Brexit, komu vyhovuje a komu nie

Počas sledovania televízneho spravodajstva pokrývajúceho britské referendum o vystúpení z Únie som si všimol nasledujúcu vec. Vždy keď robili v uliciach anglických miest a obcí interview s náhodným okoloidúcim, dalo sa na prvý pohľad odhadnúť, aký názor bude prezentovať.

Ak išlo o mladého, podľa najnovšej módy oblečeného človeka, na prvý pohľad z vyššej vrstvy, dalo sa veľmi jasne predpokladať, že bude za zotrvanie Británie v Únii. Ak naopak nejaký dôchodca vo vyťahanom svetri a šusťákoch huhlal na kameru niečo nezrozumiteľné v scouse, alebo cornish, vsadil by som svoje posledné penny (Watson), že pán je za brexit.

Ako je možné, že názorové rozdelenie v tejto veci tak verne kopírujú hranice spoločenských tried?

Kedysi som v súvislosti so spoločnou európskou menou čítal jednu analýzu. Snažila sa zadefinovať územie, pre ktoré je vhodné mať jednu menu. Podľa danej štúdie, výhody jednotnej európskej meny dokážu využiť tí občania, ktorých kariérne a osobné destinácie sa najlepšie prekrývajú s teritóriom, na ktorom daná mena platí.

Ak teda chodíte úradníčiť do Bruselu, programovať do Nemecka, alebo vyučovať do Fínska, na lyžovačky cestujete do Álp a kúpať sa chodíte na Ibizu, je euro stvorené pre vaše potreby. Ušetríte na transakčných nákladoch a využijete pracovné príležitosti (kvôli jazykovej pripravenosti a kvalitnému vzdelaniu), ktoré spoločný menový priestor ponúka.

Naopak, ak pracujete v Prešove, dovolenkovať chodíte na Šíravu a raz za čas idete na nákupy do Bratislavy, tak vám benefity spoločnej meny pretekajú medzi prsty.

Čomu sa ale nevyhnete, je rast cien, ktoré zavedenie eura sprevádza (v časoch slovenskej koruny sa hospodárske dobiehanie Európy odrážalo v posilňovaní kurzu, po zavedení eura v dobiehaní cenovej úrovne).

Analogické vzťahy platia aj pre celú Úniu.

V prípade, že ste vzdelaný, jazykovo vybavený, ochotný cestovať a pracujete v jednom z tých sexy oborov, do ktorých sa bruselskí byrokrati zaľúbili – v aktuálnom newspeaku start-upista – Európa patrí vám.

V normálnom svete, by takto existovali dve skupiny občanov; tí ktorí možnosti spoločného ekonomického priestoru dokážu využiť a tí, ktorí nie. A tým je Únia jednoducho ukradnutá a basta. Bohužiaľ, aktuálna verzia európskej integrácie prináša zbytočne so sebou negatívne side-efekty. A ak neviete zkapitalizovať prínosy, tak je pre vás čisto nákladovou položkou.

Na jednej strane, snaha „poručit větru, dešti“ predražuje energie, potraviny a citeľne robí každodenný život zložitejším (trikrát vysávať jednu miestnosť, kvôli obmedzeniu výkonov vysávačov). Malí podnikatelia (majitelia autoservisov, reštaurácií, penziónov) vnímajú zase veľmi citlivo, keď ich priamy konkurent dostane dotáciu, ktorú si oni nedokážu vybaviť. A keď najnovšia enviromentálna regulácia pošle do Číny aj poslednú fabriku v regióne, tak nadšenie proletariátu pre spoločnú Európu je na bode nula. Hlavne, keď si bežný volič uvedomí, že nech volí hocičo, úradníci v Bruseli si navzájom udeľujú jednu definitívu za druhou.

Ak je teda na brexite niečo zarážajúce, tak jedine to, ako proeurópska elita nedokáže pochopiť antieurópske naladenie nižších tried. A slovo elita vôbec nepoužívam v ironickom význame.

