Demokracia vs. sloboda

Sloboda často stojí v protiklade s demokratickým rozhodovaním. Chyba demokracie ako systému je, že jednotlivci, ktorí majú moc, disponujú pomerne veľkým manévrovacím priestorom na to, čo im umožňuje rozhodovať, ako chcú. Hodnotenie ich práce je totiž často založené viac na emóciách ako na reálnom faktickom základe. Politici sú skôr šikovnými hercami, než svedomitými manažérmi.

Aby som len neteoretizoval, skúste vymenovať štyroch politikov, ktorých ste krúžkovali v predposledných voľbách a povedať, čo reálne presadili. Kto splní prvú časť úlohy má u mňa čokoládu, ale kúpiť si ju musí sám. 🙂

Volebný proces nie je nejakým striktne racionálnym konaním, ale politickí vodcovia dneška sa stávajú akýmisi šamanmi, ktorí vedia zmanipulovať davy, napriek tomu, že ich politiky nemajú faktické výsledky. Napriek týmto výrazným nedostatkom demokracie viacerí tzv. konači dobra, napravovatelia krívd a iné druhy filantropov volajú po tom, aby štát v mene demokracie zasiahol do čoraz viac oblastí nášho života a odstránil tak nespravodlivosť.

My na Menej štátu preferujeme radšej proces tzv. liberalizácie – viac slobody a menej štátu do každej spoločenskej oblasti. Vážime si slobodu jednotlivca a veríme, že spoločnosť bude úspešnejšia a harmonickejšia, keď sa na základe slobodných rozhodnutí vytvorí spontánny poriadok, miesto poriadku stanovovaného demokratickým riadením.

Niektorí skeptici demokracie poukazujú na to, že ľudia by mali mať zodpovedné informácie, aby vedeli správne odvoliť. Ale ako v článku ukážem, voliči tieto informácie poväčšinou nemajú a preto ich rozhodovanie je často také, aké je. Veď ako si možno vysvetliť, že v demokratickej spoločnosti existujú také inštitúty ako buzerácia políciou, dane a odvody, ktoré hraničia s vyvlastňovaním a totálne neefektívne štátne školstvo, ktoré slúži na indoktrináciu detí.

Aby som len nerozprával svoje domnienky, v USA bol raz urobený prieskum medzi voličmi, či vedia povedať politickú príslušnosť kongresmanov, ktorí ich reprezentujú – viac ako 50 % na túto otázku vôbec nevedelo odpovedať. Ľudia tieto informácie jednoducho nemajú, keďže ich racionálne ignorujú. Je to úplne logické, keďže v dnešnom svete je informácii tak veľa, že ich ľudská myseľ nedokáže poňať.

Zasvätený fanúšik demokracie ihneď oponuje, že dokonalé informácie nemajú ani občania v konaní na trhu. Áno, súhlasím, ale poďme sa pozrieť na správanie jednotlivca vo volebnom a tržnom procese.

Pri voľbách je proces zistenia správnych informácií zdĺhavý a náročný – musíte prekuknúť morálny charakter politika, študovať zákony, na ktorých tvorbe sa podieľal, odmena za túto námahu je často veľmi pochybná – váš kandidát nemusí byť vôbec zvolený a keď by aj zvolený bol, nemusí mať dosť politickej sily, aby presadil svoj program. Navyše je intelektuálne náročné zistiť, či je navrhovaný program dobrý alebo zlý. Do tohto procesu môžeme zakomponovať prenos informácií cez média, ktoré tiež radi skresľujú realitu. Aby to nebolo všetko, daný politik môže svoj názor pod tlakom politického statusu quo zmeniť, pretože okrem vás nemusia ostatní účastníci volebného procesu podstúpiť takúto náročnú intelektuálnu výzvu.

Na druhej strane si zoberme konanie jednotlivca na trhu. Ani na trhu jednotlivec nedisponuje dokonalými informáciami. Keď sa pozrieme napr. na situáciu pomerne bežnú – kúpa motorového vozidla. Priemerné vozidlo sa skladá z tisícky rôznych súčiastok a jednotlivec tak isto nemá dokonalé informácie o stave každej jednej súčiastky. Keď sa rozhoduje pre konkrétne vozidlo, tak si väčšinou zoberie na obhliadku odborníka (keby sme sa pri výbere politickej strany spoliehali na politológov, tak veľa z ich vyjadrení asi nezistíme). Ďalej existujú rôzne servery s osobnými skúsenosťami ako autorecenze.cz, či mnoho recenzií časopisov a pod. Taktiež možnosť skúšobnej jazdy, čo v prípade demokratického procesu nehrozí.

Ale čo je najpodstatnejšie v rozdiele medzi demokratickým rozhodovaním a rozhodovaním jednotlivca na trhu je motivácia – pri kúpe vozidla ovplyvním toho veľmi veľa a rozhodujem o vlastných peniazoch, kdežto na druhej strane pri hlasovaní je šanca ovplyvnenia veľmi malá, štatisticky až zanedbateľná. (Ráta sa každý hlas je skôr ľúbivé politické heslo, než realita.)

Z týchto uvedených dôvodov, keby som si mal vybrať medzi demokraciou a slobodou, jednoznačne si vyberám systém, ktorý je založený na rešpektovaní slobodného rozhodovania. Nemohlo by sa nám stať, že najdôležitejšie oblasti spoločenského života, akými sú zdravotníctvo, školstvo či sociálny systém by boli ovplyvňované silnými záujmami rôznych pochybných lobistických skupín, ale utvorili by sa na základe našich vlastných rozhodnutí.

