Pre nezúčastneného pozorovateľa to muselo vyzerať celkom komicky.
Bol som práve na ceste do našej sídliskovej pizzerie. Pán domáci tam robil obedné menúčka za smiešnu cenu a v podniku mával podstate prázdno, takže som objednávaním a čakaním na jedlo stratil len minimum času. A to je moja hlavná priorita, keď homeworkujem. Zvládnuť stravovanie v čo najkratšom čase. Približne sto metrov vzdialená reštaurácia spĺňa túto požiadavku dokonale.
Cez ulicu som prechádzal sklonený nad mobilom, lebo som zase raz potreboval niekomu na internete vysvetliť, ako sa kardinálne mýli. A hlavu som zdvihol až v momente, keď som začal lomcovať zamknutými dverami reštauračného zariadenia. Na moje prekvapenie bola v podniku tma, nábytok fuč. Na šedom betóne, kde svojho času blikal neónový nápis (Demižóni, alebo Musolini, proste niečo taliansky znejúce), už zostala iba od slnka a smogu ušetrená svetlá plocha.
Nedá sa povedať, že by ma táto situácia nejako zvlášť rozladila. Proste som šiel ešte ďalších dvesto metrov a dal si kebab. Ale fakt, že podnik zavrel v podstate zo dňa na deň, ma prekvapil.
Keď to takto spätne analyzujem, dá sa identifikovať pár chýb, kvôli ktorým toto zariadenie dopadlo tak, ako dopadlo, ale vtedy som si ich v podstate vôbec neuvedomoval.
Interiér chcel možno pôsobiť moderne, ale bol skôr chladný a neosobný. Fialové steny, abstraktné obrazy na stenách, kovové stoličky a hlavne nedostatok svetla. Upozorňujem, že sa bavíme o pizzerií a nie bare zastrčenom v niektorej amsterdamskej uličke červených svetiel.
Asi polovicu reštaurácie tvorila fajčiarska zóna. Tá bola síce poctivo oddelená stenou, nemohol som sa ale zbaviť pocitu, že ju nejakým záhadným spôsobom podfukuje. Cigaretový dym bolo cítiť neustále.
Priaznivé podmienky pre fajčiarov výrazne ovplyvnili klientelu, ktorá si do podniku zvykla chodiť. Ja týmto pánom pracovne hovorím „zdvihnuté goliere“. Chlapi po štyridsiatke, s ktorými riadne trieska kríza stredného veku. A keďže nemajú na to, aby ju riešili ako Nemci (kúpa športového automobilu), tak si zdvihnú golier na rúžovom Polo tričku a vytetujú si na rameno nejakú somarinu (hrable opreté o diviaka, alebo turistickú mapu Považského Inovca).
A keď už raz máte štamgastov, ktorí celý deň presedia pri káve, krabičke tvrdých malboriek a chlapskej mluve, odláka vám to rodiny z deťmi. Tie by možno spravili väčší obrat.
Podobne problematické to bolo aj s kuchyňou. Ak mi niečo utkvelo v pamäti, tak fakt, že pán domáci snáď každú pizzu kropil tabascom. Také boli všetky pikantné.
Suma sumárum, podnik bol, až na jeden stôl vo fajčiarskej zóne, non-stop prázdny.
V podstate som na pizzerku na pár mesiacov zabudol. Keď som ale raz úplne náhodne nakukol do dverí bývalej reštaurácie, ostal som stáť s otvorenou hubou. Podnik bol plný ľudí.
A hneď mi doplo, čo v predchádzajúcom priestore nefungovalo.
Samozrejme, celý fajčiarsky priestor bol preč. Steny mali drevený obklad, namiesto moderného umenia v kovových rámoch, dobové plagáty a noviny z čias Rakúsko-Uhorska. Miestnosť pôsobila útulne až domácky.
