Čože je to 100 miliónov

Vláda stále jedná o cca. 100 miliónovom odpustku. Zhruba toto som sa dočítal včera na SME.sk. Tento stimul, odpustok, povolebné vyúčtovanie a poďakovanie – hovorte tomu, ako chcete – je zaujímavý určite z viacerých dôvodov. Nemám ani čas, ani chuť rozoberať nejaké ekonomické aspekty takýchto opatrení. Otázka dňa znie: Cui bono? Kto všetko nás daňových poplatníkov ponížene prosí o pomoc?

Delta Electronics (Slovakia), s.r.o., Dubnica nad Váhom, kde spoločníkom je napríklad DET INTERNATIONAL HOLDING LTD, Scotia Centre 4th Floor, George Town, Grand Cayman, Kajmanské ostrovy.

Fagor Ederlan Slovensko, a.s., Žiar nad Hronom; odbočka španielskeho Fagor Ederlan Group, ktorá sa na Group stránkach chváli tržbami 541 miliónov EUR za rok 2009 a predpokladanými investíciami na rok 2010 vo výške 66 miliónov EUR. Pričom slovenská odbočka má niečo, čo sa ani nedá nazvať web stránkami, ale to len tak na okraj.

EKOLTECH spol. s r.o., Lučenec, eseročka z Lučenca vyrábajúca pre švédsky gigant IKEA so základným imaním menej ako 17.000 EUR, možno hrá svoju úlohu aj fakt, že podnikatelia, ktorí stoja za Ekoltechom, stoja za viacerými firmami v tomto kraji, a že ich je požehnane. Ale o situácii tam viem prd a tak sa k tomu viac nevyjadrujem.

Mühlbauer Technologies, s.r.o., Nitra, člen Mühlbauer Holding AG & Co, pričom Interim Group Report z Q2 ukazuje nárast pracovných miest v celej skupine o 12,5 % a trend nárastu tržieb.

Bekaert Slovakia, s.r.o., Sládkovičovo, belgicko-holandský alebo holandsko-belgický Bekaert Holding, o ktorom sme sa mohli na začiatku roka dočítať, že „len pred vlaňajším letom spúšťal v závode v Sládkovičove nové linky na úpravu drôtov, ktoré zdvojnásobili jeho celoročné výrobné kapacity. … Teraz v ňom chystá ďalšiu investíciu… Nová investícia do výroby výstuží pre pneumatiky bude firmu stáť zhruba 15 miliónov eur a prácu v rozšírených prevádzkach nájdu takmer tri stovky nových zamestnancov“. Kde sa stala chyba?

Mondi SCP, a.s., Ružomberok, súčasť papierenského giganta Mondi Group, štátopodnikateľ Ing. Milan Fiľo ako podpredseda dozornej rady určite určuje správny SMER. Poznávacie znamenie: Akcie na doručiteľa.

Magneti Marelli Slovakia, s.r.o., Bratislava, pre zmenu Talianska odbočka, ktorá žiada úbohých 27,5 milióna EUR na odpustkoch za to, že za šesť rokov vytvorí 600 miest v okrese Košice-okolie. Myslím, že toto je ono.

Continental Automotive Systems Slovakia, s.r.o., Zvolen, nemecký Continental AG, pod celým koncernom je zamestnaných zhruba 150.000 ľudí.

Samsung Electronics Slovakia, s.r.o., Galanta, svetoznámy kórejský producent všetkého možného, ale hlavne elektroniky. Podľa účtovnej závierky za rok 2011 stúpol zisk za obdobie po zdanení zo 118 miliónov EUR v roku 2010 na 164 miliónov EUR v roku 2011.

Takže keď budete zase ospevovať Alibabu a 82 kolesíkov, ktorí bohatým berú a chudobným dávajú, tak aspoň slzu uroňte na pamiatku toho, ako sa mu pri krájaní nakradnutého koláča občas šmykne ruka. A teraz súdružky a súdruhovia hor sa za sociálnymi istotami, ale rýchlo, aby zostalo aj na vás.

7,022 celkovo návštev, 1 návštev dnes

14 odpovedí

 1. Avatar
  september 20, 2012

  Keď si k týmto 100 milónom prirátame ďalších 130, o ktoré sa navýšil rozpočet štátnym inštitúciam, zohľadníme nejaké to odstupné, požiadavku na vrátenie dodácií z EU či Nórska, predražené „tendre“, atď. tak sa nám dosť zreteľne ukazuje, kde je možné znižovať deficit. Akurát my, ktorým to je jasné, nemáme na to dosah.

  Thumb up 23 Thumb down 7

  Odpovedať

 2. Avatar
  september 20, 2012

  Najhorsie je, ze od terajsej opozicie by sme nemohli cakat nic lepsie. Si dodnes pamatam ten sok, ked Miskov po zasadnuti na stolicku ministra hospodarstva otocil a zaprel predvolebny postoj SaS, ze akekolvek stimuly su nezmysel. Zacal splietat nieco a kokurencii okolitych krajin. Kedy sa ludom rozsvieti a pochopia, ze kupene pracovne miesta su horsie ako nezamestnanost?

