Keď si človek prečíta preambulu ústavy, keď sa započúva do prejavu niektorého z politikov, iba sa to tam hemží frázami o slobode. Všade samá demokracia, sloboda voľby, právo na hľadanie vlastného šťastia. Jeden by až nadobudol dojem, že ak neškodí nikomu navôkol, tak si môže v podstate robiť, čo sa mu zapáči.
Potom sa pozrie na vlastnú výplatnú pásku a zistí, že sa mu niekam zapatrošila polovica poctivo zarobeného príjmu. Ale dobre, povie si občan. Bez verejného financovania škôl a nemocníc by sme boli všetci negramotní a zomierali na štikútku. A kto by predsa staval cesty!
Keď treba ísť s prosíkom na stavebný úrad, ak si chcem na vlastnom pozemku za vlastné peniaze pristaviť garáž. Tak vtedy sa ešte tiež dokážeme dopátrať k jakž-takž pochopiteľnému filozofickému dôvodu. Domčeky by neboli tak pekne zarovnané s ulicou, keby si každý mohol len tak hocičo postaviť. Veď v každom z nás je aspoň trocha z hráča Simcity.
Presvedčenie o všade panujúcej slobode sa začne nahlodávať, keď sa občan pokúsi podnikať. Napríklad sa rozhodne založiť si kaviareň. Vtedy sa dozvie, že zákaz fajčenia v žiadnom prípade nemôže byť v červenom štvorci, ale v červenom kruhu. A ľadová káva musí byť uvedená ako káva s ľadom. Všetko pod hrozbou pokuty. Tu už sa zmysel buzerácie hľadá ťažšie.
Veľkú ranu dostane predstava o práve na hľadanie vlastného šťastia v momente, keď sa chcete zamestnať vo svojom vysnenom obore, ale nemáte ešte na to dostatočnú prax. Že by ste danú prácu robili lacnejšie ako štátom stanovená minimálna mzda je jednoducho zakázané. Na rozdiel od predchádzajúcej situácie, tu je dôvod už zrejmý, aj keď trochu z iného súdka. Etablovaní v obore si takto bránia svoje nadobudnuté postavenie.
A potom príde deň ako ten včerajší. Keď politici začnú riešiť, ktoré pesničky sa môžu hrať v rádiách. V pozadí sa zatiaľ smejú muzikanti, ktorí majú v poslednom čase vážny problém s hranosťou. Ako na potvoru sa práve tie ich nechcené majsterštuky stávajú povinné. Vtedy už začína v občanovi klíčiť podozrenie, že aj ten dôvod konfiškácie polovice výplaty nakoniec nemusí mať až tak veľa spoločného s nemocnicami a školami.
Ak myslíme tie ústavné frázy o slobode aspoň trochu vážne, tak skutočne neviem, kde by sme už mohli nechať rozhodnutie na spotrebiteľoch, ak nie vo výbere hudby. Slovenské pesničky v étery z nikoho patriota nespravia. Rovnako ako povinné čítanie z nikoho nespravilo milovníka literatúry. Má jedine potenciál slovenskému poslucháčovi tuzemských interpretov znechutiť.
Nemôžem si pomôcť, ale jediný úžitok z povinného hrania domácej produkcie budú mať páni ako Ďurinda a Ráž.
Ale tu majú slovenské rádia na rozdiel od slovenského daňového poplatníka jednu možnosť navyše. Bežný Slovák žiadnym spôsobom neovplyvní ku komu sa nakoniec dostanú peniaze, ktoré zaplatil na daniach. Môže sa iba smutne prizerať ako to Juraja Širokého nakoniec celé mrzí.
Iste, rádiá si nemôžu dovoliť nerešpektovať nariadenie o povinnom percente domácej tvorby. O to sa už postará armáda úradníkov, ktorí budú teraz s uchom pri rádiu čiarkovať tuzemské šlágre. A pokutovať nedostatok čiarok (až mi slzy vyhŕkli, keď si uvedomím, že za túto činnosť budeme musieť niekoho platiť z verejných zdrojov). Ale ešte sme sa nedostali našťastie tak ďaleko, aby si lobisti mohli dať povinné percento Tublatanky priamo do zákona. Zatiaľ.
To by mohli rádia využiť, aby v budúcnosti bolo podobných špekulantov menej. Podľa aktuálnej rotácie v slovenských rádiách by som konštatoval, že vo verejnosti nie je až taký prehnaný dopyt po tvorbe Ďurindu a Ráža. Čo tak dať prednosť iným slovenským fidlikantom?
