Koľko času zostáva Taliansku?

Tak a už je to jasné… aj Taliansko požiada o peniaze z Euroválovu. Stačí si len prečítať vyjadrenia jeho predstaviteľov v priebehu jedného mesiaca a pochopíte, ako talianski politici pomaly, ale isto priznávajú realitu.

Miláno, 11. júna – Opatrenia, ktoré doteraz Taliansko prijalo, dávajú ekonomike, ktorá je tretia najväčšia v eurozóne, pevný základ na to, aby čelila súčasným finančným výkyvom. V pondelok to vyhlásil taliansky minister priemyslu Corrado Passera. Odmietol tak myšlienku, že by Taliansko mohlo potrebovať vonkajšiu finančnú pomoc.

„Taliansko urobilo v posledných mesiacoch opatrenia, ktoré boli nevyhnutné na to, aby sa zachránilo,“ povedal Passera. Reagoval tak na otázku novinárov, či dohoda o pomoci Španielsku znamená, že je podobná možnosť pre Taliansko o čosi vzdialenejšia, alebo sa naopak priblížila. Podľa Passeru dohoda európskych lídrov s Madridom ukázala, že Európa je schopná prijímať nevyhnutné opatrenia.

Brusel, 13. júna – Taliansko nepotrebuje záchranu cez euroval teraz a ani v budúcnosti. Vyhlásil to taliansky premiér Mario Monti v reakcii na množiace sa názory, že po zachraňovaní španielskeho bankového sektora je na rade pomoc pre Taliansko, aby sa upokojili finančné trhy. Správu dnes uviedol európsky internetový denník EUobserver. Podľa denníka Monti tento postoj prezentoval v rozhovore pre nemeckú rozhlasovú stanicu ARD, ktorý odvysielali v utorok (12. 6.).

„Taliansko ani teraz, ani v budúcnosti nebude odkázané na pomoc z Európskeho mechanizmu pre stabilitu,“ povedal Monti a vyzval finančných investorov i analytikov na finančnom trhu, aby nepodliehali predsudkom a tlaku, ktorý vytvárajú médiá.

Los Cabos, 20. júna – Taliansko navrhuje, aby záchranné fondy eurozóny kupovali dlhopisy problémových členských štátov. „Cieľom je stabilizovať náklady na pôžičky, najmä krajinám, ktoré plnia svoje reformné ciele,“ povedal taliansky premiér Mario Monti na tlačovej konferencii po skončení stretnutia skupiny G20 v mexickom Los Cabos. Vďaka intervenciám krízových fondov by mohli krajinám ako Španielsko a Taliansko klesnúť nálady na obsluhu dlhov. Francúzsky prezident Francois Hollande uviedol, že rozhodnutie o využití prostriedkov v záchranných fondoch na kúpu štátnych dlhopisov na summite nepadlo. Návrh si však podľa neho zaslúži pozornosť a bude sa o ňom diskutovať na stretnutí lídrov Francúzska, Nemecka, Talianska a Španielska, ktoré sa uskutoční v piatok v Ríme.

Londýn, 22. júna – Jednotlivé krajiny eurozóny čelia „stupňujúcim sa špekulatívnym útokom“, uviedol pre denník The Guardian taliansky premiér Mario Monti. Podľa neho budú čoraz väčšie špekulatívne útoky na jednotlivé krajiny pokračovať a poškodia slabšie krajiny, ak budúcotýždňový európsky summit neprinesie úspešný výsledok. Monti ďalej uviedol, že tieto útoky sa nebudú týkať iba krajín, ktorým sa nepodarilo dodržať smernice EÚ, ale aj krajín s veľkým zadlžením ako Taliansko.

Podľa talianskeho premiéra európski lídri pracujú na takom pláne, aby sa podarilo zastaviť šírenie dlhovej krízy. Takýto plán je jedným z absolútne nevyhnutných výsledkov summitu, domnieva sa Monti.