3,251 celkovo návštev, 1 návštev dnes

Tagged

7 odpovedí

 1. Avatar
  júl 07, 2012

  „… musíte prekuknúť morálny charakter politika, študovať zákony, na ktorých tvorbe sa podieľal, odmena za túto námahu je často veľmi pochybná – váš kandidát nemusí byť vôbec zvolený a keď by aj zvolený bol, nemusí mať dosť politickej sily, aby presadil svoj program.“

  Presne tak. Pri posledných voľbách som si zodpovedne a dôkladne čítala zoznam kandidátov, pri ich menách, ako vieme bol ich vek a povolanie. Dosť smutný zoznam – dôchodcovia, nezamestnaní a občas manažér nejakej obskurnej firmičky.

  Skutočne úspešní ľudia v neproduktívnom divadle menom politikum čas ani energiu nemrhajú.

  Thumb up 1 Thumb down 0

  Odpovedať

 2. Avatar
  júl 08, 2012

  odporucam zelenu knihu od kaddafiho.

  do politickych stran sa zdruzuju ludia s priblizne rovnakym „svetonazorom“, je to presne tak isto ako tu na menej statu. takze studovat volebny program kazdeho jedneho pravdepodobneho poslanca parlamentu je nezmysel. ani v sukromnom sektore si nemate vzdy moznost vybrat, ze kto vam co pride namontovat, postavit, zapojit. toto je zodpovednost majitela firmy a vy si vyberate firmu. kupujes auto a vies len to, ze kto je vyrobcom, ale mena ludi co ho davali dokopy niekedy ani nevies vyslovit, nie este aby si ich vedel.

  a aj tu funguje trh, presne tak ako vsade inde. funguje tu ponuka a dopyt. jedine co sa tu da vytknut je vlastne iba to, ze vsade inde plati nieco za nieco okrem bankoveho sektora a politiky. v tychto dvoch pripadoch su naklady na sluzbu pre vacsinu obcanov neadekvatne, privysoke!

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 3. Avatar
  júl 08, 2012

  Nesuhlasím celkom s touto vetou :
  „Chyba demokracie ako systému je, že jednotlivci, ktorí majú moc, disponujú pomerne veľkým manévrovacím priestorom na to, čo im umožňuje rozhodovať, ako chcú. “

  – Problém je, že politici presne v sulade s princípom demokracie konajú podľa priania VäČŠINY občanov. Väčšina voličov volila strany, ktoré podporovali EUROVAL, a dnes ho víťazní politici formálne schválili. Presne podľa princípu demokracie.
  VäČŠINA voličov chce, aby vláda zdierala podnikatelov. Fico ich bude zdierať podľa priania väčšiny. A podnikatelia to, samozrejme, zahrnú do ceny svojich produktov. Kde inde, však.

  ZÁKLADNOU vadou demokracie je to, že politik má právo rozhodovať o peniazoch občana, o jeho majetku a o slobodnom živote občana. Princíp demokracie je taký, ako je princíp džungle : SILNEJŠÍ (väčšina) víťazí a rozhoduje.
  ————————-
  Suhlasím aj so slovami od kri. Má pravdu, nezáleží, ako sa jednotlivý politik (zločinec) volá, Zlodeji su skoro všetci. A konajú v súlade s demokratickými voľbami. Okradaju nás podľa priania svojich voličov.

  Thumb up 4 Thumb down 0

  Odpovedať

 4. Avatar
  júl 10, 2012

  Nie je pravda ze politici vladnu podla vole vetsiny. Vladnu podla svojej vole a iba sa tvaria ze pocuvaju ludi. Urcite ludia nechceli aby ich politici zadlzili niekolko tisic eurami na hlavu, nikdo nechel aby sme mali najdrahsi cukor na svete, predrazene banany, cesnak atd… Nikdo nechce platit dph, spotrebne dane atd… To len politici oklamali ludi nic ine.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   júl 12, 2012

   „. Urcite ludia nechceli aby ich politici zadlzili niekolko tisic eurami na hlavu“
   – Ludia zvolili politikov za tým cielom, aby im rozdávali detské prídavky a kadejaké dávky, aby im platili za liečenie, ….. a čo mali chudaci politici urobiť???

   “ Nikdo nechce platit dph, spotrebne dane“
   – ale každý chce od fica, aby mu štat platil kadečo, každý chce ZADARMO školy, dotovanú dopravu, ……

   AK toto nechápeš, vôbec to nevadí. Kto nechce chápať, nikdy nepochopí.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

  • Avatar
   júl 12, 2012

   “ Vladnu podla svojej vole a iba sa tvaria ze pocuvaju ludi.“
   – nuž tak prečo ich ludia volia ?!!!
   Politici NIKDY v historii neboli iní. Ludia majú tisíc rokov z minulosti na poučenie sa. Načo vôbec ludia potrebuju politikov ? Politik je vhodný iba preto, aby ludí
   okrádal. Ale aj tak si ich masochisti voliči volia. Tak nech trpia!

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

 5. Avatar
  júl 12, 2012

  čo to znamená byť ľavičiar:

  http://www.youtube.com/watch?v=mJPLpXGEn54

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*