Euro nás vedie do otroctva

Liberálni vedci a podnikatelia sa obávajú zničujúceho účinku zachraňovania Eura. Slovenský ex-predseda parlamentu Sulík varoval na Hayekových dňoch pred byrokratickým režimom nezodpovedných.

Vtedy to na nich hlboko zapôsobilo, keď z Bruselu pricestovaný komisár pre rozširovanie Eurozóny kontroloval úrovne inflácie a vyhlásil, že kandidátom na Euro, u ktorých bude inflácia čo i len o jednu desatinu prekračovať predpísanú hodnotu, zamedzí vstup do menovej únie. On a jeho kolegovia si vtedy pomysleli: „Presne do takéhoto stabilného spolku chceme patriť“, tak si na to spomína predseda slovenskej strany Sloboda a Solidarita a ex-predseda parlamentu Richard Sulík. Očakávali, že so vstupom do Eurozóny budú ťažko vybojované reformy na Slovensku v ideálnom prípade inštitucionálne hlboko zakotvené. No Sulík svoj názor na Euro zmenil. Cez víkend bol v spolku Friedricha Augusta von Hayeka, sídliacom v Bayreuthe, liberálnymi vedcami a podnikateľmi odmenený Hayekovou medailou za jeho koncepčno-politický odpor voči Eurovalu.

Spoľahliví sú tí sprostí

Sulíkova prvotná Euro-eufória sa vytratila, akonáhle si uvedomil, že sa na záchranu Grécka pred bankrotom všetky tieto zásady hodili cez palubu. Opakované záchranné pokusy viedli podľa Sulíka k takej perverznej situácii, že efektivita a spoľahlivosť sú trestané a stimuly sa vytvorili na to, aby sa mohlo konať nezodpovedne. A tak musí slovenská vláda tento rok 1,3 mld € ušetriť na to, aby udržala deficit pod úrovňou 3 % HDP. Zároveň by mala táto najchudobnejšia Euro-krajina teraz zaplatiť 1,2 mld € na záchranu Španielskych bánk. Keď Slovensko pred vstupom do Eurozóny zachraňovalo svoj bankový systém, nik jej nepomáhal, zatiaľ čo teraz chcú pyšní Španieli na náklady iných zachraňovať každú jednu banku. Ak by Slovensko dnes hospodárilo tak, že by aj ono muselo požiadať o pomoc, nemuselo by nič platiť.

Sulík sa neobáva len toho, že „solidárna“ pomoc bude musieť byť nakoniec odpísaná; znepokojuje ho najmä tá skutočnosť, že tieto záchranné pokusy vytvorili prebyrokratizovaný systém, v ktorom tí veľkí žijú, čím ďalej tým viac, na úkor malých. Európske krajiny nemôžu z trvalého Európskeho záchranného valu (ESM) vystúpiť. Predstavenstvo Eurovalu pozostávajúce z úradníkov Európskych krajín má kompetencie, vďaka ktorým môže jednoduchou väčšinou členské krajiny nútiť k ďalším platbám. Španieli, Taliani a Francúzi tak môžu spolu rozhodovať o všetkých ostatných. Ako hovorí dnes Sulík, politicky úplne naivný euro-optimizmus sa u neho zmenil na veľký pesimizmus. Eurozóna sa podľa neho vracia do čias socializmu. „Euro nás vedie do otroctva“, varuje. Sulík sa obáva, že Rubikon už bol prekročený a že Grécko už čoskoro bude musieť z Eurozóny vystúpiť a Eurozóna sa rozpadne.

Starosti o to, že Európa je momentálne na zlej ceste, ovplyvnili aj akademické diskusie na dňoch Hayeka. Profesor ekonómie Philipp Bagus, prednášajúci v Španielsku, používa prístup založený na teórii hier na preukázanie toho, že blízkosť finančných domov, bánk a aktuálnej konštrukcie Euro-systému vedie národné vlády k tomu, aby sa na náklady iných nadmieru zadlžovali. Bagus v tom vidí podobný problém ako pri nadužívaní pastvín alebo lovísk rýb.

Aj Martin Lescke, profesor ekonómie na Univerzite v Bayeruthe, varoval pred tým, že pokus zvládnuť krízu cez „viac Európy“ sa zo svojej súčasnej podoby zmení na nekontrolovateľnú eurobyrokraciu, hospodársku politiku bez akejkoľvek zodpovednosti za dôsledky a politiku, ktorá síce predstiera, že rieši problémy, no pritom to nedokáže kvôli asymetriám informácií a problémom vymáhania.

