Načo míňať zbytočné zdroje na boj proti pašovaniu?

Týmto článkom by som chcel odštartovať seriál, v ktorom by som popísal možnosti, ako by trh riešil isté situácie, ktoré považujú byrokrati za „problém pre spoločnosť“ a ktoré riešia úplne neefektívnym spôsobom.

Minulý týždeň sa colníci aj s najvyšším politbyrom strašne prsili v médiách, ako odhalili pašerákov cigariet na východnej hranici (tunel popod hranicu) a ako vlastne zamedzili daňovým únikom a blá, blá, blá….
Samozrejme, že sme sa nedozvedeli, koľko takáto akcia stála daňových poplatníkov a koľko ročne vlastne zaplatia ľudia za to, aby k nám niekto nepašoval cigarety. Hlavný argument v prospech takéhoto konania štátu je v tomto prípade únik na daniach.

Otázka teraz znie. Dalo by sa to robiť lepšie a efektívnejšie? Moja odpoveď je áno, a to nasledujúcim spôsobom.

Vychádzam zo všeobecného názoru štátu na spotrebné dane. Ten znie, že výnos zo spotrebnej dane sa má používať najmä na to, čo vlastne zdaňuje, resp. dôsledky spotreby týchto výrobkov a služieb. To znamená, že výnos zo spotrebnej dane z tabaku by mal smerovať do zdravotníctva a predovšetkým na liečbu následkov fajčenia. V súčasnosti spotrebná daň predstavuje viac ako tretinu z ceny cigariet. Pokiaľ by sme chceli zaviesť nejaké trhové riešenie, tak to znie: „ZRUŠIŤ SPOTREBNÚ DAŇ“.

Lenže po tom by mohla nasledovať otázka. A čo ďalej, to je všetko?

Nie, nie je to všetko. Následne by som zrušil aj všetky miesta v colnej správe, ktoré sa zaoberajú vyšetrovaním únikov spotrebnej dane z tabaku.

Nie nemusíte sa báť. Do zdravotníctva by nešlo menej peňazí ako doteraz. A mohlo by tam ísť ešte oveľa viac, a to spôsobom zdravotného poistenia. Jednoducho každému fajčiarovi by sa zvýšila cena poistenia, nakoľko by patril k rizikovejšej skupine poistencov. Štátu by tak odpadli funkcie výberu tejto dane a rovnako aj represívnej funkcie. Tým pádom by si fajčiari boli vedomí, koľko vlastne stojí ich blbý zlozvyk a navyše by sa ostatní ľudia nemuseli spolupodielať na ich zdravotnom poistení a nemuseli platiť daných colníkov.

Alebo si myslíte, že trh by sa s týmto problémom vysporiadal inak?  Kľudne napíšte do diskusie.

4,289 celkovo návštev, 1 návštev dnes

38 odpovedí

  1. Avatar
    júl 24, 2012

    Jednoducho by sa fajciarovi zvysila cena poistenia! Uf to by asi tak jednoduche nebolo

    Thumb up 2 Thumb down 2

    Odpovedať

    • Avatar
      júl 24, 2012

      A ako by to teda bolo?

      Thumb up 0 Thumb down 2

      Odpovedať

      • Avatar
        júl 24, 2012

        kolko komercnych alebo nekomercnych poistovni zohladnuje pri poisteni fajciar alebo nefajciar? Toto sledovanie a dokazovanie je zrejme fakt drahe a bolo by znacne neefektivne.
        Ale hlavne iba si presunul spotrebnu dan na rizikovy priplatok k poisteniu. A teda motivacia usetrit pasovanim nakupom pasovaneho) sa ti premiena na motivaciu zatajit fajcenie a priplatky z tohoto plynuce.
        Tym neobhajujem spotrebnu dan ani statne zdravotne poistenie, aby bolo jasno 🙂

        Thumb up 0 Thumb down 2

        Odpovedať

        • Avatar
          júl 24, 2012

          Až tak drahé v porovnaní so ziskom by to nebolo (jedno fúknutie do jedného prístroja). Nie je to tak, že sa to nerobí, lebo je to zo zákona diskriminácia?

          Thumb up 2 Thumb down 2

          Odpovedať

        • Avatar
          júl 25, 2012

          No „nekomerčné poisťovne“ to ani nemusia robiť. V komerčných to zohľadňujú a buď si istý, že v prípade plnenia, pokiaľ by si zatajil fajčenie, by ti krátili poistnú sumu. To v lepšom prípade. V najhoršom by si nedostal nič, resp. tvoji pozostalí.