  Thumb up 12 Thumb down 8

  Odpovedať

  • Avatar
   september 20, 2012

   Bohuzial sa ludom rozsvecuje az ked su stavani priamo proti nakladom svojho jednania

   Thumb up 7 Thumb down 5

   Odpovedať

  • Avatar
   september 21, 2012

   To je dôsledok mediokracie. Podobne to funguje pri automobilových nehodách (resp. iných problémoch) našich občanov v zhraničí. Keď sa ceste do Chorvátska havaruje jedno auto, nič sa nedeje. Ani keď ich za rok havaruje viacero. Ale keď havaruje jeden autobus, tak sa politici „zrazu“ prebudia. Už tam letí vládny špeciál a podobne. Podobne pri jednotlivých vs. hromadných nešťastiach u nás doma (napr. banníci)
   .
   Keď si človek prepočíta, čo dajú na „záchranu“ jedného pracovného miesta, tak by sa svojprávnemu človeku malo rozsvietiť. Ale aby sa nerozsvietilo, tak treba obmedziť počty študentov na gymnáziách a nahnať ich do učňoviek.

   Thumb up 8 Thumb down 4

   Odpovedať

 3. Avatar
  september 20, 2012

  Ja mat firmu, ktora rozmysla o pribrati aspon 50 zamestnancov, tak tiez pytam. Najprv by som si ale sidlo prestahoval (iba oficialne) do zahranicia, lebo viem, ze zahranicni ivestori dostavaju peniaze jednoduchsie. 🙂

  Thumb up 7 Thumb down 3

  Odpovedať

 4. Avatar
  september 20, 2012

  Mňa okamžite napadlo – Fico ide doslova pár veľkým biznismenom dať 3 milardy Sk na „udržanie pracovných miest“. To že niekoľko stotisíc szčo dostane ako darček na udržanie svojho pracovného miesta vyššie dane, vyššie odvody, zvýšenie koeficientu, vyššie poplatky.. to sa naozaj nedá nazvať inak ako vlastizrada na vlastných občanoch. To že týmito 3 miliardami „podporí štát“ zlomok praconých miest oproti počtu pracovných miest čo robia živnostníci a szčo, je len paródiou na to, čo u nás predvádza človek, čo vlastnou hlavou vie si zohnať vinicu, miliónové hodinky, byt od Ikoresu a milióny pre sponzorov strany.

  Thumb up 34 Thumb down 3

  Odpovedať

 5. Avatar
  september 21, 2012

  Náš štát nie je náš. Je to obraz toho ako volia obyvatelia Slovenska. Nepoznajú a ani nechcú poznať realitu. Ale ak by aj v takých obrovských množstvách nevolili Mečiara a Fica mali by inú možnosť?
  Veď aj Gorila poukazuje na to ako sa bralo zo štátneho a nič.
  Je tu veľká skupina ľudí navzájom poprepájaných – úradníci, policajti, tajná služba, podnikatelia a sprostredkovatelia. Ktorí si zo svojho poprepletenia dobre žijú.
  Investičné stimuly sú len jedným príkladom. Eurofondy , ale aj verejné obstarávania predražujú ceny tovarov a služieb o 20-30 percent. Nezaručujú súťaž, ale zákonom zaobalenú možnosť uprednostňovať a dávať výhody.
  Jedným z mála pozitív bolo prijatie zverejňovania zmlúv a faktúr na internete.
  Ale o koľkých kauzách sa vedelo a vie a NIKTO nenesie zodpovednosť.
  TO je tá najväčšia istota pre svojich a nie iba pre svojich v SMERE.

  Thumb up 8 Thumb down 3

  Odpovedať

 6. Avatar
  september 21, 2012

  Viete niekto povedat, ci by slo aspon podmienit tieto stimuly tym, ze dana firma bude odzvadzat dane vylucne na Slovensku a nie v danovych rajoch, ked uz tak?

  Thumb up 1 Thumb down 2

  Odpovedať

  • Avatar
   september 21, 2012

   Neslo, ten stimul je o odpusteni platenia dani 🙂

   Thumb up 1 Thumb down 2

   Odpovedať

   • Avatar
    september 21, 2012

    Ale tie stimuly, resp.danove ulavy su docasne, cize ak su dajme tomu na dva roky, tak zaviazat ich, aby po tych dvoch rokoch minimalne dalsie dva roky platili dane na Slovensku.

    Thumb up 1 Thumb down 2

    Odpovedať

    • Avatar
     september 21, 2012

     1) dva su cca na 5 rokov, k ostatnym som sa nedostal, nechcelo sa mi hladat a neviem ci by som nasiel

     2) princip je rovnaky, ako ked sa rozhodnes obchodnikom vo firme (napr. preto, ze vnimas nevyhody castej fluktuacie u tejto profesie), davat specialne bonusy za dobu vo firme. Nieco ako vernostny bonus par tisic euro, ale az po 3 rokoch. Sam si mozes odpovedat, ktorych namotivujes a ako budu vypadat potom ich odchody resp. kedy budu odchadzat. Ani tie firmy nie su blbe, rozpocitaju si bonus na cele obdobie, ktore je potrebne k jeho ziskaniu.

     Thumb up 1 Thumb down 2

     Odpovedať

 7. Avatar
  september 21, 2012

  A čo z toho bude mať veľká väčšina obyvateľov SR? No predsa:
  http://www.youtube.com/watch?v=UidDZdO3USM

  Thumb up 2 Thumb down 2

  Odpovedať

 8. Avatar
  september 21, 2012

  Kto verí, že krízu ekonomiky – dlhovú, bankovú, nezamestnaných, sociálnych nepokojov… možno prekonať bez prekonania zmeny „morálky a etiky“…
  nech si uvedomí, že na bohatom Slovensku tvorí podľa odhadu korupcia 80 miliárd ročne tak nejakých 100 miliónov je maličkosť
  veď len na DPH ročne štát príde o sumu 2 miliardy…

  No čo, žijeme vo veľmi bohatom štáte keď toto nikomu nechýba a nevadí..

  Thumb up 2 Thumb down 2

  Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*