EÚ pokutuje Google, ten ale monopolom nie je

Googlu hrozí v Európe obrovská finančná sankcia – najvyššia v histórii. Európska komisia sa vyhráža udelením pokuty vo výške 3 miliardy EUR, za údajné zneužívanie monopolného postavenia na trhu.

Tento prístup je ale už v základoch zlý, pretože Google žiadne monopolné postavenie nemá. Google je v prvom rade obľúbená služba, ktorá prakticky nemá konkurenta. Alternatívy existujú, no jednoducho nedosahujú takých kvalít ako ponúka Google.

Dnes máte od Googlu k dispozícii perfektný vyhľadávač s najrelevantnejšími výsledkami, bezplatný Gmail, úložisko, mapy, a mnoho ďalšieho. Všetko bezkonkurenčné a veľmi obľúbené služby, financované prevažne vďaka reklamám. Nik z Googlu nepríde k vám domov a nepýta si pod hrozbou zbrane od vás peniaze za používanie jeho služieb. Nik z Googlu vám nepovie ani nič na to, ak sa rozhodnete používať iný vyhľadávač. Google je teda len jedna z mnohých iných štandardne podnikajúcich firiem na trhu. Žiadny monopol.

Monopol na voľnom trhu je snom spotrebiteľa. Situácia, keď je na trhu jediný poskytovateľ, ktorému sa oplatí danú službu poskytovať.

Teraz sa ale dostávame ku skutočnému monopolu, a ním je štát. Jedine štát si dokáže v dnešnom systéme vybudovať a úspešne udržiavať monopol, ktorý chráni za pomocou vlastných ozbrojených zložiek. Jedine štát k vám môže poslať niekoho, kto vám bude tvrdiť že mu musíte za danú službu zaplatiť, lebo inak vám hrozí trest.

Môžeme ale začať úplne základným štátnym monopolom, ktorým je výber daní. Dnes nemôže nik úspešne konkurovať štátu a začať vyberať dane. Bol by označený za kriminálnika. Ak by ste niekomu poslali list so žiadosťou o zaplatenie nejakého percenta zo svojich príjmov za účelom poskytovania rôznych služieb, s hrozbou že ak vám nezaplatí, tak to budete vymáhať aj za pomoci zbrane, tak by to pre vás už v tomto úvode nedopadlo dobre.

Štát je teda inštitucionalizovaným ukážkovým monopolom, ktorý v našej spoločnosti prirodzene akceptujeme.

Google je v porovnaní so štátom len obyčajná firma na trhu, žiadny monopol. Len obyčajná firma so skvelým produktom.

Logika súdruhov v EÚ je v tomto veľmi paradoxná. Zo svojej monopolnej pozície obviňujú a chcú pokutovať Google pre podozrenie zo zneužívania monopolu, ktorým Google ale nie je.

V zásade ale táto logika platí len pre bohaté firmy. Teda firmy, ktoré už niečo vybudovali, poskytujú zákazníkom kvalitné produkty a dobre na nich zarábajú. Ak ste malá firma so zlým produktom, môžete si robiť čo chcete. Môžete uprednostňovať svoje produkty vo svojich produktoch, no euroúradníci si toho absolútne nevšimnú.

Zaujímavé to pre nich začne byť až vtedy, keď si veľká skupina ľudí obľúbi váš produkt a vám to začne prirodzene dobre vynášať. Vtedy súdruhovia spozornejú, lebo uvidia že váš biznis je big, a hneď si začnú robiť zálusk na časť z tohto balíka peňazí.

Európsku komisiu dnes nezaujíma nejaký dedinský vyhľadávač xyz, ktorý ľudia nepoužívajú (a ich je skutočne neúrekom), lebo im neprináša relevantné výsledky. Ich zaujíma Google, ktorý vytvoril skvelú službu. Za odmenu im to chcú teraz osladiť mastnou pokutou.

To bude v konečnom dôsledku znamenať len jedno – Google bude mať menej prostriedkov na inováciu produktov, alebo na nové bezplatné produkty, ktoré by nám mohol ponúknuť v budúcnosti. No a peniaze ktoré vyberú bruselskí súdruhovia sa stratia v EÚ systéme na nezmyselných projektoch, pri ktorých sa štandardne nabalí celá sieť skorumpovaných úradníkov a „podnikateľov“.

5,160 celkovo návštev, 1 návštev dnes

11 odpovedí

 1. Avatar
  máj 17, 2016

  Nepomohlo by rozširovanie možností pre uplatňovanie rovnosti vo výsledkoch vyhľadávania
  v konečnom dôsledku skôr malým firmám…?

  Thumb up 1 Thumb down 0

  Odpovedať

 2. Avatar
  máj 18, 2016

  Mal by som taku dobru radu pre majiteľov Google :

  Zverejnite do všetkých svojich produktov krátke oznámenie :
  „Vo všetkých štátoch, ktoré udelia pokutu Googlu zablokuje Google poskytovanie svojich služieb, a poskytne ich iba záujemcom ochotným platiť za ne.“

  Prípadne tak na týždeň výchovne zablokovať služby celosvetovo, nech si sudruhovia občania Zemegule ujasnia situáciu.
  Pekne by sme sa na tú pokutu vyzbierali. Nech sudruhovia občania si uvedomia, o čom to celé je. Čo si to dovoluju politici, a ako tým škodia vlastným občanom, to je na neuverenie.

