Prečo má Francúzsko toľko firiem so 49 zamestnancami? Lebo štát.

Celkom kuriózny fakt o francúzskej ekonomike: Krajina má 2,4x toľko firiem so 49 zamestnancami ako s 50timi. Čo robí tento rozdiel jedného zamestnanca? Veľa, podľa francúzskeho pracovného práva.

Pokiaľ má firma vo Francúzsku 50 a viac zamestnancov, musí založiť zamestnaneckú radu, predstaviť nakladanie so ziskom a predložiť rade reštrukturalizačné plány pre prípad, ak sa firma rozhodne prepustiť zamestnancov z ekonomických dôvodov.

Francúzski podnikatelia často obchádzajú tieto regulácie vytvorením nových firiem, než rozšírením tých existujúcich.

Zatiaľ čo prieskumy ukazujú, že tvorba nových pracovných miest a ekonomická kríza sú hlavnými témami voličov, v prezidentských voľbách sa Nicolas Sarkozy a ani Francois Hollande nezameriavali na tento problém. Firmy tvrdia, že najväčším problémom pri zamestnávaní je 102 rokov starý „Code du Travail“, čo je 320 stranová kniha pravidiel, ktorá diktuje zamestnávateľom všetko, od pracovného zaradenia až po možnosti prepustenia pracovníkov. Veľa z týchto pravidiel je platných až vtedy, keď firma zamestnáva viac ako 49 ľudí.

Kvôli oneskorenému napĺňaniu objednávok sa Pierrick Haan, výkonný riaditeľ firmy Dupont Medical, rozhodol minulý rok navrátiť produkciu invalidných kresiel a zdravotníckych pomôcok naspäť do Francúzska. 150-ročná spoločnosť sídliaca vo Frouard vo východnom Francúzsku vytvorila 20 pracovných miest – a tým aj končí. Kvôli regulačnému zákonníku práce presunie Haan produkciu radšej, ako to nazýva, „neďaleko Francúzska“ – do Tuniska, Bulharska alebo do Rumunska. „Cena práce nie je hlavný problém. Je to nepružnosť.“ hovorí Haan. „Ak urobíte chybu v plánoch zamestnávania, už sa potom nedá napraviť.“

Dnes je vo Francúzsku 2,9 milióna ľudí bez práce, čo je 10 % zo všetkých pracujúcich, najviac za posledných 12 rokov. „Na 100 zamestnancov vo Francúzsku máme 10 zástupcov zamestnancov, pre ktorých musíme organizovať týždenné mítingy, aj v tom prípade, ak nie je o čom diskutovať.“ hovorí Haan.

Platforma nového francúzskeho prezidenta Hollandeho nehovorí nič o reguláciách v pracovnej legislatíve, no snaží sa vytvárať pracovné miesta cez daňové stimuly a umelé štátne pracovné miesta. Ako napr. vytvorenie 60 tis. nových pracovných miest v školstve.

Združenia zamestnancov tvrdia, že pracovná legislatíva nie je problémom. „Ak je legislatíva komplikovaná, je to tým, že aj naša spoločnosť je komplikovaná.“ povedal Bernard Vivier, riaditeľ pracovného inštitútu v Paríži, ktorý sa zaoberá analýzou vzťahov odborov a firiem. „Autá sú tiež oveľa komplikovanejšie dnes, než pred 40 rokmi. Prečo by nemohol byť aj zákonník práce?“.

Zdroj: Businessweek.com

2,528 celkovo návštev, 1 návštev dnes

3 odpovedí

  1. Avatar
    máj 10, 2012

    hm , dobre vediet do buducna… diky

    Thumb up 0 Thumb down 1

    Odpovedať

  2. Avatar
    máj 11, 2012

    Lepsia otazka je, preco sa vo Francuzsku vobec oplati mat firmu s 50-mi zamestnancami.

    Thumb up 0 Thumb down 1

    Odpovedať

  3. Avatar
    máj 12, 2012

    Takáto obrovská a komplikovaná byrokracia bude aj an Slovensku, a potom sa sen mnohých ľudí o západnej životnej úrovni rozplynie ako dym…

    Thumb up 1 Thumb down 1

    Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*