Čo spôsobil socializmus supermarketu vo Venezuele

Myšlienky socializmu môžu znieť veľmi lákavo pre bohatšieho a dobre chovaného idealistického hipstera na vysokej škole (alebo pre poslanca Ľuboša Blahu), ktorý kritizuje kapitalizmus a zároveň zostáva ignorantský k jeho benefitom, ktoré aj sám využíva. No pre Venezuelčanov sa realita centralizovanej ekonomiky stala každodenným súbojom o prežitie.

V tejto juhoamerickej krajine, kde je štátny socializmus vo svojej najvyššej fáze, si ľudia nedokážu zabezpečiť ani základné potreby na bežný život. Nemajú napr. dostatok toaletného papiera či plienok, a keď sa aj niekde objavia, dostanú ich len za určitých byrokratických podmienok (predloženie rodného listu dieťaťa alebo potvrdenie tehotenstva ultrazvukom).

Ľudia musia čakať v rade, aby zaplatili aj 700 dolárov za kondóm. No a najnovšie žiadajú od farmárov odovzdávať veľký podiel svojej produkcie štátom vlastneným obchodom, z dôvodu nedostatku základných potravín v krajine.

Napriek pretrvávajúcemu zúfalému stavu v krajine prezident Nicolás Maduro zo Spojenej socialistickej strany naďalej reguluje ceny, obmedzuje predaj a znárodňuje produkciu malým podnikom. Zdá sa, že to nie najlepší spôsob zabezpečenia ekonomického rastu v krajine.

Muž v nasledujúcom videu ukazuje, ako bola vyplienená lekáreň v miestnom supermarkete, ako bol zničený a vyrabovaný bankomat a ako boli ukradnuté počítače (registračné pokladne) na to, aby ich ľudia mohli predať.

Ten „arogantný kapitalizmus“ plný ničím neregulovaných a neprehľadných subjektov a ignorantský k istotám ľudí, sa môže zdať pre mnohých (voličov) ako nezaujímavým systémom, v ktorom by chceli žiť. Napriek tomu nám stále skúsenosti hovoria, že je to jediná cesta, ako zabezpečiť produkciu a ekonomický rast hospodárstva.

3,694 celkovo návštev, 1 návštev dnes

3 odpovedí

 1. Avatar
  júl 27, 2015

  „Ten “arogantný kapitalizmus” plný ničím neregulovaných a neprehľadných subjektov ……“

  – a to, preboha, je KDE takýto divný NEREGULOVANÝ kapitalizmus ?

  Thumb up 5 Thumb down 2

  Odpovedať

  • Avatar
   júl 27, 2015

   Podla blahu na slovensku a v europe a usa.

   Thumb up 6 Thumb down 3

   Odpovedať

  • Avatar
   august 03, 2015

   Je to vo Venezuele. A je to produkt „venezuelského socializmu“ prezidenta Cháveza. Rovnako by skončil aj socializmus u nás, keby nebol rok 1989…

   Thumb up 1 Thumb down 2

   Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*