Pravica, vylez z kaviarne a začni robiť politiku!

Jednu z činností, ktorú som si počas svojho života obľúbil, je debatovanie na celospoločenské témy prekladané pitím alkoholických nápojov. Keďže som výraznú časť mojej existencie strávil v Prešporku, tak som odkázaný na prostredie bratislavskej kaviarne (žiadna kaviareň, do krčmy stále chodí – kričí žena z obývačky).

Preto sú strasti a slasti bratislavskej kaviarne ako moje vlastné. Chápem, aká to je tragédia, keď jediná dostupná káva je neska do kelímku a ako neinformovaný sa človek cíti, keď už hodinu necheckoval webku denníka N. Ten stres, keď ti donesú v reštaurácii jedlo a zistíš, že si si smartphone doma zabudol a musíš jesť bez toho, aby si ten kulinársky zázrak postol na facebook. To ti fakt nechutí.

S blížiacimi sa parlamentnými voľbami badám u nás v kaviarni určitú frustráciu. Smer politicky valcuje Slovensko už hodnú dobu bez ohľadu na to, čo v denníku N píšu. To mimo kaviarne nikto nečíta, že Fico si zabudol dať francúzsku trikolóru na profilkovku? Ako môže byť zvyšok Slovenska tak neuveriteľne hlúpy?

Alebo existuje nejaká možnosť, že by sme sa v kaviarni mýlili? Tento text píšem hlavne kvôli tomu, aby som už nemusel svojim hipsterským kamarátom vysvetľovať stále dokola to isté a zjavné.

Určite ste si všimli, moji milí mestskí ľudkovia, že Smer volia výrazne iní voliči ako našu milovanú liberálnu pravicu. Sú to ľudia, ktorých v Le Schenku nestretnete, rádio FM nepočúvajú a objednávajú si turka, nie stopercentnú arabicu. Niekto by mohol tvrdiť, že sú to tí hlúpejší, ale podľa mňa sú iba chudobnejší. Anglosasi majú pre nich priliehavý výraz working class.

Nemusím byť zrovna marxista, aby som si nevšimol, že ľudia sú rozdelení do tried. A od príslušnosti k spoločenskej triede sa odvíja aj ich politická preferencia.

Treba pripomenúť, že bratislavská kaviareň a detvianska krčma sa pozerá na politický boj výrazne odlišnými očami.

Pre nás je politika spôsobom ako spraviť svet lepším. Ako si vybudovať cyklistickú cestu z práce až rovno do kúpeľne. Ako zakázať susedovi na dedine píliť cez víkend drevo, keď si prídeme na chalupu grilovať. Ako zachrániť všetkých utečencov sveta a spasiť subsaharskú Afriku.

To Ficovi voliči sa na politiku pozerajú výrazne realistickejšími očami. Pre nich je politika tým, čím aj skutočne je. Obyčajným bojom o verejne zdroje. Bez žiadneho pátosu a moralistických fráz.

Pre idealistov v kaviarni je následne výsledok politického boja jedno veľké sklamanie. Najmä, keď k reálnej politike pričuchnú. Typickým príkladom je Iveta Radičová, ktorá po zistení, že politika je obyčajný konský handel (ja dnes dám tebe a ty zajtra mne), odišla sklamaná radšej o politike prednášať do Anglicka.

A niektorí snílkovia odmietnu akceptovať realitu aj keď im vtrhne do vlastného auta.

Kaviareň má po zanevrení na politiku celkom dosť možností ako prežiť spokojný život. Ovládame všetky tie tri skilly (euro-angličtinu, prácu s Excelom a … tretí som už zabudol), ktoré si vyžaduje teplý flek niekde na ministerstve, alebo v korporácii. A po rodičoch zdedíme v Bratislave 3 plus 1, čo z nás robí v bývalých korunách milionárov. Preto svoje politické idoly opúšťame ako urazená milenka po každej kauze. S nutkavou potrebou vrhnúť sa do náruče najbližšieho, zatiaľ ešte neodhaleného, sobášneho podvodníka.