Menší klub

Wolf Schäfer, profesor na Europa-Kolleg na Univerzite Hamburg, preto vyzýva k tomu, aby argument závislosti na zvolenej ceste, podľa ktorého raz zvolená cesta nemôže byť opustená, bol hodený cez palubu a boli hľadané nové myšlienky. Schäfer považuje za rozumné, aby sme sa politicky a ekonomicky pripravovali na odchod Grécka z Eurozóny. Všeobecne musí byť vytvorená možnosť vystúpenia. Ak sa politika snaží konštruktivisticky prekabátiť trh, bude vždy ťahať za kratší koniec, dodáva Schäfer. Preto očakáva, že Eurozóna sa bude v strednodobom horizonte meniť na menší klub, ktorej členovia budú ochotní a schopní plniť potrebné pravidlá pre fungovanie menovej únie.

Mnohí účastníci tohtoročných Hayekových dní vyzývajú k tomu, aby sa našiel uskutočniteľný spôsob návratu na cestu silnej, na ekonomickej efektivite a inštitucionálnej konkurencii budovanej EÚ. Navrhnuté bolo zavedenie paralelných mien. Predseda spoločnosti Hayek, Karen Horn, vyzýval „ďalších ľudí ku vzbure“. Pretože na stretnutí prevládala obava, že politici v Eurozóne sa budú ešte veľmi dlhú dobu trmácať na nebezpečnej krízovej ceste.

Zdroj: Der Euro führt so in die Knechtschaft

Pozrite si Zásadný prejav Richarda Sulíka ku šialenstvu menom Euroval

4,595 celkovo návštev, 1 návštev dnes

30 odpovedí

 1. Avatar
  jún 26, 2012

  Komentár je skrytý kvôli nízkemu hodnoteniu. Zobraziť/skryť komentár.

  Thumb up 1 Thumb down 13

  Odpovedať

  • Avatar
   jún 26, 2012

   Veď sa v článku píše, že bol euro-naivný. 😉 Ale tak treba dodať, že prvá forma eurovalu bol slabý odvar toho, čo sa schválilo neskôr a už vôbec sa nedá porovnať s týmto trvalým.

   Thumb up 6 Thumb down 3

   Odpovedať

   • Avatar
    jún 26, 2012

    lenze on bol aj euroVALovo naivny a to sa v clanku nepise 😀 mnohi na tento fakt velmi radi zabudaju, alebo sulika ospravedlnuju.

    Thumb up 0 Thumb down 4

    Odpovedať

    • Avatar
     jún 26, 2012

     Nikdy nie je neskoro si chybu priznať a ja napr. naozaj vnímam tie rozdiely medzi prvou, druhou a trvalou verziou. Lepšie neskoro ako nikdy, lepšie ako SDKÚ, ktorí budú do skonania eurozóny tvrdiť, že to bol dobrý nápad a že absentuje alternatíva.

     Thumb up 2 Thumb down 2

     Odpovedať

     • Avatar
      jún 26, 2012

      Tibor, ja som ho chybu priznat nepocul, ale mozno som len neinformovany. takze zatial to vnimam tak, ze zmenil nazor. dalej, clovek, ktory ma o sebe taku mienku ako ma o sebe sulik tento vyvoj mohol ocakavat. v mainstreame a samotna eurokomisia prisla s tym, ze na zachranu bank (ako vieme zodpovednost sa preniesla na staty) v eu bude treba 16 bilionov eur a to bolo este pred schvalenim 1. eurovalu. preto pisem, ze sulik je naivny nielen co sa eura tyka, ale aj eurovalov a je hlboko podpriemerny ekonom.

      vsetko sa meni, nic nie je trvale aj ked to tak zopar politikov tak nazve. a. lincoln povedal, ze pes ma 4 nohy a ak premenujeme jeho chvost na nohu aj tak bude mat stale iba 4 nohy. ani euroval nie je trvaly.

      to, ze je rozdiel medzi sulikom a sdku to je fakt, ale ja zas moc nemusim ludi, ktori menia nazor kazdych desat minut a toto maju s miklosom a s dzurindom spolocne. sulik ma len trochu dlhsie intervali medzi zmenami svojho nazoru. Isabelle Nazare-Aga napisala dobre knihy o manipulacii. kazdy politik je dokonalym manipulatorom a je nim aj sulik.