          Thumb up 2 Thumb down 0

          Odpovedať

  2. Avatar
    júl 24, 2012

    nepride mi to ako trhove riesenie, lebo cenu zdravotneho poistenia u nas urcuje stat, takze jeto len nahradenie jedne regulacie inou regulaciou. fer by bolo odstatnenie zdravotnictva, ale to by bolo asi dost silne kafe pre Slovensko 🙂

    Thumb up 0 Thumb down 3

    Odpovedať

    • Avatar
      júl 24, 2012

      Samozrejme, že by sa musel zaviesť trh aj do zdravotného poistenia.

      Thumb up 1 Thumb down 2

      Odpovedať

      • Avatar
        júl 24, 2012

        hej 🙂

        tym by vznikla skutocna sutaz medzi zdravotnimi poistovnami a nasledne aj medzi nemocnicami. poistovne by nehali niektore nemocnice zbankrotovat -> vies si predstavit ten mess, ktory by rozputali lekari.

        ja by som ti samozrejme drzal palce, ale to by neustala ziadna vlada.

        BTW, spotrebnu dan musi mat v urcitom intervale, je nato nejaka smernica EU, takze by sme museli aj vystupit z EU.

        Thumb up 1 Thumb down 3

        Odpovedať

        • Avatar
          júl 24, 2012

          Ten článok bol zjednodušený a abstrahuje od ďalších vecí ako EÚ alebo v súčasnosti štátom regulované zdravotníctvo.

          Thumb up 1 Thumb down 2

          Odpovedať

  3. Avatar
    júl 24, 2012

    a co s kolednikmi a inymi sockami. ti ti ziadne poistenie platit nebudu. teraz je aspon istota ze sa vacsina socialnych davok vrati naspet do rozpoctu v podobe spotrebnej dane za alkohol a cigarety.

    Thumb up 1 Thumb down 2

    Odpovedať

    • Avatar
      júl 24, 2012

      Tak nedostanú zdravotnú starostlivosť. A prečo si si istý, že cigáni na Slovensku kupujú výlučne cigarety len „legálnou“ cestou. To isté platí aj o alkohole. Ja mám info z prvej ruky, že v osadách pašovaný tovar ide vo veľkom.

      Thumb up 3 Thumb down 2

      Odpovedať

      • Avatar
        júl 24, 2012

        a budeme mat system ako v amerike. kde clovek radsej nejde do nemocnice, ak nema platenu poistku. a potom sa zmaleho riesitelneho zdravotneho problemu stane velky neriesitelny. modelovy priklad. dajme tomu ta prepustili zo zamestnania. porezes sa na nohe a dostanes infekciu. do nemocnice nejdes, lebo nemas zbytocnych par tisic dolarov za osetrenie. skonci to tak ze ta v poslednej chvili odnesie sanitka a nohu ti amputuju. A stat pretoze chcel usetrit par stoviek dolarov za tvoje poistenie ti teraz plati dozivotne invalidny dochodok.

        Thumb up 1 Thumb down 3

        Odpovedať

        • Avatar
          júl 24, 2012

          A čo keď v tom tvojom systéme sa človek vykašle na návštevu lekára, pretože kvôli nejakému porezaniu na nohe nebude márniť čas a nebude sedieť niekoľko hodín v čakárni. Potom čo?

          Thumb up 1 Thumb down 3

          Odpovedať

        • Avatar
          júl 24, 2012

          Skutočne stojí liečba porezania na nohe tisícky dolárov? Nie je to v tej Amerike náhodou tak, že liečiť nemôže hocikto a lekári si z medicíny spravili rentu? Prečo musel Google platiť pokutu za to, že zobrazoval reklamu na Kanadské lieky? Lebo sú o 30% lacnejšie? Nie je to celé tiež len preregulovaným USA zdravotníctvom (lež tentokrát na strane lekárov)

          Thumb up 6 Thumb down 2

          Odpovedať

          • Avatar
            júl 25, 2012

            kolko presne stoji liecba porezania neviem, ale lacne to tam nieje. to bol iba modelovy pripad. fakt je ten, ze mnohe rodiny v amerike uz skrachovali vdaka tomu ze v obdobi ked prisli o pracu potrebovali zdravotnu starostlivost. kamaratka tam zila 15 rokov, po smrti manzela isla naspet na slovensko. do ameriky sa uz neplanuje vratit. toto je jeden z dovodov. na slovensku kde su ludia v regionoch s vyssou nezamestnanostou doslovne vydierani zamestnavatelmi – ala neplatene nadcasy, otrasne podmienky, nizke mzdy, a ked sa ti nepaci padaj, dalsich blbcov mam v poradovniku, by takato „reforma“ este viac zviazala ruky zamestnancom aby drzali hubu a krok.