Hneď som si samozrejme objednal a musím povedať, že jedlo sa zlepšilo o niekoľko úrovní. Za posledný rok som už z jedálneho lístku okúsil snáď všetko a ani raz som sa nepopálil. Musím len lapidárne konštatovať, že v novej reštaurácii jednoducho dobre varia. Aj keď som sa pred pár mesiacmi presťahoval, stále chodím do podniku na tatarák (dokedy, všakže), alebo hamburger.
Samostatnou kategóriou je obsluha.
Pán hlavný má v sebe gráciu vrchného Skřivánka z Hrabalovej knihy Obsluhoval jsem anglického krále. Až sa mi zdá, že má naviac, ako na reštiku na bratislavskej periférii. Zvyšná obsluha lezie svojou submisivitou až na nervy.
Ako som tak sedel na svojom prvom menúčku (BTW, za rovnako nízku cenu, ale chuťovo niekde úplne inde) a videl, že nedostatky predchádzajúcej prevádzky a aktuálne zmeny do seba zapadajú ako puzzle, uvedomil som si, aký je bankrot pre fungujúcu ekonomiku dôležitý.
Lebo predchádzajúcemu majiteľovi nemožno uprieť snahu. A nakoniec aj „vyhrnutým golierom“ bude za starou fajčiarňou úprimne ľúto. Ale aktuálna situácia na prvý pohľad napĺňa spoločenské potreby oveľa viac. A tá by bez bankrotu nemohla nastať.
V podstate každý zásah štátnych orgánov by sa samozrejme len snažil nejakým spôsobom pomôcť bývalému vlastníkovi. A tým len predlžovať jeho podnikateľské trápenie a znemožňovať zlepšenie gastronomických služieb na našom malom sídlisku.
A samozrejme, aj keď zmeny z dnešného pohľadu vyzerajú tak triviálne, v realite to tak vôbec nie je. Lebo keby to bolo také zjavné a ľahko zrealizovateľné, nič by predchádzajúcemu majiteľovi nebránilo, aby s nimi prišiel sám.
A presne to je problém dnešného školstva a zdravotníctva, teda sektorov, kde sme si bankroty zakázali.
Fakt, že aktuálne školy a nemocnice nemôžu svoju prevádzku ukončiť, aby na ich miestach vyrástli školy a nemocnice nové, ktoré budú lepšie napĺňať požiadavky zákazníkov, je zásadnou prekážkou na ceste k zlepšeniu. A dovolím si tvrdiť, že kvalitatívne zlepšenie by sa pohybovalo v podobnom časovom rámci, v ktorom sa na mieste zafajčenej pizzerie objavila dobrá reštaurácia (pár mesiacov).
To vo svete bez bankrotu je to úplne iné kafe. Najprv musí polovica národa správne voliť. A potom, ak pán Boh dá, tak možno za štyri roky v nemocniciach nebude chýbať toaletný papier. Alebo ani to nie.
PS: reštaurácia, o ktorej hovorím je Reserva Na Križovatkách na Trnávke.
4,007 celkovo návštev, 2 návštev dnes
v 89 islo na zdravotnictvo 3,8% percenta HDP.. toaletny papier nikde nechybal.. dnes ide dvojnasobne percento a (nielen) toaletny chyba.. kde udelali kapitalisti chybu ?
0 0
https://www.youtube.com/watch?v=bdWpWsEUv9s
0 0
Akí kapitalisti? Väčšina nemocníc je štátnych a je jedno, či v krajine je socializmus alebo sociálno-trhové hospodárstvo. Pauley, opäť odbočuješ od témy a to veľmi povrchne.
0 0
To máš z ktorej SÚKROMNEJ nemocnice, že chýba toaletný papier? Nevykrúcaj sa a konkrétne menuj. Nemám to (našťastie) z vlastnej skúsenosti, ale ja počúvam len to, že v súkromnej nemocnici sa k človeku správajú slušne dokonca aj keď je celý zákrok hradený zdravotnou poisťovňou. O súkromných pôrodniciach (kde si treba priplatiť) ani nehovoriac.