Ficovi voliči tento komfort nemajú. Ak sa namiesto dotácie pre nerentabilné bane použijú verejné zdroje na grant pre scénický tanec, má to na ich život oveľa devastujúcejší vplyv. Preto je táto spoločenská vrstva tak voličsky spoľahlivá a ochotná akceptovať toľké prešľapy a korupciu. Politický boj sa v ich očiach bez podobných javov nezaobíde a ten luxus, politiku ignorovať, si len tak dovoliť nemôžu.

Robert Fico, respektíve hociktorý ľudový tribún, ktorý príde po ňom, to dobre vie a preto si systematicky vytvára voličov, ktorí sú na jeho rozhodnutiach existenčne závislí.

O tom sú vlaky zadarmo a všetky tie sociálne balíčky. Je komické sledovať gazdu pravice, ktorému vlaky zadarmo prebrali voličov. Keď babky dzurindovky dali košom cnostnej politike bratislavskej kaviarne iba kvôli triviálnemu faktu, že Fico im preplatí návštevu Kaffe Mayer zo spoločného (rozumej cestu vlakom z východu do Bratislavy a späť). Pán Korda, ešte stále neveríte, že politika je prachprostá ruvačka o vyzbierané tuke?

Že to kaviareň nechápe je pozoruhodné. Ale že to nechápu pravicoví politici, je podľa mňa diagnóza.

Asi najväčším symptómom tejto diagnózy bol plánovaný masaker vlastných voličov pod vedením ministrov Mikloša a Mihála za Radičovej vlády. V tej dobe sa na Slovensku formovala silná vrstva živnostníkov, ktorí profitovali na paušálnych výdavkoch a nižšom zdanení oproti bežným zamestnancom. Bola šanca vytvoriť strednú triedu, ktorej eminentným ekonomickým záujmom by bola liberálna hospodárska politika. Tí ľudia neočakávali od štátu darčeky, chceli si iba nechať gro toho, čo si poctivo zarobili. A mali potenciál vytvoriť pevné jadro voličov pravice.

Bohužiaľ akademickí hipsteri z radov tzv. slovenskej pravice mali iný pohľad na vec. Pre mňa je legendárny výrok Miroslava Beblavého, ktorý označil počet živnostníkov, ergo svojich vlastných voličov, za nadštandardný. Aby sa nečudoval, keď počet priaznivcov nízkych daní klesne na štandardnú úroveň 4,9 percenta.

Viete si predstaviť, že by sa podobným spôsobom postavil Robert Fico napríklad k dôchodcom? Preto Smer valcuje a Beblavý spamuje facebook kvôli pár hlasom navyše.

Mám pre pravicu jednu radu. Vylez z kaviarne a rezignuj na tvorbu ideálneho sveta. Začni robiť úplne obyčajnú politiku. A hlavne, začni si, rovnako ako Fico, vytvárať vlastných voličov (možno by na úvod úplne stačilo nedeštruovať tých existujúcich). Voličov, v ktorých záujme je uchrániť si pred štátom čo najväčší objem vlastných, poctivo zarobených prostriedkov. Bez potreby žobrať od politikov sociálne almužny.

Ak teda už nie je neskoro.

1,080 celkovo návštev, 4 návštev dnes

27 odpovedí

  1. Avatar
    január 14, 2016

    Mas to nejake otocene… To ze chcu intelektuali zneuzit statne donutienie na obmedzenie suseda svedci o tom, ze chapu pragmaticku povahu mocenskeho boja… a naopak, o tom, ze Meciar je nas otec a iba on vyvedie Slovensko zo zlych casov som pocul rozpravat tu working class…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

  2. Avatar
    január 14, 2016

    Celý tento pekný článoček má jednu ZÁSADNÚ vadu :
    Vychádza z NESPRÁVNEHO predpokladu, že slovenská „pravica“ je PRAVICA. NIE JE.

