotnú. Nočná mora zodpovedných rodičov. Zdá sa, že to už prišlo a zdá sa, že úradníkom či už v britskom alebo slovenskom štáte to je jedno.

Alebo som ako matka len príliš zainteresovaná a je to takto normálne? Prevencia týrania detí sa prehupla nad ľudské práva? Nad najposvätnejšie právo dieťaťa mať svojich rodičov?

Čakám na argumenty, ktoré ma z tej zainteresovanosti vytiahnu. Ale ešte radšej na návrhy, ako nielen tejto rodine a tým deťom efektívne pomôcť. Je to na nás, nie na štáte. Systém je zlý, zlý, ZLÝ! A spoliehať sa na to, že on sám to vyrieši je slaboduché.

P.S.: Uvedomila som si ešte jeden paradox. Máme platiť stále väčšie dane, aby štát mohol poskytovať svoje „služby“. Teda my, ako rodičia (potenciálni alebo skutoční) mu zaplatíme viac, on z tých našich viac peňazí zaplatí viac sociálnych pracovníkov, ktorí, aby mali pocit, že si zaslúžia svoj plat, nás budú viac a viac perzekuovať. Teda stále lepšie platíme za okliešťovanie našich práv. No povedzte, sme my normálni?

——————————-
DOVETOK:
Na vyššie uvedených linkoch nájdete už len takýto oznam:

„BEZ DETI NEODIDEM ČAST 1/3 …“
Toto video už nie je k dispozícii. Slovenská produkčná, a.s. (TV JOJ) si nárokuje autorské práva.

Je nám to ľúto.

Samozrejme, že TV Joj išlo skôr o senzáciu, ktorá prinesie peniaze, než o pomoc rodine. Ak by im o ňu išlo predovšetkým, dokument by už sama zverejnila. Ak im krivdím a majú v úmysle geniálny krok, ktorým dosiahnu nápravu pre postihnutú rodinu, tak sa ospravedlňujem. Stiahnutie videa z webu ale na situácii ani mojom vyjadrenom názore na ňu nič nezmenilo.
——————————-

DOVETOK 2:

Dokument je možné si pozrieť z tohto miesta.

7,081 celkovo návštev, 1 návštev dnes

18 odpovedí

 1. Avatar
  september 17, 2012

  Včera som tú reláciu tak jedným okom sledoval. Som rád, že si o tom tu napísala. Je to v podstate to, čo štát robí – zastrašoavnie a donucovanie. To sú hlavné činnosti štátu, bez ktorých by nemohol existovať.

  Thumb up 27 Thumb down 4

  Odpovedať

  • Avatar
   september 18, 2012

   Súhlasím, to že štát už nemá dosah na sociálku sa začína prejavovať aj tu, pomaly ale isto si už začína robiť čo chce, akurát ešte nezačali obchodovať s deťmi, a všetci cez štátnych činitelov alebo predstavitelov únie, sa na to nečinne pozerajú, ved kým sa ich to bytostne nedotýka tak na to srdečne kašlú. To že nie sme ovce aby sme si mohli vybrať svoju zdravotnú poisťovňu o to sa starajú ale že nie sme ovce, aby si jedna štátna organizácia mohla robiť čo chce, svojvolne rozhodovať o živote ludí, o rodinách o ich živote, o to sa nikto nestará.

   Thumb up 1 Thumb down 2

   Odpovedať

 2. Avatar
  september 17, 2012

  Zrušenie rodiny! Aj najkrajnejší radikáli sa pohoršujú nad týmto hanebným úmyslom komunistov. Na čom je založená terajšia buržoázna rodina?

  Na kapitáli, na súkromnom zisku. Úplne rozvinutá jestvuje len pre buržoáziu jej doplnkom je však vynútený bezrodinný život proletárov a verejná prostitúcia.

