Paríž: Toto sa vám nebude čítať ľahko

Toto sa vám nebude čítať ľahko a nerobí mi ani potešenie písať to, a skutočne to teraz nik ani nechce počúvať. No aj tak si myslím, že to musí byť povedané.

Zdieľam žiaľ sveta za zabitých ľudí v Paríži. Smútil som pri mŕtvych z 9/11 a ďalších – za Austrálčanov, ktorí zomreli pri teroristických útokoch na Bali v 2005. Za Londýnčanov, ktorí zomreli pri teroristických útokoch v 2005. Za Francúzov, ktorí zomreli pri útokoch na Charlie Hebdo v januári tohto roku. Za Rusov, ktorých lietadlo bolo pravdepodobne odpálené nad Sinajom pred týždňom. Smútim takisto za všetkými zabitými pri menších útokoch, pri ktorých sa naše spomienky na tieto udalosti už dávno vytratili.

A tak tweetujeme a postujeme a tagujeme frázy a postujeme gify na Facebook. Vieme dobre čo robiť; keďže to robíme stále.

No treba povedať jednu vec, najmä ak sa pozeráme na choré opakovanie sa toho istého príbehu. Napriek štrnástim rokom prebiehajúcej „vojny proti terorizmu“, ten terorizmus je tu s nami stále a možno ešte viac ako kedykoľvek predtým. Je čas zvážiť, že či je správne pokračovať v tejto ceste.

Od toho osudného dňa v roku 2001 sa spustila vlna špionáže po celom svete, na Američanoch doma ako aj na ľudí v zahraničí. Napriek tomu sme nedokázali zachytiť čokoľvek, čo by mohlo priamo zabrániť teroristickým útokom v Paríži. Jednoducho obetovali sme veľa zo svojej slobody a nedostali za to skoro nič naspäť.

Od roku 2001 zatiahli Spojené štáty krajiny ako Veľkú Britániu, Francúzsko, Austráliu a iné do vojen v Iraku, Afghanistane, Líbyi a Sýrii, s dronovými útokmi na ľudí z Filipín cez Pakistan až po rôzne časti Afriky. Pozitívny výsledok týchto vojen je prakticky žiadny.

Od roku 2001 Spojené štáty vynaložili enormné úsilie a náklady na to, aby zabíjali jednotlivcov ako Bin Ladina, al-Zarquawiho, al-Awlakiho a tento víkend aj Džihádistu Johna. Ďalší, mnohí aj bez mien, boli zabití mimo pozornosť médií, alebo boli umučení k smrti, alebo stále hnijú v tej offshorovej trestaneckej kolónii na Guantanáme, či v temnom pekle Salt Pit v Afghanistane.

A vidíme že to nefunguje. Tento víkend Paríž alebo útok spred týždňa sú toho dôkazom.

Američania stratili mnoho svojich slobôd na to, aby bojovali proti terorizmu. A nepomohlo to. Viac než 4000 vojakov prišlo o život v Iraku a tisícky ďalších v Afghanistane na to aby porazili teroristov, bez toho aby sme si položili otázku, že za čo vlastne zomreli. Zabili sme desiatky tisíc či viac ľudí v týchto krajinách. A nepomohlo to. Tak sme znovu išli do vojny v Iraku, teraz v Sýrii, predtým v Líbyi, a vytvorili len ďalšie rozbité štáty bez fungujúcich bezpečnostných zložiek, ktoré teraz tvoria len ďalšie semenište teroristov.

Ako povedal jeden z najinteligentnejších komentátorov Bill Johnson – terorizmus nie je o zabíjaní ľudí, je len o získaní pozornosti kráľa. Útoky v Paríži neboli o zabití 150tich nevinných civilistov. Do pekla, veď toľko ľudí zomrie v Iraku a Sýrii rovnakým spôsobom každý deň. Skutočným testom pre Francúzsko je teraz to, že ako sa vysporiada s odpoveďou na tento teror z dlhodobého horizontu. Spojené štáty v tomto teste zlyhali na celej čiare; a zdá sa, že Francúzsko sa z tohto zlyhania nijak nepoučilo. „Povedieme proti teroristom nemilosrdnú vojnu.“ – vyhlásil prezident Hollande pred koncertnou sálou Bataclan, kde sa odohral najkrvavejší útok.

