Kto nefilmuje, okráda svoj vlastný tím

Nie som fanúšik futbalu a v skutočnosti som tento rok ešte nemal tú česť sledovať žiadny zápas. Mám však kamarátov a tí sa niekedy o futbale rozprávajú, alebo aspoň minimálne zavesia nejakú tu novinku na sociálnu sieť. To je aj dôvod, prečo sa mi nepodarilo uniknúť informáciám zosmiešňujúcim futbalistov. Najčastejšie sú prívlastky ako klamári, padavky a slabosi, ktorí len filmujú a nedokážu ustáť žiadny fyzický súboj. Čo fyzický súboj? Ani len najmenší dotyk!

Nejakým spôsobom obhajovať futbal a futbalistov špeciálne je posledná vec, ktorú mam na to-do-liste v tomto živote; ale aj napriek tomu sa pokúsim vysvetliť, prečo futbalisti samí o sebe nie sú žiadne padavky ani patologickí klamári, resp. nie viac ako bežný človek. Taktiež sa pokúsim nájsť skutočného „vinníka“ a na základe toho navrhnúť opatrenia, ktoré by tento jav, túto „divadelnú vsuvku“ vo futbale zmiernili . Ekonómia mi pri tom pomáhaj.

Začnem najprv vysvetlením, ktoré za vysvetlenie nepovažujem a ani ekonómovia ho moc nemajú radi. Je to typ vysvetlenia, ktoré ako príčinu pozorovaného javu odkazuje na nejaké ad hoc rozdiely medzi ľuďmi. Keď vidí ekonóm veľké autá v USA a malé v Európe, neuspokojí sa s vysvetlením odkazujúcim na rozdiely v kultúre, životnom štýle, či nebodaj veľkosti niečoho iného. Skôr zameria pozornosť  na rozdiel v obmedzeniach, ktorým musia jednotlivci pri rozhodovaní čeliť – v tomto prípade v rozdielnej cenu benzínu. Obdobne ani v prípade futbalistov by sa ekonóm nemal uspokojiť s nejakým ad hoc vysvetlením odkazujúcim na nedostatočnú mužnosť, prah bolesti či charakter futbalistov.

A ako by teda malo vyzerať vysvetlenie lahodiace ušiam ekonóma? V srdci ekonómie ležia jednoduché tvrdenia o vzorcoch správania sa ľuďoch. Dve z týchto tvrdení sú úzko späté so základným grafom ekonómie ponuky a dopytu:adf

 

Ako si určite mnohí z vás spomínajú, dopyt je spravidla klesajúci. To neznamená nič iné, len že ak je niečo relatívne lacné, chceme toho viacej a naopak, keď je niečo relatívne drahšie, vzdávame sa toho. Ponuková krivka je na druhej strane rastúca. To znova neznamená nič zložité, len jednoduchú skutočnosť, že keď sa stane niečo relatívne viacej výnosné, robíme toho viacej a keď výnos z niečoho poklesne, klesá aj naša ochota vykonávať túto činnosť. Toto je Homo Oeconomicus, toto ste vy. Najväčšie nedorozumenie medzi laickou verejnosťou a ekonómami vzišlo zo skutočnosti, že tí prví si myslia, že keď tí druhí hovoria o relatívnej cene, alebo výnosoch a nákladoch, hovoria výhradne o monetárnych stimuloch, peniazoch. Nie je tomu tak. Ekonómovia hovoria o hocičom čo konkrétne – vy – považujete za výnosy a náklady. Výnosmi manželstva pre ženu môže byť nový šperk a pocit bezpečia a istoty, pričom nákladmi je vydržať tie týždne s jej mužom počas majstrovstiev vo futbale. Týmto sa znova dostávame k futbalu.

Herecké kreácie futbalistov sa tak pokúsim vysvetliť len na základe dvoch skutočností:

(1)    Futbalisti sa pohybujú v určitom špecifickom prostredí, za určitých špecifických obmedzení,

(2)    futbalisti sú ľudia reagujúci na podnety a profesionálni športovci, ktorých cieľom je maximalizovať šancu na výhru ich tímu.

