Defensio homeopatikum

Upozornenie prvé. Autor tohto textu považuje homeopatiká za nefunkčné (a neškodné) pilule, ktoré všetku svoju údajnú účinnosť získali čisto na základe placebo efektu.

Upozornenie druhé. Aj keď bude v tomto texte spomínaná kaviareň s kadenciou samopalu AK47, treba pripomenúť, že nie každý salónny hipster vyrazil na krížovú výpravu proti neveriacim v modernú medicínu.

Každý, kto ešte verejne neodsúdil homeopatiká, nech sa hlási u súdruha Žinčicu.

Ak ste v poslednej dobe sledovali slovenské mienkotvorné média, tak môžete pokojne týmto spôsobom parafrázovať Milana Lasicu. Súdruh Žinčica si svoje detašované pracovisko podľa všetkého otvoril v kaviarni, naproti redakcii denníka N.

K tomuto článku ma naštartovali aj určité osobné dôvody.

Keďže je bratislavská kaviareň môj prirodzený habitat, mám tu možnosť sledovať krížovú výpravu proti nevedeckým metódam v medicíne v priamom prenose. Pred každou raňajšou kávou musí v našom malom mužskom kolektíve prebehnúť päťminútovka s krycím názvom Čo to tie naše ženy na modrom koníku zase čítali.

A až keď sa utvrdíme v tom, že bez povinného zavedenia očkovania by ľudstvo vymrelo v devätnástom storočí na štikútku, tak sa začneme venovať bežným chlapským témam (kto má dlhšieho).

Podľa mňa je to voči alternatívnej medicíne značne nespravodlivé, keď si uvedomíme, o akých bizarnostiach je racionálne mysliaca časť populácie presvedčená.

Celá myšlienková avantgarda dnešnej doby je posadnutá ideou ochladzovania Zemegule. Naši ctihodní cirkevní otcovia si myslia, že ultimátny tvorca univerza rieši, či ste spali so svojou ženou pred svadbou, alebo až po nej. A hlavný nobelový vyšinutec aktuálnej doby, Paul Krugman, považuje prípravu na útok mimozemšťanov za spôsob, akým spoločnosť zbohatne. Naštartoval by sa totiž ten túžobne očakávaný systém kopania a následného zahrabávania jám. A ten spôsobí, že v Paulových štatistikách začne nejaká hospodárska veličina rásť.

Netreba zabúdať ani na všetky tie štátne pyramídové schémy (dôchodkový, sociálny systém), ktorých funkčnosť síce odporuje základnej aritmetike, ale pre absolventov rôznych prestížnych vzdelávacích inštitúcií sú nevyhnutnou súčasťou najlepšieho z možných svetov. A vieru v synergický efekt, ktorý si s nimi z nepochopiteľných dôvodov spájajú (bežný človek by na zdravotnú starostlivosť nemal, ale keď sa príspevky týchto ľudí nazbierajú do jedného vreca, polovica z tých prostriedkov sa rozkradne, alebo minie na administráciu systému, tak je naraz peňazí dostatok).

A potom, kto tu teda verí šarlatánom?!

Myslím si, že čo sa týka homeopatík a funkčnej medicíny založenej na vedeckých metódach, mýlia sa naši kaviarenskí kolegovia v dvoch veciach.

Moderná medicína má veľa spoločných znakov so súvekou ekonómiou. Určite sme za posledné roky spravili obrovské pokroky (nie je to tak dávno, čo púšťanie žilou bolo univerzálnou metódou na riešenie snáď všetkých zdravotných problémov). K pochopeniu fungovania ľudského tela máme ale asi rovnako ďaleko, ako má Luboš Blaha k pochopeniu fungovania hospodárstva. Existuje množstvo diagnóz, kde, ak nie rezignovane pokrčíme ramenami, tak minimálne tápeme. Nedajte sa pomýliť sebavedomým správaním lekárov (rovnaká sebaistota sršala od ekonomických analytikov tesne pred krachom 2008). Je veľmi pravdepodobné, že rovnako, ako sa dnes smejeme z homeopatík, tak budeme za pár rokov krútiť hlavami nad serióznymi teóriami dnešnej medicíny.

Človek má ale k svojmu zdraviu silne nevedecký prístup a nie je ochotný s boľavým kĺbom čakať, pokým medicína nespraví relevantný pokrok (odhadované trvanie 100 rokov), ale sa snaží svoj problém vyriešiť.

A v tom väzí druhý omyl účastníkov kruciády berúcej na steč homeopatický Jeruzalem.

Pre väčšinu užívateľov alternatívnej medicíny sú pofidérne pilulky a zázračné mastičky až druhou možnosťou. Prvá návšteva vedie k certifikovanému felčiarovi. Keďže sú jeho služby hradené z verejného poistenia, tak má pred kolegami predávajúcimi vodu za stovky eur významnú konkurenčnú výhodu.

Keď ale nedokáže pomôcť, dôjde aj na homeopatiká. Je veľmi pravdepodobné, že u alternatívcov sa občan stretne milým úsmevom a slušným slovom. Predajci homeopatík našťastie nemajú dopredu zaplatené v zdravotnom poistení a tak majú na rozdiel od lekárov úprimný záujem zákazníka neodohnať svojou aroganciou.