    Druhá vada článku je , že autor implicitne predpokladá, že v štáte je nejaká výrazná skupina PRAVICOVÝCH voličov, a týmto voličom ich pravicoví politici nepomáhajú. NIE JE tu výrazná skupina pravicových voličov.

    Slovensko je na 98 % zaplnené ETATISTICKÝMI, čiastočne trošku pravicovými občanmi. Títo etatisti očakávajú od štátu, že im štát bude neustále prispievať, podporovať, doplácať, regulovať, …….. Títo občania NECHCÚ žiť bez opatrovateľky – štátu (Fica, KDH-ákov, Matoviča,……………) .
    A slovenskí politici sú presne takí, aká je voličská základňa. Sľubuju voličom to, čo voliči chcú počuť.

    A ak niekto pochybuje i o mojich slovách, nech si porovná počet návštevníkov tohto webu (resp. českého MISESu) s počtom občanov slovákie. A máte to aj v percentách. A to ešte aj polovica diskutérov tohto webu sú tvrdí etatisti !!!
    Je to tak, a nedá sa s tým nič robiť. Etatizmus je oveľa zákernejšia ideologia ako nejaký klasický komunizmus, kapitalizmus, ……. Nákazlivý ako mor.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

    • Avatar
      január 14, 2016

      Nesuhlasim velmi s tym co si napisal.
      Preco by ludia nemali mat ocakavania od byrokratov? Vsak to platia zo svojich dani. A celkom slusne to platia. Vacsina Slovakov odvedie 60 az 70% mesacne zo svojho prijmu. Ja som kapitalista, ja platim a za to budem mat ocakavania a poziadavky. Vari to v sukromnej sfere funguje inak?
      Problem je prave opacny. Na Slovensku je malo kapitalistov. Maju malo resp. ziadne poziadavky. Stat musi byt zahlteny poziadavkami svojich obcanov. Rozobrat koryto. Druhou podmienkou je, ze statu nikto nepozicia. Nemali by potom byrokrati co kradnut.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Odpovedať

      • Avatar
        január 14, 2016

        Pretoze ocakavania su to jedine, co nam byrokrati mozu ponuknut. Napr. urad prace sa uz davno mal premenovat na „urad evidencie nezamestnanych“, to je totiz jedine co tam robia. Kto chce slusnu pracu, radsej si ju najde sam.
        A v sukromnej sfere to funguje inak, platis iba za sluzby, ktore vyuzivas. Nefinancujes si vlastnu buzeraciu.

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Odpovedať

        • Avatar
          január 14, 2016

          Voľný trh je dobrovoľnosť, štát donucovanie. Ak si štát povie, že niečo bude, bude to. Ak poskytovateľ tovaru a služieb sa rozhodne niečo urobiť, ponúknuť niečo na odbyt, vždy sa musí prispôsobiť zákazníkom. Vládnucu triedu možno vymeniť raz za 4 roky, keď bude poskytovať aj také služby, o ktoré nie každý stojí. Väčšina rozhodne, ovplyvnení sú všetci.

          Keď raz budem platiť dane, vraj „dobrovoľne“, budem za to povinne poberať služby „dobrovoľne“, lebo som si ich „objednal“. Donucovanie. Štát.

          Thumb up 0 Thumb down 0

          Odpovedať

        • Avatar
          január 15, 2016

          Samozrejme, ze aj v sukromnej sfere si financujes vlastnu buzeraciu, len to nedokazes vnimat.
          – natiahni si rukavicu (povod z ropy btw) pri brani peciva
          – zle nastaveny system na detekciu „kradnuteho“ tovaru
          – nevyziadana telefonicka buzeracia zo strany firiem, ktorych sluzby vyuzivas
          – ziadanie dokladov, ktore pozaduje aj stat
          – zneuzivanie informacii z tychto dokladov
          – zneuzivanie tvojho spravania pre ich profit
          – spolupraca sukromneho sektora so statom
          .
          .
          .
          Vies co maju spolocne stat so sukromnym sektorom?

