Koncesie až za hrob

Štát vám za svoje služby účtuje poplatky aj v prípade, že ste si od neho žiadnu službu neobjednali a teda nedali svoj súhlas na to, že za používanú službu chcete dobrovoľne platiť. Toto sa týka aj koncesionárskych poplatkov. Tieto poplatky majú vlastne charakter výpalného. Výpalník, v tomto prípade štát, eviduje na svojom ohraničenom území subjekty, ktorým zasiela žiadosť na zaplatenie výpalného.

V prípade, že subjekt nemá silový monopol (bežná súkromná firma na trhu) a dohoda o poskytovaní služby je uzatvorená dobrovoľne, služba sa spravidla v prípade neplatenia len prestane dodávať. Čo sa ale stane v prípade štátu? Štát v podstate ani nezaujíma, či vám službu dodal, on vám len umožní ju odoberať, prostredníctvom zariadenia (televízor) z ktorého mu musíte takisto odviesť ďalšie výpalné.

Štát ale ešte ide ďalej a žiada od vás platby za služby ktoré nevyužívate aj vtedy, keď ste už po smrti. Kuriózny prípad tohto charakteru vyvolal teraz v Nemecku vlnu pobúrenia. Nemecký „Beitragsservice“, čo je vlastne združenie zastupujúce verejnoprávne televízie ARD a ZDF pre výber povinných poplatkov, zaslal žiadosť o zaplatenie koncesionárskych poplatkov pani Peggy Knoblochovej. Na tom by nebolo nič nezvyčajné, ak by Peggy nebola už 13 rokov mŕtva.

7. mája 2001, kedy bola naposledy videná, mala Peggy len 9 rokov. Pravdepodobne ju uniesli a zavraždili, čo sa presne nevie, keďže jej telo alebo vraha doteraz nenašli. Matka ju aj preto stále nedala úradne vyhlásiť za mŕtvu. Vždy keď sa sťahovala, tak jej prehlasovala trvalý pobyt, no pritom nepoberala žiadne rodinné prídavky.

Matka Peggy: „Mohla som ju po už po desiatich rokoch dať vyhlásiť za mŕtvu, no bez skutočnej istoty, že je moja Peggy mŕtva to nešlo. Po zmiznutí som sa vždy obávala toho, že je len ukrytá v nejakej diere a keď sa potom objaví, nechcem aby bola bez trvalého pobytu.“

Štát teraz od Peggy žiada vyplatiť kvartálne 53,94 Euro so spätnou platnosťou od 1. januára 2013.

Ako by povedali obhajcovia povinných platieb – Peggy svojim narodením podpísala spoločenskú zmluvu, no riadne ju nerozviazala oznámením o svojom úmrtí. Zmluva so štátom je platná až za hrob, v prípade že od vašich pozostalých nedostane oficiálne oznámenie o úmrtí.

A pre milovníkov čierneho humoru ponúkam ešte jeden mierne upravený Koncesionárikov výrok: „Pretože platiť až za hrob je normálne.“

Zdroj.: Focus.de

3,470 celkovo návštev, 1 návštev dnes

1 odpovedí

  1. Avatar
    január 24, 2015

    A nema povinnost platit poplatky Peggy a nie jej matka? Nech stat posiela ucty Peggy.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*