      Thumb up 0 Thumb down 4

     • Avatar
      jún 26, 2012

      No bohužiaľ dobrým manipulátorom nie je. Keby bol, SaS nemá v posledných voľbách 5%. Ostatné mi nijak neprotirečí, vec názoru.

      Thumb up 1 Thumb down 1

     • Avatar
      jún 26, 2012

      odisli od neho matovicovci. to naozaj aj matovic je konzistentnejsi ako sulik. sulik oklamal hulicov marisky, teplakovych, okolo eurovalu sa krutil ako plyn v trenkach, hral tu divadlo o cistej politike a snaha ryzovat na liberalnom dome za peniaze danovych poplatnikov, povinne hlasenie nacelnikovi kocnerovi… jednym zo znakov manipulatora je, ze klame.

      toto prosim nechapte ako obhajobu ostatnych politikov, alebo eurovalu. snazim sa tu pisat fakty.

      Thumb up 2 Thumb down 5

     • Avatar
      jún 26, 2012

      Tvoj jazyk a formulacie naznacuju, ze nepises len fakty ale i velmi subjektivne hodnotis. Ako napr Sulik oklamal „hulicov marisky“? Myslim, ze si rovnako zanieteny ako obhajcovia Sulika, len z opacnej strany.

      Napriek vsetkym negativnym faktom, zatial nemaju volici lepsiu moznost ako SaS. Ked mas tip rad si prestudujem program inej strany.

      S tym Matovicom si sa riadne sekol. Matovic je akurat konzistentny v tom ze problemy v Europe ignoruje.

      Thumb up 2 Thumb down 1

     • Avatar
      jún 27, 2012

      poukazanim na fakty nehodnotim. sulik nieco hulicom slubil a nedokazal to splnit, nedokazal to presadit. opakujem to nie je hodnotenie.

      jednu radu mam. nevolit nikoho.

      matovic potencial na riesenie problemov nema, ale aspon na ne poukazuje. to nie je ignoracia, lebo potom sme ignorantmi vsetci, ktori v sucastnosti nemame moc tieto veci zmenit. apropo, ukazalo sa, ze ani sulik ju nema.

      Thumb up 0 Thumb down 2

     • Avatar
      jún 27, 2012

      este pridam ze zvysil dane, neprivtizoval, dosadzoval rodinnych prislusnikov a znamych, neprepustal uradnikov, neurobil ziadne realne skrty vydavkov, nespravil opriadok s hayekjungen, napriek tomu keby sa vsetci aktualni aj minuli slovenski politici postavili k stene zastrelil by som ho ako posledneho 🙂

      Thumb up 2 Thumb down 1

 2. Avatar
  jún 26, 2012

  Najprv jazykové okienko:
  „v Bayreuth sídliacom spolku“ – v spolku, sídliacom v Bayreuthe
  „používa herný teoretický prístup“ – používa prístup založený na teórii hier

  Najväčším problémom eura je to, že podobne ako celá EÚ je to politický projekt. Pri EÚ to až tak veľmi nevadilo, lebo sa politickým projektom riešil politický problém. Ale ak sa politickými nástrojmi začne riešiť ekonomika, fyzika, prírodné zákony, tak politici si môžu rozkázať vetru, dažďu, no tie ich neposlúchnu.

  Problém je, že politici sú biele kone a moc majú banky. Tak si banky robili, čo len chceli a politici museli poslúchať. Kapitálová primeranosť, obozretnosť pri obchodoch, to všetko padlo pri vidine zisku. Keď sa už požičiavajú neexistujúce peniaze a zadĺžia sa všetci, tak systém prežije len do prvej krízy.

  No a euroval nie je na záchranu Grécka, ale bánk. Problém s eurovalom je, že spôsobil presne to, čomu mal zamedziť. Euroval šíri nákazu aj do relatívne zdravých ekonomík. Španieli museli zachraňovať Grécko, teraz ich to stiahlo pod vodu. Ďalší budú Taliani, potom Francúzi. Nakoniec ostane len Nemecko a Estónsko, všetci ostatní majú dlhy, cez euroval ďalšie a všetci pôjdu pod vodu. Namiesto ozdravného procesu a bankrotov sú tu záchranné kolesá ako odmena za nezodpovednosť. Rast entropie spôsobí finančnú smrť EÚ.