Mohlo by to mať výchovný účinok. Že pretriasať sa s politikmi na tlačovkách a pódiách môže nakoniec dopadnúť úplne ináč, ako to bolo pôvodne zamýšľané. Nech už sa niečo podobné neopakuje aj druhý ráž.
13,707 celkovo návštev, 1 návštev dnes
https://www.youtube.com/watch?v=tYV714zDmuY
Paráda! Týmto by sa každý deň malo začínať vysielanie. Hneď prvá slovenská :)))
Toto tu je minútová pesnička. Tým, že je krátka, splné kvótu na kusy pesničiek a v playliste nezaberie veľa miesta. Len neviem, ako by to bolo s autorskými právami, keď to bolo hodené na youtube:
https://www.youtube.com/watch?v=dsYOS8Poajo
Vynikajúci článok, všetko v ňom podpisujem. Pôvodne som chcel byť na „zákonodarcov“ vulgárnejší, ale autor ma presvedčil, že sa to dá poňať aj z nadhľadom. Tak hádam len dodávam: Je to čisto len chamtivosť smerákov, alebo už je to diagnóza?
Jasné. Je to čisto len chamtivosť smerákov. Iní su skoro perfektní. A tá buduca vlada, ktoru si zvolíme, tá už bude dokonalá. Nech žije demokracia.
“ je to diagnóza“
– hej. Je to diagnoza voličov.
Súdruh Maďarič ešte poriadne ani ústa neotvoril a už klamal. Slovenskú populárnu hudbu v českých rádiách hrajú, a to celkom dosť. Takže aj ten trh naši umelci majú. Akurát sa im máli. Však prečo by si nevylobovali, keď už je tá demokracia. Každý si môže vylobovať. Aspoň tak ma presviedčajú spoluobčania, keď tvrdím, že nemá zmysel niekoho voliť.
Najhoršie je, že darmožráč Ďurinda už dostáva od zväzu balík mesačne, len za to, že niekedy pred 20-timi rokmi nahral pár sračkových hitov, ktoré už nikoho nezaujímajú. Čiže v čisto trhovom prostredí by títo hudobníci dnes už stáli tak jedine pri sústruhu a nie na tlačovke v teploškych oblekoch.
Tiez som si vsimol ten Madaricov lapsus. Asi nepocuva ceske stanice. A este tu mame piesne s textami v jazykoch narodnostnych mensin. Madarcina, cestina, polstina atd. Tie maju mat tiez svoj priestor.
Dlhý čas ma bavilo kritizovať vládu za to , že škodí občanom. Ale nakoniec som pochopil, že je to :
1. Zbytočné.
Aj tak sa tým nič nezmení. Každý volič síce cíti, že aj jemu vláda škodí, ale každý volič verí, že vláda VIAC ŠKODÍ iným voličom, berie im viac penazí a „mne dáva“ . Volič si zanadáva, ale poctivo pricupká pri buducich voľbách, aby novým vládcom zveril právo na kradnutie.
2. Hlúpe a absurdné
Vladu si občania, voliči, zvolili, aby dali politikom svoje požehnanie na to, aby politici občanom ďalej škodili. Vláda NAOZAJ KONÁ z vôle svojich voličov. Síce voliči si to predstavovali trochu inak, ale …..
Voliči nedokážu pochopiť, že vláda :
– berie pracujucim, aby dávalo dôchodcom
Preto ju volia dôchodcovia
– berie robotníkom, aby dotovala kolchozníkov
Preto ju volia kolchozníci.
– berie robotníkom aj kolchozníkom, aby dávala umelcom a športovcom
Preto ju volia umelci a športovci
– berie robotníkom ,kolchozníkom, umelcom aj športovcom , aby dávala policajtom a vojakom.
Preto ju volia policajti a vojaci.
– berie VŠETKÝM, aby dávala SVOJIM, SEBE.
Toto nám až tak nevadí, pretože NÁM VŠETKÝM vláda aj čosi dáva.
-.-.-.-.-.
Voliči veria tomu, že „táto vláda nie je dosť dobrá“ , ale nabuduce si zvolíme oveľa lepšiu. Tomuto veríme už desaťročia.
Kritizovať vládu je zbytočné, absurdné. Kritizovať treba seba, svojich blízkych, svojich spoluobčanov. Za tú ich vieru v láskavý štát, za ich voľbu tohto „láskavého štátu“. Za voľbu tých zločincov.