0 0
Tvorivy bude aj krajcirsky meter.
http://www.blesk.cz/clanek/celebrity-ceske-celebrity/400549/kobzanova-o-tehotenstvi-v-kanade-zadny-ultrazvuk-zadna-pece-bricho-mi-merili-krejcovskym-metrem.html
0 0
Veru, Kobzanova je relevantny zdroj.
0 0
Bender, ja mu to verim
Kanadske zdravotnictvo je taky mokry sen proletarov vsetkych krajin, lebo je tam hradena vpodstate vsetko
https://en.wikipedia.org/wiki/Health_care_in_Canada
takze na rozdiel od usa, ak nemate poistku, kludne mozete ist rodit, len sa tam, pekne po socialisticky, meria brucho krajcirskym metrom 🙂
0 0
Andrzej si kazdym prispevkom a blogom striela do kolena…americke najsukromnejsie a najtrhovejsie zdravotnictvo je v zapadnom svete zaroven najmenej efektivne…hodnotenim kvality az v 4. desiatke najvysp. krajin pricom nan ide rekordnych 17% HDP…a 1,5 miliona svojich obcanov privedie kazdy rok do osobneho bankrotu z dovodu neocakavanych zdravotnych vydavkov…desiatky milionov Americanov este nedavno ani nemalo poistenie
http://www.theatlantic.com/health/archive/2014/06/us-healthcare-most-expensive-and-worst-performing/372828/
0 0
Považovať niečo platené zo štátneho rozpočtu za trhové je mimoriadne odvážne. Nezmyselný odkaz a príspevok, obzvlášť to ukazuje schpnosť štátnych úradníkov v tomto prípade v USA.
A logika je krásna – hoci by som nemal záujem o poistenie, platiť musím a pre svoje dobro? Moja chyba, keď už niečo.
0 0
mejtil, cize ty si predstavujes zachranovanie tvojho zdravia/zivota zhruba takto ?
https://robertlindsay.files.wordpress.com/2012/10/libertarian-utopia.jpg
0 0
Prečo považuješ čokoľvek platené z rozpočtu za trhové? Pýtam sa ešte raz.
Nie. To sú náklady spojené s tým až neskôr, keďže človeku o život vtedy naozaj ide. Toto by urobil len pako. A ak by za nehodu nemohol, stále sa dá súdiť odškodné.
0 0
No urcite lepsi ako napr. HPI plateny Gorilou.
0 0
„…aby na ich miestach vyrástli školy a nemocnice nové, ktoré budú lepšie napĺňať požiadavky zákazníkov“
no ved uz vyrastli nove, ak ste si nevsimli…aj preto kvalita vzdelania tak fajne za poslednu generaciu „stupla“…mame vyber aky len chcete…pred 89 studovalo na VS 8% populacneho rocnika, dnes vyse 40%…vysvedcenia a diplomy na pockanie pre hocijakeho bula alias trh zamerany na potreby klientov…teda to co sa paci aj vam…a vsetci lokalny menejstatniciviacpentaci si predpokladam tiez vybrali tie nove, sukromne a zaplatili si ich cash.. ci sa mylim ?…alebo ze by si nebodaj aj Fandak na trhu vybral staru, statnu skolu a ako bonus uhradu nechal na „zlom“ state ?… no moment zistime…. tak akurat som mrkol do webovej sekcie „Autori“ ….a ?… (no) surprise (no) surprise… nevidim tam pri menach ani jednu novu / sukromnu skolu… kto by to povedal… s pokrytectvom lokalnych antistatnikov je to snad este horsie ako s tou Rand…
a vznikli aj nejake nove, sukromne mini-kliniky, akurat tam treba aj za dychanie vzduchu (okrem toho, ze doja verejne poistenie) platit aj cash a pri kazdom narocnejsom zakroku ci komplikovanejsej diagnoze (nemyslim zvacsenie pier) vas poslu do tej „starej“ teda statnej 🙂
0 0
Na vyber samozrejme nemam
mal by som vtedy, keby existovala napr. dobrovolna skolska dan. ak by som ju neplatil (moji rodicia), tak by som nemal pristup do statneho skolstva.
