Nemilosrdní pašeráci a dobrá EÚ. Alebo naopak?

Rád by som reagoval na viacero mainstreamových článkov označujúcich pašerákov ľudí za úplne nemilosrdných a bezcharakterných zločincov, ktorí sa len bohapusto priživujú na ľudskom nešťastí a Európsku Úniu za tú morálnu dobrú inštitúciu, ktorá tomu všetkému chce zabrániť (použitím drahej armády a policajných zložiek) s cieľom samozrejme zamedziť umieraniu nevinných utečencov.

V ďalších odstavcoch vysvetlím, prečo túto mediálnu propagandu EÚ pokladám za čisté pokrytectvo.

Na začiatku by som rád zdôraznil, že sa nezastávam pašerákov ľudí a myslím si, že je tam určite množstvo amorálnych zvrhlíkov, ktorým hodnota ľudského života nič nehovorí. Verím, ale že nie všetci sú takí a dokonca si myslím, že nie je nič zlé na tom, že využili biznis príležitosť veľkého dopytu utečencov dostať sa preč z ich pôvodnej krajiny za vidinou lepšieho života.

Osobne vidím dosť silnú analógiu medzi pašerákmi ľudí a dílermi drog.

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že obe tieto skupiny ľudí plnia ľudské túžby nejakých konkrétnych ľudí — imigrantov dostať sa preč z ich nebezpečnej krajiny za lepším životom či zažiť extrémne príjemne (aj keď niekedy celkom nebezpečné) zmenené stavy vedomia.

V druhom rade je dôležité zdôrazniť, že imigranti alebo drogoví konzumenti si svojho pašeráka (do krajšieho sveta) či dílera (do krajšieho sveta) vyberajú. Plne akceptujem, že veľa iných alternatív asi nemajú (utečenci môžu zostať na svojom pôvodnom území, kde budú zabití ISIS, drogovo závislých konzumentov zase čaká pár nepríjemných abstinenčných záchvatov).

Dovolím si tvrdiť, že aj napriek tomu, že slovenské média pokladajú utečencov za ľudí s priemerným IQ menej ako 90, osobne si myslím, že sú schopní vykonať triezvu analýzu rizík a rozhodnúť sa, či zostanú v svojej pôvodnej nebezpečnej krajine, kde im hrozí ubližovanie alebo aj smrť alebo sa (aj za cenu drahého vstupného na nelegálne plavidlo a všetky riziká s tým spojené ako prípadne utopenie) rozhodnú emigrovať do sveta, ktorý pokladajú za lepší. Zobrať im možnosť nelegálne emigrovať môže pre veľa z nich znamenať istú smrť alebo veľmi zlý život. Takže aj za cenu všetkých rizík spojených s riskantnou plavbou na niečom, čo z diaľky pripomína loď a dočasnej tyranie pašerákov na nej, to stále môže byť pre nich tá najlepšia voľba pre akú sa mohli rozhodnúť.

V oboch prípad pašeráci ľudí a drogoví díleri plnia ľudské túžby po krajšom svete.

Kedže ide ale o prudko nelegálnu/zakázanu činnosť, má tento fakt na tento druh biznisu dva vážne negatívne dopady:

 1. Väčšiu časť ceny prepašovania človeka či drogy tvorí riziko, ktoré je relatívne veľmi vysoké. Môžeme sa hrať na altruistov a tvrdiť, že pokým niekomu skutočne záleží na utečencoch, tak by ich mal prepravovať zadarmo alebo za nejakú “férovú” cenu. Pri súčasnom stave rizika (a vysokej pravdepodobnosti skončenia vo väzení) to ale nikto dobrovoľne alebo za nejakú “férovú” cenu robiť nebude. Preto to budú robiť len takí ľudia, ktorí budú mať za to tučno zaplatené (ak by som osobne išiel do tohto nebezpečného biznisu, tak tiež len v situácii, že by som mal za to veľmi dobre zaplatené, lebo je to prudko riziková vec).
 2. Kedže nelegálna preprava ľudí je zakázaná podobne ako je zakázany akýkoľvek predaj drog (a trh bohužiaľ stále existuje a je veľký), tento druh biznisu budú robiť ľudia, ktorí na to jednoducho “majú gule”, teda častokrát gangstri používajúci zbrane, ktorí sa so svojími klientami nebavia akurát “v rukavičkách”.

A teraz tá najbizarnejšia a najdôležitejšia vec — títo nemilosrdní pašeráci ľudí a drogoví díleri existujú práve preto, lebo štáty (v našom prípade EÚ) kriminalizujú nelegálnu prepravu ľudí (imigrantov) ako aj predaj drog.