            Thumb up 2 Thumb down 2

          • Avatar

            zamysli sa nad tym, preco je liecba taka draha ze koli tomu ludia krachuju? nie nahodou koli statnym zasahom? neboli by lieky lacnejsie bez patentov? nebola by vyssia konkurencia a tym padom nizsie ceny a vyssia kvalita ak by stat neobmedzoval kto moze liecit a kde moze liecit?

            to iste regiony s vysokou nezamestananostou, nie je tam nezamestnanost nahodou koli tomu, ze stat sa do vsetkeho montuje?

            rozmyslaj nad pravymi pricinami, si na spravnej ceste, len musis rozmyslat nad pravymi pricinami a nie len nad dosledkami a riesenim dosledkov

            Thumb up 2 Thumb down 1

          • Avatar
            júl 25, 2012

            v somalsku neexistuje stat, nikto sa tam nikomu do nicoho nemontuje.

            Thumb up 1 Thumb down 1

          • Avatar
            júl 25, 2012

            v somalsku neexistuje civilizacia

            Thumb up 1 Thumb down 0

          • Avatar
            júl 25, 2012

            a pokial tam nebude existovat sat, nebude ani civilizacia.

            Thumb up 1 Thumb down 2

          • Avatar

            priatelu, somalsko je velmi zly priklad. somalsko sa dostalo tam kde pred casom bolo nie koli absencii statu, ale prave vdaka silnemu statu. teraz ked nemaju stat v pravom zmysle slova, sa maju lepsie ako ked mali svoj stat.

            arguemtacia somalskom ziadnym sposobom neprispieva ku kvalite tejto debaty, naozaj sa skus zamysliet na pravymi pricinami problemov ktore popisujes.

            viac o somalsku tu: https://www.menejstatu.sk/somalsko-ako-zly-argument/

            Thumb up 2 Thumb down 2

          • Avatar
            júl 25, 2012

            somalsko je dobry priklad. autor clanku si protireci sam sebe. porovnava diktaturu a anarchiu.

            Thumb up 1 Thumb down 1

          • Avatar

            mas pravdu, somalsko je dobry priklad toho, ze somalcania sa maju lepsie bez statu ako so statom, ale zly priklad na podporu tvojich tvrdeni.

            autor v clanku porovnava realitu somalska a z porovnania vychadza to, ze zivot v somalsku je lepsi teraz ako za existencie statu.

            Thumb up 2 Thumb down 1

          • Avatar
            júl 26, 2012

            neporovnava stat a anarchiu ale diktaturu a anarchiu. akoze ja netusim co ma spolocne diktatura psychopatickym jedincom na cele krajiny ktory sa dostal k moci vojenskou silou, a normalny demokraticky stat. pseudologika miesania hrusiek s jablkami je vsak jedina moznost ako obhajovat neobhajitelne.

            Thumb up 0 Thumb down 0

          • Avatar

            tvoja argumentacia somalskom vyznela tak, ze somalsko pred X rokmi bol solidny demokraticky stat, nieco podobne ako u nas povedzme, a ked sa rozhodli zrusit stat, tak sa dostali do takej sracky v akej su teraz, a toto jednoducho nie je pravda, pretoze do tej sracky sa dostali vdaka diktature.

            z toho clanku tiez jasne vyplyva, ze situacia v somalsku smeruje k lepsiemu a nie k horsiemu aj napriek neexistencii statu v takej forme ako si ho predstavujes ty.

            ziadny fakt ta neopravnuje tvrdit, ze po vyraznom obmedzeni statu by sa u nas situacia vyvyjala k horsiemu a nie k lepsiemu. tvoj nazor ze by to tak bolo nemozes prezentovat ako fakt, lebo nazory nie su fakty. myslim ze ty pouzivas pseudologiku zalozenu na vlastnych nicim nepodlozenych uvahach a nazoroch.