Ak by som aj mal tú najsprávnejšiu stratégiu postupu v tejto veci, tak by som vám ju určite povedal, a snažil by som sa ju povedať aj ľuďom vo Washingtone, Paríži a všade inde vo svete. No jednak ju nemám, a na druhej strane by ma aj tak nik nepočúval.

No viem že určite treba spraviť toto: skončiť s tým, čo robíme posledných  14 rokov. Jednoducho preto, že to nefunguje. A neexistuje najmenší náznak toho, že to vôbec niekedy bude fungovať. „Chyť krtka“ je hra, nie plán. Nechajme blízky východ na pokoji. Nevytvárajme ďalšie zlyhané štáty. Prestaňme sa vzdávať svojich slobôd pre nič. Prestaňme sa odcudzovať slušným moslimom, ktorí s nami žijú v mieri. Vojna ktorá prebieha je proti balíku myšlienok – viery, anti-západným a anti-imperialistickým. Zbombardovať myšlienky nie je možné. Vyslať západné vojská na Blízky východ a lietadlá ponad ich hlavy len podporuje tieto myšlienky a nenávisť. Pomstou sa nikdy nezničí myšlienka.

Začnime s týmto a možno to nebude trvať ani 14 rokov, a veci sa začnú zlepšovať. Je to vždy stokrát lepšie, než pokračovať v činnosti, ktorá prináša len čoraz väčšie nevinné obete.

Zdroj: RonPaulInstitute.org

21,411 celkovo návštev, 1 návštev dnes

20 odpovedí

 1. Avatar
  november 15, 2015

  Komentár je skrytý kvôli nízkemu hodnoteniu. Zobraziť/skryť komentár.

  Thumb up 22 Thumb down 35

  Odpovedať

  • Avatar
   november 15, 2015

   A keby tam Obama tie vojska VOBEC nevyslal, keby sa USA nesrali v zaujme svojej zistnosti nikde, tiez je pravdepodobne, ze nic z toho by nevzniklo.

   Thumb up 36 Thumb down 16

   Odpovedať

   • Avatar
    november 16, 2015

    Toto je velmi naivny nazor, ktory uplne ignoruje historiu toho regionu (tak starsiu, z ktorej pramenia nabozenske rozkoly, ako aj novodobu – umele hranice po WW1) aj nabozensky fundamentalizmus. Sam som libertarian, ale tvarit sa ze v tomto pripade „ak nechame my ich, tak si tam budu v pokoji nazivat a nechaju nas na pokoji“ asi nie je uplne realne.

    Thumb up 8 Thumb down 3

    Odpovedať

    • Avatar
     november 16, 2015

     Nebudem sa hadat, v sucasnosti to vidim takto – bol ISIS pred invaziou USA? Nebol. Vznikol ISIS po tom, co USA odisli? Ano.
     Bol Saddam Husajn, Kaddafi a ostatni diktatori mensim zlom, nez ISIS? Boli.

     Thumb up 13 Thumb down 3

     Odpovedať

     • Avatar
      november 16, 2015

      Džin bol vypustený z fľaše a ISIS tu je a predtým nebol. A predtým boli 50 rokov sekulárni diktátori Mubarak, Kaddáfí, Asad. Husajn. Ktorí neboli žiadny ľudomili, ale je pravda, že fundamentalistický islam a terorizmus v takej škále nevytvárali. Fakt je aj ten, že sami títo diktátori neboli iba garantami stability, ale aj problémy neriešili a populácia rástla v danom regióne raketovo. Obyvateľstvo sa zdvojnásobilo, strojnásobilo, ale chatrné ekonomické modely týchto diktátorov žiadnu perspektívu pre masu mladých Arabov, ktorí vytvorili masovú väčšinu populácie neponúkli a prestali byť udržateľné. Neviem odpovedať, prečo sa úplne zradikalizovali a nevysúkali si rukávy a nepostavili fabriku, kde by všetci svorne pracovali a dali nám pokoj. Len si dovolím tvrdiť, že model sekulárnej diktatúry už nebude všeliek na stabilitu v regióne a argument, že veď predsa to predtým fungovalo už dnes neplatí. Takže tiež nemám patent na fungujúce riešenie, ale môže sa stať aj to, že úplný izolacionizmus na Blízkom Východe môže mať aj opačný efekt – destabilizujú sa aj relatívne spolupracujúce krajiny ako Jordánsko, Saudi, Turecko. A my sa možno nebudeme mať ani lepšie ani naše slobody nebudú bez dilemy kde je hranica medzi bezpečnosťou a slobodou.

