Priblížime vás vyspelej Európe

Televízor, resp. televízne spravodajstvo som už dávno pre zachovanie duševného zdravia vylúčil z programu a zo svojich informačných zdrojov. Občas sa ale pristihnem pri tom, ako toto pravidlo poruším, tak ako sa mi to stalo aj včera.

TV Markíza informovala o tom, že sa bude posúvať dôchodkový vek, a že dnešní 30-nici už nebudú chodiť v tom istom veku do dôchodku ako dnešní dôchodcovia. „Podľa odborníka sa tým približujeme k európskym štandardom.“ – vágne uzavrela Markíza.

Čo bráni redaktorom pochopiť fakt, že zdieračská schéma sociálnej poisťovňe je jedna gigantická pyramídová hra, ktorej každý pod hrozbou basy musí byť účastný a že dôvod predlžovania dôchodkového veku nie je nejaké približovanie európskym štandardom, ale jednoduchý fakt, že sociálna poisťovňa by ináč zbankrotovala. Rovnako, ako raz skončí každá pyramída.

Nechápte ma zle, ja nemám v zásade nič proti pyramídam. Každý by mal možnosť si jednu postaviť. Vadia mi len tie, ktorých sa musím pod hrozbou basy a násilného odvlečenia zúčastňovať. A vadí mi takisto aj to, keď niekto používa eufemizmy typu „približujeme vás vyspelej európe“ namiesto „musíme vás zdierať a podvádzať, ináč zbankrotujeme“.

Skúsme sa na chvíľu zamyslieť a predstaviť si podobnú situáciu na finančnom trhu, no v súkromnom sektore. Jednoducho uzavriete zmluvu so súkromnou poisťovňou, že si budete xy rokov sporiť a po týchto rokoch vám bude vyplatená nasporená suma. Samozrejme jej výška bude závisieť aj od toho, aký program si vyberiete, resp. do akého rizika pôjdete.

Jedného dňa, povedzme po 20tich rokoch sporenia, vám príde domov z poisťovne list, že vám jednostranne menia podmienky, a že celkovú sumu vám nevyplatia v dohodnutom veku, ale o 10 rokov neskôr, kedy už pravdepodobne nebudete ani žiť. S dodatkom, že čiastka sa ani nededí. Ako dôvod by uviedli približovanie vyspelej Európe.

No a takto funguje štát, navyše s tým, že nie len že vám tie dohodnuté peniaze nevyplatí, no ešte sa bude zahrávať s myšlienkou zakázať vám na dôchodku pracovať, aby ste si prilepšili.

Ako uvádza aj Markíza na jednom príklade pracujúceho dôchodcu a dodáva, že: „Šéf sociálneho rezortu s tým problém nemá. Kým dôchodcovia pracujú len na dohody. V západných európskych krajinách sa bežne pracuje dlhšie ako u nás. Tento trend už pomaly nasledujeme aj my.

Štát je skutočne veľkorysý a prajný. Sú to naozaj skvelé trendy ktoré nasledujeme. Sú tak dobré, že musia byť pre všetkých povinné…

4,178 celkovo návštev, 1 návštev dnes

8 odpovedí

 1. Avatar
  apríl 20, 2015

  Pan Bulak nepochopil proti comu vlastne protestujete, ci proti predlzovaniu dochodkovemu veku., alebo proti tomu , ze vam dochodcovia ujedaju z krajicka. A nejaky Heini , nestavia pece, zatial.

  Thumb up 3 Thumb down 6

  Odpovedať

 2. Avatar
  apríl 20, 2015

  Je veľmi veľký rozdiel medzi priebežným dôchodkovým systémom a pyramídovým dôchodkovým systémom.

  1. Priebežný
  Prispieval som (príklad) 1/3 zo svojho príjmu, dostávať budem z toho, čo sa vyzbiera od v tom čase pracujúcich, ktorí budú prispievať 1/3 zo svojho príjmu. Logicky v priebežnomo systém neexistuje žiadna garancia výšky dôchodku. Výpočet dôchodku sa riadi jednoduchým priebežným vzorcom: vybraná suma / počet dôchodcov.

  2. Pyramídový
  Výška dôchodku je vopred daná. A keďže nikto, ani súdruhovia ekonomickí „nobelisti“ nemajú najmenšiu šancu grantovať niečo na 40 rokov dopredu, tak je v podstate jedno, koľko štát sľúbi. A ten preto sľúbi oveľa, oveľa viac …. pretože plniť nebude.

  Akokoľvek som priaznivcom čisto súkromného dôchodkového zabezpečenia, na priebežný som ochotný pristúpiť. Akurát to nenavrhol ani súdruh Kaník, ostatnými súdruhmi prezývaný aj „sociálny netvor“. Ktorý svojho času pyramídový koeficient (sľuby 1.piliera) zdvihol do výšin a dnes by rád dôsledky rozhodnutia vybrať si dôchodok (aj) z 2.piliera rád „dorovnal“ zo štátneho.

  Takže priebežný je v podstate v poriadku, akurát ho nikto nenavrhuje.

  Thumb up 4 Thumb down 1

  Odpovedať

  • Avatar
   apríl 21, 2015

   Priebežný system je zlodejstvo, pretože NEZARUČUJE , a ani nemôže, aby som za odvedené peniaze dostal primeraný dôchodok.
   Priebežný system je zlodejstvo, pretože je POVINNÝ.