            Thumb up 2 Thumb down 1

          • Avatar
            júl 26, 2012

            somalsko pred X rokmi bola kolonia, rovnako ako ostatne africke staty. mimochodom tie africke staty su dost neprirodzene, a je to dosledok rozdelenia si vplyvu zapadoeuropskych statov pre vyvoz otrokov a surovin. teda somalsko pred X rokmi pomahalo „budovat“ kapitalizmus vo vyspelych „demokraciach“.

            ja som argumentoval tym ze obdobie diktatury nemozno pouzit ako porovnanie k dnesnej anarchii v somalsku a tvrdit ze anarchia je lepsia ako stat. nechapem tvojim schizofrenickym vyhlaseniam:
            1.a.“somalsko sa dostalo tam kde pred casom bolo nie koli absencii statu, ale prave vdaka silnemu statu. teraz ked nemaju stat v pravom zmysle slova, sa maju lepsie ako ked mali svoj stat.“
            1.b.“autor v clanku porovnava realitu somalska a z porovnania vychadza to, ze zivot v somalsku je lepsi teraz ako za existencie statu.“

            2.“tvoja argumentacia somalskom vyznela tak, ze somalsko pred X rokmi bol solidny demokraticky stat, nieco podobne ako u nas povedzme, a ked sa rozhodli zrusit stat, tak sa dostali do takej sracky v akej su teraz, a toto jednoducho nie je pravda, pretoze do tej sracky sa dostali vdaka diktature.“

            trochu protichodne vyroky. najprv za ich chudobu moze prilis silny stat, a potom mi das za pravdu ze diktatura, a tvrdis ze mam opacny nazor ako mam.

            situacia v somalsku sotva smeruje k lepsiemu. ked sa rozhadane klany naucia respektovat nazor ostatnych, a spolu vybuduju aspon aku taku infrastrukturu, a aspon ake take dodrziavanie urcitych pravidiel tak aj ekonomika porastie a obyvatelstvo sa bude mat lepsie.

            Thumb up 1 Thumb down 1

          • Avatar

            argumentoval si tym, ze absencia statu v somalsku zapricinila tu sracku v akej su, a to jednoducho nie je pravda.

            ignorovat fakty uvedene v tom clanku sice mozes, ale to neznamena ze mas pravdu, ked tvrdis ze sa tam situacia nezlepsuje aj napriek absencii „klasickeho“ statu, pretoze „vo všetkých hlavných uvedených indikátoroch si Somálsko polepšilo oproti svojim susedom počas rovnakého obdobia.“ (susedne staty su relativne „normalne“ aj z tvojho pohladu) .

            slovickarit a handrkovat sa o to, ci diktatura je „najsilnejsia“ forma statu alebo nie, hasterit sa, kto co ako myslel, nie je temou tejto debaty. ono aj severna korea je ludovo demokraticka republika 🙂

            Thumb up 1 Thumb down 1

          • Avatar
            júl 26, 2012

            autor clanku porovnava rast somalska oproti diktature. diktaturu nemozno nazvat „silny stat“. diktator namiesto vyplacania dochodkov, bezplatnej zdravotnej starostlivosti, stavania infrastruktury vrazdil civilne obyvatelstvo. to je sakra rozdiel, a nieje to ziadne hranie sa so slovickami. ano, oproti tomu je anarchia lepsia, samozrejme. ale nedokazuje to ze je lepsia oproti normalnemu statu.

            „argumentoval si tym, ze absencia statu v somalsku zapricinila tu sracku v akej su, a to jednoducho nie je pravda.“
            ???
            ja takeho nic vo svojich prispevkoch netvrdim. zjavne mas fantasmagorie. skoda stracat cas na take debaty. ja poviem v jednom prispevku slnko je zlte, a ty v dalsom odpovies ze nemam pravdu lebo som tvrdil ze mesiac je zeleny. jak u blaznov.

            Thumb up 1 Thumb down 0

          • Avatar

            priatelu, dojmy nie su pojmy:
            http://sk.wikipedia.org/wiki/%C5%A0t%C3%A1t
            http://sk.wikipedia.org/wiki/Diktat%C3%BAra
            a toto sme tu mali do ´89
            http://sk.wikipedia.org/wiki/Stran%C3%ADcka_diktat%C3%BAra

            takze diktatura JE silny stat (dokonca ja podla tvojich kriterii – vojaci v somalsku urcite mali bezplatnu zdravotnu starostlivost, aj dochodky a aj infrastruktura sa stavala), ci sa ti to paci alebo nie.