          V oboch to riadia ludia!

          Thumb up 0 Thumb down 0

          Odpovedať

          • Avatar
            január 15, 2016

            Rozdiel je v tom, ze stat ma na buzeraciu monopol. Ak sa mi napaci buzeracia u sukromnika, mozem ist ku konkurencii. Sukromnik ma nezastavi na ceste do prace a nestrci mi do ust dragger. A skor by som preferoval predajcu, ktory dba na pouzivanie „ropnych“ rukavic (su z polyetylenu a su uplne neskodne btw).

            Thumb up 0 Thumb down 0

          • Avatar
            január 15, 2016

            Dobrovoľnosť. Tyrania, buzerácia alebo aj vraždenie sú len submisivita a samovražda, keď to podstupuješ dobrovoľne. Množstvo dokladov požaduje od tých firiem štát, načo by im bola adresa trvalého bydliska zákazníka? Pre súkromníka ti nemá hodnotu, pre štát potenciálne áno, minimálne má kapacity na zneužitie.

            Vskutku racionálne je nadávať len na štát, pretože ten má, ako napísal slimboyfat, monopol. Konkurencia núti súkromný sektor takúto byrokraciu obmedzovať, skvalitňovať sa, prispôsobiť. A štát konkurenciu nemá – má monopol.

            Thumb up 0 Thumb down 0

      • Avatar
        január 14, 2016

        kri
        Rozdiel medzi štátom a súkromnou sférou; rozhodnutie štátu je záväzné pre všetkých obyvateľov. Čakať niečo od byrokratov je ako byť kurčaťom na farme a čakať, že farmár sa postará o všetky potreby – pritom najužitočnejšie by bolo farmárovi podrezať hrdlo (ale to len ilustračne).

        Ty od štátu očakávaš nejaké služby výmenou za dane, ale mnohí nie. veď štát je len parazitická inštitúcia, ktorá to najlepšie pre ľudstvo urobí, keď sa rozpustí. Môžeš im dať niečo zo svojich daní, ale výsledne dostaneš menej. A ak máš očakávania a požiadavky, neznamená to, že ostatní práve také isté, ak občania zahltia štát svojimi nárokmi, vždy (zákonite) to vedie k vyššej byrokratizácii a obmedzeniu voľného trhu.

        Akékoľvek požiadavky voči štátu ho len posilnia, nie naopak. Štát nesmie poskytovať služby, musí sa redukovať. A najlepšie by bolo zavádzať princípy voluntarizmu: tak, ako na voľnom trhu existuje nutnosť vyrábať a predávať, tak aj štát musí byť pod tlakom.

        Ktosiľný
        Mám pocit, že mnohí z tých etatistov z tohto webu sú proste nejakí rebeli a hippisáci. Máš moje sympatie, častokrát sa zhodujeme.

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Odpovedať

        • Avatar
          január 15, 2016

          Rozhodnutie statu rozhodne nie je zavazne pre kazdeho. Suvisi to s tym co som napisal vyssie pred par minutami. Tym, ze to je o ludoch, tak sa stane, ze darina rolincova zabije cloveka a dostane podmienku. Chalan v nudzi ukradne horalku a dostane 3 roky natvrdo.

          Trochu to upresnim, tie ocakavania. Pisal som aj o poziadavkach a hlavne o ne ide. Ja ziadne ocakavanie nemam, vsetkych politikov povazujem za psychopatov, ziadne nadeje do nich nevkladam, ich poskokov (byrokratov) nemusim, proste ich nemam rad. Ked nieco idem vybavit k byrokratom, tak mam poziadavky a kym ich nevybavim tak nekoncim.