   Thumb up 4 Thumb down 2

   Odpovedať

   • Avatar
    apríl 22, 2015

    Presne tak. To, či funguje alebo nefunguje, je len zaobaľujúca otázka (ja myslím, že nie). Jadro problému je v tom, že nás niekto núti, aby sme si na neskôr šetrili práve týmto spôsobom. Nech štát takto rozhoduje za tých, čo chcú, aby za nich rozhodoval. Ostatní nech si sporia ako chcú – cez fondy, piliere, akcie, umelecké diela, reality, podnikanie, mesačné pozemky, teletubbies, pyramídy, kúpaním sa v čokoláde, zážitkami, na ktoré budeme spomínať, WHATEVER. Ale z vlastnej vôle. Bez kradnutia od ostatných.

    Thumb up 5 Thumb down 2

    Odpovedať

 3. Avatar
  apríl 21, 2015

  Pán Bulák má pravdu, súčasný systém SP slúži, len na to aby birmovaní bolševici mali pod kontrolou čo najviac peňazí daňových poplatníkov. Akože “ povinne poistený “ dostane len zlomok toho, čo tam za celý pracovný život vloží. Ak sa toho vôbec dožije. A prečo vlastne je takýto poistný systém povinný? Veď, každý má svoj vlastný zdravý sedliacky rozum a je len na ňom, či a koľko sa rozhodne sporiť si na starobu. A to ešte nekresťanské peniaze stojí samotná prevádzka SP , aj z jej „odbornými“ dopismi-to už je vrchol!!! A tak isto, kedy si chce začať užívať nasporené peniaze. Celyý tento systém je len bluf, ktorý má pod hrobou sankcií zdierať pracovne činné obyvateľstvo. A tých čo to naozaj potrebujú ( skučne chorí a invalidní ) aj tak z tohto systému dostávajú len almužnu. A to ešte platíme dane a iné poplatky ( rovnako pod hrobou sankcie ) a tieto tiež prežerú súčaní komunisti. A tak o čom to je vážení diskutujúci?

  Thumb up 4 Thumb down 2

  Odpovedať

 4. Avatar
  apríl 21, 2015

  „Televízor, resp. televízne spravodajstvo som už dávno pre zachovanie duševného zdravia vylúčil z programu a zo svojich informačných zdrojov.“
  Super.
  Televízne spravodajstvo sa už ani netvári ako spravodajstvo. Už na kilometer vyzerá ako nástroj na odvedenie pozornosti od skutočných problémov, od ich skutočných príčin.

  -.-.-.-.-.
  „“Podľa odborníka sa tým približujeme k európskym štandardom.” – vágne uzavrela Markíza.“

  – Typický mainstreamový názor. Tomu odborníkovi, ani redaktorovi Markízy vôbec nevadí, že dôchodkový „európsky“ vekový štandart splname na 95 % , ale MZDOVÝ „európsky“ štandart splname iba na úbohých na 25 %..

  Thumb up 3 Thumb down 1

  Odpovedať

 5. Avatar
  apríl 22, 2015

  Argumentovať nejakými „európskymi štandardmi“ je ukážkou zakomplexovanosti. Na odchod do dôchodku neexistuje európsky štandard, lebo dôchodkový vek je pri priebežnom pilieri závislý od priemerného veku dožitia a počtu živiteľov – prispievateľov. Existuje európsky štandard pôrodnosti? Európsky štandard chorobnosti? Európsky štandard dlhovekosti?

  Na Švajčiarsku po švajčiarsky je dôchodkový vek 65 a štátni zamestnanci sú vyhodení z práce posledný deň v mesiaci, v ktorom dosiahnu 65 rokov. Výnimku majú univerzitní profesori, ktorých nechajú doučiť semester a akademickí funkcionári, ktorých nechajú dokončiť svoj mandát. Ale rektora by do funkcie nik nevolil 64-ročného. V súkromnom sektore nie je obmedzenie, zmluvná sloboda dáva právo pracovať, ako dlho človek chce. Každý odpracovaný rok navyše trochu navýši vyplácaný dôchodok. Ale z prvého piliera je minimum asi 1200 Frs a maximum je presne dvojnásobok minima. Vo Švajčiarsku sa z 2400 frankov nedá vyžiť, preto je ešte 2. pilier, ktorý je kapitalizačný.

  Thumb up 3 Thumb down 1

  Odpovedať

 6. Avatar
  apríl 30, 2015

  Co je to dochodok? To je stav ked clovek nemusi chodit do prace? Ale ved to nemusi ani 40rocny clovek. Okay, nezamestnany dostava urcity cas podporu, potom uz nie. Dochodca dostava peniaze bez odvedenia prace.

  Moj Otec je na dochodku od zimu, ma 63rokov. Pustil sa do oprav domu, co znamena aj investicie ale ked zapocitame jeho cas ktory tomu venuje tak su to vlastne zarobene peniaze. Pred 2 mesiacmi nachystal v hore cca 15metrov dreva co mu usetry znacne peniaze za plyn, znovu to mozme povazovat za prijem. Zacal chovat sliepky, zajace…

  Takze k dochodku ktory dostane si este privyrobi …

  Thumb up 1 Thumb down 0

  Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*