  Thumb up 4 Thumb down 3

  Odpovedať

  • Avatar
   jún 26, 2012

   kazda mena v sucasnosti je politickym projektom a dokonca aj zlato by nim bolo. v neposlednom rade sa da hovorit o politickom projekte aj vtedy ked vznikne lokalna paralelna mena. toto nemozete pouzivat ako argument proti ziadnej mene na svete, pardon mozete, ale nemali by ste nakolko to nema racionalny zaklad. euro to vonkoncom nediskvalifikuje voci inym menam. chyba nikdy nebola v peniazoch, nie je a nikdy nebude. toto je chybou a zlyhanim nas ludi a to oboch skupin. tej ktora s touto formou okradania a ozobracovania ostatnych prisla a tych co im to legalizovali a na strane druhej nas ostatnych, ktori to respektuju dokonca vedome alebo nevedome podporuju.

   „Odhodlejte se přestat sloužit, a rázem budete svobodní. Nechci po vás, abyste na tyrana zaútočili a pokusili se jej svrhnout. Jednoduše jej přestaňte podpírat a uvidíte, že se nakonec zhroutí a roztříští jako ohromný kolos, pod nímž byl zničehonic stržen podstavec.“

   -Boetie

   Thumb up 2 Thumb down 2

   Odpovedať

   • Avatar
    jún 26, 2012

    Asi máme iný slovník. Keď hovorím, že euro je politický projekt, myslím tým projekt politických elít, ktoré stratili kontakt s ľudom. Bez neho nemajú ani legitimitu, ani myšlienkový náboj, ani motiváciu riešiť ozajstné problémy a tak si riešia svoje pašaliky, palácové prevraty a odťažité triky, ako zachrániť banky a privilégiá ich bielych koní.

    Lokálna paralelná mena môže byť teoreticky politickým projektom, no ak vychádza z ozajstnej konkrétnej potreby ľudu a je pragmatickým riešením existujúceho problému, tak je to užitočný projekt. Rozdiel medzi základňou a elitami je možné si pozrieť na príklade vybraných švajčiarskych politických strán, kde vidno najlepšiu zhodu medzi členskou základňou, voličmi a elitami v prípade kresťanských demokratov, inak elity ulietajú do oblakov a zabúdajú, že existuje Zem:
    http://fr.wikipedia.org/wiki/Partis_politiques_suisses
    A teraz si predstavte rovnaký problém, ale na úrovni celej krajiny, kde už nie je homogenita názorov a máte pravicu a ľavicu. A teraz si predstavte EÚ, kde sú rozdiely medzi krajinami a národmi, ale aj sever-juh, katolíci-protestanti, stáročia kultúrnych rozdielov, atď.

    Euro tým, že sa stalo kolektívnym projektom, už nemôže byť optimizované a riešené lokálne. Musí maximizovať globálnu agregovanú funkciu kolektívnej užitočnosti. Robí presne opak – prehlbuje rozdiely. Riešenia krízy používajú presne rovnaké nástroje, pre ktoré kríza vznikla. Teoreticky ju musia prehĺbiť a skúsenosť ukazuje, že tomu v praxi tak je.

    Thumb up 2 Thumb down 1

    Odpovedať

    • Avatar
     jún 26, 2012

     ja som zasa presvedceny o tom, ze pouzivame rovnaky slovnik :). ako vznikla povedzme slovenska koruna v roku 1993? rozhodoval si o tom ty, alebo ja? nie, rozhodli o tom politicke elity.

     aj mensie meny ako bola povedzme aj ta nasa byvala koruna zvacsovala rozdieli. ludia proste idu tam kde je praca, predavaju byty na vidieku a s peniazmi prichadzaju do velkeho mesta povedzme v nasom pripade hlavne do BA. ludia z vidieka prichadzaju za nakupmi do BA kde je sirsi vyber sortimentu. ak peniaze odniekial odchadzaju a niekam prichadzaju tak sa vytvaraju rozdieli. takto to je v usa, na slovensku, v cine proste vsade.

     Thumb up 0 Thumb down 2

     Odpovedať

     • Avatar
      jún 26, 2012

      Koruna vznikla na Zlodejsku po zlodejsky tak, že Mečiar s Kňažkom chceli rozbiť republiku a buď z blbosti, alebo z vypočítavosti chceli atribúty suverenity vo federálnom štáte: tlačenie peňazí vlastnou národnou bankou, obranu vlastnou armádou pod vlastným velením a vlastnú zahraničnú politiku. Dnes už vieme, že v skutočnosti chceli zrušiť federálny súd a prokuratúru v Prahe, aby sa nebáli kradnúť.

