Kotlebova lekcia z demokracie

Minulý týždeň sa redaktori denníka SME v stredoslovenskej dedinke s ľúbozvučným názvom Hrochoť pýtali obyvateľov prečo v prvom kole volili Mariána Kotlebu. Dostali nekonkrétnu odpoveď: ‘Lebo cigáni…’. Rómovia by podľa miestnych mali pracovať, nemali poberať sociálne dávky a slušne sa správať. A keď začnú večer v krčme večer vystrájať, tak by ich mali poriadkové sily adekvátne umravniť. S tým sa veľmi nedá nesúhlasiť.

Preto občania Banskobystrického kraja uprednostnili v prvom kole Kotlebu pred Kaníkom.

Naše Slovensko

Ľudovít Kaník je politik s husto popísanou minulosťou. Svojich 15 minút slávy (v Kaníkovom prípade približne tri roky) si užil za druhej Dzurindovej vlády, keď zastával pozíciu ministra sociálnych vecí a rodiny. Mal pod svojim patronátom dôchodkovú reformu, ktorej dôležitou súčasťou bolo aj osekanie sociálnych dávok. A to výrazne zasiahlo Rómov, ako najchudobnejšiu časť spoločnosti.

Rómovia začali proti obmedzeniu sociálnych transferov protestovať. Neviem, či si niekto ešte pamätá na horúcu jeseň 2004. Tá sa na východnom Slovensku niesla v znamení rabovania a rómskych nepokojov. Vláda sa rozhodla situácii čeliť a podržať dané opatrenia v platnosti. Zareagoval vtedajší minister vnútra Vladimír Palko posilnením policajných zložiek v postihnutých oblastiach.

Kaník teda obmedzil rómskym spoluobčanom sociálne dávky. Keď začali protestovať, tak ich spacifikoval silou. A paradoxne druhá Dzurindova vláda naštartovala hospodársky rast, ktorý vyvrcholil v rokoch 2008, ukončila ho až hypotekárna kríza. To bola doba, keď na Slovensko kvôli nedostatku pracovnej sily vozili firmy robotníkov z Rumunska a Bulharska. Čiže každý, len trochu zamestnatelný občan, si našiel prácu.

Aj vám to pripomína presne tie opatrenia, ktoré požadujú Hrochoťania na riešenie rómskeho problému?

Ak chceme analyzovať, prečo voliči odmietli politika, ktorý už raz zrealizoval nimi preferované riešenie a dali prednosť Kotlebovi, treba sa pozrieť na voľby 2006. Slovenská ekonomika rástla dvojciferným tempom a Robert Fico sedel v opozičných ľaviciach. Podarilo sa mu spraviť z volieb referendum o neľudských reformách asociálnych neoliberálov. Konkrétne Kaník obišiel asi najhoršie a obdržal prestížny titul Sociálny netvor. Fico žal s touto taktikou úspech a voľby vyhral.

Víťazstvo Kotlebu nad Kaníkom v prvom kole je už iba opakovanie histórie a môžme ho čítať nasledovne – voliči požadujú obmedzenie sociálnych transferov a tvrdú ruku len v prípade, že sa to netýka ich samých. Teda sociálny štát áno, ale nedaj Bože sa ocitnúť na nesprávnom konci transferového reťazca. A Kaník spravil tú chybu, že na rozdiel od verbálneho Kotlebu (o jeho reálnych činoch môžme zatiaľ iba teoretizovať), sekal sociálne dávky spravodlivo každému.

Tento spôsob demokratického rozhodovania nieje žiadna slovenská špecialita. V Kalifornii bolo pred nedávnom referendum, kde sa mali voliči vyjadriť k dvom návrhom zvýšenia daní. Návrh číslo 30 zvyšoval dane pre všetkých bez rozdielu, návrh číslo 39 iba občanom zarábajúcim viac ako 250 000 dolárov ročne. Prvý návrh bol masívne zamietnutý (okolo 70 percent hlasovalo proti) zatiaľ čo druhé zvýšenie daní bolo odsúhlasené. Voliči jednoducho odmietli rast svojich daní, ale hlasovali za ich navýšenie pre niekoho iného. Nepripomína vám to niečo?