Ľudia vlastniaci diplomy z prestížnych svetových univerzít tvoria jadro nadšencov nadnárodnej integrácie. Stelesním tejto intelektuálnej elity bol tragicky zosnulý Martin Filko a momentálne žezlo svojim nihilistickým článkom prebral zástupca šéfredaktora Denníku N Konštantín Čikovský.

Inteligencia a vzdelanie sú darom a trestom zároveň.

Darom, keď vieme pomôcť sebe a svojim blížnym v konkrétnostiach. Trestom, keď stratíme intelektuálnu skromnosť a pustíme sa do tvorby najlepšieho z možných svetov pre všetkých.

Ak intelektuálov niečo charakterizuje, tak je to nedôvera k rozhodnutiam bežných (menej vzdelaných) ľudí a klamlivá predstava o ich vlastnej schopnosti riadiť taký zložitý systém, akým ľudská spoločnosť je. Tento jav si svojho času všimol aj Friedrich Hayek.

Intelektuáli majú už za sebou určite úspechy v pochopení zákonitosti určitého uzavretého systému, ako je napríklad fungovanie redakcie periferného európskeho média, respektíve od reality odrhnutý ekonomický model s pár premennými. A v tom momente nadobúdajú presvedčenie, že sú schopní stanoviť minimálnu mesačnú mzdu, za ktorú sa všetci ostatní ľudia majú unúvať do práce. Respektíve počet azylantov, ktorý by mala prijať pobaltská republika.

Ruka v ruke s preceňovaním svojich znalostí, ide pohŕdanie schopnosťou bežných ľudí slobodne rozhodovať o svojich vlastných záležitostiach (a.k.a. trhom). V upotenom, nepredvídateľnom trhovom mechanizme nevidia systém a logiku, na rozdiel od sofistikovaných modelov centrálnych plánovačov.

S takýmto mentálnym nastavením sa elity snažia meniť svet na svoj obraz. V praxi to znamená nasledovné. Potláčať trh všade, kde sa k tomu naskytne príležitosť. Centralizovať každé rozhodovanie na najvyššiu možnú úroveň. A preniesť rozhodovacie právomoci od demokratických orgánov k technokratickej nevolenej byrokracii (nie, že by demokraticky zvolený sociálny inžinier bol na kvalitatívne vyššej úrovni ako ten dosadený).

Toto správanie prirodzene smeruje k nejakej forme nadnárodnej úradníckej vlády, ktorá si svoju tvorbu najlepšieho z možných svetov nenechá torpédovať amatérskymi názormi bežných ľudí. A to nie je žiadna konšpirácia. Elity sú jednoducho presvedčené, že takto fungujúci svet by bol kvalitatívne lepší ako dnešná realita (aj pre nás, ufrflaných kverulantov).

Riadenie ekonomiky je ale nekonečne komplexnejšia úloha ako napísať úderný článok o rozkrádaní na ministerstve vnútra. Ekonomika podliehajúca trhovým zákon bude vždy efektívnejšia a produktívnejšia, než tá, ktorá funguje podľa omylov od reality odtrhnutých, skorumpovaných úradníkov.

Síce je empirických dôkazov uvedeného fúra, budeme sa musieť o nefunkčnosti socializmu presviedčať stále znova a znova. A nie je to iba kvôli tomu, že globálne (európske, slovenské …) elity podľahli sebeklamu o vlastnej schopnosti riadiť neriaditeľné. Základná myšlienka socializmu – niekto bude pracovať a ja si za jeho peniaze budem užívať – je natoľko lákavá, že o jej priaznivcov nikdy nebude núdza (vo všetkých vrstvách spoločnosti, nielen medzi elitami).

Ak má niečo potenciál rast socializmu vo svete udržať v akých takých hraniciach, je to jediné. Triviálny fakt, že v krajine, kde je viac trhu, sa občanom proste darí lepšie, ako v krajine, kde dominuje plánovanie.

