Krátke sci-fi o počasí

SME 25.6.2086

Americkí vedci vyvinuli prístroj umožňujúci úplnú kontrolu počasia nad definovaným územím. Prístroj s označením CW80 je prelomovým vynálezom, ktorý pochová nadvládu počasia nad ľudstvom.

AP 27.5.2088

Čína ostro kritizovala embargo USA na vývoz CW80 do Čína, ktoré USA svojvoľne uvaľujú na rôzne krajiny. Nemenovaný predstaviteľ uviedol, že škody spôsobené nemožnosťou používať túto technológiu sa odhadujú na 10,3 – 15,6% HDP.

TASR 12.4.2089

Matica slovenská a Spoločnosť za pekné počasie v spoločnom vyhlásení vyzývajú slovenskú vládu k zaobstaraniu technológie CW80. Ako zdôraznila Matica slovenská bez kontroly počasia nemôže slovenský národ hovoriť o plnej suverenite nad svojím územím.

PRAVDA 5.8.2089

Demonštranti o odhadovanom počte až 10.000 ľudí včera v Bratislave na námestí Róberta F. požadovali, aby vláda SR zabezpečila právo na kvalitné počasie pre našich občanov. Slovenská spoločnosť za právo voľby počasia začala zberať podpisy pod petíciu.

REUTERS 30.12.2090

Valné zhromaždenie OSN tesnou väčšinou zamietlo rezolúciu o rozšírení základných ľudských práv o právo na kvalitné počasie. Väčšina ľudskoprávnych organizácii kritizuje blok konzervatívnych štátov už tradične vedený USA a Izraelom.

SME 6.5.2091

Na tlačovej konferencii predseda vlády SR oznámil, že Slovenská republika úspešne ukončila rokovania s MMF o pôžičke v celkovej výške 2,49 megadolárov určených na nákup CW80.

SME 15.10.2092

Dva týždne pred parlamentnými voľbami predseda vlády oznámil, že začiatkom následujúceho roka sa začne inštalácia systému CW80. Súčasne poveril Jozefa K. dočasným vedením úradu pre pekné počasie.

TASR 3.2.2098

S trojročným omeškaním bol na území Slovenskej republiky slávnostne uvedený do činnosti regulátor CW80. Štatistický úrad odhaduje, že dopad jeho uvedenia presiahne 10% HDP v prvom roku. Vláda na základe tejto štúdie pripravila 15,86% zvýšenie dôchodkov a miezd štátnych zamestnancov.

PRAVDA 11.6.2098

Zväz pestovateľov zeleniny protestoval proti nadmernému suchu počas tohtoročnej jari. Predstaviteľov zväzu prijal minister pre počasie a prisľúbil nápravu.

HN 17.7.2098

Ministerstvo pre rozvoj turistického ruchu a Ministerstvo pre počasie podpísali memorandum o mraze v zime. Toto memorandum kladie základ rozvoja zimného turistického ruchu, čo umožní vstup nových investícii predovšetkým do oblastí s vysokou mierou nezamestnanosti na Spiši a Liptove.

NOVÝ NOVÝ ČAS 29.8.2098

Supermodelka Rosalina.G poverila tím právnikov zostavením žaloby voči Slovenskej republike za škody, ktoré spôsobila explózia je 6XL silikónových implantátov. Podľa predbežnej expertízy explóziu spôsobilo príliš horúce počasie, ktorému bola vystavené počas dovolenky na pláži Medveďovo.

ŠPORT 19.9.2098

Slovenský atletický zväz zásadne protestuje proti narušeniu pretekov Veľký skok búrkou a krupobitím. Ministerstvo športu rozhodlo o náhrade škôd zväzu, ako i o preplatení vstupeniek na inkriminované preteky.

PRAVDA 3.10.2098

Ústredná rada odborov požaduje doplnenie zákonníka práce o povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť pre všetkých pracovníkov, ktorí odpracovali viac ako 10 rokov, tehotné ženy, invalidov, pracovníkov v druhej a tretej smene ako i pracovníkov vykonávajúcich prácu nadčas, počasie zodpovedajúce 1. triede v zmysle normy o počasí EUN925618.

HN 23.11.2098

Slovenská poľnohospodárska komora vyjadrila znepokojenie nad poklesom cien potravinárskej pšenice spôsobené neodborným vedením Ministerstva pre počasie, ktorého zásahy mali za následok extrémne vysokú úrodu tejto plodiny.

