Katalánsko versus Španielsko

Katalánsko a Španielsko

Katalánsko chce mať svoje voľby o 2 roky skôr. Toto sa dá údajne vyložiť aj ako „takmer referendum“ o nezávislosti od Španielska.

Katalánsko je ekonomicky najsilnejší, ale takisto najzadĺženejší región Španielska. Artur Mas naplánoval deň volieb na 25.11.2012 po tom, čo Madrid zamietol žiadosť Katalánska o „special fiscal powers“.

hlási 2 dni stará stručná správa v Montreal Gazette, ktorú som zachytil na Marginal Revolution.

Ak si uvedomujete, v akej situácii Španielsko momentálne je a poznáte trochu históriu tohoto štátu, tak vás takáto správa asi prekvapí len trochu. Generál Franco zomrel v roku 1975 (zďaleka nie tak dávno), do EÚ sa Španielsko dostalo v roku 1986, štandardné prekáračky „priemyselného“ severu (kde práve Katalánsko hrá dosť významnú rolu) s „lenivým“ juhom, atď.

Malá odbočka: Oblasti Španielska, s ktorými mám akú takú osobnú skúsenosť – Galícia a Baskicko, sa cítia Galíciou a Baskickom, nie kúskom Španielska. Zatiaľčo jazyk Gallego nie je dramaticky odlišný od Castellano (úradný jazyk tzv. španielčina), tak baskická Euskera je absolútne iným jazykom. V okolí Viga, kde som mal tú možnosť sa malú chvíľu potulovať, nájdete na turistických trasách obvykle tri jazyky Gallego, Castellano a Catalán (plus cudzie jazyky, samozrejme). V Bilbau sa vyskytuje zase Euskera a Castellano, ktoré sú občas doplnené Catalán. Pre mňa zásadným poznatkom bolo, že niečo ako „Španielsko“ sa v týchto regiónoch neteší veľkej úcte. Mňa osobne dosť uzemnila bratova historka (strávil v Pontevedra skoro rok). Po tom, čo absolvoval prvú divokú fiestu, sa nesmelo spýtal, ako to prebohaživého vypadalo pred dvomi týždňami, keď ste oslavovali titul majstrov sveta vo futbale? Odpoveďou mu bolo, že nijak, veď nebolo čo oslavovať, to vyhrala reprezentácia Madridu a Barcelony, nie naša. Keď vezmete v úvahu, ako Španieli žerú futbal… Ale odbočili sme.

Ak máte radi twitter, prečítajte si najnovšie posty o Katalánsku. Zaujímavé je, že keď som sa tam preklikol prvýkrát, tak na mňa svietil The Economist, ktorý písal o plachte na námestí v Barcelone s nápisom: Katalánsko, ďalší nezávislý štát v Európe a teraz na mňa civí Dr.Doom (Nouriel Roubini), ktorý ma nebaví. Nevadí.

Povinné štatistiky na záver: nezamestnanosť podľa regiónov od Banco de España. Ďalšie zaujímavé porovnania regiónov podľa oficiálnych štatistík na wikipédii.

Budeme o pár rokov zase domaľovávať nové hranice do mapy Európy?

4,332 celkovo návštev, 1 návštev dnes

3 odpovedí

  1. Avatar
    september 27, 2012

    BTW futbal;
    spanieli maju podla mna na katalansko jeden silny argument – vylucenie barcy zo spanielskej ligy. ta by potom zohravala v novozalozenej katalanskej lige nemilosrdne suboje o titul s taragonou 🙂

    mohli by to oportunisticky vyuzit francuzi a zobrat barcelonu do vlastnej ligy. precedens uz existuje – as monaco.

    Thumb up 4 Thumb down 2

    Odpovedať

  2. Avatar
    september 28, 2012

    Katalansko, resp. rozpoctovo federativne usporiadanie spanielska je velmi podobne tomu, co nam ako riesenie krizy ponuka bruselske politbyro.
    http://www.finmag.cz/cs/finmag/ekonomika/hold-katalansku-verze-2012/

    Thumb up 2 Thumb down 2

    Odpovedať

    • Avatar
      september 28, 2012

      Aj Švajčiarsko má federálny daňový systém. Vybraté dane fyzických osôb sú priama federálna daň, ktorá je rovná daň priamo do federálnej pokladne, a potom kantonálne a obecné dane, ktoré vyberá kantón a dáva obciam podľa príslušnosti daňových poplatníkov a zbytok vkladá do kantonálnych rozpočtov. Priamo do federálnej pokladne ide napríklad aj DPH (8%) a daň z fosílnych palív. Je aj medzikantonálne prerozdeľovanie, keď bohaté kantóny (Ženeva, Basel, Zurich, Zug, Obwald, Nidwald) prispievajú chudobným kantónom (Jura, Neuchâtel, Bern, Freiburg, Valais, Uri).

      http://en.wikipedia.org/wiki/Federal_budget_of_Switzerland

      Aj vďaka tomuto systému je Švajčiarsko veľmi bohaté. Na jednej strane existuje medzikantonálna solidarita, ale v daňovom výbere je aj konkurencia. Kantóny s veľmi nízkou rovnou daňou (Zug, Obwald, Nidwald) priťahujú zahraničné firmy, inde nie je skoro žiadna investícia (Jura, Graubünden). Kantón Vaud (hlavné mesto Lausanne) bol vyťahaný za uši kvôli daňovým prázdninám a úľavám idúcim do miliárd ročne. A to je tá druhá strana mince – ak niektorý kantón robí vylomeniny, ako dlhy, či nelojálnu konkurenciu, ostatní mu to dajú najavo. Rešpekt pravidiel je veľmi dôležitý, inak nastane chaos.

      Ak by EÚ bola organizovaná ako Švajčiarsko, nebol by žiaden problém. Lenže pozor, Švajčiarsko existuje už 700 rokov, v dnešných hraniciach od 1815 po pripojení sa Ženevy a posledný kantón Jura vznikol v 1979 odštiepením od Bernu. Žiadne uháňanie pod vplyvom francúzskeho biča a krízy, rýchlo, rýchlo integrácia.

      http://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Switzerland

      Thumb up 4 Thumb down 2

      Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*