Brusel, 10. júla – Taliansko by mohlo mať záujem o záchranné fondy eurozóny na podporu dlhopisov krajín, ktoré sú v súlade s európskymi záväzkami a nevyžadujú externý dohľad. Vyhlásil to v utorok taliansky premiér Mario Monti. Po skončení stretnutia európskych ministrov financií Monti povedal, že existuje „bezvýhradná“ podpora pre takéto krátkodobé opatrenia zamerané na stabilizáciu finančných trhov, za ktoré Taliansko úspešne lobovalo už na summite EÚ na konci júna.

Monti ďalej povedal, že hocijaká krajina žiadajúca pomoc zo záchranných fondov na zníženie výnosov zo svojich dlhopisov by nemala podliehať žiadnemu monitorovaciemu procesu, čiže takzvanej trojky veriteľov. Musí však dokázať, že jej verejné financie sú na správnej ceste a že pokročila pri plnení reforiem. „Bolo by nebezpečné povedať, že Taliansko tento mechanizmus nikdy nepoužije. Taliansko môže mať záujem,“ dodal Monti.


Bolo by zbytočné k tomuto niečo navyše písať. Takže stávky prosím! V ktorom mesiaci Taliansko oficiálne požiada o prachy?

3,814 celkovo návštev, 1 návštev dnes

11 odpovedí

 1. Avatar
  júl 11, 2012

  Za chvíľu bude ľahšie počítať tých, ktorí nepožiadali. A my tupci budeme samozrejme až na konci, keď už válov bude prázdny…

  Thumb up 10 Thumb down 2

  Odpovedať

 2. Avatar
  júl 11, 2012

  S tými stávkami by som bol opatrný. Pretože principiálna otázka je, čo to znamená, že „Taliansko oficiálne požiada o prachy“. Bol som pri jednej takej stávke, kde temín bol do konca roku 2011. Jeden človek sa stavil, že dovtedy požiadajú Španielsko aj Taliansko. Stávku prehral (tak to uznal on sám). Z môjho pohľadu však stávku vyhral, pretože pred koncom roku 2011 ECB nakupovala dlhopisy aj Španielske aj Talianske.
  .
  Totiž: prečo žiadajú krajiny o pomoc? Pretože náklady na nové (či rolovanie starých) dlžoby prekročili istú hranicu. A na túto žiadosť sa dá reagovať dvoma spôsobmi: klasickou pomocou, alebo „neštandardnou“ monetárnou politikou, keď centrálna banka cieľuje výšku úroku príslušných dlhopisov.
  .
  Takže moja odpoveď na otázku v závere: Taliansko už požiadalo, bolo mu vyhovené a v súčasnosti opäť opakovanie žiada o monetrány zásah. Ktorému bolo vyhovené. Aspoň na úrovni ostatnej krízovej schôdze EÚ. Kde bolo dohodntuté, že trvalý euroval (aj) talianske dlhopisy nakupovať bude.

  Thumb up 12 Thumb down 2

  Odpovedať

  • Avatar
   júl 11, 2012

   No ja som to nemyslel nejako vážne s tými stávkami. Samozrejme, že môže prísť k ďalšiemu stimulu od ECB, a tým by sa Taliansko na čas vyhlo žiadosti o pomoc.

   Thumb up 0 Thumb down 1

   Odpovedať

   • Avatar
    júl 11, 2012

    Tu nejde o stávku. Tu ide o výklad pojmu „Taliansko oficiálne požiada o prachy”. Tvoj článok vyvoláva dojem, akoby Taliansko ešte o pomoc nepožiadalo. A ja som len chcel napísať, že to záleží od interpretácie toho pojmu.
    .
    Skús ti to predstaviť naopak: Skús si predstaviť, keby Nemecký ústavný súd vydal verdikt, že EMS za žiadnych okolností nesmie nakupovať štátne dlhopisy ani na sekundárnom trhu. A zároveň by ECB vydala jasné stanovisko, že s nákupmi nebude pokračovať. Čo by sa asi tak stalo s výnosmi talianskych dlhopisov? Podľa mňa by v takom prípade Taliansko okamžite požiadalo o „skutočnú“ pomoc. Z čomo mne vychádza, že Taliansko už pomoc čerpá. Resp. očakáva jej čerpanie formou predaja dlhopisov cez ESM.