TASR 21.12.2098

Napriek vyše pol roka známemu plánu počasia na tento deň zostali cestári zaskočení dnešným snežením. Horské priechody Donovaly a Šturec sú až do odvolanie neprejazdné. Vodiči sa oprávnene dožadujú ukončenia výstavby tunela spájajúceho Banskú Bystricu s Ružomberkom.

SME 7.2.2099

Predseda vlády vyjadril spokojnosť nad priebehom zimnej turistickej sezóny. Pričom zdôraznil význam koordinácie práce jednotlivých ministerstiev s Ministerstvom pre počasie.

PRAVDA 3.5.2099

Slovenská jednota dôchodcov zásadne protestuje proti zimným mrazom, ktoré priniesli obrovské účty za energie. Predseda jednoty doložil minimálne 16 prípadov dôchodcov, ktorí prišli kvôli nedoplatkom za energie o strechu nad hlavou.

SME 31.7.2099

Občianske združenie Počasie ľuďom predložilo požiadavku na skutočne proľudové a pronárodné riadenie počasia. Zatiaľ politicky nejasná koncepcia by mala vychádzať zo zákona o referende a miestnom referende.

PRAVDA 22.8.2099

Minister pre počasie zásadne odmietol politickú zodpovednosť za 49 obetí extrémnej búrky v údolí Nitry. Vyzval však riaditeľa odboru južných vetrov, aby incident prešetril. Ten vyjadril presvedčenie, že k chybe nedošlo zavinením jeho úradu. Nemenovaný zdroj potvrdil, že s okamžitou platnosťou bol rozviazaný pracovný pomer s kontrolórom veterných flexorov Jánom K.

EKO DNES AJ ZAJTRA 4.9.2099

Skupina ekologických aktivistov združených okolo časopisu EKO DNES AJ ZAJTRA upozornila na pokles populácie Dážďovky žíhanej na Záhorí. Skupina upozorňuje, že umelé a neprirodzené zásahy do počasia narúšajú celý ekosystém Záhoria, čo sa už prejavila na rozmnožovacej schopnosti samčekov Drozda veľkého.

SME 10.11.2099

Hnutie za kvalitu počasia požaduje okamžité zastavenie politických zásahov do riadenia počasia a vymenovanie vedeckej rady, ktorá by prevzala všetky kompetencie v tejto oblasti. „Potrebujeme odborníkov nie politikov“ vyhlásil predseda hnutia na záver tlačovej konferencie.

TASR 1.12.2100

Konferencia biskupov slovenska začala s vládou rokovania na tému zachovania a ochrany tradičného počasia na Slovensku. Obe strany sa predbežne dohodli na vianočnom snežení a skorom začatí ďalšieho kola rokovaní. Expertná skupina zatiaľ pripraví historicko – meteorologickú štúdiu o vývine počasia počas Veľkej noci.

REUTERS 14.4.2101

Desaťtisíce obyvateľov Slovenska protestujú proti správe počasia na území tohto malého stredoeurópskeho štátu. Demonštrácie sa konajú vo všetkých väčších mestách a demonštranti požadujú odstránenie korupcie a zvýhodňovanie vplyvných skupín. Spontánne vznikla iniciatíva „Počasie ľuďom ihneď“, ktorá požaduje návrat počasia do rúk ľudu.

AP 29.8.2101

Rozzúrený dav vnikol do budovy ministerstva pre počasie. Podľa nepotvrdených informácií dav už ovláda aj budovy vlády a parlamentu. Vývoj je zatiaľ nejasný. Ulicami prechádzajú tisíce ozbrojených ľudí s heslami požadujúcimi odstránenie dažďa, horúčav, sucha, búrok a mrazov. Ústredným heslom revoltujúcich je „Preč s diktatúrou počasia.“

TASR 2.11.2101

Rokovanie o zložení vlády stále viaznu. Dôvodom sú protichodné požiadavky jednotlivých strán. Na improvizovanej tlačovej konferencii zvolanej počas prestávky v rokovaní bol oznámený predbežný kompromis spočívajúci vo vianočnom snežení a silvestrovskom mraze. O ostatných požiadavkách rokujúcich sa bude ďalej jednať.