Welfare state, alebo ako hovorí Robert Fico sociálny štát, takýto prístup umožňuje, pretože diferencuje svojich občanov a nevytvára pre každého rovnaké podmienky. Na základe príjmu platíme rôzne daňové sadzby. Ak máte deti, dostávate peniaze, na ktoré bezdetný nemajú právo. Zatiaľ čo niekto musí platiť plné cestovné, iný majú nárok na zľavu. Podľa najnovších nariadení bude zákon pristupovať rôzne k mužom a rôzne k ženám, ak sa budú snažiť o vyššie manažérske pozície.

Ak teda pristupujeme rôzne k občanom na základe príjmu, respektíve pohlavia, ako vysvetlíme bežnému voličovi, že na základe národnosti a rasy to už nie je správne? Pretože práve tento akceptovaný nerovnaký prístup k občanom je Pandorinou skrinkou všetkých ostatných menšiny diskriminujúcich opatrení.

Ja samozrejme rozumiem, prečo je národny socializmus zdiskreditovaná ľavicová platforma. V tridsiatich rokoch minulého storočia ešte intelektuáli po celom svete obdivovali rázne riešenia, ktoré vyviedli Nemecko z hospodárskej krízy. Až hrôzy druhej svetovej vojny a hlavne správy spojeneckých vojsk z Osvienčimu ukázali, kam môže viesť politika, ktorá uprednostňuje občanov na základe národnosti respektíve rasy.

Je škoda, že nejaké spojenecké armády nepodali celému svetu správu zo sovietskych gulagov, keď tie bežali na plné obrátky. Potom by možno socialisti akceptovali premisu, že obviniť zo všetkého zla na svete židov je rovnako nebezpečné, ako zvaliť vinu na bohatých, kapitalistov, kulakov, respektíve každého, kto je na tom materiálne lepšie ako ja

24,075 celkovo návštev, 1 návštev dnes

35 odpovedí

 1. Avatar
  november 25, 2013

  A paradoxne druhá Dzurindova vláda naštartovala hospodársky rast..

  iste spravila zopar opatreni, ktore prispeli k rastu a tvorbe kapitalu, na druhej strane uz vobec nie paradoxne sa na tom konkretnom raste najviac obohatili ludia napojeni na vladne strany, korupcia zacala prekvitat, presne ako rastli aj vydavky statu, bezni ludia vsak museli makat jak fredky pricom ich mzdy rastli iba mierne nad inflaciu, jednoducho povedane, skorumpovana gorilia mafia zlizla smotanu, statny zamestnanci zlizli podmaslie, beznym ludom ostal statny dlh, ci predrazene nehnutelnosti a v banke hypoteka do konca zivota…prisvojit si zasluhy za hospodarsky rast, ktory sa z polovice ukazal ako prosperita vezuca sa na inflacnej a uverovej bubline ECB je priam do oci bijuca drzost a hlupost….

  cudujem sa ze to musim citat aj tu na tejto stranke…

  korupcia by sa mala trestat podla islamskej sarie, ked niekomu raz odtnu ruku, druhy krat si rozmysli ci bude kradnut, ostala mu totiz uz len jedna

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 2. Avatar
  november 25, 2013

  Boli to este dzurindovci, ktori vratili vsetko do povodnych kolaji aj co sa davok tyka. Fico neurobil z hola nic. A narodny socializmus je pravicova platforma.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   november 25, 2013

   ked uz, tak ultrapravicova. tiez si myslim, ze andrej mohol radsej pouzit vyraz kolektivisticke nasilne ideologie, ale to je len detail, clanok je skvely, lebo ide po podstate, a ta je mimochodom aj dovod, preco tak hystericky vykrikuju lavicovi intelektuali a pridavaju sa k nim „tradicni“ politici. citia ideologicke ohrozenie, sami totiz nie su ini a na najnizsie pudy volicov utocia uz davno. a ruralnym volicom to nevadilo u meciara ci fica ci v soft podobe u fresa, a nevadi im to ani u kotlebu. jedine, co im vadi je nenaplnenie kolektivistickeho prerozdelovacieho raja na zemi, a na tom nakoniec skonci po meciarovi i fico. a samozrejme aj na prisernom image bezbreheho kradnutia. a ten ich opat spaja s „tradicnymi“ politikmi a stoji za kotlebovym uspechom. vsetko zlo co narobili, okrem rabovania aj to pestovanie si kolektivistickych ocakavani volica, a utok na jeho najnizsie pudy maticnymi prejavmi o tom, ze bez romov by bola zamestnanost nizsia, ze majster poriadok to vyriesi, sa im vracia ako bumerang. to je ta kotlebova lekcia z demokracie..

