Svet naivných ideí

“Vláda sĺz je preč. Chudobné štvrte budú čoskoro iba spomienkou. Zmeníme naše väznice na továrne a naše žaláre v sklady a sýpky. Muži budú od tejto chvíle chodiť vzpriamene, ženy sa budú usmievať a deti sa budu smiať. Peklo bude navždy k prenájmu.”  Krásne slová, ktoré vyriekol Billy Sunday – v tom čase veľmi uznávaný evangelista takto vítal prijatie prohibície v roku 1920, realita však bola tvrdá, veľmi tvrdá.

Česko zakázalo tvrdý alkohol. Že vraj to pomôže. Nebude sa piť tvrdé. Kontroly všetko skontrolujú a konečne sa odstráni odveký neduh starých Slovanov a súčasných Čechov, Slovákov a proste všetkých ľudí. Aké jednoduché to bolo, stačilo len zmeniť jednu normu a už nikto nebude slepnúť a každý bude šťastný. Coca-cola že vraj už pripravuje edíciu Vodka-kola v hrubej sklenenej okolkovanej flaši s nula percentným množstvom alkoholu pre tých, ktorých by občas postihla nostalgia. Alkohol, že vraj skvele nahradia bublinky.

Ok, vráťme sa späť na zem. Takto jednoducho svet nefunguje. Žiaľ mnohí si to myslia. Bohužial najmä politici. Tak ako nepomohla alkoholová prohibícia v USA 20tych rokoch, nepomôže ani v 21. storočí v Českej republike. Práve domáce pálenice a kadejakí podivíni, ktorí sa kontrol neboja a zákon nepoznajú, resp. vedome poznať nechú, využijú situáciu a mnohí naivní ľudia žiaľ ich bude hriať pri srdci pocit, že robia niečo, čo je cool a zakázané a niektorí rozumnejší možno naschvál si dajú drink tvrdého, aby ukázali vláde, že sa nemá starať do našich životov.

Áno, situácia v Česku je tragédia, ale ešte väčšia tragédia je reakcia na tragédiu – ide doslova o úpadok úpadku. Albert Einstein raz povedal: “Definícia bláznostva je robiť dookola to isté a očakávať iný výsledok.” Prohibíciu si už vyskúšali USA a dopadlo to preplnenými väznicami, zrodom mafie, vyššou úmrtnosťou z konzumovania nekvalitného alkoholu z čierneho trhu. Bratia Češi, ak si to chcete zopakovať aspon na pár dní, tak prosím pekne. Chvála Bohu, ja nemusím.

9,417 celkovo návštev, 1 návštev dnes

28 odpovedí

 1. Avatar
  september 15, 2012

  Toto si pisal uplne triezvy? Ty asi vobec nechapes, preco ten alkohol docasne zakazali. Tebe je asi uplne jedno, kolko ludi exne kvoli nezodpovednemu podnikatelovi, nepochybne liberalovi, ktory ten metanol ponalieval do flias. Liberalizmus na vecne casy, vsak nech ludia podochnu, elbo si vybrali na slobodnom trhu.

  Thumb up 9 Thumb down 17

  Odpovedať

  • Avatar
   september 15, 2012

   Jozef, musíš sa na svet pozrieť realistovi. Alkáč zvyčajne doma chľast nemá (už ho vypil). Ak mu teraz povieš, kvôli metanolu si dva týždne nemôžeš kúpiť nič tvrdšie ako pivo alebo vaječný likér, tak pôjde za ľuďmi, čo predávajú alkohol pokútne (a to je to, čomu chce zákon práveže zabrániť).

   Thumb up 1 Thumb down 4

   Odpovedať

  • Avatar
   september 15, 2012

   Celé je to len v nepochopení podstaty voľného trhu. Ak zakážeš legálny trh, podporíš dopyt a teda aj produkciu na čiernom trhu. Takže v podstate cieľ je rovnaký, ty si len myslíš, že trh funguje tak, ako naordinuje vláda, no to nikdy tak nebolo a nikdy tak nebude.

