Dane sme zvýšili, prišiel čas ich minúť

Podľa premiéra bol minulý rok v znamení ozdravenia verejných financií, rozumej zvýšenia daní. Tento rok príde na rad podpora hospodárskeho rastu, rozumej míňania vyzbieraných prostriedkov. Takto sa vyjadril včera na TA3.

Neviem, či si Fico ešte pamätá, prečo sa dane zvyšovali. Respektíve, aká bola jeho interpretácia dôvodu. Odkedy sú socialisti pri moci, dlh Slovenska rastie. Odkedy existuje Slovenská republika, každý rozpočet je v deficite. V praxi to znamená nasledujúce; slovenský verejný sektor každý rok spotrebuje viac zdrojov, ako má k dispozícií. Preto bolo treba zvýšiť príjmy rozpočtu. Nie preto, aby sme mohli minúť viac, ale preto, aby sme mali prostriedky na zaplatenie aktuálnej úrovne spotreby.

Zvýšené sadzby daní platia od začiatku aktuálneho roku. Vláda si stanovila ambiciózny cieľ – deficit na úrovni troch percent. V dnešnej dobe (február 2013) nemá nikto predstavu, ako to nakoniec skutočne dopadne. Európa pravdepodobne vstúpi do recesie a reálne výnosy zvýšených daní sú neodhadnuteľné. Získame podľa mňa prvú skúsenosť v moderných slovenských dejinách, ako budú reagovať slovenské podnikateľské jednotky na takéto významne zvýšenie daní a poplatkov. Buď začneme po seversky poslušne platiť vyššie sadzby, alebo skôr južansky rozšírime čiernu ekonomiku. Sám som veľmi zvedavý.

To, že politici už plánujú zabíjačku, hoci prasa sa ešte ani poriadne nenarodilo, je symptomatické. Neexistuje možnosť, že by sa raz s verejnými peniazmi narábalo zdržanlivo. Politici jednoducho neminú iba tie peniaze, ktoré majú k dispozícii.

Štát neustále spotrebuje viac, ako vyzbiera a keď už sa situácia stáva neudržateľnou, tak zvýši svojim občanom dane. Skôr ale ako dosiahne vyrovnané hospodárenie, vo vidine potenciálnych príjmov zo zvýšených daní, naplánuje aj dodatočné výdavky. A sme tam, kde sme boli, len občania majú menej zdrojov. Vyzerá, že práve toto bude aktuálny prípad.

To je ale iba jedna stránka celej tragédie.

Ronald Reagan raz povedal nasledovný výrok:

Vládny pohľad na ekonomiku by sa dal zosumarizovať do nasledovných slov: ak sa to hýbe, treba to zdaniť, ak sa stále hýbe, treba to zregulovať, ak sa to konečne prestalo hýbať, treba to dotovať.

Zvýšením daní a poplatkov sa stalo na Slovensku podnikanie menej atraktívne. Novým zákonníkom práce je zase podnikanie náročnejšie a menej flexibilné. Čo spraví vláda, aby Slovensko prosperovalo? Začne z peňazí vyzbieraných z daní podnikateľov týchto podnikateľov dotovať!

Dostávame sa preč z prostredia, kde o úspechu a neúspechu rozhoduje zákazník, do prostredia kancelárií a zákulisných dohôd. Tu o úspechu rozhoduje úradník. Je jedno, či je to úradník v Bratislave, alebo v Bruseli. Podstata procesu je rovnaká, bez ohľadu na miesto rozhodovania. Byrokrat rozdeľuje cudzie peniaze na základe vlastných preferencií. To je proces zo svojej podstaty korupčný.

Minuloročné schválené vládne opatrenia v daňovej oblasti sa dajú označiť aj ako kladivo na živnostníkov. Tí z nejakého dôvodu úplne stratili sympatie oboch politických táborov. Najprv ich Mikloš so Sulíkom označili ako nespravodlivo zvýhodnenú skupinu. A následne im Fico zvýšil hádam všetky poplatky, aké existujú.

Za útokom na živnostníkov vidím prirodzený politický reflex. Živnostníci nereflektujú na štandardné témy, na ktoré sa snažia politici všetkých farieb lákať svojich voličov. Večný politický zápas o zákonník práce je im ľahostajný. Sú ochotní akceptovať riziko a preto pre nich nie sú istoty magickým zaklínadlom, ako pre zvyšok populácie.