Nakoniec takýto referenčný rámec potopil aj zatiaľ najväčší sociálny experiment, komunistický blok. Neboli to disidenti, nebol to Gorbačov, či Reagan. Bolo to pozorovanie, že len hen tu za Dunajom, mal aj na dané pomery chudobný človek vyšší životný štandard, ako šikovný a úspešný občan ČSSR.

A o tom je brexit.

Ak sa Británia zbaví regulácií, komisíi, dotácií … a nezavedie si vlastnú, podnikanie valcujúcu legislatívu, skôr či neskôr si bežní Francúz, Belgičan, Španiel všimne (tí, čo najlepšie dovidia cez kanál), že staré, dobré Anglicko je jednoducho lepšie miesto na život, ako Únia.

8,410 celkovo návštev, 1 návštev dnes

20 odpovedí

  1. Avatar
    jún 29, 2016

    Hromada vaty , miesto citovanie Lenina Hayek , zlaty klinec nakoniec
    „Ak sa Británia zbaví regulácií…“, ale ved cely Brexit bol hlavne o regulacii privalu „polskych instalaterov“

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Odpovedať

    • Avatar
      jún 29, 2016

      Ak si cakal ze sa tu bude citovat lenin tak places ma nespravnej adrese, tu nie si v europarlamente.

      Thumb up 0 Thumb down 1

      Odpovedať

    • Avatar
      júl 06, 2016

      Mne sa ten článok páčil. Myslím, že boli dotknuté všetky podstatné črty pokračujúceho skostnatievania štruktúr EÚ a brexit je len ich dôsledkom. Keď niekto Švajčiarom ide chváliť EÚ, tak sa usmejú a povedia, pozrite, aká je úspešná EÚ a aké je Švajčiarsko. Žiadne veľké vzletné myšlienky, žiadne revolučné nápady, len starý dobrý osvedčený sedliacky rozum a keď sa treba ponáhľať, tak radšej pomaly, aby ostal čas na odbočenie, ak sa ukáže, že ideme zlým smerom.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Odpovedať

  2. Avatar
    jún 29, 2016

    K článku samotnému môžem dodať len jednoznačný súhlas.

    Ale keďže sem chodí dosť veľa priaznivcov SaS, tak si dovolím upozorniť na brexit článok lídra ich tímu pre zahraničnú politiku.
    http://blog.etrend.sk/martin-klus/je-mozne-si-referendum-obrexite-zopakovat.html

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

    • Avatar
      jún 29, 2016

      Súdruh Klus je taký etalón európskeho politika, ktorého si viem veľmi dobre predstaviť niekde v európskej komisii s veľkou červenou hviezdou na čele.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Odpovedať

    • Avatar
      jún 30, 2016

      Klus je jednym z dovodov preco by som SAS v ziadnom pripade nevolil.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Odpovedať

      • Avatar
        júl 02, 2016

        SaS treba voliť aj napriek Klusovi a iným. Ak teda chcete na Slovensku uvidieť zlepšenie. Sulík je dirigent.

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Odpovedať

  3. Avatar
    jún 29, 2016

    nuž, možno povedať (s odkazom na Raymonda Arona) máme tu obdobie nového Ópia intelektuálov.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

  4. Avatar
    jún 29, 2016

    „Na jednej strane, snaha „poručit větru, dešti“ predražuje energie, potraviny a citeľne robí každodenný život zložitejším (trikrát vysávať jednu miestnosť, kvôli obmedzeniu výkonov vysávačov). A keď najnovšia enviromentálna regulácia pošle do Číny aj poslednú fabriku v regióne, tak nadšenie proletariátu pre spoločnú Európu je na bode nula. “