            Opakujem sa, ale z uvedeneho clanku vyplyva, ze stav sa v somalsku zlepsuje rychlejsie ako okolitych relativne standartnych statoch, opat svoje tvrdenie (nazor) prezentujes ako fakt, ale to jednoducho nie je pravda

            Asi zle citam medzi riadkami, ale na moj post, ze situacia je zla pretoze sa stat do vsetkeho montuje si odpovedal toto: „v somalsku neexistuje stat, nikto sa tam nikomu do nicoho nemontuje.“ Pochopil som to tak, ze v somalsku sa stat do nicoho nemontuje, preto je tam taka sracka ako je. Ak si to nemyslel takto, vysvetli mi prosim ta, ako to bolo myslene.

            Thumb up 1 Thumb down 3

          • Avatar
            júl 25, 2012

            a preto mame teraz tie istoty? Bud si naivny, alebo …

            Thumb up 1 Thumb down 1

          • Avatar
            júl 25, 2012

            no preto tu mame tie istoty. asi tazko mozes ocakavat od niekoho kto robi za 400 eur mesacne 9 hodin denne vo fabrike ze ti uveri ked mu povies ze zato ze sa ma zle moze jedine on sam, ze je malo pracovity a usilovny. 90 % populacie nikdy nebudu nejaki inteleguani ako ty, ze by sa dokazali v takych podmienkach presadit. No nenarodia sa s IQ 140, a zatial nieje lievik cez ktory by sa im ten rozum dal doliat. maju rodinu – zenu a deti, poctivo pracuju a dufaju ze aspon ich deti sa budu mat lepsie. a nejaky pupusko v televizii im vysvetluje ze su sprosti a lenivi, ze v pripade ze ich podnikatel vyhodi nemaju narok na pomoc od statu, ze pretoze nezarabaju dost tak nemaju ani narok na taku zdravotnu starostlivost ako elita, ze nema existovat minimalna mzda, ze mozno za 200 eur budu moct robit aj desat hodin denne, a podobne veci. Niesu to retardi ako sy myslite. Retardi by boli keby vam verili.

            Thumb up 2 Thumb down 0

          • Avatar

            myslis ze tie „istoty“ za to stoja? podla mna su to extra predrazene pseudoistoty. skus napisat s cim statnym na slovensku si spokojny?

            tebou spominany clovek zarobi € 659,70 a po zdaneni mu ostane cisteho € 400,-, v obchode je vsetko drahsie o 20%, alko, tabak, benzin drahsie viac ako o 50%, elektrina, voda, plyn drahsie o 20% + spotrebna dan (sice mala, ale je), musi platit dan za dom/byt …… . Nezilo by sa ludom lepsie bez toho vsetkeho?

            zvycajne im nejaky pupusko v telke povie ze sa o vsetko postara, vsetko bude ok, slubi im istoty a vskutocnosti im berie viac ako polovicu toho co zarobia a na vymenu poskytne sluzby ktore a)nikto nechce b)su take nekvalitne, ze ak by boli dobrovolne a nie povinne, nikto si ich nekupi c) uleje si bokom cast penazi urcenych pre ludi. a ako bonus ten pupusko robi vsetko preto aby sa situacia nezlepsovala, samozrejme pod zamienkou zabezpecenia istot.

            skusim taky priklad zo zivota, povedzme ze si chces nechat vykachlickovat kupelnu (teda si v pozicii zamestnavatela). Zavolas si majstrov (tvoji potencialny zamestnanci) a das si spravit cenovu ponuku. Jeden povie ze ti to spravi za 600€ druhy za 500€ a treti za 450€. Vsetci spravia svoju robotu tak ze s tym budes spokojny. Ktoreho si vyberies?