   Thumb up 10 Thumb down 7

   Odpovedať

   • Avatar
    september 15, 2012

    Vies ty vobec vo co kraci, metanol bol v normalnych flasiach v kamennych obchodoch a nie niekde pokutne predavany.. To je to iste ako keby v Tescu ako sol predavali obcas cyankali a potom keby predaj soli docasne zastavili, by si bluznil o tarhu.

    Thumb up 5 Thumb down 2

    Odpovedať

    • Avatar
     september 15, 2012

     To záleží od definície pojmu:
     “ v normalnych flasiach v kamennych obchodoch “
     .
     Ja by nemal najmenšiu obavu ísť si do Čiech kúpiť a aj vypiť tvrdý alkohol. Samozrejme moja definícia normálnej fľaše v kamennom obchode je radikálne odlišná od tej tvojej 🙂

     Thumb up 3 Thumb down 8

     Odpovedať

  • Avatar
   september 15, 2012

   Prvé čo ma napadlo, keď som sa dozvedel o zákaze predaja tvrdého v ČR bolo:
   Nečo ten zákaz??!! To po viac ako desiatke umtí sa niekto ešte odváži dať si poldeci? Veď už týždeň sú tejto aféry plné médiá. Aj zistení, že išlo o alkohol legálne predávaný v maloobchodoch. Ak aj v tejto atmosfére si niekto nedokáže nahradiť pálenku pivom, či čučom, tak si nezaslúži nič iné, ako Darwinovu cenu za neprežitie.

   Thumb up 3 Thumb down 2

   Odpovedať

   • Avatar
    september 15, 2012

    Presne tak. Vláda jednoznačne situáciu zneužíva v svoj prospech. Na ospravedlnenie buzerácie a kontrol, ktoré by síce chcela robiť, ale inak by sa neodvážila. Prohibícia v danom štádiu ochráni len ľudí, ktorí si absolútne žiadnu ochranu spoločnosti nezaslúžia. Táto ochrana je jednoznačne kontraproduktívna. Ak by nebodaj existoval nejaký „verejný“ zájem, tak by to bolo NEkonanie vlády. Aby príroda dostala aspoň miernu príležitosť si trochu upratať.

    Thumb up 2 Thumb down 1

    Odpovedať

    • Avatar
     september 15, 2012

     Plne suhlasim a som zvedavy na to akym „opatrenim“ skonci koniec prohibicie

     Thumb up 1 Thumb down 1

     Odpovedať

 2. Avatar
  september 15, 2012

  Zákaz v tomto prípade nie je trvalým cieľom,ale krátkodobým prostriedkom. Nehľadajme všade zlo.

  Thumb up 3 Thumb down 2

  Odpovedať

  • Avatar
   september 15, 2012

   aha, takze za dva tyzdne sa povoli a zase ten isty alkohol, co sa schova a potom zase ukaze na predajniach, takze ten s tym metyalkoholom tam bude moct byt zase a zase si ho ludia mozu kupit? Dobra logika 🙂

   Thumb up 3 Thumb down 2

   Odpovedať

   • Avatar
    september 15, 2012

    Porovnávať sanitárne opatrenie na ochranu verejného zdravia s prohibíciou v USA 1920 je ako prehlásiť Jano je veľký, dom je veľký, Jano je dom.

    Jednoducho sa všetok alkohol v krajine skontroluje a označí nejakou značkou či nálepkou. To nestačí. Treba pochytať všetkých, čo sa na tom svinstve podieľali a zašiť na mnoho rokov. Jednak kvôli efektívnemu oddeleniu takých nebezpečných zločincov od spoločnosti, jednak na výstrahu. Žiaľ, dať im cucnúť z vlastnej produkcie by bolo v rozpore so zákonom.

    Thumb up 5 Thumb down 3

    Odpovedať

    • Avatar
     september 15, 2012

     To akože mi chceš tvrdiť, že svojprávny a gramotný človek si v Čechách aj predtým aj teraz nevedel kúpiť alkohol tak, že tento problém sa ho nebude týkať?

