Paralelný Polis

Slobodná spoločnosť bez centrálnej donucovacej autority. Znie to ako kapitola z nejakej sci-fi knihy, no už dnes je to realita.

Zoskupenie umelcov a hackerov s názvom Ztohoven vytvára v Prahe tzv. Paralelný Polis. Je to dom, kde sa síce pije káva zo šálky, no neplatí sa štandardnou menou. Miesto, kde sa stretávajú hackeri a umelci so slobodným zmýšľaním. Priestor, kde sa prepájajú projekty rôznych oborov a ľudia sa navzájom konfrontujú so sociologickou situáciou.

Paralelný Polis, teda politicko-spoločenský koncept, ktorý bol vytvorený už v roku 1978 českým disidentom a mysliteľom Václavom Bendom v súvislosti s hnutím Charta 77, sa snaží o teoretické uchopenie spoločenského diania. Ide svojou cestou, paralelnou k tej systémovej.

Václav Benda zadefinoval koncept Paralelného Polisu nasledujúcimi piliermi:

 1. Neustála kontrola a overovanie občianskych práv a slobôd, ktoré má štát tendenciu obmedzovať – paralelný polis tvoria ľudia, ktorí sa aktívne zasadzujú za svoje práva a chránia ich.
 2. Paralelná „druhá“ kultúra – underground, nezávislá kultúra a rôzne sféry umenia sú prevádzkované a rozvíjané bez povolenia a podpory od štátnej moci.
 3. Paralelné školstvo a veda, ktoré predstavujú realizáciu práva na slobodné vzdelávanie a rozvoj vedeckého skúmania.
 4. Paralelný informačný systém ako výraz práva na slobodné šírenie informácií (vydávanie novín, neoficiálne časopisy…).
 5. Paralelná ekonomika. Systém ekonomiky disentu bol založený na vzájomnosti a dôvere v jednotlivé osoby, tj. jednalo sa o prirodzený zárodok reputačného princípu a hľadanie prostriedkov výmeny, ktoré nebudú závislé na centrálne kontrolovaných menových nástrojoch (bitcoin).
 6. Vytváranie paralelných politických štruktúr a podporovanie ich rozvoja. Tieňové politické štruktúry majú byť v inkubačnom prostredí polis vyvíjané do takej funkčnej podoby, že budú schopné nahradiť vládnuci autoritársky režim.
 7. Paralelná zahraničná politika má byť nástrojom paralelnej spoločnosti pre stabilizáciu a zakotvenie hnutia v medzinárodnom kontexte a hľadanie potenciálnych materiálnych a myšlienkových zdrojov.

Paralelní Polis

Cieľom Paralelného Polisu má byť nezávislá spoločnosť. Tým je myslená spoločnosť, ktorá nie je závislá na zákonoch a vládnucej moci, ale spoločnosť, ktorá je založená na vlastných hodnotách, ktoré nie sú vnucované centrálnou autoritou.

Skupina Ztohoven získala na realizáciu tohto projektu do užívania 4-poschodovú budovu v pražských Holešoviciach, v rámci čoho už stihol vzniknúť Inštitút kryptoanarchie, ktorého cieľom je sprístupnenie nástrojov pre neobmedzené šírenie informácií na internete a podpora paralelnej decentralizovanej ekonomiky.

Vo štvrtok 9. októbra sa Paralelný Polis otvorí pre verejnosť a od piatku 10. do nedele 12. októbra sa začne jeho prevádzka Hackerským kongresom, na ktorom sa predstaví celá rada osobností (aj zo Slovenska).

Program Hackerského Kongresu Paralelní Polis 2014:
http://www.paralelnipolis.cz/301/program-hackerskeho-kongresu-paralelni-polis-2014/

Udalosti na FB:
Otvorenie: https://www.facebook.com/events/1488101714792871/
Kongres: https://www.facebook.com/events/1458988344375781/

Viac o Paralelnom Polise:
Paralelní svoboda 21. století
Ztohoven otevírají stát ve státě. Prvními obyvateli budou hackeři a umělci

6,761 celkovo návštev, 1 návštev dnes

9 odpovedí

 1. Avatar
  október 06, 2014

  Je to všetko pekné, len sa neviem zbaviť dojmu, že je to skôr hra na alternatívu, než skutočná alternatíva. Hlavne sa mi zdá byť utópiou, že by boli obyvatelia Paralelného Polisu zbavený centrálnej donucovacej autority. Ak je niečo alternatívou, tak skôr Waveland: http://www.waveland.org/

  Thumb up 2 Thumb down 1

  Odpovedať

  • Avatar
   október 06, 2014

   Aj waveland nejako zacinal. Nechaj tomu cas a potom sud.