    Thumb up 5 Thumb down 2

    Odpovedať

    • Avatar
     júl 12, 2012

     Odo dna, ked ECBčka začala chrliť pôžičky bankám za 1%ný urok, od toho dňa sú všetky staty zachranované. Takže škoda sa hrať zo slovami. Sme v prd**i.
     V exceli som už v r.2010 urobil model financovania SR, hlavne s vývojom dlhu a dlhovej služby. SR bola vtedy v relatívne dobrej situacii z hladiska dlhu, ale aj tak z modelu vychádzalo, že SR má šancu preklznuť najbližšími 10 rokmi iba s odretými ušami. Vtedy som do nákladov SR nezahrnul žiadne platby do eurovalu.
     Po prípadnom platení do evalu, alebo pri poklese HDP o 2 až 3 % to padne do 3 rokov.
     Iné, zadlženejšie štáty to vôbec nemaju šancu prežiť.
     Tvrdiť, že štaty EU vytiahnu SAMI SEBA za nohavice z bahna, to je smiešne, trápne.

     Thumb up 2 Thumb down 1

     Odpovedať

    • Avatar
     júl 12, 2012

     Áno, v tom máš pravdu. Pomoc bude znamenať aj to, keď ESM začne skupovať dlhopisy, a tak Taliansko nebude priamo žiadať o pomoc z ESM.

     Thumb up 2 Thumb down 1

     Odpovedať

 3. Avatar
  júl 11, 2012

  To si mysli, ze sme blbi? Tak oni chce cerpat nase love ale dozor ziadny – aby mohli veeselo bacovat po ich!! Tak tomu sa povie vrchol arogancie!!! A tie mapy – Irsko nie je…pozname, he!
  http://www.project-syndicate.org/commentary/which-eurobonds-/czech

  Thumb up 0 Thumb down 1

  Odpovedať

 4. Avatar
  júl 12, 2012

  Článok si vybrali do HNonline ako komentár dňa, gratulujem !
  http://finweb.hnonline.sk/c1-56506990-taliansku-nezostava-vela-casu-span-class-koment-komentar-dna-span

  Thumb up 2 Thumb down 1

  Odpovedať

 5. Avatar
  júl 12, 2012

  Taliansko bude musieť platiť do eurovalu, a tak euroval bude hrobom pre Taliansko. Zo záchranného valu sa stane smrtiaca tsunami.
  Alebo : Zachranovať začne ECBčka pomocou svojich výkonných tlačiarní, Taliansko prežije, všetci prežijeme. Iba tie euráče sa budú povalovať všade po zemi, po členky, eurové mince budú nahradené 10 tisícovými bankovkami. Hlavné, že sa zachranime.
  Takže – sú dve možnosti, a politici si vyberú tú lepšiu, zaplavia nás euráčmi. Aspoň bude v zime čím kúriť.

  Thumb up 2 Thumb down 1

  Odpovedať

 6. Avatar
  júl 13, 2012

  Hmmm, zaujimave tvrdenia. Ale je na zvazenie, ci proste to Taliansko nepotopit. Pozrime sa na to triezvo. Cez vojnu to bol fasisticky stat, ktory ma toho vela na rovasi. Mali by teraz aj oni chvilu trpiet. Co vy na to?

  Thumb up 0 Thumb down 3

  Odpovedať

  • Avatar
   júl 13, 2012

   takisto hmmm, pekna kravina. Talian, ktory mal na konci WWII 20 rokov ma dnes 87 rokov. A zaroven od Slovaka vzhladom k existencii Slovenskemu statu (pocas WWII) to v kontexte ako si naznacil znie trochu divne.

   Thumb up 2 Thumb down 1

   Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*