     Thumb up 1 Thumb down 2

     Odpovedať

     • Avatar
      september 15, 2012

      Tibor, to, že ti v bare nalejú vodku z fľaše napr. Finlandia neznamená, že naozaj piješ Finlandiu.
      V čase vyhlásenia prohibície nebol známy zdroj metanolu, nebol známy distribútor, nebolo známe, kde všade sa tento alkohol dostal a ako a či bol podávaný konzumentom. Vzhľadom na praktiky v reštauračných službách je dočasné (!) stiahnutie destilátov z predaja jediným správnym riešením pri ochrane zdravia obyvateľstva..

      Thumb up 1 Thumb down 1

     • Avatar
      september 16, 2012

      Toto je akože otázka pre mňa? Ak áno, tak odpoveď je: neviem.

      Pančovaný alkohol sa najprv objavil u trhovníkov, potom v stánkoch, potom u poľských pašerákov, neskôr dokonca aj v kamenných obchodoch a s falšovanou kontrolnou páskou. Doteraz sa to týkalo len domácich značiek a stačilo nekupovať nič od rákosníkov a cigošov, teraz to už nestačí. Pančované fľaše sa môžu objaviť ako import z Poľska, alebo aj inde. Tam treba pochytať naozaj všetkých, čo sú v tom namočení.

      Ak niekto vie, prečo je prohibícia a napriek tomu si zadováži pokútny alkohol, tak je to svojím spôsobom samovražda a akt slobodnej vôle. Tam už nepomôže naozaj nič. Taký by vypil aj brzdovú kvapalinu.

      Thumb up 3 Thumb down 1

 3. Avatar
  september 15, 2012

  Zalozim si rubriku „cynicky ekonom sa pyta“ a prva otazka bude:
  Ak ma byt udajny denny vypadok ceskeho statneho rozpoctu 18 milionov Kc, tak kolko ludskych zivotov sa musi zachranit denne, aby to stalo za to?
  Ze ludsky zivot sa neda pocitat na peniaze? Tak sledujte. Kolko zivotov by zachranilo nasypanie 18 milionov kazdy den do do nejakeho centra prevencie rakoviny alebo kolko prechodov cez cestu sa da za 18milionov osvetlit a kolko zivotov to teda zachrani. … no ved urcite poznate situacie, kde peniaze mozu zachranit zivot.
  Takze este raz: Nedokazeme za 18milionov denne zachranit viac zivotov inym opatrenim ako prohibiciou?
  a to sa stale bavime iba o statnom rozpocte, nie o celkovom dennom naklade prohibicie.

  Thumb up 3 Thumb down 2

  Odpovedať

  • Avatar
   september 16, 2012

   Keď bola niekedy v roku 1985 či 1986 v Jure epidémia listeriózy, tak sa zakázal predaj všetkého zrejúceho syra Vacherin Mont d’Or s mäkkou kôrkou. Všetka produkcia sa musela zničiť a všetky pivnice vydezinfikovať. Tí, čo produkovali v jaskyniach, mali smolu – nedajú sa dezinfikovať, lebo nemajú hladké múry. Mnoho výrobcov vtedy skrachovalo, lebo výroba bola zakázaná úradmi. A to bolo menej mŕtvych, než v Česku.

   Ĺudia to brali vecne, niektorí s humorom – vacherin sa nazýval syrom pre svokru a tak. Množstvo krabičiek na vacherin vtedy zostalo nevyužitých a jeden podnikavec na tom pekne zbohatol. Skúpil ich, urobil im reklamu a predával po kusoch. Život šiel ďalej.

   Listéria sa objavuje pravidelne. V tomto roku to bolo v mäse a to v najväčšej sieti obchodných domov Migros. Zdroj sa identifikoval, všetky výrobky sa stiahli a zničili. Nenájde sa nik, čo by z toho robil aféru akože zlý, zlý štát, nedopraje ľuďom mäso. Ochrana obyvateľstva patrí medzi úlohy štátu.

   Thumb up 2 Thumb down 1

   Odpovedať

   • Avatar
    september 16, 2012

    Roman, mne ide o rozsah opatrenia, ktore z toho robi prilis drahy spas. Ak mam verit bleskovym „novinarskym“ odhadom, tak sa bavime o 18mega statny rozpocet za den. Celkovo sa bavime o 100mega za den.
    Nerad by som sa zamotal do klamnej analogie, ale v kontexte prikladu, ktory davas ty, by Jura musela kvoli listerioze zakazat vsetky zrejuce syry. Aj ked uznavam, ze v CR sa naslo vela druhov jedovateho chlastu :). Bohate by asi stacilo postavit mimo zakon lacne zbrndy alebo nechat predaj iba v obchodakoch. Proste trochu viac selektovat a nestratit tolko, pricom ten efekt na zdravie by bol asi identicky.

