Brexit a tragédia slovenskej žurnalistiky

Slovenskí žurnalisti a slovenská „intelektuálna elita“ sa v piatok ráno prebudila do úplného šoku. Nik z nich určite ani v najhoršom sne netušil, že ich vysnená predstava jednotnej, federálnej a ďalej centralizujúcej sa európy môže chytiť trhliny a nabrať zrazu opačný kurz ako doteraz. Naviac tento pocit horkosti raňajšej piatkovej kávy umocňoval fakt, že sa o to do veľkej miery zaslúžil Nigel Farage, ktorého majú intelektuáli na Slovensku za extrémneho nacionalistu a doteraz si robili z neho len posmešky.

Nikdy som nemal vysokú mienku o úrovni slovenskej žurnalistiky, no to čo sa začalo diať po uvedomení si reality Brexitu, ma len utvrdilo v tom, že hlbšie už úroveň snáď ani nemôže klesnúť.

Na nezaujatosť médií, najmä tých mainstreamových, môžeme na Slovensku zabudnúť. Všetci komentátori sa dnes predbiehajú v tom, kto nájde väčšiu „pecku“ na zástancov Brexitu, aby ich čo najviac očiernil.

To čo ma motivovalo napísať tento článok je aj video, resp. prepis z neho, ktorý aktuálne koluje v rôznych formách po slovenskom internete, kde Nigel Farage vraj priznáva veľkú lož v tzv. „Leave“ kampani (kampaň za odchod z EÚ). Toto sa šíri buď formou článkov s (nepresným) prepisom, alebo ako samotné video s (nepresným) prepisom na sociálnych sieťach.

Portál Topky.sk vo svojom článku s názvom „BREXIT rozhodlo najväčšie klamstvo v dejinách politiky: Zdrvujúce priznanie vodcu revolty na VIDEU“ uvádza nasledovný prepis:

Moderátorka: „Hovorili ste, že keď vystúpime z EÚ, zostane nám 350 miliónov libier týždenne, môžete to zaručiť?“
Farage: „Nie. Nemôžem. Nikdy som to nepovedal. Bola to jednoducho chyba kampane.“
Moderátorka: „Moment, to bol hlavný slogan vašej kampane.“
Farage: „Áno, bol. Myslím, že sme spravili chybu.“

Portál Dennikn.sk vo svojom článku pod názvom „Viac peňazí a menej migrantov? Stúpenci brexitu ustupujú od svojich argumentov“ uvádza:

„Len niekoľko hodín po oznámení výsledkov sa vodca protieurópskej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage dištancoval od tvrdenia, že 350 miliónov libier, ktorými krajina prispieva do únijnej pokladnice, môžu využiť na podporu britského zdravotníctva.“

Dennikn.sk a redaktorka Jana Shemesh si konečne všíma Nigela Faraga v článku „Ak by nebolo Nigela Faragea, k brexitu by zrejme nedošlo„, kde ho popisuje ako syna alkoholika a triedneho klauna. Škoda, že redaktori Denníka N nepostrehli, že dlhoročný program Nigela Faraga od roku 1999 kedy nastúpil do Európskeho parlamentu, je primárne a práve vystúpenie Veľkej Británie z Európskej únie.

Portál SME.sk vo svojom článku takisto slepo prebratého z ČTK pod názvom „Zástancovia brexitu ustupujú od svojich argumentov, píše Guardian“ uvádza v zásade to isté:

„Len niekoľko hodín po oznámení výsledkov sa vodca protieurópskej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva Nigel Farage dištancoval od tvrdenia, že 350 miliónov libier, ktorými krajina prispieva do pokladne únie, môže byť využitých na podporu britského zdravotníctva.“

Z týchto článkov a tvrdení, ktoré aktuálne kolujú slovenským internetom teda vyplýva:

 • Nigel Farage po referende „priznal farbu“ a v kampani klamal.
 • Že peniaze ktoré tvrdili že Veľká Británia ušetrí, v skutočnosti neušetrí.
 • Že tieto peniaze nemôžu použiť na zdravotníctvo (NHS) ako bolo prezentované.
 • Že veľká Británia posielala do unijnej pokladnice 350 miliónov libier ročne (keďže neuvádzajú periodicitu, tak to automaticky evokuje ročnú platbu)

Tu ako bezplatnú službu slovenským novinárom som sa so svojimi celkom priemernými schopnosťami v znalosti pochopenia anglického jazyka rozhodol urobiť slovenský prepis daného videa, aby novinári pochopili, že čo tam bolo vskutočnosti povedané. A zároveň aj službu verejnosti, aby neboli po odhlasovanom Brexite kŕmení podobnými hoaxami.