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

   • Avatar
    november 25, 2013

    ja proti clanku nemam nic, ani voci tvojmu komentaru nemam nic. vyjadril som k nemu len dve poznamky za ktorymi si stojim 🙂

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

  • Avatar
   november 25, 2013

   takze socializmus je pravicova platforma?

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

   • Avatar
    november 25, 2013

    narodny socializmus je nalepka, znacka. nechcem sa rozpisovat, odporucam misesovo ludske jednanie. on rovnako ako ja tu dava fasizmus a ns na pravu stranu spektra, na lavej je bolsevizmus z ruska. fasizmus v taliansku zaviedli podnikatelia, hitler v nemecku ako prvy zahajil privatizaciu, to len na zahriatie.

    ps socializmus neexistoval, neexistuje a nikdy nebude nakolko kazdy clovek co tu kedy chodil, chodi a bude chodit bol, je a bude kapitalistom 🙂

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

 3. Avatar
  november 25, 2013

  Zlyháva štát.
  Ten veľký jednoliaty (83 + vláda, prezident, šéf najvyššieho súdu, šéfka ústavného súdu, generálny prokurátor, SIS, vojenské spravodajstvo) aj s istotami.
  Vládostrana na Slovensku vládne 6 rokov z posledných 8 a to ešte Radičovej vláda mohla niektoré mesiace len kúriť a svietiť…
  Médiá ovládané „vlastnými“ záujmami. Politológovia, sociológovia, odborníci na mená…
  Koľkokrát sa aj v diskusiách o voľbách a po voľbách do VUC riešili problémy ľudí a choroby štátu?
  Stále dookola opakovanie mien s tým z ktorého košiara je to konkrétne meno.
  Slovensko je choré. Riešenia neprichádzajú.
  Nemusíte ísť na Hrochoť aby ste pochopili. Stačí sa dívať okolo seba.
  Politické nominácie .
  Korupcia.
  Zákony len pre niekoho.
  Zdravotníctvo.
  Školstvo.
  Dôchodky.
  Sociálne dávky. Sociálny systém
  Cesty tankodromy.
  Práca.
  ….
  Neriešené problémy… roky.

  Keď sme už pri tom. Podľa neupravených štatistík evidovanej nezamestnanosti je 15,5 percenta nezamestnaných (vrátane tých nezamestnaných čo sa školia, rekvalifikujú, alebo sú na PN).
  Slovensko má dlhodobo zamestnanosť okolo 60 percent .
  TEDA 60 + 15,5 KEBY sa politikom politológom, novinárom.. komukoľvek chcelo musel by priznať že je tu aj 1/4 NEZARADENÝCH. Tých štát = systém označuje za DOBROVOĽNE nezamestnaných.

  Štát zlyháva a ZODPOVEDNOSŤ nemá nikto z tých čo kandidujú. Zostáva na občanoch.

  Štát pod vedením jedinej strany má svojho nepriateľa. Sú ním malí a strední podnikatelia.
  Tí klamú, kradnú a neplatia toľko daní koľko by štát vedel rozdať cez svojich politických nominantov pre „spriaznené duše“. To je neodpustiteľné. Štát by vedel svojim rozdať oveľa viac, míňať a plytvať a zlí podnikatelia nechápu že je to v ich záujme. Platia menej a menej….
  Pri tom stačí ak si zájdete do čínsko, vietnamsko, ázijských obchodov – to obrovské množstvo tovarov a žiadne elektronické pokladne, dokonca označenie prevádzky aj 4 majiteľmi na rôznych miestach… Kobra sa bojí ázie ?…Často ide o predajne v strede miest. Nie nie je to žiadna etnická provokácia. Všímam si to už roky. Pôvod tovaru ?…Colná správa…
  Nezlepšuje sa to…Ktovie prečo to práve tam štátu nevadí ?

  Štát je chorý. Nemá ho KTO liečiť.

  Tí dobrí „štátostranou nominovaní“ kandidáti vysoko vyhrali a získali 6 percent hlasov všetkých oprávnených voličov.
  Stačilo 6 hlasov ZA (zo 100) a 94 je NEPODSTATNÝCH… To je realita demokracie.