          Thumb up 0 Thumb down 0

          Odpovedať

          • Avatar
            január 15, 2016

            Tým záväzným rozhodnutím som myslel záležitosti ako zákony, nariadenia a regulácie života. A, samozrejme, demokraciu, ktorá vládu väčšiny vnúti všetkým.

            Ak si mal na mysli požiadavkami na byrokratov vybavenie byrokratických vecí (všetky dane, listiny, povolenia atď.), ničenie nervov je nepochybne zábavné, ale ak to však človeka štve, zameranie sa na podstatu problému (vykorenenie) zahŕňa obmedzovanie alebo likvidáciu významu byrokrata.

            Thumb up 0 Thumb down 0

    • Avatar
      január 14, 2016

      Nesmies hodnotit ludi podla toho co nadristaju, alebo ako volia, ale podla toho ako nakladaju s vlastnymi peniazmi. keby bola to co pises pravda, tak tu uz davno mame fungujuci komunizmus

      kazdy z tych presvedcenych socialistov all around si zoptimalizuje dane, ked dostane prilezitost
      a by si neveril kolko hard core anarchokapitalistov, co vedu huste reci o trhu na facebooku su zasiti niekde na urade, alebo robia podrztaskov nejakym politikom

      vsetci sme kapitalisti, ked dojde na lamanie chleba

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Odpovedať

  3. Avatar
    január 14, 2016

    Pekná veta :
    “ bratislavská kaviareň a detvianska krčma sa pozerá na politický boj výrazne odlišnými očami.“

    A dalej to autor pekne rozobral.

    Lenže zabudol napísať, že OBA POHĽADY sú nesprávne, resp. oba nie sú pravicové !
    Klasický pravičiar má od štátu jedinú, hlavnú požiadavku :
    ČO SI ZAROBÍM, (VYROBÍM) , TO JE MOJE. A na moje sa nesiaha!
    Všetko ostatné sú žvásty.

    Na slovensku žiadny politik, ale ani žiadna väčšia skupina voličov nepožaduje : ČO SI ZAROBÍM, (VYROBÍM) , TO JE MOJE .

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

    • Avatar
      január 14, 2016

      Ale takmer vsetci pozaduju spat cast toho co im ukradli. Ako ale vyssie uvadzam, ziadaju malo.
      Btw praviciar by si mal uvedomovat, ze zakladnym znakom vlastnictva je disponovanie nim. Teraz mi prosim ta napis, ako je to s tym „moje“ pri zdaneni mojej mzdy? Nikdy som tie peniaze v ruke nemal, ani na ucte v banke (co je tiez obmedzenie mojho vlastnictva), nedisponoval som nimi nikdy.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Odpovedať

      • Avatar
        január 14, 2016

        kri:
        Oni to požadujú, ale v nesprávnej forme – vo forme štátom poskytovaných služieb. Každý človek je jedinečný a má odlišné ciele a potreby. Ak väčšina populácie vyžaduje nejaké služby, ostatní nemajú prečo platiť za niečo, o čo nestoja. Práve voľný trh umožňuje tieto odlišné záujmy realizovať, nakoľko každý si príde na svoje, ak niekto sa sťažuje, že štát mu málo naspäť dáva, primárne nemá prečo mu ich dávať!

        Ilustračne: Pod hrozbou zabitia odo mňa niekto vyžaduje výpalné a menšiu časť z toho využíva na poskytovanie mne užitočných služieb, mal by som demokraticky rozhodovať o ich použití alebo kritizovať a bojovať proti tomu, že mi ich vôbec berie?

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Odpovedať

        • Avatar
          január 15, 2016

          Opat to je rovnake ako fungovanie v sukromnom sektore. Zateplili sme panelak, klesla spotreba tepla, ale dodavatel tepla cenu zvysil, lebo mu klesol zisk. My sme zaplatili za inovaciu a odpovedou na nas pocin, nebola inovacia zo strany dodavatela, ale zvysovanie ceny za menej sluzieb, za mensie mnozstvo tovaru. Preco som musel platit inym za menej ako povodne dodavali? Lebo sme vsetci ini. Lebo vzdy tu boli, su a budu lenive k u r v y a je jedno ci v takom ci onakom sektore.