Momentálne leží na stole ministra s motýlikom žiadosť o dotáciu pre nemeckú firmu T-Systems, súčasť koncernu Deutsche Telekom. Takže na jednej strane máme neobľúbených živnostníkov, ktorých sme minulý rok ošklbali. Na druhej strane je milovaná nemecká korporácia, ktorú plánujeme tento rok dotovať. Takto to dopadne, keď sociálna demokracia začne zavádzať do trhového mechanizmu spravodlivosť.

Politici, tí socialistickí predovšetkým, budia dojem, že dňom i nocou usilovne bojujú za blaho svojich občanov. Možno by sa ich práca dala výrazne zjednodušiť, keby namiesto prorastových opatrení zachovali už existujúce nižšie sadzby daní. A namiesto konsolidačných opatrení by mohli prestať dotovať a podporovať. Ale to by mohol niekto nadobudnúť dojem, že sú vlastne zbytoční.

6,040 celkovo návštev, 1 návštev dnes

13 odpovedí

 1. Avatar
  február 04, 2013

  Základné heslo súdruhov zo (nielen) smeru je: Korporativizmus si rozvracať nedáme.
  .
  Rusi sú ešte o kúsok ďalej a ich inovácia má heslo: „Dobrovoľník, nepriateľ štátu“
  .
  Počítam, že adept na ďalšie výpalné budú dobrovoľné, solidárne príspevky do organizácii ako Dobrý anjel. A dotovať sa z nich budú štátne opatrovateľské ústavy.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 2. Avatar
  február 05, 2013

  Autor je optimista ak verí, že rozdeľovanie a míňanie zo štátneho príde na rad tento rok. To tu trvá dlho predlho. Stále verklíkovanie smerákov, že nemali od volieb žiadnu kazu len ukazuje na neschopnosť opozície. Fotovoltaické „drancovanie“ peňaženiek všetkých občanov , za zvýšené ceny elektrickej energie nepresvedčili ani tú väčšinu čo volila smer . Preto bolo potrebné rýchlo prijať zmeny v zákone o obnoviteľných zdrojoch a tým veľkým priklepnúť 30 mil. eur ročne. Kto to zaplatí? Všetci občania čo odoberajú elektrickú energiu. Je jedno koho volili, aj či voliť neboli.
  Vraj vláda nemala kauzy? Koľajnice za 3násobnú cenu pre štátnu firmu, lietadlá za dvojnásobok cez súkromnú a štátne letecké opravovne dostanú dotatáciu, „planéta vedomostí“,…
  Nemá kto „robiť poriadky na cestách“. Aj keď sa platí 100 mil. za vystavanú diaľnicu cez PPP , lebo vraj je to aj s údržbou. Je údržba nedostatočná? Na vine je vodič. Má chodiť pomaly. Ak niekto spadne vedľa bytu tohto vodiča už je na vine on ako majiteľ (spolumajiteľ) nehnuteľnosti.
  Na Slovensku je to tak.
  Občania nevedia, nechcú vidieť. Chcú počúvať ako sa o nich niekto postará.
  Preto míňať zo štátneho pre seba a čo najskôr nadeliť eurofondy svojim. TO je plán rastu na tento rok. Plán za účasti mlčiacej väčšiny obávajúcej sa otvoriť ústa, napísať list.
  Každý má čo si zaslúži.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 3. Avatar
  február 05, 2013

  Ja by som chcel už len doplniť že kladivo sa zaviedlo nielen na živnostníkov, ale aj na majitelov sro-čiek a všetkých dohodárov.

  Mikloš so Sulíkom začal a konatelom zaviedol platenie zdravotnych odvodov z dividend, pricom to platia len slováci – zahraniční už nie. Unikátne európske riešenie. A urobili bububu na dohodárov.

  Fico riadne pritvrdil, sadzbu odvodov a max.limit výrazne zvýšil a zvýšil aj DPPO. A státisíce dohodárov úplne zlikvidoval.

  Čerešnička je že ženám na materskej Fico zaviedol že ak pracujú na dohodu, na dôchodok im ide len to čo sa odvedie z dohody. Takže ak majú nízke dohody len na privyrobenie, odvedie sa im z toho malý príspevok na dôchodok a nie normálny príspevok na dôchodok ako z materského príspevku. Logika nad logiku.