  Ak nejde o mená, ale o riešenia voľby do VÚC mali OBROVSKÝ význam pre voličov.
  Vnímal som celé 2 týždne ako sa AKTIVIZOVALI.
  Nespokojní občania = podnikatelia, živnostníci, zamestnanci, nezamestnaní, štátni zamestnanci a hlavne mladí ľudia…
  Keby štatistický úrad zverejnil počty voličov podľa veku výsledky by boli ešte zaujímavejšie.

  To čo chýba a nielen rómom je práca.
  Vytváranie konkurencie je nemožné ak politický nominanti majú VOPRED svoje firmy a tie dostanú veľké zákazky (najmú menších a tým nezaplatia)…Nechcem detailne rozoberať vznik pracovných miest a sebazamestnávanie. Nie je to preto že by som nechcel, ale nespomínam si Čo vláda od prevzatia moci urobila pre tých najmenších často sebazamestnávajúcich ? (čo dobré ?)…

  Občania sa aj vo VUC BB vyjadrili. Nechcú aby im šéfoval politik čo má funkciu podpredsedu, sedí v Bruseli a občas si odbehne na Slovensko s podozrením urobiť obchody (ministerstvo vnútra, sociálnych vecí, zákazky VUC…) .
  Občania BB kraja nežijú v raji. Majú svoje problémy. Tie NIKTO nerieši.
  Podľa „ideológie“ štátostrany by ich mal riešiť štát. Štát vedú „prázdne reči“. Ľudia ich vnímajú ako provokáciu štátu.

  Uvidíme čo prinesú nasledujúce dni.
  Ak sa novému predsedovi VUC BB podarí vytvárať akékoľvek nové pracovné miesta BUDE hrozbou pre „štandardné“ strany. Ak sa mu to nepodarí zostane varovaním nielen pre štátostranu.
  Najväčším odkazom volieb je že OBČANIA rozhodujú svojimi hlasmi a pri tak malej účasti je aktivita a aktivizácia občanov ten najlepší spôsob ako ukázať nespokojnosť.
  Lebo naše „štandardné strany“ sú už roky až priveľmi spokojné samé so sebou…
  Stále si myslia, že nie občania ale oni = politické strany sú štát…

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   november 26, 2013

   „Stále si myslia, že nie občania ale oni = politické strany sú štát…“
   – no a nie je to pravda ? Azda občan je ŠTAT ? Občan je nula. Demokracia dáva realnu silu iba VäČŠINE, a samotný občan nemôže byť väčšinou.
   VäČŠINA si môže robiť absolutne čokolvek, pretože v demokracii je to princípom. Nemožno chcieť slobodu pre seba, a sučasne aj demokraciu.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

   • Avatar
    november 27, 2013

    Si celkom mimo:

    protestné hlasy vo VUC BB spôsobili:

    1. Poslanci čo si nevedeli roky prísť na meno BUDÚ musieť spolupracovať
    aby predseda VUC nemohol vetovať uznesenie VUC musí byť prijaté 3/5 väčšinou…
    2. Zrazu sa vládostrana zľakla témy 3 VUC + BA – veď čo ak by sa nový predseda stal aj nového väčšieho celku ?
    3. Zrazu je ticho o prezidentskom kandidátovi smeru – vraj v januári..ale snem bude v decembri

    Štátostrana môže a mohla „extrémistovi“ zobrať jeho zbrane riešením problémov.
    Ale na tých sa zarobiť nedá…
    Aj keď nielen eurofondov sa minulo neúrekom…

    Politické strany sa zľakli.
    Nie nového predsedu VUCBB
    Ale že ich občania voliči prestanú voliť…

    Pri tých pokutách čo sú v rôznych zákonoch pre všetkých čo podnikajú v akejkoľvek formách by sa ako uživili ?
    V politike a štátnej službe by nemohli…
    O tom to je..