          Potom ked sa chces od takejto k u r v y odpojit, tak sa ta k u r v a obrati na byrokrata, ktory rozhodne o zakaze sa odpojit.

          Thumb up 0 Thumb down 0

          Odpovedať

  4. Avatar
    január 14, 2016

    Diskusia ako prejav slobody chýba stále viac a viac.
    „Najobľúbenejší“ politici na Slovensku najčastejšie diskutovali a diskutujú sami so sebou !
    Pravica ako “ prežitok“ je dôkazom populisticko – demagogického ohlupovania voličov a ďalším dôkazom „nevedomosti“ nevzdelanosti a neinformovanosti občanov !
    Čo je to PRAVICA ? Je smer pravica ? Je kdh ľavica ? Je sas liberálna strana ak hlasovala o výnimkách v Daňovom systéme so smerom ? (zákon o športe).
    Označovanie pravica a ľavica je už dávno prežitkom.
    Smer ako strana, vláda a politika s najväčšou podporou vládne 8 rokov bez riešení !!!
    Nemá žiadne predstavy, vízie koncepcie. Ak aj vyhrá voľby 2016 a bude viesť vládu a štát NEVIE čo urobiť aby sa zlepšil život všetkých ľudí (korupcia, zdravotníctvo, školstvo, súdnictvo, sociálny systém, dôchodky, stav ciest, energetika, štátne podniky, úrady….)
    Je to spolok obchodníkov, ktorí za pomoci vlády a zmeny zákonov „berú zo štátneho“ aj z eurofondov ! Ako sa vytvára to štátne z ktorého berú ?
    Vyhnaním ľudí z druhého piliera = 600 miliónov, zvyšovaním daní a odvodov. Zavedením daňových licencií !!! Zvyšovaním poplatkov a pokút !!! Zadlžovaním.
    Najväčšiu skupinu „občanov“ tvoria tí čo nevolia NIKOHO.
    Preto bez zmeny volebného systému aby boli „braní do úvahy“ aj nevoliči a zvýšila sa „nutnosť“
    diskusie a vzájomných dohôd. Nežijeme na svete a vo vesmíre aby sme BOJOVALI PROTI, ale môžeme meniť svet ak zmeníme seba na toho čo chce hľadať spoluprácu a riešenia.
    Diskusia je výborná vec na overenie svojich predstáv a riešení aj pri iných pohľadoch.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

    • Avatar
      január 14, 2016

      Dobrý článok. Naozaj je to tak. Darmo si sťažujeme, nariekame, po kaviarňach mudrujeme.
      Zdá sa, že je správna aj záverečná výzva článku – pravica, začni robiť reálnu politiku. Ale pre existujúcu slovenskú pravicu je už naozaj neskoro, lebo:
      1. Tá naša pravica ani moc pravicou nie je. Je ňou iba preto, lebo naľavo už pri Ficovi – predtým Mečiarovi – nie je priestor. Nuž tak bola, často proti svojej vôli, vystrčená doprava.
      2. Praktickú politiku robiť nemôže, lebo tú robí Fico tak dobre, že na neho nemá. Takže čo jej zostalo – snaží sa s Ficom skamarátiť a priplichtiť sa ku nemu do vlády.
      No a ešte raz ku tej našej „pravici“. Bola osem rokov vo vláde. Čo splnila z jej pravicového programu v oblasti, školstva, súdnictva, zdravotníctva, …. ? Pozrime sa iba na rezort spravodlivosti, ktorý riadili také pravicové „esá“ ako boli Čarnogurský (vtedy bol ešte normálny) alebo Lipšic. Ústavný súd – nič, Harabín – nič, chudáci z procesu Cervanová dostali ešte vyššie tresty …