Futbal je oproti iným kolektívnym športom charakteristický tým, že v ňom padá relatívne málo gólov.  Príčinou budú pravdepodobne dva faktory: veľkosť ihriska a počet hráčov. Ostatné kolektívne športy (hokej, halový futbal a hokej, basketbal, hádzaná atď) sa hrajú na značne menšom ihrisku s menším počtom hráčov a padá počas zápasov v prieme viacej gólov. Nech sú už kľúčové faktory akékoľvek, skutočnosť, že padá relatívne málo gólov znamená, že jeden gól má v zápase veľkú váhu, určite väčšiu ako v ostatných športoch. Inak povedané, jeden gól často rozhodne či budete oslavovaní ako víťazi, alebo pôjdete domov s dlhým nosom.

Druhou dôležitou charakteristikou futbalu je spôsob realizácie pokutového kopu, t.j. trestu za faul. Nastavenie parametrov ako vzdialenosť pokutového kopu od bránky, veľkosť bránky a veľkosť lopty tvoria situáciu, kedy je pravdepodobnosť úspešnosti pokutového kopu pomerne vysoká a to až 75-80%.

Tieto dve charakteristiky spolu vytvárajú takú štruktúru podnetov, ktoré racionálneho futbalistu pobádajú filmovať pri akomkoľvek najmenšom dotyku s protihráčom. Ak totižto v tomto filmovaní uspeje, má pomerne vysokú pravdepodobnosť, že sa jemu alebo jeho spoluhráčovi podarí dať gól a navyše, že tento gól pravdepodobne rozhodne zápas.

Druhou stranou rovnice podnetov, ktorým čelia futbalisti, sú očakávané náklady filmovania. Tieto sú najviacej ovplyvnené nemožnosťou rozhodcov využívať videozáznamy pri vyhodnocovaní faulu, resp. filmovania. Keďže tieto technológie vo futbale využívané nie sú, klesajú potenciálne náklady vo forme pravdepodobnosti odhalenia klamstva futbalistov. Futbalisti tak často padajú aj bez akéhokoľvek dotyku zo strany protihráča. Plus samotné potenciálne náklady filmovania sú relatívne nízke aj keď rozhodca odhalí podvodníka. V takomto prípade totižto proti strana nedostane možnosť kopať pokutový kop. Filmujúci hráč dostane maximálne upozornenie vo forme žltej karty.

Otázkou ostáva – musia futbalisti padať a filmovať aj mimo pokutového územia? A odpoveď je áno, musia. Aj za predpokladu, že väčšina faulov je mimo jedenástky a rozhodca neodpíska každý nafilmovaný faul, ktorý si herec-futbalista „žiadal“, vytvára táto situácia niečo ako budúci záväzok. Aj rozhodca je totižto iba človek, ktorý sa musí navyše rozhodovať v priebehu sekundy (a to bez možnosti využiť moderné technológie) a podlieha pri tom emóciám a tlaku (v niektorých prípadoch možno aj iným, finančným tlakom, ale to je na inú tému). Pričom v prípade, že neodpíska niekoľko kontroverzných situácii v neprospech jedného tímu, vytvára to uňho záväzok, že niektorú ďalšiu – aj keď možno taktiež kontroverznejšiu situáciu –  im už odpíska. Žiadny rozhodca predsa nechce vyzerať, že systematicky nadržiava jednému tímu. A práve tá ďalšia kontroverzná situácia môže byť pokutový kop. Hráči tak svojím simulovaním vytvárajú kapitálové investície v očakávaní budúcich výnosov – a tie sú, ako sme ukázali, relatívne vysoké oproti iným športom.