TASR 5.7.2103

Objavili sa podozrenia, že počasie stále nikto neriadi. Vonku je zatiaľ jasno až polojasno s teplotami 28-30 stupňov Celzia a miernym juhozápadným vetrom. Počasie sa skrátka zbláznilo.

7,060 celkovo návštev, 1 návštev dnes

12 odpovedí

 1. Avatar
  január 13, 2014

  paradny clanok, perfektne som sa pobavil 🙂
  ale vyzera ze je to podla skutocnosti 😛

  Thumb up 3 Thumb down 2

  Odpovedať

 2. Avatar
  január 13, 2014

  Nemôžem si odpustiť trochu reklamy. Na podobnú tému som napísal blog na eTrend: Pád Francúzska, http://blog.etrend.sk/listy-z-zenevy/pad-francuzska.html
  Pointa je v tom, že pre elity je prijateľnejší ekonomický kolaps, ako konfrontácia s odbormi kvôli škrtom.

  Thumb up 1 Thumb down 1

  Odpovedať

 3. Avatar
  január 13, 2014

  Bolo by veľmi zaujímavé ak by sme mali tú priamu demokraciu
  a každý deň by sme si demokraticky VOLILI počasie na 24 hod..
  Mám obrovskú fantáziu ale nedokážem si ani len tipnúť…

  Thumb up 2 Thumb down 3

  Odpovedať

  • Avatar
   január 13, 2014

   no však v tom článku je uvedené, ako by to dopadlo.

   Thumb up 1 Thumb down 2

   Odpovedať

 4. Avatar
  január 13, 2014

  dazdovka zihana ma uplne dostala 🙂

  strasne dobre!

  Thumb up 2 Thumb down 2

  Odpovedať

 5. Avatar
  január 13, 2014

  Nepochopil som to. Je len také ľahké čítanie, alebo to má point?

  Thumb up 1 Thumb down 1

  Odpovedať

 6. Avatar
  január 13, 2014

  to snad ani scifi nieje… Klasicka demokracia 🙂

  Thumb up 5 Thumb down 2

  Odpovedať

 7. Avatar
  január 13, 2014

  Perfektný text.
  Hádam ani nemožno názornejšie ukázať, že ked (počasie) čokolvek riadi ŠTAT , alebo ked je to riadené „priamou demokraciou“, tak je to naprd. Už aj náhoda je lepší regulátor.

  Thumb up 2 Thumb down 2

  Odpovedať

 8. Avatar
  január 13, 2014

  Ak by bola nejaká európska/slovenská Pulitzerova cena, toto je môj jasný favorit na nomináciu. Aspoň by všetci tí Chmelári, Weisenbacherovci, Mezenské a ktovie ešte videli ako v jasnom zrkadle. Tak ako stojí ***** (doplňte meno jedného z vyššie uvedených skupín) ***** pred zrkadlom: „Zrkadielko, zrkadielko, kto zo Slovákov prinesie Slovensku najväčšiu prosperitu, kto je najdemokratickejší ľudomil?“ A zrkadlo: „Uhni, sociálny inžinier, nevidím!!!“

  Thumb up 3 Thumb down 2

  Odpovedať

 9. Avatar
  január 30, 2014

  Nic ma nenapadá len to, že každý štát by sa mal snažiť o to, aby občania štátu boli aspoň na energiách nezávysli od ich dodávateľov. každý by mal svoje kolektory na streche a nemal by problém. Zvyšnú energiu by sa predávala, alebo by šla tým ,čo majú problém si udržať funkčný dom nad sebou, tak by aspoň mali elektriku na to, aby si niečo uvarili a ohriali sa. Počasie by som nechcel, aby človek vedel riadiť. To by sa nikdy nedalo dohodnúť, lebo aj demokracia je problém pre ľudí.

  Thumb up 1 Thumb down 1

  Odpovedať

  • Avatar
   september 15, 2019

   Preco by sa mal STAT snazit aby obcania statu boli nezavisli od niecoho? Ak tomu dava nejaky obcan prioritu, nech sa stane nezavisly od niecoho a zaplati naklady takehoto rozhodnutia a zne plody takehoto rozhodnutia. Ale na urovni rozhodnuti slobodnych jednotlivcov a rodin, nie na urovni statu za naklady danovych poplatnikov prostrednictvom vnucovania uradnikmi, policajtmi a pokutami.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*