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Odpovedať

      • Avatar
        január 19, 2016

        Alfonz
        zopakujem to ešte raz
        smer nie je ľavica ale pravica !!! najväčším dôkazom sú ideológovia smeru
        blaha a číž ! roky dookola verklíkujú o príjmovej nerovnosti a POTOM zdvihnú ruku
        ZA zákony ktoré pomáhajú najbohatším, zvýhodňujú oligarchov !!!
        PRETO je článok „nesprávny“ lebo PRAVICA a ĽAVICA sú prežitky !!!
        diskutujem s mnohými ľuďmi a prekvapuje ma ako mnoho ľudí „chváli“
        socializmus pred rokom 89 !!!
        ale na otázku prečo teda NEVOLIA komunistickú stranu ? ale volili mečiara a fica
        odpovedať nechcú !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
        fico nevie robiť pre všetkých občanov = ale vie podľa prieskumov populisticky
        využívať tieto prieskumy demagógiou a propagandou
        KDE na svete by toľko občanov uverilo že vlak je „zadarmo“ ak to má stáť
        28 000 000 € ?????????????????????????????????????????????????????????????
        kým občania NEPREKUKNÚ všetkých že politika je o kšeftoch a moci
        a to sa nedá robiť v opozícii ? kým nezačnú kontrolovať všetkých politikov
        overovať si to čo hovoria a hlavne ich činy NEPOHNEME sa
        politici sú IBA VZORKOU občanov každého štátu

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Odpovedať

    • Avatar
      január 18, 2016

      ani sa necudujem ked ludia zo slovenska odchadzaju

      http://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-2016/cislo-2/odchod-elit-stoji-slovensko-pol-miliardy-eur-rocne.html

      poslednu dobu odchadzaju aj ludia co niesu „elity“

      takze pravica straca volicou …

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Odpovedať

  5. Avatar
    január 14, 2016

    No.. Ja som z working class.. A snažím sa o slobodu pre jednotlivca a minimálne zaťaženie živnostníka.. Takže asi nespadám do paušalizácie… Ale mám to v piči.. Slobodu a minimálne dane, minimálne odvody.. Ja som si k**** nič od prašivého štátu neobjednal a nič od neho/nich nechcem….

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

    • Avatar
      január 15, 2016

      Working class v europe je hlavne stav mysle, ze za vsetko zle, co ma v zivote postrehlo je vinny niekto iny (najlepsie nejaky zid). Existuje moznost dostat sa z tejto tiredy v ekonomickom slova zmysle. V kastovani indickeho typu, ak si sa raz narodil ako nedotnutelny, mas to na cely zivot. Ziadny milionar z chatrce z teba nebude.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Odpovedať

      • Avatar
        január 15, 2016

        Sorry za nadávky ale chápte.. working class :-)) lol

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Odpovedať

    • Avatar
      január 15, 2016

      Niekedy uvažujem, či štát je skôr parazitická inštitúcia alebo slniečkový dobroser, ktorý Ti dá niečo proti Tvojej vôli a ešte sa Ti bude snažiť vysvetliť, že to je pre Tvoje dobro.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Odpovedať

    • Avatar
      január 18, 2016

      Naozaj si si NIC od statu neobjednal?
      Len ti pripomeniem ze autom jazdis po statnej ceste, peso ides po statnom chodniku na ktory v noci svieti svetlo za statne peniaze. Ja som tiez za vacsiu slobodu, mensie dane a odvody ALE netreba zabudat ze vsetci pouzivame verejne statky.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Odpovedať

