Ficov nový sociálny podnik – SPP

Predpokladám, že náš pán premiér si to ani neuvedomil (nemôžme sa vlastne čudovať, keď on chcel aj hedžovať ceny ropy), ale verejne sa priznal k tomu, čo by vlastne spravil s SPP ešte počas jeho prvej vlády, keby ho mal v plnom vlastníctve. Jednoducho by bohapusto a populisticky rozdával.

Určite si každý spomína, ako Fico vykrikoval, že sme predali zlaté vajce do zahraničných rúk a teraz nemáme všetky tie zisky, ktoré tak vzrástli po privatizácii. Bohužiaľ, keby však SPP zostal v područí politikov typu Fico, tak by žiadny zisk podnik ani nemal, resp. by ho mal minimálny. Dôkazom toho je fakt, že náš pán premiér teraz, keď má možnosť kúpiť SPP (transport, distribúcia a predaj), tak to nechce urobiť (argument, že nemá peniaze, neobstojí, pretože tie by sa dali nájsť, minimálne, aby bol podnik v domácich rukách). Ako však nedávno vyhlásil, chcel by získať väčší podiel v samostatnej časti spoločnosti SPP, ktorá priamo stanovuje konečné ceny spotrebiteľov, teda v predaji. Na tú by peniaze samozrejme našiel a verím, že v podstate už noví majitelia mu veľmi radi vyhovejú, nakoľko oni si ponechajú najziskovejšie podniky SPP, teda transport a distribúciu. Tomu sa povie obchod. Náš pán premiér teraz bude predávať plyn svojim voličom za „sociálne ceny“. Na svoje si teda prídu nielen domácnosti, ale aj vybraní podnikatelia. Tak by ma teraz zaujímalo, kto bude potom uhrádzať tie straty.

Ahááá!! Však my rovnako ako pri sociálnych podnikoch.

4,303 celkovo návštev, 1 návštev dnes

8 odpovedí

 1. Avatar
  december 07, 2012

  Súhlasím, Štát je najhorší vlastník. Píšem o štáte = Slovensku.
  Železničná spoločnosť,Železnice SR, Cargo, Pošta, Bratislavské, Piešťanské, Košické, Popradské letiská štátne ( údaje za rok 2011) tam sa všade išlo do mínusu.
  Napočúvali sme sa aké by to bolo skvelé keby mal štát 100 percent v SPP.
  Škoda že ho táto vláda nekúpi. TO by bolo zákaziek pre svojich sponzorov a SPP za pár rokov v mínuse. Zostali by dlhy ktoré občania zaplatia. Napr. na pokutách má ministerstvo vnútra vybrať okolo 40 mil 2013… vodiči voliči aj Vy budete konsolidovať. Na záver dodávam, že štát zlyháva. Dôkazom je že vodičovi ktorý nemá na pokutu zoberú vodičský. Ani štát neverí súdnemu systému ktorý sám vytvára platí a organizuje…

  Thumb up 2 Thumb down 2

  Odpovedať

  • Avatar
   december 08, 2012

   Vodičák vezmú len vtedy, ak vodič s priestupkom súhlasí, ale nemá na zaplatenie pokuty na mieste. Ak vodič priestupok poprie, vec sa prejedná na fízlárni. Ale v každom prípade plánovať príjem štátu z pokút je prinajmenšom neslušné voči občanovi, ak nechceme použiť výraz banditizmus. Na Americku po americky sa plánuje stav väzňov, aby bola pracovná sila na nútené práce. Až tak hlboko by Zlodejsko nemuselo klesnúť.

   Som veľmi zvedavý, ako si Fico poradí v 2013. Samozrejme všetkému bude na vine predošlá vláda, ale že ekonomika ide dolu vodou, nezamestnanosť narastá, zahraničný kapitál balí kufre a nový nepríde, to sa už dnes nedá oštekať a zakamuflovať. Jediné, čo ešte môže ukradnúť, je 2. pilier, lebo z neho ukradol ešte len polovicu. A potom zbohom Fico.

   Thumb up 0 Thumb down 2

   Odpovedať

   • Avatar
    december 08, 2012

    v kapitole ministerstva vnútra sú pokuty vo výške 46,3 mil eur
    To je okolo 278 bývalých Sk na každého občana 5 mil Slovenska.
    škoda, že nie som taký optimista ako Raman Kanala, že jediné čo môže vláda ukranúť je 2. pilier? Veď vláda rozkradla teplý vzduch, mýto, dáva splácať diaľnice = PPP predražené, zo štátneho sa platia právne zastupovania a pokuty 25 mil za zákaz zisku najmenšej Unionu, a kde sú všetky dlhy nemocníc, štátnych podnikov a štátnych inštitúcií? , kde sú náhrady občanom , ktorí uspejú vo svojich odvolaniach na našich súdoch, ale aj medzinárodnom súdnom dvore…

    škoda že nie som optimista . Ja štátu neverím. Pripravené PPP projekty , ktoré sa našťastie pre zmenu vlády nezrealizovali by sme teraz platili za výstavbu a udržiavanie 800 miliónov EUR ročne.