      A tak nebolo iného východiska, než bez okolkov okolkovať koruny. Česi mali už natlačené vlastné. O tom rozhodli politické elity, ale nebol to hlúpy a rozmarný politický projekt, ale politická nutnosť. Existuje zlý management a ešte horší management. Napríklad náhodné kráčanie – random walking management. To je ako Fico, keď pobehuje ako pes v kolkárni. Potom je markovian management, keď nasledujúci krok závisí len od predošlého. Potom je ešte lock-in management, keď je rozhodovanie v jednej dimenzii ako v rúre. Slovenská koruna bola nutnosť. Euro bolo hlúpy rozmar Francúzov, lebo tonton Dieu (strýčko pánboh, jedna z prezývok Mitterranda) sa tak bál zjednotenia Nemecka. Takže euro nebola politická nutnosť, ale len maškrtnícka ozdoba ako šľahačka na torte, čo sa v teple roztopí prvá.

      No a v tom je rozdiel medzi hlúpym rozmarom a nutnosťou. Formálne sú to oba politické projekty. Ale keď hovorím o čisto politickom projekte, je to projekt bez objektívnej nutnosti pretláčaný politikmi pre radosť politikov. L’art pour l’art. Euro bolo a je takýmto prihlúplym politickým projektom. Ako aj všetko, do čoho sa namoči čo i len jeden Francúz.

      Thumb up 2 Thumb down 2

     • Avatar
      jún 26, 2012

      zopar upresneni. meciar bol proti rozdeleniu federacie. rozhodlo sa o tom vlastne bez neho, za jeho chrbtom v tej vile v brne. hlavnym bol trotlik kovac a cuduj sa svete bankar narodnej banky ceskoslovenskej. ty mas info od dzurindovcov a unoscu vlastneho syna no a to su zavadzania a lzi.

      politicka co? odporucam tragediu eura od bagusa. ten je nasej krvnej skupiny. zjednotenie nemecka vymenou za spolocnu menu v europe je podla teba co? vydieranie zabozrutov je podla teba co?

      Thumb up 0 Thumb down 2

     • Avatar
      jún 26, 2012

      Nerozumiem, neviem čo tým všetkým chcel básnik vyjadriť. Ja tam nežijem a narážky na mňa neplatia.

      Thumb up 1 Thumb down 2

     • Avatar
      jún 27, 2012

      zaujimave, ze nerozumies, lebo som pisal stylom ako ty. btw na zlodejsku nezijem ani ja 🙂

      Thumb up 0 Thumb down 2

     • Avatar
      jún 27, 2012

      Euro bol čisto politický projekt bez ekonomickej nutnosti či potreby. Presadený bol politicky, keď boli racionálne dôvody ignorované a veľkomyseľne sa mávlo rukou pri prijímaní prasačích krajín. Čo sa deje odvtedy, už nie je politický rozmar, ale ekonomické dôsledky toho rozmaru. Ako vždy, riešení je viacero. V krátkosti sa to dá povedať ako ísť v rúre stále vpred alebo ísť v rúre naspäť. Politikom sa nechce naspäť, sú v rúre a chcú ostať v rúre, tak idú stále ďalej dopredu. Čo na tom, že zlým smerom. Toto už nie je voľné rozhodovanie, ale boj o prežitie, keď zlé rozhodnutia prinášajú nové, stále horšie. Zastaviť sa a porozmýšľať je prísne zakázané.

      Thumb up 1 Thumb down 1

     • Avatar
      jún 27, 2012

      v bosne a hercegovine, v ciernej hore sa plati(lo) nemeckymi markami/eurom. politickym rozhodnutim vlady na slovensku mohlo byt pokojne pokracovanie nuteneho obehu (FIAT money) federalnej meny, dokonca aj ceskej koruny. rozhodli o tom politici, nie ty. z tvojho uhlu pohladu a subjektivneho nazoru nebolo nutne prejst na novu menu pri eure, ja tvrdim, ze tak ako bosniaci a cernohorci, ani my sme slovensku korunu nepotrebovali.