   Thumb up 1 Thumb down 0

   Odpovedať

   • Avatar
    október 06, 2014

    On už ten začiatok má Paralelný Polis odlišný než Waveland. Predpokladám, že tú budovu v Holešoviciach neobývajú ilegálne, ale buď si ju kúpili alebo prenajali. A zaplatili alebo platia za to najskôr českými korunami, nie bitcoinami. Tak isto platby za elektrinu a iné média. Navonok teda fungujú ako tisíce iných občianskych združení. Teoreticky môže každý z nás vyhlásiť svoj príbytok za alternatívu mimo dosah centrálnej autority. Dôležité je, čo sa udeje v prípade, ak budeme robiť niečo, čo centrálna autorita považuje za ilegálne. Vo väčšine prípadov centrálna autorita zakročí a bude po alternatíve.

    Thumb up 3 Thumb down 0

    Odpovedať

  • Avatar
   október 07, 2014

   Z obsahu tých odkazov v článku mám pocit, že to je nielen FAKTICKY hra na alternatívu , ale že zúčastnení sa ani nesnažia robiť nič viac, ako hru na alternatívu. Možno to iba tak testujú, možno……..

   Je to divné, ale v časoch, ked štát postupoval k rebelujucim občanov tvrdo, tak sa viac tvorili alternatívne proti-skupiny. Dnes štát získava väčšinovú podporu otvoreným korumpovaním ludí, a oponentov je menej.
   Je dosť symptomatické, že zoskupenie vytvorili umelci a hackeri. Teda skupiny ludí, ktorí majú nejakú silnú oblasť záujmu, ktorá ich motivuje čosi robiť navyše. Tieto dve skupinky sú však iba veľmi , veľmi úzkymi vrstvičkami spoločnosti – a teda ťažko môžu byť nejakým testovaním paralelnej spoločnosti.

   Thumb up 1 Thumb down 0

   Odpovedať

   • Avatar
    október 07, 2014

    Pokiaľ viem, prvoradým cieľom PP je propagácia slobody a hľadanie možností, ako ju dosiahnuť. Členovia samozrejme nie sú automaticky vyňatí z pazúrov štátu. Treba to chápať skôr ako ďalší krok na ceste slobody.

    V súčasnosti technológie umožňujú celkom dobre sa štátu vyhýbať. PP má poskytovať platformu pre ľudí, ktorí ich chcú posúvať ďalej. (a na kongrese budú aj hostia, ktorí toto aktívne robia)

    Skupina Ztohoven si svojím aktivizmom získala určitú „imunitu“. Ľudia začali chápať, že to nie sú kriminálnici, ktorí by chceli ubližovať, ale naopak, ľudia, ktorí sa snažia posúvať spoločnosť dopredu. Toto dáva veľkú nádej, že PP nebude násilne zrušený. (a ak bude, tak to nijakému politikovi preferencie nezvýši)

    Ja to vidím ako pozítívny krok k lepšiemu, nie ako raj na Zemi. Raj na Zemi príde neskôr. 🙂

    Thumb up 5 Thumb down 0

    Odpovedať

    • Avatar
     október 07, 2014

     Súhlasím, že ide o hľadanie možností, no obávam sa, že väčšina pokusov skončí cimrmanovským konštatovaním: „tudy cesta nevede“. Napriek tomu im držím palce.

     Thumb up 2 Thumb down 0

     Odpovedať

  • Avatar
   október 08, 2014

   Súhlas. „Slobodná spoločnosť bez centrálnej donucovacej autority“ a ani jedna zmienka o „paralelnej polícii“, „paralelných súdoch“, „paralelnej armáde“ a systéme ako tieto inštitúcie riadiť a držať v medziach. Alebo inak povedané koho chlapci z „Paralelného Polisu“ zavolajú ak ich náhodou prídu navštíviť nejaký kartári z zo suseného polisu menom „Walhala“?

   Thumb up 1 Thumb down 0

   Odpovedať

   • Avatar
    október 08, 2014

    Co sa tyka kartarov, tak bude paralelne polis fungovat uplne rovnako ako oficialne polis, ktore su pod bedlivou ochranou statnej policie – zasklia si a okna a poliecia zlomeniny 🙂

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Odpovedať

 2. Avatar
  október 08, 2014

  Alternantívne politické štruktúry? Politika v gréčtine znamená správa vecí verejných? Čo chcú spravovať? Vybrané dane, spoločnú lúku?

  Thumb up 1 Thumb down 0

  Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*