    najdrahsie potraviny v Europe su vo Svajciarsku, Norsku… teda krajinach, ktore nie su clenmi EU… to je prekvako co…. napr. ta kritizovana vyhlaska o zakrivenych uhorkach nie je nic ine ako legislativna objednavka malobchodnych retazcov, teda opat vasich milovanych velkokapitalistov, kedze zakrivene uhorky si malokto kupuje a ostavaju na regaloch/skladoch ako odpisy cize ciste straty…. energie najviac predrazila liberalizacia cien so sucasnou privatizaciou energetiky a rozvodnych sustav spolu so zdanenim spotreby ako pravicoveho receptu na danovy system…pozname to aj tu na Slovensku….energia z obnovitelnych zdrojov je len ciastkovy problem v celom komplexe…….a tie fabriky, co spominate, neodisli do Ciny kvoli nejakemu zivotnemu prostrediu, ale ako dosledok presne takych politik a podmienok ake sa pacia vam teda neoliberalizmu, globalizacie, bezbarierovy volny trh a deregulacie, exeternalizacia a znizovanie nakladov s maximalizaciou zisku atd… a nemusi to byt zrovna Cina, moze to byt aj vychodna Europa ci Mexiko… Americania zaviedli na cinsku ocel tot nedavno 500% clo urcite preto, lebo necitaju menejstatu.sk, kde by Fandak s Bulakom americkym kapitalistom a ich zamestnancom urcite vysvetlili, ze bez toho cla by mali viac objednavok, roboty aj lepsie mzdy.. asi tak ako v USS Kosice, kde idu na pol plynu a zaroven kazdy mesiac 29 zamestnancov poslu na urad prace
    …….
    „Bolo to pozorovanie, že len hen tu za Dunajom, mal aj na dané pomery chudobný človek vyšší životný štandard, ako šikovný a úspešný občan ČSSR.“

    netusim v akom prostredi vyrastal Fandak, ale je to samozrejme uplny blud…autor by si mal zobrat kufor a ist sa pozriet do sveta…myslim tak, ze par rokov pozit a zazit realie zivota…bolo by dobre tiez pozriet si socio-ekon. statisticky.. alebo aspon sa povozit napr. po slov. vidieku a popremyslat ako sa zmenil do 89teho oproti tej totalnej biede co bola pred vojnou a oproti tej biede ktora prisla na vidiek stredneho a vychodneho Svk po 89 znovu…nova obcianska infrastruktura a dostupne verejne sluzby, individualna vystavba novych a nie zrovna malych domov, cele nove ulice, pozitivna demografia atd…postavit novy rodinny dom pre mladu rodinu (a to cuduj sa svete bez celozivoteho zadlzenia) a dovolit si 2-3 deti bola za komunistov uplna samozrejmost, tak ako bolo pre mestanov byvanie v 3-4 izbovom byte…dnes je stavba noveho rodinneho domu alebo kupa 4izb noveho bytu v meste luxus pre par hornych percent, tak ako je luxus dobra stabilna praca s postacujucim prijmom, co su 2 zakladne predpoklady kvality zivota…CSSR malo v 89 podla United Nations rebricka HDI 25. najvyssiu zivotnu uroven na svete…dnes je Cesko v tom istom rebricku na 28. mieste a Svk na 37., takze az take zle a chudobne to tu zrejme nebolo, kedze dnes je to, po navrate a uz takmer 30r kapitalizmu, horsie…staci si pozriet statistiky nezamestnanosti/ vystahovalectva, bytovej/domovej vystavby a obytnej vymery, realnych dochodkov, realnych miezd ludi zarabajucich mizerné 3 ciferne sumy…ja som na Zapade na rozdiel od Fandaka dlho zil a taku sprostost, ze aj chudobny sa mal na Zapade lepsie, moze napisat iba zaslepeny, sfanatizovany, obmedzeny a nevzdelany clovek… okrem toho, Fandak v kontexte tohto odstavca zrejme poukazal na Rakusko („len hen tu za Dunajom“), co je mimochodom ovela socialistickejsia krajina ako sucasne Slovensko…na vasom strielani vlastnych kolien sa zakazdym pobavim

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Odpovedať

  5. Avatar
    jún 29, 2016

    Autora nebudem uvadzat, ale v jednej zo svojich knih tvrdi, ze je zbytocne citat knihy, ked nedokazete premyslat nad tym co citate. Je zbytocne byt EXTREMNE vzdelany, ked to nedokazete pouzit. Jedinym vystupom inteligencie je tliachanie. To je fakt vsetko.