      ale skusim to inak. v monetarnom systeme sucasnosti (FRS) dochadza k rychlej zmene kurzov jednotlivych mien. to nie je dobre pre biznis a podnikanie. k tomu v casoch zlateho standardu a jeho dodrziavania v takej miere nedochadzalo, kurzy boli daleko viac stabilne. toto prospievalo podnikaniu a trhovym vymenam. takze ekonomicka nutnust prejst na spolocnu menu tu je. spolocna mena rusi vplyv vymennych kurzov mien cim navracia jeden z prvkov stabiliti do trhoveho mechanizmu, ktory mal predtym zlaty standard. penazomenci uz za cias jezisa krista aj tak neboli prilis osozni ludskej spolocnosti 😀

      Thumb up 0 Thumb down 1

     • Avatar
      jún 27, 2012

      Stále to je o voze, o koze a o fazuľkách. Rozdelenie koruny nebol rozmar, ale ekonomická nutnosť, aby si Mečiar nezačal tlačiť spoločné federálne koruny bez limitu niekde v Bratislave. Ako som už napísal, mena, armáda a zahraničná politika sú atribútmi suverenity a ak sa niekto o ne snaží, rozbíja spoločný štát.

      Naproti tomu k vytvoreniu eura nebol ekonomický dôvod. Euro vzniklo ako hračka pre politikov. Lenže teraz už ide o veľa.

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • Avatar
      jún 27, 2012

      Roman Kanala :
      “ Rozdelenie koruny nebol rozmar, ale ekonomická nutnosť,“
      – nerád, ale musí tu podporiť kri -ho . Má pravdu v tom, že akýkoľvek štat môže používať akukolvek konvertibilnu menu iného štatu. A ten iný štat im ešte aj ruku poboská. Samozrejme, že NEMôŽE tu cudziu menu tlačiť, to je snad logické !!!!
      Každý štat uvíta používanie svojej meny iným štatom, umožnuje mu to exportovať infláciu a priživovať sa.. Ved USA to robí už dlho.

      Thumb up 0 Thumb down 2

     • Avatar
      jún 27, 2012

      Roman Kanala :
      “ Euro bolo hlúpy rozmar “
      – Nie som zástanca eura, ale nemyslím si, že euro, či akakolvek mena, môže byť „zlá“ sama o sebe. Zlá môže byť politika jej emitenta. Zlé môžu byť zákony, ktoré tej mene určuju pravidlá hry. Mena je z principu neutrálna, je objektom konania iných, nie je konajucim subjektom.
      Zlé je to, že ECBčka rozdáva eurá len tak na požiadanie,
      zlé je to, že banky môžu emitovať eurá, teda že euro funguje vo frakčnom bankovníctve.
      Zlé je to, že kde-kto požičiaval eurá za smiešne malé uroky a v neobmedzenom množstve.
      Zlé je to, že politici nenechaju skrachovať dlžníkov, a že ich zachranujú peniazmi občanov.
      Zlé je to, že ECBčka nenecháva konštantnú masu M0, ale vyraba ďalšie eurá.
      Zlé je to, že občania su blbí, a nenakopú politikov do riti. Pardon – do hlavy.
      Zlé je skoro všetko, okrem samotného eura.
      Taktiež si nemyslím, že by euro mohlo „padnúť“ inak, ako tým, že ECB-čka natlačí biliony eur.

      Thumb up 2 Thumb down 2

    • Avatar
     jún 26, 2012

     paralelna mena pri zachovani eura nie je riesenie. ako by to asi tak fungovalo? stat ma euro a vyda menu na euro viazanu a zaroven jej bude nuteny vytlacit cele tony, aby zachranil eknomiku, ktora tak ci tak v paralelnej mene bude v hyperinflacii, ale v paralelnom eure bude stale stahovat celu EU so sebou? alebo sa euro v krajine zrusi uplne (co ma logiku)? ale to vlastne stale znamena vystupenie z eurozony…

     Thumb up 0 Thumb down 1

     Odpovedať

     • Avatar
      jún 26, 2012

      Nenaviaze na euro. fixne naviaxat je ako paralelnu menu nemat.

