EÚ: Mier a prosperita, veseľme sa!

Nórsky Nobelov výbor udelil Európskej únii jednomyseľne Nobelovu cenu za mier. Všetci Eurohujeri a Euro-integrátori sa následne začali nesmierne radovať, ako po výhre v ťažkom boji. Prezident EÚ Van Rompuy, o ktorom bežný Európan ani nevie, že existuje, sa vyjadril, že je to obrovský úspech „najväčšieho mierotvorcu v histórii“.

Isteže, zákaz žiaroviek alebo zákaz zobrazovania medvedíkov a sloníkov na obaloch potravín sa dá považovať za tvrdý boj… no najskôr proti zdravému rozumu. V iných oblastiach neviem veľmi identifikovať akýkoľvek boj. Jedine, ak by rozdávanie cudzích peňazí bolo tým, čo by bolo nejakým spôsobom namáhavé. Paradoxne budú to práve tí, čo len tie naše peniaze presúvajú, ktorí sa budú ocenením vystatovať.

Toto ocenenie za budovanie mieru vyznieva dosť tragikomicky najmä v dnešnej dobe, plnej nepokojov hlavne v južných častiach Európy. Pripomenulo mi to udelenie Nobelovej ceny za mier prezidentovi Obamovi, ktorý bol v čase získania ceny v úrade len veľmi krátko, na to, aby dokázal niečo viac ako len predstaviť svoje vízie a ciele. „Tak skoro? Však nemá zatiaľ žiadny prínos. Iba začína niečo robiť.“ reagoval vtedy prekvapene na novinku nositeľ Nobelovej ceny za mier poľský exprezident Lech Walesa. Už vtedy sa ozývali hlasy, že cena má slúžiť ako akási prevencia voči budúcim krokom. Dnes už kolujú o Obamovi na internete v tejto súvislosti mnohé srandičky, ako napr. „Obama vypálil viac rakiet, ako všetci nositelia nobelových cien za mier dokopy.“

Podobný zámer mali asi v nórskom výbore aj v tomto prípade. Pritom už Albert Einstein definoval pomätenosť ako činnosť, pri ktorej robíte tú istú vec znova a znova a očakávate rozdielne výsledky. Žeby to v tomto prípade neplatilo?

Rastúca podpora nacionalistických strán ako hitleroidný Zlatý úsvit v Grécku, separatistické tendencie v Španielsku a Taliansku a milióny ľudí v uliciach, veľmi nenasvedčujú tomu, že by na tomto vývoji mala nejaká Nobelova cena niečo zmeniť. Otázkou je aj to, prečo vlastne muselo Angelu „Mutti“ Merkelovú, ako „matku mierotvorkyňu“, chrániť teraz na návšteve Grécka vyše 6000 policajtov…

Účinnejšou sa javí byť manipulácia v médiách, ktoré akoby zámerne sústavne zamlčujú protesty v južných častiach Európy. Dnes, ak sa chce človek dozvedieť o reálnom dianí, musí ísť na internet, ktorý je zatiaľ nezávislý. No aj na to má už Európska únia riešenie. Nazvala to Clean IT, ktoré má slúžiť k vyčisteniu internetu od „teroristov“. Zabije tým dve muchy jednou ranou. Na jednej strane podporí svoje spriatelené firmy v online biznise a rovnako získa aj kontrolu nad poslednou baštou slobodného šírenia informácií. Orwellova fikcia sa stane realitou.