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

 4. Avatar
  november 25, 2013

  Do pozornosti doporučujem nasledovnú chmelárovinu. Ako obvykle, je to prekrásne napísané, plamenné slová, strhujúci rytmus, unášajúci pátos. Chmelár je profesionál kladenia slov. Ale žiaľ rozumu mdlého: text nemá cieľ, kampaň nemá adresáta, logicky je to zvrátené, obsahuje mnoho demagogických skratiek. Pre tú zbierku socanov je poberanie dávok základným ľudským právom, ktoré nemajú poberať tí, ktorých postihlo veľké životné nešťastie, ale jednoducho všetci, ktorým sa nechce pracovať a vybrali si parazitický spôsob života za svoju formu existencie. Kotleba ide porušovať základné ľudské práva. Vedia to dopredu, lebo sa tým netají.
   
  Kampaň na changenete občas podpíše tisíc, občas niekoľko tisíc, niekedy aj niekoľko desiatok tisíc ľudí. Túto im podpísalo len pár ríbezľových výrastkov.
   
  http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=747917

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   november 25, 2013

   Je smutné až tragické ak sa OPAKOVANE toľko energie vydá PROTI.
   Každá politická strana má v sebe čosi extrémistické.
   Navštívte BB kraj. Vyjdite medzi ľudí. Porozprávajte sa s bezdomovcami, rómami, ľudmi v hladových dolinách, nezamestnanými…
   Oni chcú prácu… Chcú zarobiť a žiť podľa seba.
   Potrebujú prácu a nie sociálne dávky. Potrebujú fungujúci štát.
   Majú štát chorý. Ktorý nikto nelieči.
   Vidia okolo seba stav zdravotníctva, súdnictva,… politické nominácie, korupciu, klientelizmus, zákony platiace len pre niekoho…
   Tým, že signatári a tí čo podpisujú NECHCÚ vidieť realitu ale vytrhávajú len niečo z kontextu PARADOXNE sa sami stávajú šíriteľmi extrémizmu. Toho vlastného…

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

   • Avatar
    november 25, 2013

    Toto treba napísať do diskusie pod chmelárovinami na changenete. Oni tí socani to sem čítať neprídu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

   • Avatar
    november 26, 2013

    “ Porozprávajte sa s bezdomovcami, rómami, ľudmi v hladových dolinách, nezamestnanými…
    Oni chcú prácu… Chcú zarobiť a žiť podľa seba.
    Potrebujú prácu a nie sociálne dávky. Potrebujú fungujúci štát.“

    – Oni chcú prácu ? Možno, ale iba takú, kde mzda výrazne prevýši ich socialne dávky. A to je problém. Pri 10 deťoch su ich dávky tak veľké, že by museli mať super kvalifikovanú prácu. A prišli by o všetok volný čas.

    A to „fungujúci štát.“ je čo ? Ved štat funguje. Berie nám spustu penazí, trestá za pestovanie marianky, trestá vodičov na cestách, a ešte z našich penazí tento štat živí pol miliona cigánov a spústu iných socialov. Čo iné sa dá čakať od politikov, ktorých si volíme ?????
    Dobrý štát = žiadny štát. Toto by malo byť mottom tohto webu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

    • Avatar
     november 26, 2013

     PRESNE o tom to je . Volá sa to PRIORITY a správny postup.
     Nemala by byť najskôr ponuka práce a až potom škrty v sociálnych dávkach?
     To naozaj nevidieť pred veľkými nákupnými centrami ale čím ďalej aj v strede miest žobrať?
     Za seba hovorím poznám veľa ľudí čo by robili ale nevedia si nájsť prácu.
     To neznamená, že všetci čo nemajú prácu by s radosťou pracovali.
     Vždy budú takí čo nebudú pracovať.
     Môžeme sa pozerať do histórie, ale nepomôže to.
     Problémy musia riešiť tí čo sú pri moci.
     Pchajú hlavu do piesku ale ani to nezaberá.
     Majú plno „svojich kšeftov“…
     Opakujem ak bude toľko práce , že tí čo chcú robiť budú zamestnaní potom nebdie potrebné ani znižovať dávky…
     Veď pri 400 000 nezamestnaných chýbajú ich príspevky v sociálnej poisťovni, zdravotných poisťovniach…
     Represia nepomáha…
     Ale je zaujímavé že dávať pokuty za všeličo to štát vie.
     Ale zabezpečiť pokojný život a bezpečný v určitých oblastiach na to kašle.
     Vedú sa reči sľuby, plánuje sa , robia sa štúdie, projekty…
     Ale ľudia žijú dnes…

