Irwin Schiff, R.I.P.

Irwin Schiff sa narodil 23. februára 1928 a bol 8. synom židovských imigrantov, ktorí prekročili Atlantik v nádeji na slobodnejší život. Výsledkom ich nádeje bolo to, že Irwin sa skutočne v tej dobe narodil do najslobodnejšej krajiny na svete. No keď 16. októbra vo veku 87 rokov umieral ako politický väzeň v tej istej krajine pripútaný na nemocničné lôžko vo väzenskej stráženej nemocnici, uvedomoval si, že slobodná krajina do ktorej sa narodil umrela už roky predtým.

Svoju verejnú kariéru začal ako šíriteľ myšlienky malého štátu, ovplyvnený myslením rakúskej ekonomickej školy, vydaním knihy The Biggest Con v roku 1976. Kniha, ktorá popisovala rôzne spôsoby, akými štátne zásahy škodia bežným ľuďom.

No populárnym sa stal najmä vďaka svojmu verejnému odporu voči vyberaniu dani z príjmu, za čo ho štát označil ako daňového podvodníka. Nebol to anarchista. Bol zástancom malého štátu, a bol presvedčený, že štát má do určitej miery v limitovanej podobe v spoločnosti svoje opodstatnenie. No odmietal zdaňovanie tohto druhu na federálnej úrovni. Jeho prvá kniha s názvom „Ako každý môže prestať platiť daň z príjmu“ vydaná v roku 1982 sa stala bestsellerom. Jeho posledná, „Federálna mafia: Ako štát nelegálne uvaľuje a protizákonne vyberá dane z príjmu„, prvá z troch edícií vydaných v roku 1992, sa stala prvou nefiktívnou, druhou a zatiaľ poslednou knihou, ktorá bola v USA zakázaná. Tá prvá zakázaná je kniha od „Fanny Hill: Memoáre ženy rozkoše“, ktorá bola zakázaná pre obscénnosti v roku 1821 a 1963.

Za svoju snahu donútiť vládu dodržiavať zákony si vyslúžil tri rozsudky s pobytom za mrežami, pričom posledný bol 14-ročný trest. Na svoj 14-ročný trest odňatia slobody nastúpil pred 10-timi rokmi, keď mal 77 rokov. Najskôr ochorel na rakovinu kože a neskôr na rakovinu pľúc, kedy bol prevezený do väzenskej nemocnice v Texase, kde podľa Petra Schiffa nedostával dostatočnú lekársku opateru.

Podľa vyjadrenia jeho syna Petra Schiffa, ktorý je vlastníkom firmy Euro Pacific Capital a je takisto verejným obhájcom myšlienok rakúskej ekonomickej školy, bola smrť jeho otca zbytočne potupná a krutá.

Zbytočne krutý zvrat nastal v jeho posledných rokoch života, keď mal 80 rokov. V tomto období ho štát presunul z väzenia s veľmi nízkym strážením vo federálnej väznice v New Yorku, kde sa nachádzal v ľahko dostupnej vzdialenosti pre svoju rodinu a priateľov, do vzdialených nápravných zariadení v Indiane a potom Texase. Toto urobili z toho dôvodu, aby mu mohli údajne zabezpečiť lepšiu lekársku opateru. Výmenou za to, že bol nútený žiť ďaleko od tých, ktorých miloval. Napriek dostupným kvalitným zdravotníckym zariadeniam mu v podstate nebola poskytovaná absolútne žiadna zdravotná starostlivosť, ani len pre katarakt, z ktorého skoro oslepol, až do doby keď sa mu rakovina kože rozšírila prakticky do každého orgánu v jeho tele.

Peter Schiff hovorí:

Snažili sme sa ho dostať von z väzenia, aby mohol prežiť aspoň posledné mesiace svojho života so svojou rodinou, a stráviť cenné chvíle so svojimi vnúčatami, ktoré sotva poznal. No nedožil sa ukončenia byrokratického procesu, ktorý vyhoveniu tejto žiadosti predchádzal. Dva mesiace po tom, čo sa tento proces začal, napriek kombinovanej pomoci demokratickej senátorky a republikánskeho senátora sa jeho žiadosť stále nachádzala na niekoho stole, čakajúc na ďalší podpis, a aj napriek tomu, že všetci vo väzení s prepustením súhlasili… Keď bol jeho stav natoľko vážny, že ho museli odviezť do nemocnice, štátni zamestnanci slepo nesledujúc rozkazy, ho pripútali putami k nemocničnej posteli. Napriek faktu, že pre 87-ročného ťažko chorého človeka so šedým zákalom, ktorý ťažko sám dokázal dýchať, nie to ešte chodiť, bol útek úplne vylúčený.

Či už súhlasíte alebo nie s jeho názorom na daň z príjmu, alebo spôsobom akým je vyberaná, je len ťažko pochopiteľný spôsob, ako sa k nemu zachoval štát, v ktorom jeho rodina hľadala nádej slobodného života. Irwin sa držal svojho presvedčenia tak oduševnene, že s tým neprestal až do svojho posledného výdychu. Rovnako ako William Wallace vo finálnej scénke filmu Braveheart. Tyranskému štátu sa ho možno podarilo zabiť, no nepodarilo sa mu zlomiť jeho presvedčenie. A jeho presvedčenie a myšlienky budú žiť naďalej v jeho knihách, videách a v jeho deťoch a vnúčatách. Snáď jeho odkaz raz pomôže obnoviť našu stratenú slobodu, pri ktorej sám zomrel v snahe ochrániť ju.

—–

Knihy Irwina Schiffa v PDF:

Irwin Schiff: How economy grows and why it crashes
Irwin Schiff: The biggest Con
Irwin Schiff: The kingdom of Moltz – A tale by Irwin Schiff
Irwin Schiff: The Federal Mafia – How the Government illegally imposes and unlawfully collects income taxes

2,268 celkovo návštev, 1 návštev dnes

2 odpovedí

 1. Avatar
  október 29, 2015

  Irwin Schiff o „spotrebnej ekonomike“ + slovenské titulky
  https://www.youtube.com/watch?v=PpcIehWmrfU

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 2. Avatar
  október 29, 2015

  Iba menšia oprava. „How economy grows and why it crashes“ je kniha od Petra a Andreja Schiffa (synov Irwina).
  Podobná kniha od Irwina sa volá: „Why economy grows and why it doesn’t“
  http://freedom-school.com/money/how-an-economy-grows.pdf

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*