Ak by moderná medicína poskytovala pacientom riešenia tak, ako to lekári prezentujú, tak by predsa dôverčiví občania nemali žiaden dôvod sadnúť na lep šarlatánom s homeopatikami. Ľudstvu by jednoznačne pomohla v medicíne väčšia intelektuálna skromnosť (rovnako ako v ekonómii).

PS: zaujímavý postreh priniesol Tibor Pospíšil. Ako je to možné, že štátna agentúra, ktorá má dozerať na liečivá predávané na Slovensku, charakterizuje homeopatikum termínom liek? Napriek absencii štatistík, ktoré by vedecky potvrdili jeho účinnosť.

Keby sa tieto kontroverzné pilulky nepredávali v lekárni, ale v drogérii, v regáli hneď vedľa šampónov a vody po holení, tak by sme ich užívateľom dali konečne pokoj?

574 celkovo návštev, 1 návštev dnes

4 odpovedí

 1. Avatar
  jún 13, 2016

  Neostava nic ine, len sa dookola v lekarni pytat, ci Vam nechcu ponuknut homeopatikum…

  Ja: …pockat, Vy mi ponukate homeopatika? Dajte mi nieco, co zaberie.
  Lekarnicka: Ale ved ludia to kupuju.
  Ja: Ludia su hlupi, kupuju aj pracie gule, ale to neznamena, ze funguju.
  Lekarnicka: Ale Vasa zena je tehotna, ja jej nic ine nemozem ponuknut.
  Ja: To jej mozem rovno kupit kockovy cukor a vyjde to lacnejsie.
  Lekarnicka: Lenze ten jej nepomoze.
  Ja: HAHAHA, dovidenia.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 2. Avatar
  jún 16, 2016

  Mne na boji kavierne proti homeopatii príde najsmutnejšie, že oni bojujú proti kadejakým zabávačom, ktorí ju propagujú. A nie proti štátu, ktorí homeopatiu jasne legalizuje a dáva svoju pečiatku pod úplne nepodložené a klamlivé tvrdenie, že sú to lieky. Aj keď predseda vedeckého náboženského spoluku v SME už zdvihol prst aj nad tým, že homeopatiká môžete dostať aj na predpis, stále budú chrániť svoj „najlepší z možných svetov“, t.j. neoddiskutovateľné vlastníctvo štátu (napríklad aj) farmaceutickými finančnými skupinami, ktoré využívajú „dôveryhodnosť“ štátu na podporu predaja svojich výrobkov.

  A nielen to, oni použivajú štátny aparát aj na boj s konkurenciou. Napríklad konkurenciou liečivých čajov, ktoré majú aspoň potenciál (účinnú látku) na prípadné liečebné účinky. Ale tie (čaje) už nie je dovolené označovať za liečivé.

  Ak píšeš, že homeopatiká nie sú hradené z verejných zdrojov, tak treba napísať, že „zatiaľ“ a „na Slovensku“. Pretože sú krajiny, kde sú hradené z verejných prostriedkov.

  http://pospisil.blog.sme.sk/c/423890/homeopaticka-lobby-z-bilderbergu.html

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 3. Avatar
  jún 24, 2016

  Najlepšie na tom celom je, že ešte prednedávnom ľudia o homeopatikách nič nevedeli a teraz ich bez akejkoľvek súdnosti konzumujú a ešte aj za ne platia. Je zvláštne, že sa tento spôsob liečby dlho odsudzoval, a keď sa z neho urobil dobrý obchod, tak už to chváli veľa ľudí. Ja viem len toľko, že to, čo sa dnes predáva ako homeopatiká nemá nič spoločné s liečivami prírodného lekárstva, ktoré sa pripravovali pred sto a viac rokmi a na ktoré sa dnešná homeopatia odvoláva.
  Z osobnej skúsenosti viem, že mne väčšina dnešných homeopatík nepomohla – hlavne tie cukrové guličky s bohviečím vnútri a hlavne nekvalitným cukrom, alebo rôzne neviemčo bez chuti rozpustené v alkohole.
  Dva prípravky za niečo stáli, ale boli to vpodstate dosť silné alkoholové bylinné tinktúry, ale vlastne takéto tinktúry patria do akéhokoľvek bylinného lekárstva a nie sú typické pre homeopatiu, aj keď sa v nej tiež nachádzajú. Omnoho viac mi pomohli bylinné prípravky a čaje v normálnych koncentráciách – toto sa stále ignoruje a zatvárajú nás medzi drastickú a niekedy tiež neúčinnú chémiu a nefunkčnú homeopatiu.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 4. Avatar
  jún 27, 2016

  s tymi mimozemstanmi to Krugman myslel obrazne.. to si sa mohol dovtipit…inac ked si uz mam rypnut a to som pacifista, vedel si napr., ze velky vojnovy konflikt okrem ineho posuva technologicky vyvoj skokovo o cca 20r dopredu ?
  .
  a nie dochodkovy system, ani socialny su pyramidove hry…tie tu uz funguju pekne dlho…a mozno napr. aj vdaka nim mali tvoji rodicia a strari rodicia nejaku stabilitu, neriesili osobne bankroty a mohli ti napr. platit vzdelanie…a to iste budes mat aj ty, ked sa uz nebudes vladat hybat alebo sa nebudes musiet podkynat o ludi „bez schem“ na ulici… ja by som povedal, ze tie pyramidove hry su skor typicke pre sukromny sektor…naposledy totonedavno…alebo si prespal 2007-08 ?

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*