Tu je teda spomínané video, v ktorom údajne Nigel Farage „priznáva farbu“:

A tu jeho slovenský prepis:

Redaktorka: „Tých 350 miliónov libier týždenne, ktoré posielame do EÚ, a ktoré teraz už nebudeme posielať do EÚ, viete garantovať, že budú použité v (NHS) zdravotníctve?“
Farage: „Nie neviem, a nikdy som to ani netvrdil. Myslím, že to bola jedna z chýb, ktorú robili v Leave kampani.“
Redaktorka: „Moment, veď to bola jedna z vašich reklám.“
Farage: „Uisťujem vás, že to určite nebola jedna z mojich reklám.“
Redaktorka: „Bola to jedna z reklám Leave kampane, že tie peniaze pôjdu do NHS…“
Farage: „Áno bola, a myslím si že urobili chybu.“
Redaktorka: „Veľa ľudí kvôli tomu volilo…“
Farage: „Urobili chybu, že to takto prezentovali.“
Redaktorka: „Po tom, ako 17 miliónov ľudí hlasovalo za odchod, ani neviem koľko ľudí možno na základe tejto reklamy, ktorá bola veľkou časťou tejto propagandy, tak teraz hovoríte, že to bola chyba?“
Farage: „Máme 10 miliárd libier ročne, 34 miliónov denne, čo budú teraz voľné peniaze, ktoré môžeme použiť na zdravotníctvo, na školy, alebo na čokoľvek len chceme.“
Redaktorka: „Ale neviete garantovať, že tie peniaze pôjdu do zdravotníctva.“
Farage: „Mali by ste pochopiť, že som bol vynechaný z oficiálnej Leave kampane, a robil som si svoje veci, tak ako to robím vždy.“
Redaktorka: „Čo ľudia ešte zistia dnes ráno keď sa zobudia ako následok tejto voľby?“
Farage: „Viem čo zistia. Zistia to, že konečne budeme znovu normálnou krajinou, že si budeme sami spravovať vlastné zákony, a konečne budeme schopní si robiť vlastné obchodné partnerstvá s inými krajinami, dokonca možno aj znovu s krajinami Commonwealthu.“

Z tohto prepisu jasne vyplýva, že:

 • Nigel Farage nikdy netvrdil, že ušetrené peniaze budú použité na zdravotníctvo (NHS).
 • Peniaze skutočne ušetrené budú.
 • Peniaze môžu byť použité na zdravotníctvo, školstvo, alebo čokoľvek iné (Nigel Farage nie je premiér krajiny, ktorý by o tom rozhodoval…).
 • On bol z oficiálnej Leave kampane vynechaný (tú viedol bývalý starosta Londýna Boris Johnson), a riešil si vlastnú kampaň.
 • Veľká Británia neposielala do EÚ 350 miliónov libier ročne, ale týždenne.

Čiže v zásade totálne odlišný záver ako je prezentovaný slovenským mainstreamom. A to len preto, lebo nikto z týchto novinárov si okrem „copy&paste“ zo zahraničnej tlače nedal tú námahu, aby si to vyjadrenie pozrel a snažil sa ho pochopiť. A tí ktorí aj uviedli nejaký prepis, tak ho skomolili do takej miery, že z neho vzišlo nakoniec len to, čo chceli, tak aby im to sadlo do toho, čo chcú verejnosti prezentovať.

Preto keď už sa rozhodnete čítať slovenský mainstream, buďte vždy na pozore, lebo veci ktoré sú prezentované ako fakty môžu byť jednoducho vykonštruovaná lož. Možno nie vždy úmyselne, ale jednoducho kvôli lenivosti alebo neschopnosti daných redaktorov.