    Občania to nevidia, nevedia alebo nechcú poznať. Tak budú platiť. A ja s nimi….

    Thumb up 3 Thumb down 2

    Odpovedať

 2. Avatar
  december 08, 2012

  v tomto prípade je úplne jedno či SPP vlastní štát alebo súkromník. pretože SPP je monopol a jedinou jeho cieľom, je odčerpávať čo najviac penazí za čo najkratší čas.

  Thumb up 0 Thumb down 5

  Odpovedať

  • Avatar
   december 08, 2012

   Nemôžem súhlasiť že je jedno KTO vlastní SPP ak žijeme na Slovensku. Keď vlastnil štát SPP za duckého ale aj kinčeša vznikalo veľa veľa zvláštnych zmlúv – najznámejšie sú tzv. duckého zmenky. Za obidvoch sa vynaložili v SPP stovky miliónov Sk vtedy napr. na modernizáciu informačných technológií (systému počítačov a programového vybavenia komunikujúceho v rámci SPP). Tieto investície boli nielen podozrivo vysoké ale aj podozrivo časté. Štát ako vlastník prišiel o DANE.
   Pre lepšiu názornosť uvádzam príklad z dnešného dňa.
   „Holandská vzájomná poisťovňa Achmea, ktorá vlastní Union zdravotnú poisťovňu, a.s., vyhrala v piatok svoj dlhotrvajúci právny spor so Slovenskou republikou. Ako informovala hovorkyňa Unionu Judita Smatanová, medzinárodný arbitrážny tribunál, ktorý sa zaoberal sporom, rozhodol, že v roku 2006 a 2007 SR porušila ustanovenia investičnej dohody medzi Holandskom a Slovenskou republikou, a to zásadnými zmenami v legislatíve poisťovníctva s cieľom vytlačiť a poškodiť investorov súkromných zdravotných poisťovní, medzi ktoré patrí aj Achmea.
   Podľa výroku Medzinárodného arbitrážneho tribunálu musí SR zaplatiť spoločnosti Achmea 22 miliónov eur ako kompenzáciu za škody, ktoré holandská firma utrpela počas platnosti poškodzujúcich opatrení. Súd zaviazal Slovenskú republiku tiež uhradiť spoločnosti Achmea náklady na právne služby a poplatky spojené s arbitrážou tri milióny eur. Achmea je od piatku oprávnená požadovať od SR platbu celkovej čiastky náhrady. Willem van Duin, predseda predstavenstva spoločnosti Achmea, k rozhodnutiu povedal, že rozhodnutia obidvoch súdov – Ústavného súdu SR a Medzinárodného arbitrážneho tribunálu – jasne poukazujú na to, že akékoľvek pokusy presadiť vyvlastnenie súkromných zdravotných poisťovní sa skončí neúspechom za cenu veľkých nákladov slovenských daňových poplatníkov.“

   A kde sú ešte právne služby , ktoré zaplatilo Slovensko ?

   Všetko toto sa bude platiť zo štátneho. Teda z toho čo vyberie štát od každého občana.

   Thumb up 0 Thumb down 2

   Odpovedať

  • Avatar
   december 08, 2012

   No je treba rozlišovať v čom má SPP monopol. V konečnom predaji je už konkurencia. V tranzite a distribúcii je to monopol.

   Thumb up 0 Thumb down 2

   Odpovedať

 3. Avatar
  december 08, 2012

  ved štat je aj nadalej väčšinovy vlastnik ako dohodol dzurinda s miklosom, a može to aj využit ako je v zmluvach. tak prečo by mal fico hladať nejake peniaze na kupu časti spp ktora robi vnutrostatny predaj? ved mu stači povedat: ok, ak chcete 49% akcii v tých dvoch vynosnych, zmenime podiel štatu v tej pre vas najmenej zaujimavej. vy by ste sa nevzdadli akcii v podla vas upadavajucom podniku za možnosť kupiť akcie vysoko ziskove?

  Thumb up 0 Thumb down 2

  Odpovedať

 4. Avatar
  december 13, 2012

  „Jednoducho by bohapusto a populisticky rozdával.
  ……. Náš pán premiér teraz bude predávať plyn svojim voličom za „sociálne ceny“.“

  – autor predpokladá, že Fico by robil to, čo povie ? Autor predpokladá, že Fico myslí vážne svoje vlastné slová ??? No teda ……

  Thumb up 1 Thumb down 1

  Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*