    Thumb up 2 Thumb down 1

    Odpovedať

    • Avatar
     september 17, 2012

     Česi už uvažovali o „zjemnení“ prohibície, ale zatiaľ sa stále objavujú nové a nové kontaminované fľaše. Som presvedčený, že ak by to šlo, z prohibície by niektoré fľaše vylúčili, napríklad Becherovku či zahraničné alkoholy. Uvidíme, ako sa to vyvinie. Nebudem komentovať oprávnenosť tých krokov, lebo možno majú informácie, ktoré nemám ja. V priebehu policajného vyšetrovania môže byť embargo na niektoré informácie.

     Thumb up 2 Thumb down 1

     Odpovedať

     • Avatar
      september 17, 2012

      To hej. To, ze policia moze mat ine informacie to je nielen mozne, ale vzhladom k rozsiahlemu zatykaniu aj viac ako realne

      Thumb up 1 Thumb down 1

 4. Avatar
  september 15, 2012

  Nepochopil si starého lišiaka Kalouska.
  http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2012091001

  Thumb up 0 Thumb down 1

  Odpovedať

 5. Avatar
  september 15, 2012

  A ešte celkom triezvy názor z (dúfam) spriazneného webu.
  http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2012091304

  Thumb up 2 Thumb down 1

  Odpovedať

 6. Avatar
  september 15, 2012

  na vacsinu regulacii v gastronomii vseobecne som mal obligatnu odpoved – ludia by si jednoducho nekupovali otravene jedlo, ale bohuzial sa ukazalo, ze by si kupovali 🙂

  clovek moze povedat, ze jed sa nachadzal vo flasi so statnym stemplom, ale toto by urcite dochadzalo aj vo flasi s trhovym stemplom.

  pre mna je tato situacia v cechach jedna z takych na ktore nemam nejake protrhove riesenie. mozne je to uprimnejsie ako tie socialisticke keci, ze stat za nas vsetko poriesi, ked musia zapierat nos medzi ocami a ciernu oznacovat za bielu.

  Thumb up 0 Thumb down 1

  Odpovedať

  • Avatar
   september 15, 2012

   Oni by si ju fakt nekupovali, pretože bez vysokých daní by bol kvalitnejší alkohol dostupnejší.

   Thumb up 1 Thumb down 2

   Odpovedať

   • Avatar
    september 16, 2012

    Nie nebol by lacnejsi. teda prenejsie znackovy chlast by bol v relativnom vyjadreni este drahsi oproti lacnym zbrndam

    Thumb up 2 Thumb down 1

    Odpovedať

   • Avatar
    september 17, 2012

    ludia co sa chcu primarne nachnapat si vzdy kupia najlacnejsi alkohol a na volnom trhu (bez regulacii) by existovala zaplava lacneho domaceho alkoholu.

    Thumb up 0 Thumb down 1

    Odpovedať

 7. Avatar
  september 16, 2012

  Treba sa na to pozriet pozitivne. Prohibicia v Cesku je celkom zaujimavy experiment. Ja som sam zvedavy, ake bude mat dopady, ako zareaguju spotrebitelia, predajcovia a nasledne zase uradnici.

  Thumb up 3 Thumb down 1

  Odpovedať

 8. Avatar
  september 22, 2012

  Komunisti držali metanol na zozname Obzvlášť Nebezpečných Jedov nie kvôli toxicite, ale kvôli senzoricej nerozlíšiteľnosti od etanolu. To znamená evidenciu, skladovanie, manipuláciu ako s jedom. Až socan Zeman v 1999 vyradil etanol zo zoznamu jedov úplne a umožnil tak, že sa sud metanolu dá kúpiť hocikde ako hociktorá chemikália.

  http://blisty.cz/art/65088.html

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*