  Som zvedavy kto bude v budúcnosti podnikať. Lebo živnostník a malý podnikateľ zarába na tento štát a štátnych úradníkov. Lepšie bude zamestnať sa v štátnej správe, od 1.1, majú kratší pracovný týždeň a týždeň dovolenky naviac, čo znamená +9% zvýšenie hodinovej sadzby.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   február 05, 2013

   No kto asi by mal podnikat? Predsa sponzori co hranateho vlastnohlavaca drzia za jeho vlastne gule – ostatni len zbytocne zavadzaju a zmensuju mozny hranolov elektorat.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

   • Avatar
    február 09, 2013

    Podnikajú všetci neschopní zamestnať sa na úradoch a v štátnych inštitúciách…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

 4. Avatar
  február 06, 2013

  Čo sa týka väčších nadnárodných korporácií a uhýbaniu daní.. odporúčam názor doktora Stallmana publikovaný tento pondelok na blogu spravodajskej asociácie Reuters: http://blogs.reuters.com/great-debate/2013/02/04/fixing-too-big-to-fail/

  Post Scriptum: Keď už ste spomenuli T-Systems, neoddeliteľnú súčasť „Košického Ajtý Údolia“; nože sa zamyslite nad dôvodmi úteku „ďalšieho známeho giganta“ a.k.a. Dell z americkej burzy. (=

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

 5. Avatar
  február 14, 2013

  Nebojte sa p. Fandák, urcite sa nieco ujde aj pre vas v Beset s.r.o, tak ako vzdy doteraz.. Ved z coho ineho ako zo statnych zakazok by ste zili ?

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   február 14, 2013

   V Beset sro robi moj otec

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

   • Avatar
    február 20, 2013

    Verejne zakazky tvoria znacnu cast trzieb vsetkych znamych IT firiem , takze vase rozpravky o zlom prerozdelovani, daniach a state su z mojho podhladu vasim mega-pokrytectvom. Alebo vas otec vychoval z vody a vzduchu, a nie z penazi, ktore zarobil v praci napr. aj pracou na projektoch pre statnu spravu, ktora tvori v jeho firme cca 2/3 trzieb ? A vy osobne pre ktoru IT firmu pracujete (ak sa mozem opytat), nech sa pre zaujimavost pozriem do vyrocnej spravy, ako je to s tym „zlym statom“ u vas ?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

    • Avatar
     február 20, 2013

     Uvedomujes, co robis?
     anonymne ma dissujes za to, co robi moj otec! je to celkom ubohe a zbabele.

     vies co je megapokrytectvo? zobrat mi pod hrozbou uveznenia polovicu mojho prijmu a potom kontrolovat, ci z toho nahodou nedostanem nieco spat.

     isteze som robil na projektoch pre stat, tomu sa v dnesnom svete NEDA vyhnut. vytvorili ste nadnarodnu pavucinu zavislosti, z ktorej sa neda vymotat. ked si chcem kupit chlieb v supermarkete, tak platim statu dan. ked idem k doktorovi, tak platim statom regulovanu cenu. ked si pustim radio, tak pocuvam statom odsuhlasene percenta slovenskej muziky. Bohuzial pravidla tohto sveta stanujete vy a ja iny svet k dispozicii nemam 🙁