            Thumb up 2 Thumb down 1

          • Avatar
            júl 25, 2012

            no, dajme tomu. odmyslime si ze napr. policia, sudnictvo, aspon minimalna statna sprava musi fungovat, a nulove dane naozaj nemozu byt. takze nezarobil by tych 659 v cistom. rovnako nemozme predpokladat ze v pripade nizsieho danoveho zatazenia budu podnikatelia naozaj platit vyssie mzdy. starociami overene pravidlo je ze cim bohatsi clovek tym chamtivejsi. miesto statu zaplati sukromnej poistovni zdravotne poistenie, dochodkove poistenie, urazove poistenie, ked bude taky produkt aj poistenie v nezamestnanosti, detom zaplati skolne v sukromnej skole. vzhladom na to ze nebude zarabat ani tych 659 v cistom da dieta do tej najlacnejsej skoly, vdaka tomu si zaplati len to najlacnejsie zdravotne poistenie, atd. Clovek bude mat obcianske prava rovne jeho majetku. Casom dojde aj na sprivatizovanie armady, policie, a sudnictva. Kazdy zemepan(teda sorry, velkopodnikatel) na slovensku bude mat svoju armadu, sudy a policiu, a poddanych ktori budu nanho robit. taketo nieco sme tu uz mali a volalo sa to feudalizmus.

            Thumb up 1 Thumb down 0

          • Avatar

            nulove dane mozu byt, stat ma podiely vo firmach – SPP, telekom … takze financovat by sa dal z vynosov z majetku.

            preco by sme nemohli predpokladat, ze pri nizsom danovom zatazeni by podnikatelia platili rovnako ako teraz? mozno by platili viac, ked by im stat nezobral cast zisku (to co teraz daju na dane by rozdelili zamestnancom). predstav si, kolko zahranicnych firiem by chcelo fungovat na slovesnku, potrebovali by zamestnancov, klesla by nezamestnanost, platy by rastli (koli konkurencii medzi zamestnavatelmi o ludi). zrazu by poliaci chodili na nakupy na slovensko, tankovali by na slovenskych pumach, zahranicny bohaty ludia by chceli mat danovu rezidenciu na slovesnku…to vsetko by zlepsovalo zivot aj beznym ludom

            to dalej su len tvoje nepodlozene obavy, pricom realita ukazuje pravy opak.

            to coho sa obavas ze by nastalo mame uz teraz. bezny clovek robi pol roka na stat a pol roka na seba. stat sa montuje komplet do vsetkeho (aspon ja osobne si neviem spomenut ani na jednu ludsku cinnost ktora by nebola regulovana). nesplnis si nejaku zbytocnu povinnost alebo porusis nejaky hlupy zakaz a uz si sankcionovany…

            Thumb up 2 Thumb down 1

          • Avatar
            júl 26, 2012

            -myslel som ze ste proti statnym podnikom, lebo su neefektivne a je tam obrovska korupcia.
            -dane su nezmyslom aj pre mna. vacsiu logiku ma to ze statne by boli veskera poda, suroviny a energetika. a miesto dani by sa platil prenajom za podu, a stat by predaval suroviny a energiu. priroda a nasa krajina je tu predsa pre vsetkch, tak nech plati viac ten co aj viac spotrebuje.
            -z predstavy kolko zahranicnych firiem by chcelo vyuzivat nasu lacnu pracovnu silu mi je na zvracanie. to by bolo pre teba asi obrovske prekvapenie ze v pripade ze by cele slovensko robilo iba robotnikov pre dajme tomu nemcov by nikdy slovaci nedosiahli zivotnu uroven nemecka. prioritou by mali byt skorej domaca podnikatelska vrstva, ktora mina zarobene peniaze prevazne doma, a tym dava pracu a moznost si zarobit pre silnu strednu vrstvu, ktora vdaka tomu bude produkovat dalsich uspesnych podnikatelov.
            -to co teraz daju na dane by rozdelili zamestnancom – naivne. to by tu uz mohol fungovat aj idealny komunizmus.
            -zamestnanec nerobi polroka na seba a polroka na stat. robi polroka na podnikatela, tri mesiace na seba, a tri mesiace na stat. presne cisla neviem, da sa to pohladat. tusim to bolo tak, ze ten zvysok okrem dani sa na slovensku priemerne deli 40%mzdy, 60%zisk podnikatelovi, a v nemecku je to naopak. sposobene to nieje nicim inym ako tym, ze obyvatelstvo je chudobne, a neexistuje silna stredna vrstva. takze pravdepodobnejsi je moj scenar. trh nereaguje tak bleskurychle ako si myslis. po zruseni dani sa nam tu nepostavia behom mesiaca tie tvoje zahranicne fabriky, v prvej faze by doslo ku obrovskej recesii.
            takze ja vravim, najprv posilnit strednu vrstvu aby ten sok zvladla, a potom mozme uvazovat o obmedzovani statu.