Ale no tak 🙁
Tu si pozri, na čo je dobrý štát:
http://pardubice.idnes.cz/policista-srazil-k-zemi-muze-prechazejiciho-na-cevrenou-p2x-/pardubice-zpravy.aspx?c=A150414_161128_pardubice-zpravy_msv
Kto by nás chránil pre takýmito indivíduami.
Ozaj, kto by ma ochránil, keby sa mi niečo také prihodilo?
http://pardubice.idnes.cz/policista-srazil-k-zemi-muze-prechazejiciho-na-cevrenou-
– no fajn. Toto je presne dôkaz toho, čo som horevyššie napísal.
Policajti volia vládu nielen pre svoje platy, ale aj preto, že si môžu občas dobre udrieť. Dobre si udrieť, a ešte za to dostať aj mzdu, to už je dobrý dôvod pre zvolenie svojej vlády.
Toho kretena mal policajt este nakopat do zadku a poriadne.
Tibor :
„Ozaj, kto by ma ochránil, keby sa mi niečo také prihodilo?“
Keby si takto nahneval sudruha policajta, predstaviteľa štátnej moci, tak by si si mal ešte sám sebe jednu vraziť ako trest za hanobenie štátu.
A do tretice :
Ten český policajt bol akýsi slaboch. Občana – zločinca – iba pridusil. Zato však policajti v NAJdemokratickejšom štáte sveta sú iní machri :
„K 14. aprílu, v priebehu minulého roka bolo policajtmi na území Spojených štátov celkovo zabitých 328 černochov a latino-američanov.“
http://www.hlavnespravy.sk/obyvatelia-mnohych-miest-v-spojenych-statoch-demonstrovali-proti-tyranii-policie/599391
Máme čo doháňať.
Počúvať len to čo chceš, keď Ti niekto predpíše čo počúvať máš a Ty sa tomu prispôsobíš, pre mňa si menejcenný/á a idiot/totálna krava.
Reakcia na video
Juraj Topor:
„Kto bude dodávať tie suroviny na tie americké steaky? Budeme tu jesť len argentínske steaky?“
Pán Topor, bez urážky – tak naivnú argumentáciu som nepočul ani od slovenských politikov.
To vás nenapadlo, že aj bryndzové halušky by mohli byť ukuchtené zo zemiakov dovezených trebárs z Talianska? Alebo kapustnica z kapusty z Bolívie? 🙂
Najväčším nepriateľom človeka je nevedomosť.
Nemôže byť demokracia bez toho aby zákony platili pre všetkých vždy a všade !!!
Pre všetkých čo chcú “ veľa štátu “ ilúzia že „štát“ sa o nich postará končí vtedy,
keď „štát“ za nich nielen rozhoduje, ale aj určuje čo je správne a komu čo dať a nedať !
Štát (politici a úradníci) veľmi rád rozhoduje a určuje čo je správne, čo má občan robiť
a aj to čo si má myslieť ! Je to pozostatok minulosti ale mnohým to vyhovuje.
Koľko hrať akej hudby je sprostosť.
Je to taká istá „hlúposť“ ako to že máme na slovensku 3 = TRI organizácie ktoré vyberajú
poplatky za „hudobnú produkciu“ !
Pri tom majú ZMLUVY len s pár „umelcami“ a najviac peňazí nejde napr. na ľudovú TVORBU
= podpora mnohých súborov čo vystupujú bez honoráru !!!, ale pre pár spriazneným „umelcov“
a na chod tej ORGANIZÁCIE ktorá núti ľudí platiť ak si zapnú VEREJNE hudbu !!!
…
Ten najväčší problém je v tom istom.
Štát (vládna moc) CHCE určovať PRE KOHO a KEDY majú platiť zákony !!!
citát :
„Ten najväčší problém je v tom istom.
Štát (vládna moc) CHCE určovať PRE KOHO a KEDY majú platiť zákony !!!“
– To nie je „problém“ , to je PRINCÍP demokracie. V demokracii volič odovzdá svoje osobné práva politikom, a poverí ich, aby konali v jeho mene. Politik je TVORCA aj VYKONATEĽ zákonov. Neobmedzený vládca.
Štát (politici a úradníci) veľmi rád rozhoduje a určuje čo je správne. Rozhoduje, pretože k tomu dostal mandát vo voľbách. O tom je demokracia.
Je absurdné A SMIEšNE – odovzdať svoju slobodu politikovi, a potom sa čudovať, že politik ju používa pre svoj prospech. Demokracia nie je o slobode – nič také sa nikde OFICIALNE nepíše.
