Čím menej vedia američania o Ukrajine, tým viac požadujú vojenský zásah

Ako ruské jednotky začiatkom marca vpadli na polostrov Krym, spustili sa v Amerike rôzne prieskumy verejnosti, v ktorých sa pýtali ľudí na ich názor na aktuálnu situáciu. Napriek tomu, že dve tretiny američanov odpovedali, že situáciu aspoň minimálne sledujú, väčšina z nich v skutočnosti o danej situácii na mieste vedela len veľmi málo, dokonca ani len to, kde sa dané miesto vôbec nachádza.

Medzi 28-31. marcom 2014 vysokoškolskí politológovia (Kyle Dropp (Dartmouth College), Joshua D. Kertzer (Harvard University) a  Thomas Zeitzoff  (Princeton University) robili prieskum na vzorke 2066 američanov s otázkou, ako chcú aby Spojené štáty zareagovali na aktuálnu situáciu na Ukrajine. No bol v tom aj malý chyták.

Namiesto štandardných doplňujúcich otázok mali respondenti zároveň označiť na svetovej mape s vysokým rozlíšením, kde sa nachádza Ukrajina. Politológovia chceli zistiť, či ich vedomosti o Ukrajine nejak súvisia s názormi na zahraničnú politiku.

Ukraine_Full-1024x535

Politológovia zistili, že len 1 zo 6 američanov vie nájsť Ukrajinu na mape a že tento nedostatok vedomostí koreluje s názorom na ich zahraničnú politiku. Čím vzdialenejší bol ich odhad polohy Ukrajiny, tým viac chceli, aby Spojené štáty vojensky zasiahli.

Len zhruba 16% američanov správne uhádlo polohu Ukrajiny, čiže klikli na mape niekde medzi jej hranice. Väčšina z nich si myslela, že Ukrajina je niekde inde v Európe alebo Ázii, pričom medián tipu bol vzdialený 2900 km mimo reálnej polohy, čo by Ukrajinu umiestnilo niekde na hranice s Portugalskom.

Ak si predstavíme, že v demokratickom režime vládne logicky vláda, ktorú si zvolí nadpolovičná väčšina populácie, je asi na zamyslenie, či je demokracia (alebo volanie po väčšej demokracii – keďže USA nie sú politickou demokraciou v pravom slova zmysle) pre mier a prosperitu aj vo vyspelej spoločnosti ako je tá v Spojených štátoch tá správna cesta.

Zdroj: Washingtonpost blog

6,779 celkovo návštev, 1 návštev dnes

11 odpovedí

 1. Avatar
  august 13, 2014

  Ti zufalci, co klikli na aljasku uz musia byt riadne mimo 🙂

  Thumb up 8 Thumb down 1

  Odpovedať

  • Avatar
   august 13, 2014

   ale čo tý čo dali USA … tak to už je moc …

   Thumb up 5 Thumb down 1

   Odpovedať

   • Avatar
    august 14, 2014

    A tí čo slovo „tí“ píšu s ý namiesto í? To už je asi tiež „moc“.
    Vyvodzovať nejaký záver na tému usporiadania spoločnosti na základe korelácie z prieskumu, ktorý zasiahol „až“ 2066 ľudí, je trochu neprofesionálne, ak nie priamo povrchné.
    Každopádne záver štúdie je veľmi zaujímavý. Dal by sa preložiť aj takto: Čím sú ľudia vzdelanejší, tým sú menej agresívni? Alebo: Čím viac vedia ľudia o svete či o svojom okolí, tým viac si uvedomujú nezmyselnosť vojny?

    Thumb up 8 Thumb down 0

    Odpovedať

 2. Avatar
  august 13, 2014

  ad: “ v demokratickom režime vládne logicky vláda, ktorú si zvolí nadpolovičná väčšina populácie “

  tak logicky to tak skutočne malo byť, ale demokraticky je to tak, že vládne menšina. Bol by to asi zaujímavý zoznam krajín, kde vláda dostala nadpolovičnú väčšinu hlasov (všetkých oprávnených) voličov.

  Thumb up 9 Thumb down 1

  Odpovedať

 3. Avatar
  august 13, 2014

  To je všeobecný problém demokracie. Najväčšiu váhu majú veľmi často tí najmenej kompetentní. Práve oni tvoria najkompaktnejšiu skupinu, zatiaľ čo tí ostatní sú názorovo roztrieštení.

  Thumb up 5 Thumb down 0

  Odpovedať

 4. Avatar
  august 13, 2014

  Celkom ma pobavilo, kolko bodiek sa nachadza v Ciernom mori. Pravda, je to blizko, ale aj tak.

  Thumb up 3 Thumb down 1

  Odpovedať

 5. Avatar
  august 14, 2014

  Zase to netreba brať tragicky.
  U nás by veľa ľudí vedelo, kde je Ukrajina, ale vedeli by, kde sa nachádza také Kirgizsko, Azerbajdžan, alebo napr. Irán (koľkí by ho zasadili vedľa Egypta)?
  Koľko Slovákov vie, o čo vlastne na Ukrajine ide? Áno, vedia opakovať kecy svojho predsedu (a iných vodcov) o tom, že sú tam fašisti, ale väčšina ani len nesleduje, ako sa situáciu vyvíja.

  A na to, aby sme si uvedomili, že demokracia je jedno z najhorších štátnych zriadení, aké môžu byť, nepotrebujeme ani tento prieskum.

  Thumb up 4 Thumb down 0

  Odpovedať

 6. Avatar
  august 14, 2014

  Podla mňa pomiešali hrušky s jablkami.
  Je jedna vec vedieť, čo sa deje, aké sú politické súvislosti, a úplne iná vec je ukázať to na mape.
  To, že viem, kde je na mape Ukrajina predsa nemusí znamenať, že viem niečo o tom, čo ako a prečo sa tam práve teraz deje.
  Nie je ani jasné, či im dali presne tú mapú, čo je v článku (teda napríklad, či tam boli naznačené hranice štátov).
  A autor textu (žeby americký novinár?) by sa mohol pozrieť na tú mapu lepšie že ktorým smerom sú „uhnuté“ tie body, kým vypotí porovnanie, že „…niekde na hranice s Portugalskom“.

  Thumb up 2 Thumb down 1

  Odpovedať

  • Avatar
   august 14, 2014

   ano,
   sice nevie, kde je ukrajina na mape, ale zato ma uplny prehlad o rusko-ukrajinskom spore.

   Thumb up 3 Thumb down 0

   Odpovedať

 7. Avatar
  august 15, 2014

  „ruské jednotky začiatkom marca vpadli na polostrov Krym, “
  – to už aj tu sa šíria takéto lži ?
  Tam nikto nevpadol – rusi tam bolo už dlhé roky na zaklade dohôd ešte z doby SSSR.
  A hlavne – nezasahovali tam. Ved načo – výrazná väčšina ludí tam chcela byť sučasťou Ruska.
  Zaujímavé, že v dobe super-satelitov nik nepredložil fotky presuvajucich sa rusov. Veď načo aj – ludia uveria lžiam aj bez dôkazov, ak chcú uveriť.

  Thumb up 3 Thumb down 0

  Odpovedať

 8. Avatar
  august 15, 2014

  To, že ludia čosi nevedia, je iba menšie zlo. Najväčšie zlo je to, že väčšina ludí „vie“ presne to, čo im vláda navtlkala do hláv. A dnešná ukrajina je dôkazom o cielenom vtlkaní do hláv.

  Thumb up 3 Thumb down 0

  Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*