     Tento priestor je venovaný „menej štátu“. Štátostrana chce veľa štátu a nezvláda to…

     Thumb up 0 Thumb down 0

     Odpovedať

  • Avatar
   november 25, 2013

   Skutočne pekná petícia 🙂 Nesúhlasných reakcií tam majú viac, ako podpisov 🙂

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

 5. Avatar
  november 25, 2013

  Problém Kaníka boli aj iné kauzy a kradnutie. Na dovolenke pri mori kolega zažil prekvapenie, keď miestny ukazovali turistom ako atrakciu luxusné sídlo podľa nich najbohatšieho Slováka – bol to Kaník.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 6. Avatar
  november 25, 2013

  Čo dodať? Ja už len svoj podpis na znak súhlasu 🙂

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 7. Avatar
  november 25, 2013

  Zdroj Ministerstvo vnútra SR

  Extrémista

  Extrémistami sú osoby alebo skupiny osôb (skinheads, anarchisti a pod.), ktoré sa vyznačujú najmä odmietaním platných právnych a morálnych noriem, vysokou mierou názorovej alebo rasovej neznášanlivosti a protiprávnym konaním s prvkami agresivity, násilia a brutality. Sú to osoby, ktoré sa vyznačujú najmä:
  a) odmietaním všeobecne záväzných právnych predpisov a vysokou mierou názorovej, národnostnej, etnickej, rasovej nenávisti, nenávisti z dôvodu farby pleti, vierovyznania alebo inej obdobnej nenávisti založenej na odlišnostiach,
  b) motiváciou protiprávneho konania s prvkami agresivity, násilia a brutality,
  c) agresívnym správaním prejavujúcim sa fyzickými alebo verbálnymi aktivitami v súvislosti s konaním športových a spoločenských podujatí, ktoré smerujú k spôsobeniu fyzickej ujmy osobám, majetkovej a nemajetkovej škode osobám, organizátorom a na priľahlých objektoch alebo ktoré sú spôsobilé narušiť verejný poriadok,
  d) manifestovaním príslušnosti k záujmovej skupine alebo hnutiu svojím vzhľadom (vrátane tetovania), odevom, fyzickým a verbálnym prejavom, vytváraním, rozširovaním materiálov (napríklad tričká, CD nosiče, iné tlačoviny, internetové stránky, odznaky),
  e) finančným, materiálnym a iným podporovaním extrémistov a extrémistických skupín.

  **************************************************************************************************************

  Vždy keď si prečítam túto definíciu napadá ma mnoho osôb
  a nielen z Gorily….

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 8. Avatar
  november 25, 2013

  Ono sa to sice dobre cita, ze je to zle tak ci onak, ale potom ako by to bolo dobre? Kto mi to povie?
  Porovnavat zvysovanie dani v inom state a 95% Romov ktory ziju v otrasnych podmienkach je podla mna uplna kravina.
  Co spravi a co nespravi Kotleba ukaze len cas, a myslim ze sa pokusi vysporiadat hlavne s tym vyssim percentom Romov, ktore nema rad nikto. A myslim ze keby sa pokusil aj siahnut no to nizsie percento Romov, ktory naozaj pracuju a su sucastou spolocnosti tak mu to zakon nedovoli.
  Ja osobne si myslim ze tym ze sa tam dostal on by sa vsetko mohlo aspon o kusok posunut k lepsiumu, treba aj takychto ludi vo vlade.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 9. Avatar
  november 25, 2013

  co ma co kto stale s tym extremizmom? Demokracia, vola ludu… Dovi a dopo ako by povedal klasik…

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 10. Avatar
  november 25, 2013