Je absurdné A SMIEšNE veriť politikom, že budú „pracovať v prospech občanov „. Kto im toto verí, zasluži si byť otrokom.
Ak autor ako tak chápe to čo napísal v odstavcoch 2 až 4, tak potom ja vôbec nechápem prečo autor hovorí o „veľkej rane“ v odseku 5? Tá logika vecí je predsa rovnakého druhu?!
No a k tej domácej hudbe a kritike: Podľa mňa ak chce niekto vyslovovať tvrdenia, mal by to podložiť štatistikami. Skrátka nejaké množstvo relevantných staníc vysiela toľko a toľko slovenskej hudby. V Rakúsku je to tak. V Česku tak. V Nemecku inak. V Maďarsku nejak. V Chorvátsku…atď. A až tohto si môžeme urobiť záver, že či vládna moc, a teraz kašlať na to či sa mi momentálne páči alebo nie lezie občanovi/rádiám neúmerne do slobôd v porovnaní so svetom. Ja sa priznám že takéto čísla absolútne neviem, preto nekomentujem túto problematiku. Ale mám taký silný pocit, že keď si zapnem rádio v Rakúsku, Nemecku, Taliansku, Chorvátsku a aj inde, tak tej ich domácej muziky je tam výrazne viac než tu na Slovensku. Či je to peniazmi v rádio biznise, alebo hladinou „nacionalizmu“ posúdiť neviem. Ale hádam sa všetci zhodneme na tom, že v ľubovoľnej krajine podpora vlastného umenia je vecou úrovne kultúry krajiny a tu má Slovensko povedzme si veľký problém v porovnaní s ostatnými. Tá muzika je len jeden malý bod z toho všetkého. Takže tak.
Ale hádam sa všetci zhodneme na tom, že v ľubovoľnej krajine podpora vlastného umenia je vecou úrovne kultúry krajiny
tak v tom sa nezhodneme
skor to odzrkadluje uroven zakomplexovanosti a nedovery vo vlastne sily (francuzov?) uspiet v otvorenej trhovej sutazi (s angloamericanmi?)
Vraj „v ľubovoľnej krajine podpora vlastného umenia je vecou úrovne kultúry krajiny a tu má Slovensko povedzme si veľký problém v porovnaní s ostatnými“.
Vecou úrovne kultúry krajiny. Tak poďme v mene priemernosti podporovať „vlastnú“ hudbu (či skôr „hudbu“), vlastnú „kultúru“, vlastné „umenie“, vlastnú „vedu“. Nerozmýšľali ste, prečo všetky tie pojmy predstavujú zaostávajúce, chudorľavé veličiny, ktoré majú ťažkosti prežiť rosu, nie to ešte búrku, vánok, nie to ešte víchor?
Skutočne kultúrna krajina nepodporuje vlastnú kultúru, ale podporuje kultúru. Ak krajina podporuje vlastnú kultúru, tak nie je kultúrna krajina, ale vlastnokultúrna krajina. Odborne sa tomu hovorí strkať si prsty do zadku. Nechutné. Fico.
Ale no taaak 🙂 zo začiatku taká inteligentná reakcia a taký fekálny záver…tie prsty a ten Fico… teda fuj, to ste si teda fakt mohol odpustiť 🙂
Povedal by som, že podstata tkvie v odpovediach jednak na otázku do akej miery zdôvodnenia vlády z videoshotu sú relevantné, a jednak či súťaž o poslucháča v slovenskom mediálnom rádio biznise je nastavená pre tzv. slovenskú hudbu férovo. Ani v článku, ani vo Vašom príspevku a jeho koncovke okrem paušálnych zmietnutí zo stola typu „podľa môjho utilitaristického názoru je to celé hlúposť“ nič také nevidím 🙂
Hudba je v prvom rade kultúra a jej počúvanie je slobodná voľba každého človeka. Určovať čo sa má hrať v rádiách je diktatúra a nie „demokracia“… Keď sa raz umelec nedokáže presadiť, tak má zamakať aby bol žiadaný… Čo ste v potravinach, že vnucujete „Slovenské výrobky“ ??? V „Slovakistane“ je už hádam možné všetko.
Som Slovak a vyrobil som pesnicku s nazvom Ticho. Trva 1 sekundu. Povolujem ju hrat zdarma hocikomu a hocikedy bez naroku na honorar. Mozu pesnicku hrat i opakovane, kludne za minutu aj 60 krat. Dufam, ze hranim mojej pesnicky splnia radia kvoty vymyslene politikmi pri presadzovani nasho dobra i proti nasej voli.