    Na druhej strane mame ludi s nizsim dosiahnutym vzdelanim, ale vsetko co vedia dokazu pretavit do hodnot, ktore potrebujeme, ktore denne pouzivame. Od tohto je cela inteligencia odtrhnuta, je odtrhnuta od reality. Nevazi si hodnoty, ktore pre nich ludia s nizsim vzdelanim vytvaraju.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

    • Avatar
      jún 29, 2016

      To čo je za nezmyselné tvrdenie, že inteligencia si neváži hodnoty, ktoré pre nich nízkovzdelaní ľudia vytvárajú? To akože dôjde inteligent do kaderníctva, dá sa ostrihať a povie, že nezaplatí 5 € podľa trhovej ceny, ale 2 €, lebo si myslí, že viac tá služba nie je hodná?

      A teraz ku článku. Odmietanie tejto formy demokracie, kde 1 občiansky preukaz = 1 volebný hlas, zo strany inteligencie nie je preto, že by si mysleli, že vedia správne rozhodovať o celej spoločnosti, ale že v tomto systéme menejinteligentná väčšina prehlasuje toho inteligentného aj v tom, čo sa ho priamo dotýka, alebo dokonca sa dotýka viac jeho ako tých ostatných, ktorí o tom tiež rozhodujú.

      Nejako sa nám tu v liberálnych kruhoch rozšíril taký klausovský názor, že regulácie z Bruselu sú niečo horšie ako regulácie z Bratislavy. Potom tu máme také paradoxy, že kváziliberáli oslavujú uzatváranie voľných trhov, priestorov pre voľný pohyb a namiesto toho, aby sme tlačili na rušenie zbytočných lokálnych správičiek, samospráv, vládičiek a vlád a bojovali, za jednotný voľný trh, ktorý by sa časom zhomogenizoval tak, že by bolo možné rušiť zbytočné regulácie, tak sa ideme tváriť, že sa treba rozdrobiť na malé štátiky, ktoré budú mať uzavreté hranice, trhy, každý svoju menu a daňovú politiku ako v stredoveku.

      Thumb up 1 Thumb down 0

      Odpovedať

      • Avatar
        jún 30, 2016

        „Nejako sa nám tu v liberálnych kruhoch rozšíril taký klausovský názor, že regulácie z Bruselu sú niečo horšie ako regulácie z Bratislavy.“

        Samozrejme, že sú horšie. Sú horšie práve a už len preto, že majú oveľa širší dopad. Dopadá na podstatne väčší počet ľudí a podstatne horšie sa dá pred nimi brániť. Bratislavské regulácie sú zaťaž pre 5,5 milióna ľudí. Tie z Brusele trápia populáciu celej polovice kontinentu.

        Keď robia kraviny vlády jednej-dvoch menších krajín na kontinente je to smutné. Keď sa vymkne z kĺbov väčšia krajina je to hrozné. Keď uzurpuje moc despocia na celom kontinente je to katastrofa.
        Celý účel EU je hegemónia moci jedinej vlády na celom kontinente. Hrozba spočíva práve v tom, že ruší konkurenciu medzi vládami. Bráni hlasovaniu nohami. Aby sa bačom nemíňali ovečky. Aby ľudia nemali s čím porovnávať a nemali za čo a hlavne kam utekať.

        Mám radosť z výsledku hlasovania aj keď neverím, že sa brexit dokoná.
        A uvedomujem si, že britskí politici a byrokrati majú veľmi ďaleko od laisez-fair. Že sú plne schopní trápiť krajinu svojimi vlastnými hlúpymi nápadmi aj sami a bez pomoci byrokratov z Brusele. Ale tieto už z princípu nemôžu mať taký ďalekosiahly dopad ako nápady bruselské.