            Thumb up 1 Thumb down 2

          • Avatar

            statny podnik a podiel statu vo firme nie je to iste 🙂

            nerastne suroviny su aj v sucasnosti vlastnictvom statu, zo zakona mozes chodit aj po sukromnych lesoch a pozemkoch ak niesu ohradene. a ked si dane z nehnutelnosti zoberies do dosledkov, tak vsetka poda patri statu, pretoze ak nezaplatis dan z nehnutelnosti (v skutocnosti poplatok za uzivanie) tak ti podu zoberu (exekucia) a daju ju inemu zaujemcovi ktory bude platit poplatok za uzivanie tej pody (dan z nehnutelnosti) – a predsa je malo statu 🙂 ani s tou energetikou to nie je podla mna dobry napad, to by stat asi zakazal usporne ziarovky a nutil ludi svietit 24h denne v celom dome 🙂

            nerozumiem tomu, ked nemec robi pre nemca, tak dosiahne zivotnu uroven nemca, ale ked slovak robi pre nemca tak nedosiahne zivotnu uroven nemca 🙂 chudaci zamestnanci volkswagenu, katastrofa co tam nemec s nimi robi. myslim ze vacsina zamesnacov na slovensku by chcela robit za podmienok ako vo volkswagene, aj ked v porovnani s nemeckym zamestnancom zarobia menej, v porovnani so slovenskym zamestnancom su na tom dobre. nemci sa tiez na svoju zivotnu uroven nedostali za 3 dni ani si ju neuzakonili ziadnym zakonom, tvrdo pracovali, trpezlivo sli za svojim cielom a teraz su tam kde su. ked sa tam chceme dostat aj my, ziadne skratky neexistuju. viac o nemcoch tu: http://ekonomika.sme.sk/c/6419638/nemcom-sa-dari-aj-v-krize-su-totiz-pracoviti.html

            uz sme tu mali jedneho co chcel umelo vytvorit slovensku kapitalotvornu vrstvu a nedopadlo to dobre.

            „rovnako nemozme predpokladat ze v pripade nizsieho danoveho zatazenia budu podnikatelia naozaj platit vyssie mzdy“ – trepol som somarinu aby som demonstroval co si myslim o tvojom vyroku. jednoducho to nemozes vediet, kym sa to nestane. podla mna by sa ta danova uspora rozdelila medzi zamestnancov a podnikatelov.

            ta tvoja posledna uvaha vychadza pravdepodobne z marxovej teorie o vykoristovani. zamesnanec nerobi na podnikatela ale vdaka podnikatelovi na seba a z toho co zarobi mu stat zoberie polovicu, ale to je vec filozofickeho nahladu. zaujimavejsie je tvoje tvrdenie, ze na slovensku nie je silna stredna trieda, s ktorym sa stotoznujem, len sa rozchadzame v rieseni ako by mala vzniknut. ty pises ze ju treba posilnit, ale nepises ako. ja tvrdim, ze ziadnym zakonom, priakazom, nariadenim to neide, takze zacnime zmensovat stat (nikde som nenapisal ze zrusme vsetko naraz) pretoze len brani ludom v sebarealizacii a uspechu, beriem i vela penazi a neefektivne ich mina na nekvalitne sluzby a ludia si pomozu sami. Nechcem tu sibrinkovat slovenskymi politikmi (banda zlodejska) ale po meciarovi sa to tu trochu poupratovalo, znizili sa dane a slovensko sa pohlo dopredu. novy zeland je taka klasika: http://www.iness.sk/stranka/3114