Nobelova cena za mier prišla skutočne v tú pravú chvíľu. Európski politici už nutne potrebovali nejaký argument, ktorým by prehlušili realitu, v podobe 25% nezamestnanosti v Grécku a Španielsku, alebo naďalej klesajúcich cien nehnuteľností v Španielsku, ktoré v Decembri 2007 dosiahli najvyššiu úroveň a po spľasnutí realitnej bubliny idú rapídne nadol, pričom v Septembri tohto roku už dosiahli úroveň spred desiatich rokov. Ani odhadovaný objem toxických úverov v stovkách miliárd Eur na optimizme nijak nepridá. Výhliadky vôbec nie sú pozitívne a žiadna Nobelova cena za mier na tom nič nezmení, čo potvrdila aj ratingová agentúra S&P v podobe „predbankrotového“ ohodnotenia BBB- španielskych dlhopisov. Skutočne zaslúžená facka. Toto je však realita.

No možno sa nórsky výbor ešte rozhodne udeliť aj Nobelovu cenu za ekonómiu samotnému Eurovalu, a bude dúfať, že Einstein sa predsa len mýlil…

5,673 celkovo návštev, 1 návštev dnes

30 odpovedí

 1. Avatar
  október 13, 2012

  Pri kobercovych naletoch by si ziarovku nepotreboval, klepal by si sa ako ratlik pri sliepnajucej petrolejke. Vojnu si uz vacsina nepameta a hra sa na mudrcov. 60 rokov bez vojny ked Francia a Nemecko v 19 a 20 storoci boli najmenej 4krat vo vojne, je na 3 Nobelovky.

  Thumb up 10 Thumb down 17

  Odpovedať

  • Avatar
   október 13, 2012

   Tak odteraz budem o WW1 a WW2 hovoriť ako o občianskych vojnách.

   Thumb up 3 Thumb down 9

   Odpovedať

 2. Avatar
  október 14, 2012

  Po vrahovi Arafatovi, kuvikovi Al Gore a sľubotechne Obamovi, má konečne už aj EÚ cenu, ktorú si zaslúži.

  Thumb up 6 Thumb down 3

  Odpovedať

 3. Avatar
  október 14, 2012

  Tato rozmaznana generacia, ktora dostala vsetko zadarmo a svet luxusu v ktorom zije, povazuje za samozrejmy, by asi potrebovala zazit obdobie 1914-1945 aby pochopila, o com je realny zivot. Bulak, miliony ludi polozili svoje zivoty, aby si ty teraz mohol slobodne hlasat tie tvoje pubertacke fantazie, takze trocha pokory by nezaskodila.

  Thumb up 7 Thumb down 8

  Odpovedať

  • Avatar
   október 14, 2012

   Život je o vojnách? Wau, zasa viem niečo nové. Porozprávaj mi prosím viac o tých vojnách, ktoré boli robené za účelom mieru. V tejto súvislosti ma napadlo pekné prirovnanie „Bombing for peace is like f@^~ing for virginity.“.

   Thumb up 7 Thumb down 4

   Odpovedať

   • Avatar
    október 14, 2012

    Zivot je o zdrojoch, ktore su na zivot potrebne. Tie vojny neboli „robene“ za ucelom mieru, ale za ucelom zabezpecenia zdrojov pre ludi. Otazka, co by si robil ty, ak by si nemal co jest? Napriklad, zijes v tej tvojej vysnivanej slobodnej spolocnosti, ale naraz zistis, ze si nevypestujes ziadne jedlo, pretoze ti vyschla studna. A za vodu py

    Thumb up 4 Thumb down 4

    Odpovedať

    • Avatar
     október 14, 2012

     -taju ini vlastnici studni (ktori sa k tym zdrojom vody dostali na slobodnom trhu) tolko, ze si to nemozes dovolit. Co v takej situacii urobis? Nechas svoje deti zomriet od hladu, pretoze slobodny trh tak rozhodol? Vazne by ma zaujimala odpoved, pretoze o takychto situaciach je realny zivot. To, ze teraz par desatroci zijeme v prosperite na tom nic nemeni, to je len docasna odchylka od normalu.