  6. Avatar
    január 17, 2016

    WORKING CLASS

    Dovolím si chytiť sa ,, tejto skupine ľudí “ ktorí sú zrejme voličmi SMERU. Alebo ak mi dovolia čitatelia- Podme si pohovoriť o Triedach. Trieda- Intelektuálov, ktorí nepohli v živote s ničím, pohýnajú sa rozumom. A je samozrejmé, že rozum im hovorí aby mali oveľa väčšiu slobodu v tom čo robia. Avšak ak je niekto inteligent, nestačí sa posúvať iba hlavou. Problémom INTELIGENTNEJ – ODBORNEJ TRIEDY- je ODVAHA správať sa menej dôležito, a vážiť si aj ostatné profesie – dajme tomu robotníckej povahy. Myslíte si že ľudia z WORKING CLASS- nedokážu uvažovať a rozomýšľať. ? A to je vážna chyba,, Bielych Golierov— ich vážna chyba že pracujú za smiešne drobné, a to len preto že majú svoje tituly. Pritom robia na flekoch, ktorých finančné ohodnotenie je smiešne v porovnaní s WORKING CLASS. Stačí sa len pozrieť na služby, murárčina, stavbárčina, pokladanie striech, pokladanie podláh, stahovacie práce, a iné množstvo drobných služieb. Iba tak na okraj- Taká WOrking Class schová priemerného inginiera do vrecka, že ten chudák intelignet, si ešte aj ten obed bude musieť požičať, kým Makač sa mu môže smiať. Kým on bude v 50 riešiť – psychické problémy- z povahy svojej práce- pretože sa môže cítiť že vlasne nič neurobil, cíti prázdnotu, lebo relatívne nevidí plody svojej práce. Rieši operatívu svojich vlastných rozumových rozhodnutí. Kým – WORKING CLASS realizuje dajme tomu jeho rozhodnutia. Kto z nich je šťastnejší ? ???? …. Kto z tých triednych skupín viac vidí výsledok svojej práce ? Táto otázka nie je dôležitá. Odpoveď na nu vytvára priestor na to- že všetky skupiny, triedne či netriedne alebo akékoľvek chcete. Ak sa spoločnosť triedi na vrstvy- potom vždy bude existovať politika, ktorá bude hájiť tú svoju triedu. A ak si budeme hovoriť- ( ja som niekto len som vyštudoval vysokú školu – a čo z toho– ha haha — máš kontakty ???? Nemáš kontakty—,,,, výborne,,,, Choď si kúpiť Ďalší titul- možno tam kontakty nájdeš. ) ale sa teda triediť- že ja som niekto alebo niečo viac ako niekto kto robí rukami- a nebudeme si vážiť každého človeka ktorého stretneme alebo s ktorým pracujeme. Skončíme vo svojom akomkoľvek úsili samy – bez podpory. A za to pohrdanie inými sa platí . Cenu ,, služieb pozná každý . Working Class vie za čo robí, a rozmýšľa, a má jednu veľkú východu oproti Inteligentom. Má okrem slobody aj odvahu robiť rizikové rozhodnutia- pretože nemajú toľko informácií na analýzu podnikania- a tak sa to do toho vrhnú a možno uspejú. Kým INTELIGENICIA má dostatok informácii na to, aby vyhodnotila a z analyzovala situácia a v mnohých prípadoch sa do toho nepustí- neodváži sa zaristkovať . A ak aj zariskuje a neuspeje, hodí to na niekoho iného. Ak budú triedy- bude aj politika. !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

  7. Avatar
    január 19, 2016

    “PRAVICA, VYLEZ Z KAVIARNE A ZAČNI ROBIŤ POLITIKU!”

    ved uz vladne a robi ju 26r… ci vy ste boli v mraziacom boxe a teraz vas odmrazili ?..takmer uplne vsetko (cca 95% produkcnych zdrojov a majetku) je v uz sukromnych rukach, sprivatizovane, na mzdy ide najmensi podiel z HDP v ramci OECD (na sukromne zisky najvacsi), danovy system degresivny cize zvyhodnujuci vysokoprijmovych a kapital, prerozdelovanie (smerom dole) v pomere k HDP jedno z najnizsich v EU a vy tu rozpravate o akomsi vylezeni pravice…. alebo ste si mysleli, ze moc a financne toky statu ma v rukach niekto iny ako majitelia kapitalu teda pravica ?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*