     Thumb up 0 Thumb down 0

     Odpovedať

     • Avatar
      február 22, 2013

      „Uvedomujes, co robis?
      anonymne ma dissujes za to, co robi moj otec!“
      .
      kde som co robil, co je preboha ubohe a zbabele..p. Fandak vy neviete pochopit ani slusnym stylom napisanu jednoduchu reakciu/otazku ?
      .
      „zobrat mi pod hrozbou uveznenia polovicu mojho prijmu“ .. ano ked bude polovicu svojho prijmu platit aristokracia a kapital, vy budete platit menej ..oni vsak tolko platiit nechcu
      .
      „isteze som robil na projektoch pre stat, tomu sa v dnesnom svete NEDA vyhnut“
      ano takze ste pokrytec, preco robite na projektoch pre vasho najvacsieho ideologickeho nepriatela – stat, ked mate moznost to spolu s vasim majitelom-kapitalistom (firmou) odmietnut a pracovat iba na projektoch pre inych lokalnych kapitalistov ?
      .
      „ked si chcem kupit chlieb v supermarkete“
      .
      vid uvedene vyssie, spotrebne dane a dph si presadil kapital a bohati (to za komunizmu a ani na zapade do 80tych rokov neexistovalo) aby preniesli vacsiu cast danove zatazenia na tych pod nimi a sami platili vyrazne menej..dan, uz ci sa nam to paci alebo nie je cena za civilizovanu spolocnost a vzdy nejake platit budeme, v akomkolvek systeme, ich struktura je na inu debatu
      .
      „ked idem k doktorovi, tak platim statom regulovanu cenu“.. ano ked budete skuvinat od reumy, cukrovky, rakoviny, artritidy, na srdce , tazky uraz atd..tak kludne mozte platit tu trhovu..uvedomujete si preboha kolko tak liecba vobec stoji ? alebo vam a vasej rodine bude lepsie ked skoncite v osobnom bankrote a chory na dazdi kdesi pod mostom ?
      .
      „ked si pustim radio, tak pocuvam statom odsuhlasene percenta slovenskej muziky“..vy ste este nepoculi o internete ? o medialnych nosicoch ? ved si mozte pustit uplne co len ziveho chcete a kvalitnu hudbu o ktorej ste doteraz nevedeli a ani neviete. a ktoru nestihnete celu vypocut ani do konca zivota..hudba je len dobra alebo zla, nedeli sa podla narodnosti…kto vas preboha nuti, aby ste pocuvali komercny brak? a ak raz ide o brak je uplne jedno ci je slovensky alebo anglicky alebo hotentotsky…kto nuti zapnut si vobec radio ? ak sa mi nieco nepaci tak to prepnem alebo vypnem, alebo si vyberiem len konkretnu relaciu ktora sa mi paci…alebo prepnem na zahranicne stanice..ved v dnesnej dobe si mozte pustit co len ziveho chcete, a kde chcete..
      .
      „Bohuzial pravidla tohto sveta stanujete vy a ja iny svet k dispozicii nemam“..tak tu uz zacinam mat podozrenie na znamu psycho diagnozu..ale ved ja nie som pekelny kral Lucifer ani tajomny pan Vesmiru, ja som obycajny diskuter, kt. vam nijako neprisiel ublizovat a ovladnut vas, len som si dovolil otazku a zareagovat na vase riadky..ospravedlnujem sa za pokus o diskusiu, nazor a tych par riadkov, uz vas vo vasej viere nebudem zneistovat

      Thumb up 0 Thumb down 0

     • Avatar
      február 22, 2013

      ‘kde som co robil, co je preboha ubohe a zbabele..’
      riesis v diskusii k clanku, co robi autorov otec! je to tak na urovni lokalneho stbacskeho udavaca (vitkovic). temou diskusie ma byt clanok, nie ci ma autor spravny kadrovy profil
      ak chces ukazat aspon trochu odvahy, tak sa podpis (nech si ta mozem pregooglit, ako je zvykom u vas).

      ‘ked bude polovicu svojho prijmu platit aristokracia a kapital, vy budete platit menej ..oni vsak tolko platiit nechcu’
      tak to si zabil!
      vy ste taki mali teroristi,ktori drzia strednu triedu ako zajatcov, lebo ako vravis ‘aristokracia a kapital’ je pre vas prilis silne susto 🙂
      a ked sa tento rok ukaze, ze ‘aristokracia a kapital’ dokazala optimalizovat svoje dane, tak co? urezete par programatorom a uctovnikom malicky a poslete ich hascakovi s vyhraznym listom?

      ‘pracovat iba na projektoch pre inych lokalnych kapitalistov ?’
      to je taketo posielanie do kotolne po novom? nepaci sa ti socializmus, mars s tebou na dedinu do potravin

      skuvinat od reumy, cukrovky, rakoviny …
      ked budes mat rakovinu, budes ochotny zaplatit vsetko co mas, budes chodit za doktorom s uplatkami, budes vyvolavat znamym,len aby si zvysil moznost prezitia seba a svojich bliznych. a nakoniec aj tak dostanes len tu klasicku slovensku socialisticku starostlivost.
      vies, vsetci sme tu viac menej odsudeny zomriet na nejaku banalitu, ktore uz vyspele zdravotnictvo vie davno liecit, len pre ten nas socik je to neriesitelne susto. ale hlavne ze dostanes dotovany penicilin!

      to s tou hudbou a svetom si nepochopil, ked budem mat cas, este ti to vysvetlim 🙂

      Andrej Fandak

      Thumb up 0 Thumb down 0

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*