  Pravda, buržoázna rodina zanikne spolu s týmto svojím doplnkom a oboje zmizne so zánikom kapitálu.
  .
  Manifest Komunistickey Strany
  Karol Marx & Fridrich Engels

  Thumb up 11 Thumb down 4

  Odpovedať

  • Avatar
   september 17, 2012

   Manifest komunistickej strany sme museli povinne prvý krát čítať na gymnáziu. Táto pasáž zo mňa spravila antikomunistu. Ja chápem, že komunisti sa v nej vtedy sťažovali na to, že bohatí mohli mať svoje rodiny a oni nie. Resp. robotníci to mali ťažšie, založiť si a žiť v rodine. Ale namiesto toho, aby sa snažili (svojim) rodinám pomôcť, oni sa snažili zrušiť tie buržoázne.
   .
   Po revolúcii som čítal toto geniálne vyjadrenie:
   http://capek.misto.cz/komunista.html
   .
   A žiaľ veľmi podobne je to aj dnes. Štát, namiesto toho, aby pomohol rodine, resp. ľuďom, ktorí sú skutočne v núdzi, robí presný opak. Preferuje a podporuje rôzne (z môjho pohľadu) pochybné práva. Aj tým, že rozbíja to, čo bolo základom spoločnosti od nepamäti. A podobne, ako manifest zo mňa spravil kedysi antikomunistu, tak aj prístup štátu, tak veľmi podobný na ten komunistický, zo mňa spravil menejštátnika.

   Thumb up 9 Thumb down 2

   Odpovedať

 3. Avatar
  september 17, 2012

  Máš úplnú pravdu. A to ešte si nespomenula veci, o ktorých som sa ja už na internete dočítala a ktoré považuje mnoho ľudí za konšpiračné a za blbosti. Lenže na vlastné oči vidím, že tam smerujeme. K ničeniu a rozvracaniu rodín, aby nič nefungovalo. Smerujeme k totálnemu fašizmu a to z mnohých dôvodov. Jedným z nich je genocída ľudí a záujem znižovať stav populácie. A to sa im darí veľmi dobre hneď na viacerých frontoch. Nahnali ľudí do obrovských dlhov, veď snáď sa množstvo z nich rozhodne ani deti nemať. A stalo sa tak. Ostatné naočkujú humusmi v povinnom očkovaní. No a teraz možno začnú odoberať deti rodičom z akýchkoľvek dôvodov, veď oni si ich vychovajú na svoje ciele a rodičia, ktorých sa to týka, nech skapú od žiaľu. Veď zase o pár ľudí menej. Ale už ani písať sa mi nechce ďalej, lebo by som musela zvracať. Nevidela som ten dokument, snáď nájdem silu si to pozrieť. Ale pri takých veciach, keď sa deje neprávosť, neskutočne trpím. Bojovať za práva detí a za práva Slovákov však budem všetkými spôsobmi. Dúfam, že sa prebudia konečne aj naši apatickí spoluobčania, kým nebude neskoro a kým sa fašistické praktiky nestanú bežnou rutinou.

  Thumb up 14 Thumb down 2

  Odpovedať

  • Avatar
   september 17, 2012

   mame v praci jednu taku pani co stale hovori o svojich detoch. pri kazdej teme to nakoniec otoci na svoje deti. raz som bol s kolegami na obeda a temou pri stole boli cigani – inac tema pri ktorej kazdy slovak uplne zblbne. tak tato pani povedala, ze by im mali byt odobrate deti (rozumej ciganom) a vychovavane v nejakych statnych internatoch – keby toto spravili jej, tak sa asi zblazni.

   nehladal by som za tym nejake konspiracie. kazde, aj ta najviac na hlavu postavene opatrenie, alebo regulacia je vysledkom uprimnej snahy ludi vyriesit nejaky ich partikularny problem, alebo naplnit nejaky ich zaujem.