ak by boli na ulici dve kaviarne, v jednej by si si kazde rano musel kupit kavu a potom by si mal na vyber, ci ju vypijes, alebo si kupis v druhej kaviarni, bral by si to ako „mas na vyber“?
0 0
Ale mas sudruh, mozes ist do Sladkovicova ci do Skalice.
0 0
Cože?!
https://www.youtube.com/watch?v=bZ54Xf73QOc
0 0
Od veci, ale pravdepdobne to myslí vážne.
Stále sa môžeš rozhodnúť, či si kúpiš aj tú druhú. 😀
0 0
Statne skoly su zadarmo iba pre tych, ktori hned po promociach zomru, alebo utecu z tohoto bordelistanu. Ostatni si ich doplatia na daniach. Mytus obedu zadarmo tak vytvara tisice uplne nepotrebnych, humanitarne orientovanych „odbornikov“.
0 0
Ak by súkromé univerzity fungovali výhradne na korupcii, štátne tak nefungujú? A okrem toho, ak aj 40% ročníka študuje na VŠ, úrčite väčšina na verejných a to „zadarmo“. Teda z daní. Kapitalizmus ako vyšitý, je úplne jasné, že čo je štátne, nie je kapitalistické bez ohľadu na to, či a aký kapitalizmus v štáte je.
http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/405947-prokuratura-riesi-uplatky-na-univerzite-v-nitre/
Ak by ktokoľvek študoval aj na súkromnej vysokej škole, prostredníctvom daní jeho rodičia (alebo on, ak pracuje) dotujú zároveň i štátnu/verejnú. Teda úplne logické konanie.
A ukáž mi, kde sa platí za voľný statok ako vzduch, ktorý rozhodne nie je zadarmo zo štátnej milosti.
0 0
Zaujímavé tvrdenia v článku ku ktorým by som si dovolil niekoľko otázok.
Je u nás na Slovensku kapitalizmus ?
Môže byť kapitalizmus nemecký, švajčiarsky, americký, švédsky TAK VEĽMI iný ako náš = made in Slovakia?
Ako to že u nás štátne zdravotnícke zariadenia tvoria dlhy, potom ich vláda oddlži a toto sa pravidelne opakuje a NIKTO nenesie žiadnu zodpovednosť a ešte sa aj občania RADI poskladajú ???
Ak neplatí ústava a zákony pre všetkých a všade môžeme hovoriť o demokracii?
Kapitalizmus je demokracia ?
???
Polovica musí správne voliť?
Ide o to či tá menšia alebo väčšia polovica ?
???
0 0
Kapitalizmus je sčasti – sčasti nie. A za okolo 9 rokov vlády sociálno-demokratického právnika jeho podiel ubúda a on je štedrý, len vyrovnáva rozdiely, len sa platí spravodlivý príspevok do spoločného rozpočtu „nás všetkých“.
Ako si predstavuješ kapitalizmus made in irgendwo? Buď je ho viac alebo menej.
Pokiaľ chceš oddlžiť nemocnicu, pokradni na daniach ešte viac! Ich zvyšovanie sa stalo prirodzeným faktom a to, že by každý mal teda tých peňazí viac, už nevidieť a teda väčšine ľudí to naspäť ani nechýba. A áno, radi sa poskladajú, lebo rozpočet „nášho“ demokratického štátu je rozpočet „nás všetkých“ a do „spoločného“.
To s polovicou správne voliacich mi prosím vysvetlíš?
0 0