Nárast policajnej brutality v USA je skutočne hrozivý. Len v poslednej dekáde bolo políciou zabitých viac ako 5000 nevinných Američanov, čo je viac ako celkový počet zabitých vojakov od začiatku vojny v Iraku.
Kde sa stala chyba? V sedemdesiatych rokoch bol predpoklad použitia SWAT jednotiek len niekoľko sto krát za rok. Dnes sme svedkami každodenných prepadoviek v celkovom počte až 40 000 za rok.
Polícia sa zmenila na armádu s jasne definovaným nepriateľom – je ním každý, kto sa pokúsi spochybniť jej autoritu.
Keď sa pozrieme na najnovšie čísla, tak od pádu dvojičiek bolo zabitých teroristami celosvetovo približne 33 Američanov. Je väčšia šanca že zomriete po uštipnutí včelou alebo pri domácich prácach ako z terorizmu. Zároveň máte 29 krát väčšiu šancu, že budete zabitý políciou ako teroristom.
500 nevinných američanov je zabitých políciou každoročne, celkovo 5000 od 9/11, čo zhruba zodpovedá počtu úmrtí amerických vojakov v Iraku.
V roku 1994 vydala americká vláda zákon umožňujúci Pentagonu dodávať polícii prebytky vojenskej techniky z obdobia studenej vojny. Po dvadsiatich rokoch sa polícia vyzbrojila technikou pre účely na bojovom poli, no za účelom boja v amerických uliciach… proti americkým občanom.
Tzv. „Vojna proti drogám“ a „Vojna proti terorizmu“ nahradila Studenú vojnu v miliardových štátnych výdavkoch a stovkách zákonoch poháňajúcich túto vojnu proti vlastným spoluobčanom.
Militarizácia polície za uplynulé obdobie vytvorila epidémiu policajnej brutality.
Nasledujúci krátky film s trefným názvom od Charlesa Shawa zachytáva realitu policajnej brutality dneška.
5,220 celkovo návštev, 1 návštev dnes
Nemam rad slovicko nevinny, kedze nie je vobec jasne kolko z tych zabitych ludi bolo v skutocnosti nevinnych. A statistiky na porovnanie rokov pred a po 2001 akosi niesu, takze tento clanok vyzera len ako hladanie senzacii zakazdu cenu.
1 1
V totalitných režimoch nie je nikto nevinný. Tí zabití určite boli vinní. Boli vinní tým, že boli podozriví. Guilty to be suspect.
7 1
Cize ak policajt ide zatknut odsudenenho na uteku a ten na neho zacne strielat, tak policajt potom zabil nevinneho cloveka ? Ak niekto zacne na policajta strielat preto ze ho zastavil za porusenie dopravnych predpisov tak potom policajt zabil nevinneho cloveka ? Je mnoho pripadov kedy to kedy to s tou „nevinnostou“ vobec nie je jasne. V novinach, spravach atd.. mi to vzdy bije do oci, kedze je to len uboha hra na city. No a tie chybajuce statistiky (este vacsi problem ako hra na city) na porovnanie robia z tohoto clanku dobreho kandidata do Noveho Casu.
0 1
Ak niekto po človeku začne strieľať, tak ten človek ho v sebaobrane môže hoci aj zabiť a nemusí k tomu byť policajt. Nutná obrana je koncept, ktorý existuje všade na svete. V článku ide o niečo iné.
0 0
Dufam ze mi to objasnis, kedze potrebne statistiky k clanku chybaju(ak vobec existuju) a teda v skutocnosti to moze byt uplne inac ako sa v clanku pise. Problem je ze vyzbrojovanie nerovna sa automaticky viac umrti. To su len dohady.
0 0
Ak policajt na Sk urobi lupezne prepadnutie a pritom este zavrazdi cloveka,tak bol ten zavrazdenny clovek vinny?
0 0
Konanie amíckej vlády je v posledných rokoch (10 – 20 ??) pochybné v rôznych oblastiach. Ale jedno im treba uznať – všetko to, čo konajú, konajú so súhlasom väčšiny ovčanov. Predpokladám, že väčšina tých nevinne zabitých tiež bola voliť, a väčšina z nich volila tých, ktorí zavinili ich smrť. Takže všetko je – z demokratického pohľadu – v poriadku.
Možno bude teraz tých zabitých američanov menej, keď sa amíci viac zabávajú v zahraničí.
A -prosím – , naťukajte mi hodne tých červených bodov, nech si prestanem robiť ilúzie o tejto webstránke, a venujem sa čomusi rozumnému.
5 2