   Thumb up 1 Thumb down 3

   Odpovedať

 4. Avatar
  september 17, 2012

  Tie linkovane videa na youtube su nedostupne, nejaky nahradny zdroj?

  Thumb up 1 Thumb down 2

  Odpovedať

  • Avatar
   september 17, 2012

   Zatiaľ neviem o žiadnom. Predpokladám, že JOj to chce dať ešte raz do vysielania aj s patričným množstvom reklám. Ak majú rozum, tak to sami potom zavesia na web.

   Thumb up 3 Thumb down 2

   Odpovedať

   • Avatar
    september 17, 2012

    Jojke ide len a práve o peniaze. Normálna komerčná firma, ktorej cieľom je zisk. Ale keby nebolo tých peňazí, keby nebolo tejto „kapitalistickej“ motivácie, tak by tá relácia možno vôbec nevznikla. Na druhej strane totiž stojí inštitúcia, ktorá má tiež vlastné záujmy. A preto to proste chodí tak, že pravdu sa dozvieme v rámci súperenia o peniaze. Je dobré, ak sú peniaze na viacerých stranách, aj keď motivácia nemusí byť altruistická.

    Thumb up 2 Thumb down 2

    Odpovedať

    • Avatar
     september 17, 2012

     Ja ich tiež chápem. A opakujem, ak majú rozum, potom to sami zavesia na web. Ich kredit môže veľmi stúpnuť a do budúcna zabezpečiť viac príjmom. Uvidíme. Je to ich vec.

     Mňa hlavne zamestnáva, čo s týmto hnusom tu okolo nás.

     Thumb up 4 Thumb down 2

     Odpovedať

  • Avatar
 5. Avatar
  september 18, 2012

  Štát tvoria občania . Rozhodujú voliči. Celý systém fungovania štátu je zlý. Môžu ho zmeniť nevzdelaní a o realitu sa nezaujímajúci občania? Občania voliči čo nevidia, alebo nechcú vidieť súvislosti. Nevidel som a nepozerám rôzne „senzácie“. Lebo sledovanosť je to čo motivuje vysielať.

  Thumb up 3 Thumb down 2

  Odpovedať

 6. Avatar
  september 18, 2012

  Myslim, ze by bolo celkom korektne pockat na reakciu protistrany. Nedavno tu tiez bola srdcervuca reportaz o slusnej romskej rodine z Brekova, ktora tiez mala prist o deti (tusim tiez na JOJke) a nakoniec sa ukazali ine skutocnosti. Nehovoriac o tom, ze zhodou okolnosti poznam ucitelku na zakladke, kam tieto deti chodili a jej skusenost s prezentovanou slusnostou tejto rodiny je presne opacna ako bola toho casu na JOJke. Takze by som ozaj nepredbiehal ako sa to vyvynie. A co sa tyka uradov, mam osobne omnoho vacsiu doveru v tie britske.

  Thumb up 0 Thumb down 3

  Odpovedať

 7. Avatar
  september 18, 2012

  Tak ako uz spomenul isty britsky politik; ide o kulturne rozdiely..

  Thumb up 0 Thumb down 2

  Odpovedať

 8. Avatar
  september 18, 2012

  Priatelia, neviem ako vy, ale mne ten link na archiv joj – resp. konkretny special TN nefunguje.

  Thumb up 1 Thumb down 2

  Odpovedať

  • Avatar
   september 18, 2012

   Pravdepodobne film zase zavesia na web po odvysielaní jeho reprízy v TV v stredu večer.

   Thumb up 2 Thumb down 2

   Odpovedať

 9. Avatar
  september 18, 2012

  V Bratislave bol protest proti tomuto prípadu odňatia detí pred britskou ambasádou:

  http://spravy.pravda.sk/vratte-deti-slusnej-mame-volali-ludia-pred-britskou-ambasadou-p64-/sk_domace.asp?c=A120918_173529_sk_domace_p23

  Thumb up 2 Thumb down 1

  Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*