Všetky tieto vyššie popísané faktory vytvárajú tlak na zdokonaľovanie hereckých schopností futbalistov. Ak však majú kompetentní záujem riešiť problém filmovania, ekonomický prístup prichádza s návrhmi riešení. Okrem na prvý pohľad intuitívnych záverov ako – ak chcete znížiť počet simulantov a spraviť z futbalistov „tvrdších chlapov“, je potrebné zaviesť kamerový systém a relatívne viacej trestať filmovanie. To umožní spresniť rozhodnutia rozhodcov a následne zvýši náklady a zníži očakávané výnosy filmovania. Prichádza ekonómia aj so závermi, ktoré nemusia byť na prvý pohľad také očividné. Rovnaký cieľ môžete dosiahnuť aj zmenšením plochy ihriska, alebo počtu hráčov  – čo zvýši počet gólov za zápas a zníži tak relatívny význam pokutových kopov; alebo zväčšením vzdialenosti pokutového kopu od bránky, čo dá väčšiu šancu brankárom a zníži tak očakávaný výnos z filmovania.

Najdôležitejším záverom však je, že futbal ako šport neselektuje zoženštených športovcov, ktorí majú nízky prah bolesti, či patologický sklon ku klamaniu. Futbalisti sú úplne rovnakí ako ostatní profesionálni športovci; jediný rozdiel je v prostredí a obmedzeniach, za ktorých sa rozhodujú a ktorým musia pri snahe o víťazstvo čeliť. Je to samotný futbal a jeho pravidlá, ktorý spája niekoľko špecifických obmedzení a vytvára prostredie, kde sú očakávané výnosy z filmovania relatívne vysoké a naopak náklady nízke.

8,579 celkovo návštev, 1 návštev dnes

17 odpovedí

 1. Avatar
  júl 02, 2014

  Autor článku evidentne futbal nehral a futbalista nikdy nebol. Inak sa to nedá vysvetliť. 🙂

  Thumb up 2 Thumb down 6

  Odpovedať

  • Avatar
   júl 02, 2014

   to, co autor popisuje, nieje traja na troch o to, kto zaplati kofolu (skonci sa 13:14), ale fakt velky futbal – ten tu asi nehral nikto.

   Thumb up 6 Thumb down 2

   Odpovedať

  • Avatar
   júl 08, 2014

   Toto je ekonomické vysvetlenie a je pravdivé. Týka sa profesionálneho futbalu najvyššej úrovne, ktorý si ani ty nikdy nehral. Presne preto, že filmovanie prináša zisk, ho trpia fanúšikovia aj tréneri. Neviem si predstaviť, že by tréner niekomu po zápase povedal: „som rád, že si nám prifilmoval penaltu, ale už to nikdy neurob! Je to nemorálne!“ Práve naopak, v profesionálnom športe sa všetko podriaďuje ceste za víťazstvom, nie kráse hry ani nedajbože morálke. Aj ty ak máš svoj obľúbený klub, určite ti neprekáža, ak si filmovaním pomôžu k nejakej penalte. Fanúšikovia sú raz takí. Všetci hovoria, že chcú atraktívnu hru, ale keď ich tím vyhrá pomocou nudnej a neatraktívnej hry (ako napr. Španielsko na MS 2010), tešia sa viac ako keď po krásnom zápase prehrajú. Preto nie je každý zápas atraktívny a preto skoro všetci filmujú. Máš nejaké lepšie vysvetlenie?