     Thumb up 3 Thumb down 4

     Odpovedať

    • Avatar
     október 14, 2012

     Hovoriť, že vojna je spôsob nadobudnutia obživy (majetku) je tak trošku uletené. Pokiaľ mám tú vedomosť, tak vojny vždy len NIČILI bohatstvo a nie ho zveľaďovali. Získavanie majetku a tým aj obživy pre ľudí sa zabezpečuje niečim, čo sa nazýva trh, pri ktorom profitujú obe strany výmeny (a teraz sa dostávame pomaly k logike celej veci), takže je logické že ak je niečo pre mňa a pre teba výhodné, nebudeme na seba zhadzovať bomby.

     Thumb up 6 Thumb down 4

     Odpovedať

     • Avatar
      október 14, 2012

      „Hovoriť, že vojna je spôsob nadobudnutia obživy (majetku) je tak trošku uletené.“

      Aha, a preco si myslis ze Hitler viedol vojnu pre „Lebensraum“ (zivotny priestor)? Preco si myslis ze prenho bolo primarnym cielom dobytie ukrajinskych obilnic a ropnych poli pri Stalingrade, az tak dolezitym, ze na to doplatil porazkou? Kazda vojna bola vedena kvoli zdrojom.

      „vojny vždy len NIČILI bohatstvo a nie ho zveľaďovali.“

      Omyl, po druhej svetovej vojne bola v Europe vybudovana prosperujuca mierova spolocnost, aka nemala v dejinach obdoby.

      A neodpovedal si na otazku. Co by si robil v pripade, ak by si v dosledku prirodzeneho vyvoja volneho trhu nemal co jest a tvoje deti by umierali od hladu, pretoze niekto iny vlastni zdroje ktore potrebujes na zivot? Akceptoval by si to, alebo by si si tie zdroje isiel zobrat so zbranou v ruke?

      Thumb up 4 Thumb down 5

     • Avatar
      október 14, 2012

      Hlúpa otázka. Tak uvažujú Cigáni, čo si vybývajú byty, lebo potrebujú sedem eur v Zberných surovinách za železo, čo povylamovali z panelov a odtrhli z vodovodu. Nik v Európe nie je v takej situácii, aby umieral od hladu, lebo niekto dal vysoké ceny na potraviny. Ak sú niekde vysoké ceny na potraviny, tak je to preto, že tam potraviny jednoducho nie sú a rabovanie to nevyrieši. Prečo tam potraviny nie sú, keď sú tam ceny vysoké a každý normálny obchodník by na tom snažil zarobiť? Lebo to je Somálsko, kde nie je zákon, poriadok, vláda, štát. Alebo to je Nemecko 20-tych rokov a Francúzi tam prehnanými reparáciami spôsobili biedu a hladomor.

      Ak by zajtra EÚ zanikla, začali by sa Francúzi a Nemci znovu búchať po hlavách? Robia to veľmi dobre posledných tisíc rokov. Ja si myslím, že by nezačali. EÚ je umelá konštrukcia a je nosná asi tak, ako lešenie pri dome. Mierové spolužitie národov je civilizačná a kultúrna otázka, a nie politická.

      Thumb up 13 Thumb down 3

     • Avatar
      október 14, 2012

      „Nik v Európe nie je v takej situácii, aby umieral od hladu, lebo niekto dal vysoké ceny na potraviny.“

      A presne preto pisem Bulakovi, ze zije vo virtualnej bubline mimo realneho sveta. Pretoze Europa realne nie je potravinovo sebestacna, a ludia tu neumieraju od hladu len vdaka tomu, ze z pozicie sily berieme zdroje od niekoho ineho (najma ropu, fosfaty a nepriamo aj vodu). To je ale len docasna situacia a mysliet si ze sa nas prichadzajuca potravinova kriza netyka je kratkozrake. Tak by som od Bulaka len chcel vediet, ako si tu jeho slobodnu spolocnost predstavuje v praktickej situacii nedostatku zdrojov.

      http://www.guardian.co.uk/global-development/2012/oct/14/food-climate-change-population-water

      „Mierové spolužitie národov je civilizačná a kultúrna otázka, a nie politická.“

      Pekna teoria, akurat ze Nemecko bolo najcivilizovanejsia a najkulturnejsia krajina v Europe. A staci len velmi malo, a z akokolvek civilizovanych a kluturnych ludi sa stanu zvierata.