      Thumb up 2 Thumb down 0

     • Avatar
      november 17, 2015

      kadafi tiez financoval terorizmus
      https://en.wikipedia.org/wiki/Pan_Am_Flight_103

      Thumb up 2 Thumb down 0

 2. Avatar
  november 15, 2015

  Je zaujímavé, ako presne tie isté skupiny, ktoré ma osočovať za to, že si neviem vybrať „menšie zlo“ v inom prípade nemajú svoju teóriu menšieho zla bombardovať a podporovať jasne väčšie zlo. Akokoľvek som presvedčený, že Mubarak, Kadárí, Saddám Husaj, či Bašár Asad sú diktátori, sú úplne presným príklado toho, čo sa inak bežne považuje za menšie zlo. A nech mi niekto nehovorí, že tie armády analytikov a bezpečnostných expertov veľmi dobre nevedeli, čo ich nahradí.

  Thumb up 22 Thumb down 4

  Odpovedať

  • Avatar
   november 16, 2015

   Hovorit na blizskom vychode o mensom zle je velmi osemetne. Taky Saddam rozputal vojnu s Iranom, ktora zabila vac ludi, nez vsetky ostatne vojny na blizskom vychode dokopy, minimalne od konca 2 sv. vojny (Ak neratame rusov v Afganistane). Nehovoriac o krvavo potlacenych povstaniach za jeho vlady, ci uz sitov alebo kurdov. Ani ta nepodarena americka invazia a nasledna nepodarena okupacia nebola najkrvavejsim obdobim irackych dejin. Prehlasit jeho za mensie zlo je neznalost dejin.
   A Kaddafi niekedy predstavoval rovnaku teroristicku hrozbu ako dnes IS. Dokonca sa mi zda, ze v pocte utokov a mrtvych v Europe stale pred IS vedie. (Nie zeby nemohol o prvenstvo prist).
   Ale ine je dolezitejsie. Nie je prave prebiehajuci bordel dosledkom vladnutia vsetkych vyssie menovanych? Vsetci, co proti nim zobrali do ruky kalasnikov ich za mensie zlo nepovazovali.

   Thumb up 4 Thumb down 0

   Odpovedať

   • Avatar
    november 17, 2015

    Nie som si isty, ci su obyvatelia tychto uzemi teraz stastnejsi, nez predtym.

    Thumb up 0 Thumb down 1

    Odpovedať

  • Avatar
   november 16, 2015

   je to hlupost tvarit sa ze diktatori su mensie zlo. diktatury su nestabilne a skor ci neskor s rachotom padnu. su to casovane bomby s odlozenym ucinkom, mysliet si, ze v globalizovanom svete budu ludia ochotne utlacani diktatorom, aby my sme mali klud rojcit este aj o anarchokapitalistickom bezstati, je viac nez naivne 😉

   Thumb up 2 Thumb down 2

   Odpovedať

 3. Avatar
  • Avatar
   november 15, 2015

   Ježíšmária, to je ale pablb.

   „Zmenšujúce zásoby vody v krajine majú totiž aj iný závažný vplyv na správanie sa ľudí. Podľa nemeckých vedcov iracionálne správanie ľudí, ktorí dlhodobo žijú vo vysušenom prostredí, je spôsobované skratovými vnemami v nervovej sústave človeka. To spôsobuje iracionálne správanie ľudí. Jednoducho ľudia, ktorí žijú dlhodobo vo vysušenom prostredí sú viac emocionálni až agresívny. Žiaľ táto „choroba“ spôsobená dehydratáciou organizmu pôsobí tak na obyčajného človeka, ako aj na politika. Ak je pri moci človek, ktorý nemá základnú výbavu byť zodpovedný za svoje rozhodovanie, stáva sa z neho agresor. Toto sa prihodilo aj Sýrskemu prezidentovi Bararovi Asadovi a isté znaky tejto choroby sa prejavujú aj u nášho predsedu vlády Róbertovi Ficovi.“

   Dajte Ficovi napiť. Prestane kradnúť a správať sa agresívne. Najlepšie demižón Coca-Coly, nech neoplakáva gorily.