      Thumb up 0 Thumb down 1

   • Avatar
    jún 27, 2012

    problem bol a je ze sa nedodrzuju pravidla, prekracuju sa dohodnute deficity, falsuju statistiky, zatvraju oc a to nielen PIIGS ale takmer vsetky vlady eurozony jedna za druhoui…..Keby realne sa dohodnute pravidla dodrzovali a ak by bolo od zaciatku jasne ze krajiny rucia za svoje dlhy sami a jedine sami, tak by nedoslo vdaka euro k takemu plytvaniu a rozhadzovanie vzacnych a obmedzenych zdrojov a uspor a cely projekt mohol naozaj priniest nemecku prosperitu aj do juzanskych krajin……………….za takychto okolnosti by nam tvrda mena euro bola na osoh, urcite by nam sluzila lepsie ako koruna, ktora vzdy bola poslednym nastrojom neschopnych slovenskych politikov

    Thumb up 0 Thumb down 1

    Odpovedať

    • Avatar
     jún 27, 2012

     Nepomohlo by to absolútne nijak, maximálne by to krach oddialilo.

     Celý základ problému je v tom, že je tu skupina ľudí ktorí si myslia, že sú spasiteľmi, že dokážu svet urobiť krajším, ružovejším a sú ochotní urobiť čokoľvek, aby to dosiahli – okrádať, týrať a zabíjať ľudí. Bohužiaľ je tu veľká skupina ľudí, ktorí im to veria miesto toho, aby im dali po papuli a poslali ich kade ľahšie.

     Problém dnešného sveta nie je v peniazoch alebo v ekonomike, ale v morálke (ostatne ako vždy ;-)). Viac alebo lepšie peniaze ničomu nepomôžu, pomôže jedine uvedomiť si, že systém postavený na prerozdeľovaní ukradnutých peňazí je zvrhlý a nemorálny.

     Thumb up 2 Thumb down 1

     Odpovedať

     • Avatar
      jún 27, 2012

      „Problém dnešného sveta nie je v peniazoch alebo v ekonomike, ale v morálke“
      – nuž, fakticky máš pravdu. Lenže samotná pravda je k ničomu. Treba najsť riešenie a realizovať ho. A riešením su SKUTOČNÉ peniaze, teda zlato a podobne. Aj pri zlatej mene sa dá okrádať občanov a prerozdelovať, ale nie je k tomu možné používať inflačnú tlač penazí. Nekrytá mena umožnuje okradať ludí tak, že to väčšina z nich ani nevidí.

      Thumb up 1 Thumb down 1

 3. Avatar
  jún 29, 2012

  Jeden link, ktorý stojí za povšimnutie. Žiadne vedecoviny, ale pekná metafora.
  http://vybrali.sme.sk/c/Svet-se-zblaznil-Ten-kdo-bere-diktuje-tomu-komu-bere-trvaly-euroval/

  Thumb up 1 Thumb down 0

  Odpovedať

 4. Avatar
  júl 02, 2012

  Podľa mňa by bol zároveň najlepší a najhorší scenár, keby nechali krachnúť Grécko, následne Španielsko a potom Taliansko. Euro by padlo, EU ako ju poznáme dnes by padla. Štáty by sa vrátili k svojim menám. Banky by skrachovali, ostali by len tie najpevnejšie. Prečistil by sa vzduch. Štáty by sa ochránili od zlých investícií v podobe trvalého eurovalu. Ochránili by sa pred ďalšími výmyslami ECB a EU. Problém podľa mňa je hlavne v tom, že štáty ako Nemecko a Francúzsko chcú za každú cenu euro a eurozónu zachrániť. Pritom podľa mňa už nie je čo zachraňovať. Je to ako dom ktorý sa rozhorel. Horí strecha, horia poschodia, horí všetko, ale aj tak sa to snažia uhasiť. Akurát, že to neuhasia.

  Ekonomika každého štátu by logicky utrpela, silno utrpela. Bola by tu ale šanca postaviť v každom štáte ekonomiku odznovu, silnejšiu a pevnejšiu. Nie tak závislú na spoločnej mene, prehnaných vkladov bánk a úverov. Centralizácia rôznorodých ekonomík, rôznorodých štátov nefunguje. Teraz Nemecko a Francúzsko aby zachránili svoje banky a svoj bankvý sektor nástoja na zavedení eurovalu, čo je vlastne len gula na nohách obyvateľov. Vráti sa to ako bumerang a nakoniec sa zistí, že ani jeden euroval nemal význam a peniaze išli len bakárom. Nie štátom na záchranu ekonomiky, ale bankárom.

  Thumb up 1 Thumb down 0

  Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*