            Thumb up 2 Thumb down 0

          • Avatar
            júl 27, 2012

            k tomu vlastnictvu statu nerastnych surovin, precitaj si najprv bansky zakon, a zistiz kolko z toho ma stat.
            samozrejme som nemyslel predavat za trhove ceny, ale za nadhodnotene. stat by predajom surovin, energie, prenajmom pody musel vyzbierat presne tolko co dnes na daniach. jasne pravidla, ziadne dane, odvody, dph, nadbytocne uctovanie. pre podnikatelov vyhodne. pre softwarove firmy extra vyhodne, pretoze notebuuuky tolko elektriny nespalia. nevyhodne iba pre podvodnikov a danovych optimalizatorov. taky vareha by si ani neskrtol, a predavanie fiktivneho tovaru samemu sebe by mu nepomohlo. rovnako panko zo SAS by miesto pisania knihy o tom ako nezaplatit statu ani cent na daniach robil asi nejaku produktivnejsiu cinnost.
            k tym nemcom – naivita. preco by nas mali platit viac ako svojich. prosto daju nam 4krat nizsie vyplaty a hotovo. my im za lacno zmontujeme auta, oni nam za draho predaju polnohospodarske vyrobky vyrobene z odpadu. kludne mozme takto makat aj sto rokov, a lepsie sa mat nebudeme. a stale sa najde na slovensku par debilov co budu tvrdit ze nemci su pracovitejsi a usilovnejsi ako my, a preto sa maju lepsie.
            k delbe danovej uspory – asi nechapes kapitalizmu. silnejsi pes j**e. ak je vysoka nezamestnanost, obyvatelstvo s hypotekami na krku a v penazenke maju H, tak tym silnejsim psom budu podnikatelia.
            ako posilnit strednu vrstvu som pisal k inemu clanku. delba casti zisku medzi zamestnancov. preco by sa mali podnikatelia bat toho ze dajme tomu petinu zisku rozdelia zamestnancov? nezvacsi sa nahodou kupna sila obyvatelstva? to bude pre podnikatelov zle ci dobre?

            Thumb up 0 Thumb down 1

          • Avatar
            júl 27, 2012

            nadhodnotene? statom stanovene? preco by si to ludia a firmy mali kupovat? suroviny by sa doviezli zo zahranicia, ludia by setrili elektrinu ukrutne a farmari by uz uplne skrachovali – nerealne

            nikde som nenapisal ze by nas mali platit tak ako svojich – inak by tu ani neprisli, nebol by dovod. napisal som, ze je pre slovaka lepsie pracovat u nemca aj ked ma menej ako nemec v nemcku, stale ma viac ako slovak u slovaka na slovensku, popripade aspon ma robotu. podla teba firmy ako volkswagen, kia, peugeot a ich dodavatelia, pripadne iny zahranicny investori nezlepsuju situaciu na slovensku? chces tvrdit ze bez zahranicnych firiem by tu bolo lepsie alebo aspon rovnako ako bez nich?

            tiez som nikdy nenapisal, ze nemci su pracovitejsi ako slovaci. napisal som ze nemci su kua pracovity a takto makaju ovela dlhsie ako slovaci, preto su dalej ako mi. a ak sa chceme dostat na ich uroven, musime pracovat rovnako usilovne a rovnako dlho ako nemci, a nezmenis to ziadnym zakonom, podporou ani nicim inym (greci tiez za 10 rokov dostali z eu ukrutne peniaze, ale kedze nemakaju ako nemci, su v sracke)

            kapitalizmu rozumiem velmi dobre, pretoze som bol aj v pozicii zamestnanca aj v pozicii zamestnavatela. daval si ty uz niekomu vyplatu? nezabudaj, ze v kapitalizme je aj konkurencia medzi zamestnavatelmi, cim viac zamestnavatelov, tym viac pracovnych miest, tym vacsi zaujem o zamestnancov – toto je jediny efektivny sposob ako znizit nezamestnanost a zvysit platy. Budem sa opakovat: „Nechcem tu sibrinkovat slovenskymi politikmi (banda zlodejska) ale po meciarovi sa to tu trochu poupratovalo, znizili sa dane a slovensko sa pohlo dopredu.“ este si pamatam clanky z toho obdobia o nedostatku pracovnej sily a o raste miezd, takze nemozes spochybnit ze menej dani a menej statu nema ziadny ucinok.

            budu si zamestnanci so zamestnavatelmi delit aj stratu? nedostanu 1 mesiac vyplatu, alebo sa im strata rozpocita na cely rok?

            a stale si mi neodpovedal na otazku, ktreho majstra by si si zavolal na vykachlickovanie kupelne, toho za 600€, alebo za 500€ alebo za 450€?

            Thumb up 1 Thumb down 3

  4. Avatar
    júl 31, 2012

    kym sme v EU, tie spotrebne dane sa nedaju zrusit

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*