      Thumb up 4 Thumb down 4

     • Avatar
      október 14, 2012

      Viac reality by sa zišlo skôr tebe. Podľa tvojej logiky by mal byť už Hong Kong, Monaco, Singapur… dávno vo vojne s okolitým svetom. A keď už hovoríme o realite, pozri si reálne dáta, vývoj potravinovej produkcie (najmä v slobodných krajinách) a potom sa môžeme baviť. Katastrofické scenáre o klimatických zmenách na mňa nejak už nezaberajú.. neviem prečo.

      Ale ak chceš, kľudne ďalej počúvaj OSN, WHO a ešte si nezabudni raz za čas otvoriť aj stránku Greenpeace. Pekný deň.

      PS: Nigel Farage to vystihol najlepšie: http://www.youtube.com/watch?v=hfvK2wqaf7E

      Thumb up 6 Thumb down 5

     • Avatar
      október 14, 2012

      A na tu otazku polozenu na zacitaku neodpovies? Alebo je tvoja odpoved ze „taka situacia nemoze nastat“?

      Thumb up 4 Thumb down 1

     • Avatar
      október 14, 2012

      Že v Európe pojedáme potraviny tretieho sveta je báchorka z komunistickej mytológie. V skutočnosti je to naopak: vyspelé krajiny používajú svoj priemyselný výstup na nezmyselné dotácie do poľnohospodárstva, ktoré potom produkuje prebytky. Tretí svet nevie vyprodukovať tak lacné produkty, aby mohli konkurovať ťažko subvencovaným produktom a vývoz dusí ich domácu produkciu. Domáca produkcia v treťom svete odumiera. Na Zlodejsku po zlodejsku je to podobné, od vstupu do EÚ sa poľnospodárstvo nespamätalo. Z toho je nedostatok potravín v treťom svete.

      Thumb up 12 Thumb down 4

     • Avatar
      október 15, 2012

      @Igi
      Co by si robil v pripade, ak by si v dosledku prirodzeneho vyvoja volneho trhu nemal co jest a tvoje deti by umierali od hladu, pretoze niekto iny vlastni zdroje ktore potrebujes na zivot? Akceptoval by si to, alebo by si si tie zdroje isiel zobrat so zbranou v ruke?

      Ale vsak prave toto je hlavnou temou tohto serveru!
      My chceme aby ludia spolu obchodovali a nie bojovali. Tvrdime, ze volny trh je vyhodny pre vsetkych (teoria komparativnych vyhod). Staty maju so svojim zdrojmi obchodovat, nie sa o ne mlatit! Tak nam potom nemozes vycitat, ked tak ludia necinia.

      Pozri, mi tu forsirujeme menej statu. Ak sa nasledne staty medzi sebou poruvu a povrazdia svojich obyvatelov, myslim, ze to je jednoznacne argument v nas prospech.

      Inac cela tato teoria, ze treba zabranit vojne je logicky bezchybna 🙂
      Vojna je smrt, teda maximlane zlo. Ak nas teda unia dostane do stavu holeho prezivania, tak to bude stale lepsia ako vojna. Podla tejto teorie nam moze vlastne unia zobrat vsetko, lebo tym zabrani najhorsiemu. V podstate sa s touto teoriou ani neda argumentovat.

      Thumb up 5 Thumb down 3

 4. Avatar
  október 14, 2012

  cena je na správnom mieste. keby v europe vládli šialení libertariani, tak tu dnes pasieme kozy na lúke a platíme za seno zlatými kartičkami. nehovoriac o tom že by sme boli neustále vo vojne s madarmi a inými národmi.