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Odpovedať

      • Avatar
        júl 03, 2016

        Ze za nieco zaplatis este neznamena, ze mas uctu a respekt k cloveku, ci ludom, ktori tu vec, alebo sluzbu urobili resp. poskytli. Takze moj predchadzajuci nazor nema daleko od platnosti fyzikalneho zakona 😉

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Odpovedať

    • Avatar
      december 21, 2019

      Intelekt je nejaká nová forma kolektívnej viny? Treba začať stavať lágre pre niekoho, kto si dovolil mať diplom, lebo si tým automaticky prestal vážiť „výdobytky manuálnej práce“? Napríklad stavbár, kontinuálne od socializmu — zarobí na úrovni „fyzikálneho zákona“ (rofl, mal ste byť básnikom) viac ako učiteľ, a ten systém produkuje takých, ako ste vy sám — bez inteligencie a pokory, level ĽSNS… Vlastne celé to tu je takmer kotlebovská žumpa, kde sa definitívne zavrie hladina hneď po páde SaS pod 5% Welll-done, libertariáni (vulg.).

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Odpovedať

  6. Avatar
    júl 07, 2016

    a kde zmizla „brilantna“ Pospisilova „analyza“ fasizmu ? :)…..no need to feel ashamed.. mali ste ten clanok (aj s diskusiou) nechat.. to bola „perla“ s velkym P… 🙂

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

    • Avatar
      júl 08, 2016

      naozaj, preco ste to stiahli ?

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Odpovedať

      • Avatar
        júl 08, 2016

        tie uz boli vela aj na lokalnych admin-hardcorakov… premohli ich zrejme vnutorne vycitky a pocity hamby 🙂 …sam uznas, ze vydavat Salazara, Pinocheta, Papadopulosa, Franca, Hitlera, Tisa, Mussoliniho teda v prvom rade „ochrancov“ kap. aktiv/majetkov priemyselnej burzoazie, bankarov, cirkevnej aristokracie, latifundistov za lavicovych extremistov je minimalne na navstevu odbornej ambulancie 🙂

        Thumb up 1 Thumb down 0

        Odpovedať

        • Avatar
          júl 08, 2016

          program nsdap
          Zrušení bezpracných příjmů, získaných bez vynaložení úsilí, tj. odstranění úrokové poroby.
          Požadujeme zestátnění všech (dosud) vzniklých trustů (podniků).
          Požadujeme rozdělení zisků velkopodniků.

          plus statne skolstvo, zdravotnictvo, dochodkovy system
          https://cs.wikipedia.org/wiki/Program_NSDAP

          najdes tam vsetky body socialistov, ukaz mi jeden bod, ktory by co len trochu forsiroval kapitalizmus?

          Thumb up 0 Thumb down 0

          Odpovedať

          • Avatar
            júl 08, 2016

            Toto platilo, tak do likvidacie Rohma. Potom to slapalo ako v Bangladesi , Heini dodaval otrokov a IG Farben, Krupp ci Thyssen strihali kupony. Niektorych kamaratov rozculuje napr. znarodnenie zavodov Hermann Goring Werke ,ti hnusni komari a Benes skvelemu kamaratovi Hermanovi zobrali ruiny Apola, Nobelku , zbrojovky v Pov. Bystrici ci v Dubnici.

            Thumb up 1 Thumb down 0

          • Avatar
            júl 11, 2016

            Fandak, Fandak…to bola cast agendy v zaciatkoch, ked sa snazili oslovit hlavne frustrovane masy, podobne ako Kotleba u nas…ked vsak cez velku krizu do Hitlera/NSDAP zacal investovat velkokapital, Hitler menil retoriku a ziskaval na svoju stranu zaroven tradicne pravicove volicstvo…uz som ti to myslim raz aj pisal, ale predpokladam, ze si to ani teraz nezapamatas resp . nenastudujes a aj v buducnosti budes nadalej tarat a kopirovat tie iste linky…Andrej, mal by si sa radsej venovat svojmu pocitacu, lebo dalej ako do 2m v jeho okruhu zial nedovidis

            Thumb up 2 Thumb down 0

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*