  Ja si dovolím nesúhlasiť a to nie som volič Kotlebu ani podobných nacionalistov. Ale článok má jednu zjavnú chybu. Problém s rovnoprávnosťou dávok, alebo inak povedané, že by ľudia chceli ich menšie len pre rómov nie je pravda. U pár jednotlivcov možno, ale ani náhodou nie generálne. Problém je, že sociálna situácia v našom zákone bráni poctivým ľuďom dosiahnuť pravdu a potrestanie vinníkov. Je neprípustné, aby niekto proste zneužíval beztrestnosť detí alebo svojej situácie na to, aby páchal trestnú činnosť, síce v malých „dávkach“ ale o to častejšie. A TO je problém, ktorý sa nerieši. Vôbec nesúvisi s dávkami pre rómov. Nikto by nebol ani proti tomu, aby rovnako boli postihnutí aj „bieli“ ožrani, ráno idúci z krčmy, kým pracujúci ide do práce, alebo „bieli“ drogáči kradnúci veci. Je to úplne jedno. U rómov je to len ooomnoho vypuklejšie, lebo sa sústreďujú do neintegrovaných skupín, kde sa v tejto skupine toto správanie násobí, zatiaľ čo podobne „postihnutí“ bieli sú väčšinou roztrusení po celom štáte a aspoň čiastočne pacifikovaní spoluobčanmi, u rómov to nie je kvôli separácii a navyše, pokiaľ susedia spacifikujú „bielého“ v rámci dedinského robenia poriadku, proti rómom si to nikto nedovolí, lebo to okamžite bude označené za rasizmus, aj keby to bolo len dosahovanie poriadku tak ako u kohokoľvek iného. Takže dávky sú len taký mýtus, za ktorý sa skrýva to, prečo nikto nechce riešiť tie hlbšie problémy… A tento blog tieto mýty len podporuje 🙁 Je to škoda, takto sa dobrá a k nejakému riešeniu účinna debata nerozbehne… Takýmto kecaním sa opäť len podporí Kotleba…

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 11. Avatar
  november 25, 2013

  podla mna v prvom rade v socialnych veciach zlyhava kapitalisticky ekonomicky syytem na slvoensku a co sa tyka volby kotlebu, tak myslim ze tento clanok je velmi vedla.
  Kotleba nebol skor volbou kvli socialnym veciam , ale kvli bezpecnosti a kriminalite na jednej strane, co nedokaze stat zabezpecit. nevedel to ani Kanik, nevedel to ani Manka..

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   november 26, 2013

   tomasko :
   kapitalisticky ekonomicky system na slovensku je tvoja mýlna fikcia. Keby na slovensku bol kapitalizmus, tak tí cigáni by nebrali žiadne socialistické dávky, živili by sa obrábaním pôdy a zamestnávali by sa všade , kde by to bolo čo len trošku možné. A nemnožili by sa ako diví, pretože by z toho nemali žiadny finančný profit. A žiadneho Kotlebu by ludia nevolili, pretože namiesto Kotlebu by urobil nápravu ten kapitalizmus, ktorý tak nenávidíš.
   Ale mám pre teba dobru správu : Tento zamaskovaný socializmus, ktorý tu máme prerastie čoskoro v otvorený socializmus, a potom sa budeš čudovať, čo tá tvoja láska vlastne je.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

   • Avatar
    november 26, 2013

    socializmus je od slova societa, spolocnost. Kapitalizmus je od slova kapital.To od slova hlava, ale to je otazka storoci dozadu. Hovoris o idealnom kapitalizme, si utopista. Ako cloveku je mi blizsi pojem spolocnost nez peniaze.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

    • Avatar
     november 27, 2013

     tu minusku mi dal asi robot , ktoremu su peniaze prednejsie nez ludia.-p

     Thumb up 0 Thumb down 0

     Odpovedať

     • Avatar
      november 28, 2013

      takze uz su dvaja

      Thumb up 0 Thumb down 0

   • Avatar
    november 26, 2013

    Kapitalizmus ide do kopru a na vine su Romale s davkou 60 Euracov mesacne. Ale to ze banstkri napr. na Islande vyrobili sekeru 300 000 Euracov per capita je sudruhovi suma fuk. Vinnik je jasny .

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Odpovedať

    • Avatar
     január 03, 2014

     Ten so silným sociálnym cítením má na 1 ruke hodinky za 20000 € a druhou rukou máva nad ľudskými právami a hotuje sa kvôli ich lámaniu aj meniť ústavu.

     Thumb up 0 Thumb down 0

     Odpovedať

 12. Avatar
  november 26, 2013

  Čo sľuboval aké istoty v r.2002

  http://www.youtube.com/watch?v=l6A_82-p3tM

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 13. Avatar
 14. Avatar
  november 27, 2013

  Hádanka. O kom hovoril náš najsociálnejší ?

  Je tragédiou pre politika, ak ho prevalcuje pán Kotleba a taký politik by mal chodiť po kanáloch.“ (Robert Fico)

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*