  Thumb up 3 Thumb down 1

  Odpovedať

  • Avatar
   máj 18, 2016

   Re.: „KtosiIný“:
   dovolím si vám odporovať.

   Ak by Gúgl podobným spôsobom svoje služby zablokoval, tak by mi to síce bolo ľúto, ale v konečnom dôsledku by som sa novej situácii prispôsobil–
   trebárs užívaním služieb v článku zmieneného českého portálu.
   Nepochybujem o tom, že podobným spôsobom by zareagovali i iní užívatelia internetu, čím by motivovali alternatívnych poskytovateľov služieb k rastu.

   V konečnom zúčtovaní by tak Gúgl stratil klientov, ktorí by sa k nemu už možno nikdy viac nevrátili.
   .
   P.S.:
   podľa informácie v SK wiki vykázala spoločnosť Gúgl za rok 2013 čistý zisk 14 miliárd eur.

   Thumb up 1 Thumb down 0

   Odpovedať

 3. Avatar
  máj 19, 2016

  Autor používa tvrdenie, že Google nemá monopol, ako premisu k mnohým ďalším tvrdeniam. Ale táto premisa nie dokázaná, je to len autorov dohad. Ak je premisa nepravdivý výrok, čokoľvek bude nasledovať v implikácii, pravdivý alebo nepravdivý výrok, vytvorí ako celok pravdivý výrok. Ľudový príklad: ak Google nemá monopol, tak potom som pápež.

  Google má monopol. Má spústu produktov, ktoré tvoria ucelené prostredie podobne ako MS-DOS a Exploder. Osobne používam na vyhľadávanie Duck Duck Go, lebo oni neuschovávajú výsledky vyhľadávaní spolu s IP a nerobia z toho bigdata na reklamy. Ale maps, translation, scholar, gmail a mnoho iných aplikácií tvoria prostredie, ktoré vedie k monopolu.

  Thumb up 5 Thumb down 2

  Odpovedať

  • Avatar
   máj 20, 2016

   „Monopol“ nie je daný maximálnym podielom na trhu. „Monopol“ je vtedy, ak štát alebo mafia ZÁKONOM blokujú konkurenciu. Takže Googl NIE je monopol.

   Thumb up 2 Thumb down 3

   Odpovedať

   • Avatar
    máj 20, 2016

    Pokutovať firmu, ktorá si získala maximum trhu vdaka svojim výborným službám – je etatistická debilita. Slušnejší pojem nepoznám na toto.
    SKUTOČNE monopolné firrmy – energetika, plynárenstvo, …….. donedávna aj pošta, polícia, pracuju silne neefektívne, a štát im za odmenu zabezpečuje ZARUČENÉ zisky.

    Thumb up 2 Thumb down 2

    Odpovedať

   • Avatar
    máj 21, 2016

    Monopol nie je daný maximálnym trhovým podielom, ale kontrolou komodity, služby alebo trhu. Google kontroluje trh s prehliadačmi a teda má monopol. To neznamená, že by bol jedinou firmou na trhu.

    So štátom to nemá nič spoločné. Štát by mal mať monopol na svojom území na právo, násilie a zbavovanie majetku v rozsahu danom verejným záujmom, ako výber daní. Nič viac. Ak štát podniká a má monopol, ide o nezdravý, protispoločenský jav. Horší, ako pri monopole súkromnej firmy, lebo štát je v konflikte záujmov ako hráč a zároveň rozhodca.

    Thumb up 7 Thumb down 2

    Odpovedať

    • Avatar
     máj 22, 2016

     Vrátane sporov voči sebe samému. Niekto vs. štát a súdi sudca, ktorý je (reálne, možno i oficiálne) štátny zamestnanec. Štát je monopol na moc; okrem iného. Ako monopol poskytuje služby, z ktorých nestojím o všetky a v presne poskytovanej kvalite a niektoré ma vyslovene núti prijímať.
     Narozdiel od Googlu.

     Thumb up 1 Thumb down 0

     Odpovedať

    • Avatar
     jún 28, 2016

     Nerozumiem. Ako Google kontroluje trh s prehliadacmi? Ved to je nezmysel.

     Thumb up 1 Thumb down 0

     Odpovedať

  • Avatar
   máj 20, 2016

   Súkromné vlastníctvo znamená pochopiteľne i vylúčenie a diskrimináciu. Google sa môže samé (samo/sám) rozhodnúť, čo ponúkať bude a čo nie. Za iných okolností už Google nie je súkromnou spoločnosťou; čo štát reguluje, to nie je súkromné. V etatistickej spoločnosti je súkromného mimoriadne málo.

   Thumb up 1 Thumb down 1

   Odpovedať

 4. Avatar
  jún 30, 2016

  tak tak.. „zly stat“, ktory dal na vznik Google peniaze.. 🙂

  Thumb up 0 Thumb down 1

  Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*