   Thumb up 2 Thumb down 0

   Odpovedať

 2. Avatar
  júl 03, 2014

  Pretože ide o blog na menej štátu dovolím si prirovnať futbal s jeho pravidlami a rozhodovaním (rozhodcami) k fungovaniu štátu.
  Filmovanie (padaním a grimasami) vyvolávané klamlivé ovplyvnenia rozhodcu sú v štátne nahradzované politickými a inými vplyvmi.
  Kvalita rozhodcov a ich výber je na samostatnú diskusiu.
  Od malička sme vychovávaní ??? pre fair play. V živote ale aj futbale.
  Potom sa niečo zmení.
  Vo futbale sa to volá „TAKTIKA a stratégia“ mužstva.
  Často od komentárov počujeme o TAKTICKOM FAULE.
  Pri tom vieme, že faul je niečo zlé = nedovolené.
  Niečo čo sa podľa „pravidiel“ tresce.
  Tu je základ všetkého „nesprávneho“.
  Tréner ale aj spoluhráči vyžadujú aby futbalisti TAKTICKY faulovali.
  Ide o to aby sa znemožnilo prečíslenie, rýchly protiútok do nepripravenej obrany, rozohratie , teda akýkoľvek zámer a možnosť hrať futbal podľa pravidiel .
  Čím lepšie majú mužstvá prepracovaný systém taktického zabránenia hrať súperiacemu mužstvu futbal tým viac je mužstvo a jej tréner hodnotené.
  NIE umenie hrať podľa pravidiel, ukázať futbalové umenie fair play nielen v obrane ale aj v útoku a strelenie gólov, ALE TAKTICKÉ fauly.
  Často počuť od komentátorov ako nejaké hráč zahral netakticky = nefauloval a nezastavil postup súpera…
  Čo iné sú politické a finančné vplyvy kedy zástupcovia štátu kašlúc na pravidlá (zákony) dávajú výhody SVOJIM???
  To isté sa týka aj filmovania. Firmy filmujú a potom dostanú štátnu pomoc a eurofondy…Ale len tie správne svoje…

  Futbal je obrazom a odrazom reality.
  Stačilo by tak málo. Každý „Taktický faul“ oceniť červenou kartou rovnako ako aj „filmovanie“. Máme 21. storočie a kým nenasadia techniku na posudzovanie zákrokov vždy zostanú podozrenia že „vedenie futbalu“ chce aj pomocou rozhodcov mať veľký vplyv na to KTO vyhrá.
  To veľmi pripomína štát.
  Nie fair play hru…

  Thumb up 2 Thumb down 3

  Odpovedať

  • Avatar
   júl 03, 2014

   “vedenie futbalu” chce aj pomocou rozhodcov mať veľký vplyv na to KTO vyhrá.

   A čo sa Ti na tom zdá nesprávne? Však je to ich biznis, nie? Kto by mal držať v rukách opraty daného predstavenia, ak nie jeho prevádzovateľ? Je úplne samozrejmé, že napríklad Brazília na svojej pôde nemôže vypadnúť už v skupine. To by pre prevádzkovateša znamenalo veľké straty. Bol by si ochotní si priplatiť za to, aby sa zápasy hrali „férovo“ (z Tvojho pohľadu)? Koľko by si bol ochotný priplatiť?

   Porovnanie so štátom kríva na obe nohy. Futbal je súkromný komerčný biznis. Mätúce je to, že štáty často využívajú športový biznis na svoje účely.

   Ak by bolo treba niečo vo vzťahoch štát – šport upraviť, tak presne to, čo vo vzťahu štát – súkromné podnikanie všeobecne. Štát nemá čo riešiť porušenie vnútorných pravidiel daného biznisu, štát nemá čo trestnoprávne riešiť „úplatkárstvo“, „doping“ a podobne. To by malo zostať v rovine obchodných sporov medzi účastníkmi konkrétneho športového biznisu.

   Thumb up 1 Thumb down 1

   Odpovedať

   • Avatar
    júl 03, 2014

    Tibor
    neviem v čom porovnanie toho ako funguje futbal kríva v porovnaní s tým ako funguje štát ?
    Futbal je súkromný komerčný biznis
    a štát je cez „vládu“ súkromný komerčný biznis pre spriaznených

    nie sú rovnaké pravidlá pre všetkých

    tak nechápem prečo nechápeš…

    Thumb up 2 Thumb down 1

    Odpovedať

 3. Avatar
  júl 03, 2014

  Skúsim poopraviť ten záver z pohľadu niekoho, kto futbal sleduje. Konkrétne je mylný tento pohľad:

  “ je potrebné zaviesť kamerový systém a relatívne viacej trestať filmovanie. To umožní spresniť rozhodnutia rozhodcov a následne zvýši náklady a zníži očakávané výnosy filmovania. “

  Kamerový systém je zavedený a používa sa už dnes. Akurát sa používa selektívne. Na týchto MS bol na základe kamerového záznamu veľmi prísne potrestaný hráč Uruguaja Suaréz, ktorého zvláštny faul nepotrestal rozhodca na ihrisku, pretože ho zrejme nevidel, nebol si istý a podobne.

