Ekonómia po lopate #1 – „Z ruky do huby“

Témy: primitívna ekonomika | výroba | spotreba | ilúzia obeda zadarmo

Zabudnite na nudné školské učebnice, vzorce a poučky o ekonómii. Seriál „Ekonómia po lopate“ má za cieľ vysvetľovať ekonomické fenomény hravou formou, za pomoci dedukcie a pozorovania prirodzeného, zištného ľudského konania. Za týmto cieľom si v seriáli vytvoríme mikro-svet s jeho obyvateľmi, ktorých konanie budeme skúmať. Ekonomické pravidlá, podobne ako zákony fyziky, platia všade rovnako, či už v malých komunitách, alebo v rozsiahlych a komplikovaných spoločnostiach.

More práve vypľulo troch stroskotancov na zabudnutý ostrov. Sú šťastní že prežili a že pod sebou znova cítia pevnú zem. Bitku o život vyhrali, ale celú vojnu ešte nie. Stroskotanci majú prístup k pitnej vode, ale s jedlom je to horšie. Juraj, Filip a Milan preto začali vlastnými rukami chytať ryby. Úspešnosť je žalostná. Každý z nich chytí 1 rybu na deň, pričom samotný lov ryby trvá 12 hodín.

1h

 

Okrem času na lov rýb, ich prípravu, konzumáciu a spánok, stroskotancom už neostáva žiaden voľný čas. Takto to pokračuje už niekoľko týždňov a morálka na ostrove začína upadať. Každý obyvateľ ostrova skonzumuje všetko, čo uloví. Nedá sa inak. Aspoň to tak vyzerá. Juraj sa po náročnom dni ukladá k spaniu a ešte netuší, aký nápad zajtra ráno dostane.
Pokračovanie nabudúce.

 

Ponaučenie

Čakanie na para-výsadok pečených holubov by malo pre našich ostrovanov fatálne následky.

meme_sheldon

Ako štát živí ilúziu o „obede zadarmo“
Príslovie „bez práce niesu koláče“ je tak trocha nepresné. Presnejšia verzia znie „bez práce všetci zomrieme na podvýživu, dehydratáciu, alebo podchladenie“. Jediný spôsob ako takéto a mnohé iné „koláče“ získať je vyrobiť ich, získať dobrovoľnou výmenou alebo ukradnúťVýroba (v našom prípade lov rýb) je však všetkému nadradená. Bez výroby nie je čo vymieňať ani kradnúť.
Preto sa vždy majte na pozore, keď zachytíte pojmy ako „kohézia“ alebo „štrukturálne fondy“. Tam nejde o vytváranie hodnôt, ale z princípu o ich kradnutie (dane) a následné prerozdelenie. A je jedno či sa jedná o štátom poskytovanú materskú, dôchodky, alebo dotácie poľnohospodárom. Všetky tieto „koláče“ boli najprv ľuďom ukradnuté z jedného vrecka a následne „darované“ do vrecka druhého. Kým sa však koláče dostanú naspäť ľuďom (a to podľa politického kľúča) – zvyčajne nastane fáza „sekundárneho kradnutia“ z už nakradnutého bohatstva vo forme korupcie a predražených zákazok.

Bohatstvo sa nedá vyčarovať. Vytvárajú ho produktívni ľudia. Politici ho len násilím prerozdeľujú a parazitujú na ňom.

#####

Hlavnými zdrojmi celého seriálu sú sedliacky rozum, strýko Google a tieto knihy:
How an Economy Grows and Why It Crashes (Andrew a Peter Schiff)
How an Economy Grows and Why it Doesn’t (Irwin Schiff)
Etika svobody (Murray N. Rothbard)
Lessons for the Young Economist (Robert P. Murphy)
Zlé Peniaze (Juraj Karpiš)

6,262 celkovo návštev, 1 návštev dnes

4 odpovedí

 1. Avatar
  január 04, 2016

  Vypada to na dobry serial… Snad to bude citat aj niekto, komu to nieco da…

  Thumb up 5 Thumb down 2

  Odpovedať

 2. Avatar
  január 05, 2016

  Ak NIEKTO ekonomicky „vzdelá“ čo len 10 percent našich občanov bude to génius
  a zaslúži si pomník a anonymitu !!!

  Thumb up 7 Thumb down 3

  Odpovedať

 3. Avatar
  január 05, 2016

  Snáď pre ekonomické pravidlá platí, že „podobne ako zákony fyziky, platia všade rovnako, či už v malých komunitách, alebo v rozsiahlych a komplikovaných spoločnostiach,“
  ale obávam sa,
  že tak celkom to neplatí pre teóriu štátu.
  .
  Počkám si teda na ďalšie diely, ale dosť sa obávam, že z toho bude nakoniec poriadna kravina.

  Thumb up 1 Thumb down 3

  Odpovedať

 4. Avatar
  júl 16, 2017

  Seriál inšpirovaný knihou How an Economy Grows and Why It Crashes (2010) od Peter D. Schiff. Dobrá kniha, seriál tiež dobrá myšlienka, nech sa to dostane aj do zopár hláv v SR, avšak aspoň jeden odkaz na zdroj by nezaškodil.

  Thumb up 1 Thumb down 0

  Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*