Keď voliči podliehajú “Fake news” — mediálna manipulácia ako hrozba pre spoločnosť

Falošné správy sú sekundárny problém

Verím, že sa všetci zhodneme na tom, že falošné správy generované proruskou, protrumpovou, komunistickou či inou cielenou propagandou s cieľom získať názorovú kontrolu nad obyvateľstvom predstavujú pre demokratickú spoločnosť vážnu hrozbu.

Podstatne menej sa zhodneme na tom, že skutočný problém nie je v samotnom generovaní falošných správ a ovplyvňovaní obyvateľstva (toto sa totiž deje odnepamäti), ale v tom, že ľudia výrazne ovplyvňovaní týmito falošnými správami, majú reálne hlasovacie právo rozhodovať o našej budúcnosti. Osobne nemám teda žiadny problém so zúrivou mediálnou manipuláciou, ktorá na Slovensku neustále prebieha a brainwashuje masy, ale s tým, že tieto ovplyvňované masy majú právo svojím hlasom rozhodovať o mojej budúcnosti. Všetci vytrvalí bojovníci proti falošným správam by si tento dôležitý fakt mali uvedomiť.

Ministerstvo pravdy

Nie, nejde len o víziu Orwellovho románu 1984. V Českej Republike “Ministerstvo pravdy” reálne vzniká. Nazýva sa “Centrum proti terorizmu a hybridným hrozbám”. Má skúmať či sa na Internete nešíria dezinformácie. Rozumiem, že pod vplyvom silnej ruskej propagandy, vzniká potreba čeliť šíreniu informácií, ktorých cieľom je podkopávať doterajší politický systém, ktorý je postavený na “demokratických piliéroch”.

Je potrebné si uvedomiť, že štát už len z princípu, že háji svoje “proštátne záujmy” (nie záujmy individuálnych ľudí), svoj monopol v oblastiach, kde neznesie akúkoľvek konkurenciu a propagandisticky chŕli neustále nové a nové dôvody na legitimizáciu čoraz viac bujnejúcich plošných krádeží zvaných dane. Z týchto dôvodov prirodzene nedokáže byť nikdy objektívny, a teda schopný určiť alebo definovať, čo je “pravda”.

Pravda v slobodnej trhovej spoločnosti

V dobe neustále nových a nových falošných správ, informačného chaosu, neschopnosti odlíšiť, čo je pravdivé a čo nie, nedostatku času na overovanie pravdivosti informačných zdrojov, som presvedčený, že trhový dopyt po pravdivých informáciách rastie a bude rásť. Pravdivé informácie totiž majú reálnu trhovú hodnotu, ktorá zlepšuje a zefektívňuje rozhodovania a znižuje transakčné náklady.

Zvyšovanie trhového dopytu po pravdivých informáciách znamená, že sa tento problém niekomu v budúcnosti oplatí určite vyriešiť. Osobne preto očakávam vznik nezávislých informačných ratingových agentúr, ktoré za vás budú overovať pravdivosť a hodnovernosť veľkého množstva verejne publikovaných informácií. Ich najväčšia devíza bude ich reputácia — ak sa stanú obeťou ovplyvňovania a korupcie, tak ich klienti odídu ku konkurencii s lepšou reputáciou pri hľadaní pravdy. Samozrejme akákoľvek informačná ratingová agentúra môže byť obeťou korupcie a ovplyvňovania — vytvára tým ale automaticky biznis príležitosť pre svoju konkurenciu, prípadne pre nového hráča na trhu. V konečnom dôsledku medializované škandály ratingových agentúr spôsobia len vyčistenie a skvalitnenie trhu na overovanie informácií.

Stojí za zamyslenie či budete viac dôverovať určovaniu pravdivosti a hodnovernosti informácii zo strany decentralizovaného kompetitívneho trhu súkromných ratingových agentúr, kde legitimizácia dezinformácií môže znamenať reálny krach. Alebo monopolizovanému štátnemu Ministerstvu Pravdy, kde prípadná korupcia či schvaľovanie dezinformácií nepredstavuje existenčné riziko, kedže Ministerstvo Pravdy podobne ako akékoľvek iná štátna inštitúcia neprestane po korupčnom škandáli existovať.

Technická realizácia môže vyzerať celkom jednoducho:

 1. Vyberiete si 2–3 nezávisle reputované informačné ratingové agentúry na trhu a zaplatíte si mesačný/ročný paušal.
 2. Nainštalujete si ich plugin do vášho prehliadača.
 3. Pri prehliadaní akýchkoľvek stránok sa okamžite dozviete, či ide o overenú alebo neoverenú informáciu od každej ratingovej agentúry (napríklad hneď vedľa HTTPS ikonky). Principiálne podobná, ale podstatne jednoduchšia služba, ktorá nejde s overením až tak do hĺbky už existuje — WOT (Web of Trust). Plugin pre Chrome.

Otázka z publika : “Čo tie nešťastné neinformované masy ľudí, ktoré jednoducho nebudú mať peniaze na to, aby si za “pravdu” zaplatili?”

Odpoveď: “Ak tieto masy nebudú mať možnosť svojim hlasom rozhodovať o vašej budúcnosti, tak tento problém vás až tak trápiť nemusí. A ak vás mediálna manipulácia más reálne trápi, tak neváhajte investovať svoj drahocenný čas, peniaze a energiu do hľadania a sprostredkovania pravdy masám. Nenúťte do toho ale ostatných.