   Thumb up 10 Thumb down 1

   Odpovedať

 4. Avatar
  november 15, 2015

  Nomen omen, okrem par fraz nic svetoborne.

  Thumb up 4 Thumb down 2

  Odpovedať

 5. Avatar
  november 16, 2015

  Obávám se, že pan Bulák jen hodnotí to, co už dnes všichni víme a tváří se u toho, jako že pro ostatní objevuje nějaké nečekané informace. Ano, je to tak, násilí provokuje násilí. A tu nenávist už jsme (ačkoliv hlavní viník jsou tu spíše USA, ale i EU má svůj podíl) vybudovali. Teď už je pozdě říct, tak se tam přestaňme plést. Teď už bude k teroristickým útokům docházet, i kdyby jsme nechali ISIS obsadit celý Střední východ. Válka v Sýrii, Iráku a Af. problém nevyřeší, jen na nějaký čas sníží jejich bojeschopnost. Ovšem nechat je v klidu, na to už je bohužel dávno pozdě.

  Thumb up 2 Thumb down 1

  Odpovedať

 6. Avatar
  november 16, 2015

  Ja by som si dovolil vyjadriť ešte kacírskejší názor – chybou nebolo to, že USA a západné krajiny zasahovali v Afganistane, Iraku, Libyi, Sýrii, ale to že nezasiahli dostatočne razantne. Takéto „opatrnícke“ zásahy boli síce na hranici prijateľného (alebo ani nie), neboli tak náročné (ani finančne) ale vo výsledku nevyriešili nič. Iba ak posilnili ešte viac nenávisť tejto oblasti voči USA a Európe, čoho sme svedkami už niekoľko rokov.

  Thumb up 3 Thumb down 3

  Odpovedať

  • Avatar
   november 17, 2015

   „chybou nebolo to, že USA a západné krajiny zasahovali v Afganistane, Iraku, Libyi, Sýrii, ale to že nezasiahli dostatočne razantne. “

   – aha,…… teda podla teba nestačilo, že vyzabíjali celé vlády v tých štátoch. Mali podľa teba vyzabíjať aj občanov, a boľ by klud.

   Thumb up 0 Thumb down 3

   Odpovedať

 7. Avatar
  november 16, 2015

  Všetky prostriedky PROPAGANDY sú dobré aby sa zväčšovala MOC štátu !
  Videli sme to po Charlie Abdo, videli sme to po páde dvojičiek a vidíme to aj teraz.
  Teroristický útok spáchali obyvatelia Francúzska a Belgicka a jeden „zatiaľ“ neidentifikovaný
  občan ! Ale už sa ZASAHUJE proti občanom! Berú a im ich práva a začína SVOJVOLA štátu.
  V mene boja proti terorizmu!
  Naštartovali sa stíhačky a bombardéry a zabíja sa na území islamského štátu.
  Kde žije 9 miliónov civilistov. Civilistov čo si nemali možnosť vybrať.
  Zabíja ich IS, rusko, francúzsko, usa, turecko…
  AK ZUTEKAJÚ pred terorizmom dočkajú sa na SLOVENSKU odsúdenia podľa
  medzinárodne odsúdenej a neprípustnej KOLEKTÍVNEJ viny.
  Lebo utečenec = terorista !!! To sme znova svetoví !
  NIKDE sa nekonajú zhromaždenia a manifestácie PROTI zabíjaniu a za MIER !!!
  Ale ľudia dávajú hlasy tým čo šíria strach a sľubujú …
  Roky REALITY dokazujú že nič nezabezpečia…
  TEDA okrem seba, svojich rodinných a straníckych príslušníkov…
  Vo svete sa zabíja a u nás sa kradne a kričí…
  My Vás ochránime…
  Spomeňte si na to ak pôjdete do nemocnice, ambulancie, na súd,
  políciu, úrad, po vojnou? zničenej ceste alebo okolo osady !!!