  Prečo sa tento existujúci systém nepoužíva v diskutovanom prípade nešportového správania („filmovanie“)? Pretože futbal je klasické podnikanie a potrebuje divákov. Čím viac divákov, čím viac sa o futbale medzi ľuďmi hovorí, tým väčší obrat. No a tie diskusie o tom, ako sú futbalisti „krehkí“, ako padnú pri každom priblížení súpera …. to je proste presne ten moment, ktorý ku sledovaniu futbalu zrejme priláka viac ľudí, ako ich od sledovania odradí.

  Čiže to, že na základe existujúceho systému kamerových záznamov sa trestajú len vybrané fauly a nešportové správania, to nie je bug, to je feature (ako hovoríme u nás v IT).

  Keby som to mal porovnať s iným športom: Pozrite sa na preteky F1. Nikto nepochybuje, že výrobcovia pneumatík by dokázali vyrobiť také pneu, ktoré by vydržali celý závod. Ale od usporiadateľa pretekov dostali zadanie vyrobiť pneumatiky, ktoré celý pretek nevydržia s cieľom zvýšiť atraktívnosť pretekov.

  Rozdiel oproti futbalu je snáď len v tom, že futbaloví vedúci filmovanie nepožadujú explicitne. Naoko odsudzujú, v pravidlách dokonca majú klauzulu, že filmovanie je prehrešok, ktorý sa prísne trestá. V realite to robia len sporadicky, pretože to filmovanie je súčasťou systému zatraktívnenia zápasu, pritiahnutia väčšieho počtu zákazníkov ku ich produktu.

  V skratke: filmovanie vo futbale je presne to, čo tam má byť, čo má svoj známy biznis účel.

  Thumb up 1 Thumb down 2

  Odpovedať

  • Avatar
   júl 03, 2014

   zasa nie som odbornik na f1, ale myslis si, ze by dokazali vyrobit pneumatiku, ktora vydrzi cely zapas a _zaroven_ sa nezmenia (nezhorsia) jej vlastnosti? tj ze neexistuje ziadny trade off materialu medzi trvacnostou a vhodnostou pre rychlu jazdu?

   Thumb up 1 Thumb down 0

   Odpovedať

   • Avatar
    júl 03, 2014

    Ohľadne pneu u F1 musím dať na názor odborníkov. Sledoval som tie diskusie a aktuálny dodávateľ, ktorý súhlasil so zadaním viac krát komunikoval, že oni nemajú problém vyrobiť pneu pre F1 na celý závod bez zníženia ich kvality v zmysle, že by ich bolo efektívnejšie vymeniť. Tam to bolo tak, že jeden dodávateľ také zadanie odmietol, pretože z pohľadu PR to môže byť kontraproduktívne. A tento aktuálny si dal dosť záležať na komunikovaní faktu, že na pneu s určenou životnosťou dostal špeciálne zadanie.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Odpovedať

  • Avatar
   júl 03, 2014

   nielen diskusie.

   podla mna dolezitym faktorom aj je, aby sa tento vrcholovy futbal prilis nevzdial tomu beznemu, poulicnemu. pretoze to je zdroj popularity (a teda prenesene aj financii) futbalu vo svete.

   ladovy hokej je jednoznacne rychlejsi, zabavnejsi, strhujucejsi ako futbal. vela ludi, co futbal pozera prvy krat povie, ako mozete pozerat taku nudnu hru. ale futbal, na rozdiel od hokeja, hral asi kazdy na svete a mnozstvo ludi aj na urovni porovnatelnej s MS (na velkom ihrisku, s rozhodcami a dresmi). to su ti klucovy konzumnti produktu (ti krcmovi odbornici), co sleduju poctivo vsetky zapasy, kupuju vstupenky a dresy.