Odpoveď č.2: “Ak tieto masy nebudú mať možnosť svojim hlasom rozhodovať o vašej budúcnosti, je celkom pravdepodobné, že klesne motivácia generátorov a distribútorov falošných správ uvedené informácie vytvárať a širiť, kedže šírenie falošných správ prestane byť vhodný mechanizmus na ovládnutie spoločnosti ako sa to bohužiaľ deje teraz.”

Zhrnutie

 1. Primárny problém nie je v šírení falošných správ a mediálnej manipulácii más. Problém je v tom, že manipulované masy majú v súčasnom politickom systéme právo rozhodovať o vašej budúcnosti.
 2. Najlepší spôsob na hľadanie pravdivých informácií predstavuje decentralizovaný slobodný trh a prirodzená trhová potreba po pravdivých informáciách. V budúcnosti tento problém dokážu elegantne riešiť súkromné nezávisle informačné ratingové agentúry, ktorých jediná devíza na trhu bude ich vlastná reputácia.

4,733 celkovo návštev, 1 návštev dnes

9 odpovedí

 1. Avatar
  február 09, 2017

  Rozumiem tomu spravne, ze by som si kupoval volebny hlas nejakym pluginom v chrome? Hm, zaujimave, ze by som mal platit za nieco, co ani teraz nevyuzivam… A co ak si ten hlas skor kupi tupejsia vacsina a proste ten plugin odignoruje, pretoze propaganda je viac sexi?

  Thumb up 2 Thumb down 0

  Odpovedať

 2. Avatar
  február 09, 2017

  Už pár mesiacov pravdivo informovali všetky demokratické noviny a TV na svete, že vo voľbách USA jasne zvíťazí Clintonová. Ale od istého času sa zmocnili spravodajstva tie proruské weby, a neustále nás zaplavujú hoaxom, že vo voľbách zvíťazil ten dobrodruh Trump. Nielen to – už aj mnohé naše, správne média prevzali ten hoax o víťazstve Trumpa. Najvyšší čas založiť to ministerstvo pravdy, a zatrhnúť im toto klamanie demokratických občanov. Je predsa jasné, že Trump vyhrať NEMOHOL, lebo nie je demokrat, a nemá rád muslimov.

  Thumb up 11 Thumb down 5

  Odpovedať

 3. Avatar
  február 10, 2017

  „informačné ratingové agentúry“ xixi, to tu uz bolo(je) len vo financnom sektore (Moodys a spol.) a ako to dopadlo vsetci dobre vieme, pre tych co nevedia nech citaju Karpisa.

  Thumb up 4 Thumb down 0

  Odpovedať

 4. Avatar
  február 13, 2017

  Keď posledných pár mesiacov vidím skapínať Menejstatu.sk, tak mi to bolo hodne ľúto.
  Keď teraz čítam tieto hrôzy – ktorými sa navrhuje akési ministerstvo pravdy , tak to skapínanie Menejstatu mi pripadá ako dobrá vec. Vy nielenže chcete VIACstátu, vy chcete štát – kontrolujúci myslenie ľudí. Šialené.

  Už dávnejšie som tento web vnímal ako Viacstatu.sk. – ale skôr kvôli tunajším diskutérom. Teraz mi už je vlastne jedno, ako seba nazývate. Skapínanie bolo zavŕšené. Aspoň mi nebude ľúto…..

  Thumb up 3 Thumb down 5

  Odpovedať

  • Avatar
   február 14, 2017

   Veru ani nám nebude ľúto, vaše komentáre skoro vždy obsahovali len sarkastické urážky iných ľudí čo mali tu drzosť vysloviť názor odlišný tomu vášmu.

   Thumb up 3 Thumb down 2

   Odpovedať

 5. Avatar
  február 13, 2017

  Ja len jednu otázku (je na konci). Ako odoberiete volebné právo ľuďom, ktorý sú ovplyvnení propagandou? Na základe čoho? Názoru? Vyjadrovania? Nie je princíp Libertarianizmu práve: Sloboda tvojej päste končí na špičke môjho nosa? Čiže preložené, hovor (mysli) si čo chceš, ale šáhni na moje, a vytriem s tebou podlahu? A vy chcete zakázat voliť (neviem akým spôsobom, výberom, losovaním, a kto o tom odobratí rozhodne?) tomu, čo hovorí, že Putin je super, Trump je super, Modrý pes je super?

  Tento článok je zmätok sám o sebe.

  Chápem ak niekto povie voliť bude ten, čo odvádza dane, a čím viac odvedie, tým väčšiu váhu má hlas. To sa dá matematicky, štatisticky. Ale ako dáte váhu (odoberiete váhu) hlasu na základe myslenia?

  Thumb up 3 Thumb down 0

  Odpovedať

 6. Avatar
  február 13, 2017

  Páni, vy ste asi čítali nejaký iný článok ako ja.

  Thumb up 3 Thumb down 0

  Odpovedať

 7. Avatar
  február 16, 2017

  Potešil som sa .
  Autor článku je jediným o kom viem , že verí O EXISTENCII agentúr alebo niekoho kto by šíril PRAVDIVÉ správy a informácie.
  Som rád, že poznám prvého.

  Thumb up 1 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   február 17, 2017

   ale nie……. On nehovorí o EXISTENCII , ale o vzniku : „Osobne preto očakávam vznik nezávislých informačných ratingových agentúr,“

   Čo ovšem zase nie je až taký rozdiel. Po ministerstve PRAVDY vznikne AGENTURA PRAVDY. Ale viac sa teším na agenturu NEpravdy. Politici budú mať konkurenciu. Zaplatím si za 8 strán NEPRÁVD, a bude mi ak príjemne…..

   Thumb up 1 Thumb down 0

   Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*