Ak by neexistovala štátna diskriminácia voľného pohybu ľudí na základe miesta, kde sa narodili (čo existuje a volá sa to “štátna vízova politika”) a neexistovala by kriminalizácia tých, ktorí sa jednoducho narodili na blbom mieste a chcú sa dostať na miesto, kde dúfajú, že sa budú mať jednoducho lepšie, neexistovalo by extrémne vysoké riziko súvisiace s nelegálnou prepravou týchto ľudí, čo by dramaticky znížilo ceny za ich prepravu. Preprava by mohla byť potom kvalitnejšia, luxusnejšia a za podstatne menej peňazí. Podobne by tento biznis namiesto gangstrov začali robiť normálne slušné prepravné spoločnosti. V prípade drog by sme mali podstatne kvalitnejšie, čistejšie a hlavne lacnejšie drogy, čo by automaticky znížilo s tým súvisiacu pouličnú kriminalitu. Drogy by predávali seriózne firmy — podobne ako teraz existujú “obľúbené pivovary”, existovali by slušné malé firmy aj veľké korporácie na predaj trávy či iných drog. Ako si teraz nikto nevie predstaviť, že by súčasné média akéhokoľvek výrobcu liehovín (ktoré každoročne masívne zabíjajú ľudí) označovali za nezodpovedného a nemilosrdného drogového dílera tej najtvrdšej drogy, nevedeli by sme si predstaviť ani kriminalizáciu reputovaných spoločností predávajúcich akékoľvek iné drogy.

A teraz k samotnej pointe:

Za to, že pri samotnom prevoze imigrantov z Afriky do Európy umierajú nevinní ľudia, osobne neviním “nemilosrdných pašerákov”, ale štáty Európskej Únie, ktoré svojími (na základe miesta narodenia) diskriminačnými a protiľudskými zákonmi umožnili vznik tohto čierneho biznisu, ktorý len napĺňa ľudské túžby imigrantov.

Všetko, čo utečencov momentálne pri prevoze zabíja, je samotná nelegálnosť spojená s vysokým rizikom, čo ženie ceny za nelegálny prevoz ľudí do extrémnych výšin a umožňuje v tomto biznise profitovať len tým “hrubokrkým”.

Preto mi prídu akékoľvek snahy EÚ pomáhať utečencom a bojovať proti pašerákom extrémne alibistické a pokrytecké.

Boj proti nelegálnemu pašeráctvu ľudí je veľmi podobný boju proti drogám. Je drahý, vyčerpávajúci a úplne nezmyselný. A čo je najsmutnejšie — umierajú pri ňom skutočne nevinní ľudia.

Podobne ako kedysi štáty prestali diskriminovať ľudí na základe ich pohlavia, rasy, či náboženského presvedčenia, myslím, že je najvyšší čas, aby ich prestali diskriminovať na základe miesta ich narodenia.

Hneď ako sa to stane, tak nelegálne a rizikové pašeráctvo ľudí prestane existovať.

2,995 celkovo návštev, 1 návštev dnes

2 odpovedí

 1. Avatar
  jún 22, 2015

  Tlieskam! Fajn článok, nádherná veta s tým „Podobne ako kedysi…“ Škoda, že je to spojené aj s drogami, bez nich by sa mi takto vysvetlený problém imigrácie lepšie predával menej rozhodným ľuďom. 😉

  Ja by som k tomuto ešte pridal, že sa dá pomôcť aj na inom fronte. Nielen zrušiť túto absurdnú reguláciu pohybu, ale aj všetky rovnako absurdné clá. Keby Afričania nemali z domu takú bariéru vstupu na výnosný EÚ trh, možno by ich viac ostalo doma robiť na farmách alebo akýchkoľvek iných podnikoch.

  Rovnako keby im ich štáty nezakazovali pestovať GMO plodiny – diky, ekoteroristi, čo si to vylobovali – tak by možno doma neumierali od hladu. Ale pestovali by si kukuricu, čo vie super odolať suchu.

  Bohužiaľ, verím, že ešte by sme mohli pokračovať a našli by sme ďalšie násilím vynútené sh*ty, čo negatívne prispievajú do tohto komplexného problému…

  Thumb up 5 Thumb down 1

  Odpovedať

 2. Avatar
  jún 25, 2015

  Nebude to skor tym ze nemakacenkovia dostanu okolo 800 eur cisteho na hlavu/mesiac z ktorych sa im dobre zije v EU?!? Keby sme mali v EU asi taku situlaciu ako maju doma a tvrdo ich trestali podla sarije tak si pis ze by si povedali „vsade dobre doma najlepsie!“ Vsak palicovat, kamenovat a odtat ruku mi mozu aj doma a doma je len doma!

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*