   Thumb up 2 Thumb down 0

   Odpovedať

 4. Avatar
  júl 03, 2014

  V jednom prenose na STV2 sa bavili o problematike filmovania a zaznel tam zaujímavý postreh: Že tí hráči padajú na zem aj v prípadoch, keď by normálny človek na zem nespadol ani v prípade, že by ho skutočne niekto udrel tak, ako to reklamuje.

  To ale znamená, že rozhodcovia v istých prípadoch nepotrebujú žiadnu videotechniku, stačia základy fyziky 🙂

  To len na dokreslenie tvrdenia, že futbal je proste divadlo, komerčná show, normálne podnikanie, ktorého cieľom nie sú nejaké fair-play zápasy, ale zisk. Čo je ale úplne v poriadku.

  Thumb up 0 Thumb down 3

  Odpovedať

 5. Avatar
  júl 03, 2014

  V podstate suhlasim, ale moja predstava je taka, ze ak zostaneme vo sfere ekonomickej a odhliadnem od Robovych navrhov na zatraktivnenie hry nazvom futbal (zmena poctu hracov, plochy ihriska=vysoke naklady aj futbalistov a filmuje sa aj v inych sportoch, len fauly a filmovanie sa trestaju inak a hlavne lepsie. Nieco ako docasne vylucenie z hry na povedzme 10 minut, co realne moj team aj oslabi.), tak treba priniest do tejto hry nieco co bude mat na strane ponuky pre hracov vacsiu hodnotu ako filmovanie.

  Pred par rokmi resp. desatrociami este platilo pravidlo 3 rohove kopy = penalta. Pre hraca by nemalo taku cenu filmovat v polke ihriska, lebo za a) hrozil by trest za filmovanie-spominanych 10 minut na trestnej lavici a za b) o par metrov dalej je sanca ziskat roh a za tri rohy ziskat penaltu. Hodnota 1 golu by klesla. Futbal by bol pre divaka atraktivnejsi.

  PS neodpustim si ale poznamku. Ekonomovia by nemali pchat nos do vsetkeho, lebo ked sa mam pozerat na filmovanie tych kryplov, tak idem radsej do kina, alebo do divadla.

  Thumb up 1 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   júl 08, 2014

   Teba možno filmovanie odradí, ale väčšinu nie. Bohužiaľ, ale je to tak. Vrcholový futbal nie je o športovaní a radosti z hry, ale o výhrach a peniazoch. FIFA a zväzy chcú čo najviac peňazí, fanúšikovia chcú čo najviac výhier tých „svojich“. Filmujúceho Neymara Brazílčania zbožňujú a vôbec im jeho filmovanie nevadí. Ak si filmom pomôže k penalte alebo vylúčeniu protihráča, budú ho nosiť na rukách. Takí už sme my, ľudia. A nielen Brazílčania, ale aj Slováci.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

   • Avatar
    júl 15, 2014

    ja som tu a aj inde spomenul, ze panom trhu je spotrebitel. v tomto pripade to je fanusik. ak je vacsina takych ako uvadzas ty tak sa vo futbale nic nezmeni. ak bude vacsina takych ako som ja, tak prestanu chodit na stadiony, prestanu sledovat prenosy v tv, futbal opustia sponzori, ustane podplacanie atd. futbal sa zmeni, aby znova pritiahol spotrebitela, cize ludi ako ja.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

 6. Avatar
  júl 04, 2014

  Opäť deti z menejrozumu aplikujú vulgárnu ekonómiu.

  Thumb up 1 Thumb down 2

  Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*