  Thumb up 1 Thumb down 1

  Odpovedať

 8. Avatar
  november 21, 2015

  „Vojna, ktorá prebieha, je proti balíku myšlienok – viery, anti-západným a anti-imperialistickým.“
  ISIS vedie proti Európe vedie typickú hybridnú vojnu – kombináciu ideologickej vojny s klasickou ozbrojenou partizánskou (tak sa to nesmie nazvať – teroristickou) vojnou. Vojnu proti terorizmu je možné vyhrať iba vtedy, keď poznáme zbrane a strelivo súpera a budeme bojovať na oboch spomenutých úrovniach.
  Pozrime sa na zbrane a strelivo. Ak nás islamskí fundamentalisti považujú za úplných debilov, nemali by sme sa čudovať. Kalašnikov a Škorpión nevyrobili, dokonca nedokážu vyrobiť ani strelivo. Paradoxne aj na tej druhej úrovni im zbrane (publicita v médiách, tolerancia voči agresívnym sektárskym myšlienkam a ich hlásaniu) a strelivo dodávame tak isto ochotne v dostatočnom množstve.
  Ak sa Vám nepáčil článok z Ron Paul Institute, tak to čo Vám teraz napíšem sa Vám nebude páčiť vôbec!
  Islam zažil veľmi rýchle a prekvapujúce úspechy. Ich príčina bola v obrovskej korupcii a nefunkčnosti „kresťanskej“ Byzancie. Pokusy dobytie „Svätej zeme“ križiakmi boli úplná morálna katastrofa. Vyčíňanie počas „Reconquisty“ v Španielsku je kapitola sama o sebe, Svätá inkvizícia bola iba vedľajší produkt. Koloniálne panstvo „kresťanov“ nakreslilo hranice bez ohľadu na etnickú príslušnosť národov tam žijúcich iba na základe konkurenčných záujmov koloniálnych mocností. Počas II. svetovej vojny „kresťania“ dali Palestíncom more sľubov, aby ich získali ako spojencov v boji s hnijúcou Osmanskou ríšou. Po I. svetovej vojne nesplnili, história sa opakovala a po II. svetovej vojne vznikol štát Izrael. Metódy na jeho budovanie a uchovanie jestvovania tak isto nepatria k vrcholom morálky. Na túto muníciu staršieho pôvodu sa nepatrí v rámci politickej korektnosti poukazovať.
  Ale islamskí fundamentalisti majú aj novšiu muníciu, ktorou ich zásobili vyznávači multikulturalizmu v Európe a USA. Nie je náhodou, že terčom útokov sa stal Paríž. Sociálne vylúčenie, neschopnosť zabezpečiť dôstojné podmienky na existenciu, právna anarchia, … atď. to všetko spôsobilo úplne deviantný parazitický spôsob života na predmestiach Paríža, práve okolie Saint Denis je tým legendárne. http://conservativepapers.com/wp-content/uploads/2015/09/paris-riots-IT.jpg
  Nakoľko neverím že dôjde k zmene postojov na Západe, vojenské operácie v budúcnosti sú nevyhnutné. Lebo na poli ideologickom sme dodali fanatikom toľko munície, že tam boj nikdy nemôžeme vyhrať!

  Thumb up 1 Thumb down 0

  Odpovedať

 9. Avatar
  november 29, 2015

  Samovrahovia v EÚ a na Slovensku
  Stále to isté. Diskutujme o faktoch.
  Realita, fakty a záver z nich (publikované 2012).
  My a naše deti – alebo oni a ich deti. Naši synovia a dcéry a naši vnuci v Európe nebudú mať kde žiť.
  Ako EÚ a my s ňou páchame samovraždu.
  Európa, ako ju poznáme, skončila – nezvratne za 20 až 30 rokov zanikne, bude dobytá maternicami moslimiek.