  Thumb up 2 Thumb down 4

  Odpovedať

  • Avatar
   október 14, 2012

   To čo tvrdíš je nezmysel hneď z úvodu, lebo libertariáni vládnuť nechcú. Aspoň teda nie tí praví…

   Thumb up 5 Thumb down 3

   Odpovedať

 5. Avatar
  október 14, 2012

  Najväčšia sloboda podnikania totiž existuje v Somálsku, bez represí štátu, a bez kolkov a poplatkov na krajských úradoch. to si môžte byť istý. a nemám pocit že by ta krajina nejak moc prosperovala.

  Thumb up 2 Thumb down 2

  Odpovedať

  • Avatar
   • Avatar
    október 14, 2012

    a čo si akože vyriešil tým že si mi dal linky na tvoje články. faktom je že podľa libertarianskych brožúr a poučiek, je Somálsko raj na podnikanie a na súkromnú iniciatívu. minimum štátnych regulácií, žiadna štátna represia. prečo teda neprosperuje ako Nemecko ? v tom článku žiadne vysvetlenie nie je. A žiadne výhovorky.

    Thumb up 2 Thumb down 3

    Odpovedať

    • Avatar
     október 15, 2012

     A ty si ako na to prišiel, že Somálsko neprosperuje?

     Thumb up 0 Thumb down 2

     Odpovedať

     • Avatar
      október 15, 2012

      Somálsko neprosperuje, je tam permanentná občianska vojna, anarcha a chaos, štátnu moc nerešpektuje nikto a štátna moc tam vlastne ani neexistuje, lebo to je len jedna z odnoží ozbrojených bánd. Oproti ostatným je rozdiel v tom, že s ňou hovoria zo zahraničia, akoby niečo aj znamenala. Hociktorý pirátsky gang tam má viac peňazí a viac vplyvu, ako vláda. Aj medzinárodných kontaktov, ale trochu netypických: cez výmenu paľby a cez výmenu rukojemníkov za hotovosť.

      Na Somálsku po somálsky máme príklad toho, keď štát zlyhá vo svojej roli rozhodcu a garanta práva a poriadku. Toto sú jediné legitímne role minimálneho štátu a ak nespĺňa ani tie, tak de facto neexistuje.

      Thumb up 5 Thumb down 3

     • Avatar
      október 16, 2012

      Clovek si nemoze nevsimnut napadnu podobnost medzi bandami somalskych piratov a bandami smolkov na Slovensku. U nas mali byt sudcami novinari, ktori mali tieto zlociny odhalovat, ale bohuzial sa aj tito pisalkovia zapredali diablovi.

      Thumb up 0 Thumb down 6

     • Avatar
      október 16, 2012

      A čo je to „smolko“ ?

      Thumb up 2 Thumb down 2

     • Avatar
      október 16, 2012

      Smolko si napriklad ty. Povodne bol vyraz smolko urceny pre fandov SDKU. Ale neskor to bolo rozsirene aj na fandov SaS, ktori sa nazyvaju zeleni smolkovia.

      Thumb up 1 Thumb down 2

     • Avatar
      október 16, 2012

      Povodne bol podlq mna vyraz smolko pomenovanim takej modrej postavicky pre deti, ktoru nakreslil chlapik, ktory si hovori Peyo

      Thumb up 1 Thumb down 1

     • Avatar
      október 17, 2012

      nebyt novinarov, tak si doteraz myslis, ako to vlado meciar dobre robi!

      Thumb up 2 Thumb down 1

  • Avatar
   október 16, 2012

   bez kolkov a poplatkov na krajských úradoch 🙂

   ano, somalci by mali zaviest krajske urady a kolkovane ziadosti – posunulo by to celu spolocnost dopredu
   ako ta preboha napadli tie kolky?!

   Thumb up 3 Thumb down 1

   Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*