  Ako prebieha (už 1 400 rokov) aj v súčasnosti šírenie islamu (aj do Európy):
  -0,1 až 2% moslimov
  –v masovokomunikačných prostriedkoch šírenie tézy, že islam je mierumilovné náboženstvo, požiadavky na stavbu mešít bez minaretov –USA 0,6%, Austrália a Taliansko 1,5%, Nórsko a Čína 1,8%, Kanada 1,9% moslimov,

  -2 až 5% moslimov
  –v moslimských skupinách snaha o zvyšovanie počtu moslimov konvertovaním sobášmi s autochtónnymi ženami, ilegálne zakladanie škôl na vyučovanie Koránu, v getách povinné nosenie burky a nikábu, vyháňanie „neveriacich“ z moslimských get –vydieranie vlád hostiteľských zemí vraždením civilného obyvateľstva (Madrid 2004, Londýn 2005, Moskva 2011 aj predtým a inde v Rusku), Dánsko 2,0%, Anglicko 2,7% (napr. saláfistické moslimské skupiny už ovládajú desaťtisícové štvrte východného Londýna, je to moslimské územie, kde už čiastočne platí šaria, uplatňovaná cez asi 85 nelegálnych moslimských „súdnych“ tribunálov), Nemecko 3,7%, Španielsko 4,0%, Thajsko 4,6%, Rusko 15% moslimov,

  -5 až 10% moslimov
  –začiatok výrazného ovplyvňovania väčšinovej populácie aj vyhrážaním, –požiadavky: -na vládu šarie v islamských mestských getách, -na stavbu mešít aj s minaretmi, ktoré sú aj politickými symbolmi, -na úpravu pracovného času podľa požiadaviek moslimov, – vyžadovanie predaja „čistých“ islamských jedál halai, -bojkot nakupovania ai. –Švajčiarsko 4,3%, Filipíny a Švédsko 5,0%, Holandsko 5,5% Trinidad a Tobago 5,8%, Francúzsko 8,0% moslimov,

  -10 až 20% moslimov
  –negatívne stvárnenie časti islamského učenia a protiislamské akcie považujú moslimovia za urážku islamu, vyhrážanie zavraždením a vraždenie jednotlivých odporcov, útoky a atentáty na autochtónne civilné obyvateľstvo, začiatok účinkovania tzv. islamských milícií džihádistov –Guyana a Keňa 10,0%, India 13,4%, Rusko 15,0%, Izrael 16,0% moslimov,

  -20 až 40% moslimov
  –v ozbrojenom boji so slabou štátnou mocou vytváranie súvislých moslimských území, vyháňanie a vraždenie „neveriacich“, útoky na kresťanské kostoly a židovské synagógy, -Etiópia 32,8%, Mali a Sudán 50% moslimov,

  -40 až 60% moslimov
  -verejné masakry neveriacich aj umiernených moslimov a verejné uplatňovanie práva šaria, vojna s neveriacimi – čiastočne počas vojny v Bosne 40,0%, Čad 53,1%, Libanon 59,7% moslimov.

  -60 až 80% moslimov
  –snaha o vytvorenie regionálnych islamských mocností, plánované genocídy s cieľom dosiahnuť 100% moslimského obyvateľstva, -vyhrážanie sa iným štátom a ich obyvateľom zničením konvenčnými a atómovými zbraňami –v rôznom rozsahu Bangladéš 83,0%, Gaza a Indonézia 86,1%, Egypt, Tadžikistan a Sýria 90,0%, Spojené Arabské Emiráty 96,0%, Pakistan 97,0%, Irán 98,0%, Palestína 99,0%, Turecko 99,8% moslimov.

  -80 až 100% moslimov
  –dosiahnutie Dar –El –Salam, tzv. islamského mieru, -moc v štátoch majú imámovia, vraždenie menej radikálnych moslimov, v školách sa vyučuje len Korán, zákonmi zakázané spoločné vyučovanie chlapcov a dievčat, ktoré musia nosiť aj do škôl burku (Gaza, 2012), zákaz a trestanie smrťou akéhokoľvek styku s nevercami, súdy podľa šarie, -susedné štáty musia súhlasiť s islamom alebo budú zničené, -Afganistan, Irán, Saudská Arábia, Somálsko, Jemen, ISS.

  Detaily – Časť textu – SLOVENSKO Ako ďalej? Kto sme, čo chceme, kam smerujeme (2012)
  Blog SME Ivan Mačura

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 10. Avatar
  november 30, 2015

  Na túto tému som napísal blog, ktorý som dal na eTrend:

  http://blog.etrend.sk/listy-z-zenevy/korene-islamskeho-terorizmu-su-v-socialnom-state.html

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*