32,601 celkovo návštev, 1 návštev dnes

28 odpovedí

 1. Avatar
  jún 26, 2016

  Ako píšu mnohí diskutujúci napríklad na iDnes.cz: Je to neuveriteľne zarážajúce, ako sa v SPRAVODAJSKÝCH článkoch o brexite vyskytujú len príklady sklamaných voličov. Akoby z tých 16+ miliónov hlasujúcich za brexit nebolo žiadneho, čo by svoju voľbu považovať za víťazstvo a tešil sa z výsledku.

  Presstitúti, ktorí dookola budú verklíkovať, ako by chceli čitateľov dostať s pazúrou demagogickej propagandy (čítaj odradiť od čítania konkurencie) úplne pravidelne používajú najklasickejšiu zbrať propagandy: vnášanie svojich subjektívnych pocitov do spravodajských informácií, ktoré sa tvária, akoby prezentovali realitu.

  Thumb up 43 Thumb down 4

  Odpovedať

  • Avatar
   máj 15, 2017

   Podstata je KLAMSTVO ze budu pouzite do zdravotnictva lebo to ludi s takym zdravotnictvom ake je v UK najviac trapi!!!! OMG a podstatne je ze to nezohladnuje aj sumu kolo sa z ich prispevku do UK vracia.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

 2. Avatar
  jún 26, 2016

  Neviem presne definovať, kedy žurnalistika ako taká zanikla, ale určite sme už dlhé roky nečítali novinový článok. Nie v jeho klasickej informačnej podobe, teda „Stalo sa toto“. Miestami sa vyskytne publicistika, teda „Stalo sa toto a ja mám takýto názor“. Drvivá väčšina článkov je čistokrvná propaganda: „Stalo sa toto a ty, čitateľ, musíš mať takýto názor“. V rozšírenej podobe potom „Toto je správny názor a každý, kto si myslí niečo iné, je rasista/xenofób/nacista/populista/demagóg/fašista, nehodiace sa škrtnite.
  Dovolím si pochybovať o lenivosti a „dobrom úmysle“ redaktorov, je jedno, či u nás alebo kdekoľvek inde. Jednoducho sa za každú cenu (včítane bohapustej lži) musí pretlačiť jediný správny názor – Brexit je chyba a ak referendum nezvrátime, v Británii vypukne hladomor a anarchia a apokalypsa a prestane vychádzať Slnko.

  Thumb up 46 Thumb down 3

  Odpovedať

 3. Avatar
  jún 26, 2016

  Článok síce fajn, snažil sa vyvrátiť dezinformácie, no pozabudol na hru s číslami: Farage: “Máme 10 miliárd libier ročne, 34 miliónov denne, čo budú teraz voľné peniaze,….“ Z tohto prepisu jasne vyplýva, že: Veľká Británia neposielala do EÚ 350 miliónov libier ročne, ale týždenne.

  Ak si ale dám 34M*7, vyjde mi 238M, čo je značne menej, ako 350M. Takže nabudúce, keď budem chcieť kritizovať faktickú presnosť uvádzaných údajov, dám si prv pozor, čo píšem ja. 🙂

  Thumb up 3 Thumb down 5

  Odpovedať

  • Avatar
   jún 27, 2016

   Farage hovorí o sume po odpočítaní dotácií ktoré im z EÚ prídu, čiže 350 miliónov ktoré posielajú sú pravdou.

   Thumb up 7 Thumb down 2

   Odpovedať

 4. Avatar
  jún 26, 2016

  Bankrot neliberalizmu v priamomprenose. Tahali polskych instalaterov ,aby mohli stlacat mzdy az ich bolo GB 2 miliony a potom to prasklo ,a je vymalovano,

  Thumb up 3 Thumb down 9

  Odpovedať

 5. Avatar
  jún 26, 2016

  Páni moji objavil si ameriku??? Je neuveriteľné ale presne tento preklad ktorý uvádzaš som počula v TV aj ja… nič také o čom píšeš na začiatku. Teda prepáč, je viac žurnalistov, ktorí vedia prekladať, nie si sám. Dám si tú námahu a nájdem v archíve ten rozhovor a hodím ho sem… nech Tvoji prívrženci vidia ako sa pasuješ za jediného spravodlivého aj keđ nie si … hahaha

  Thumb up 1 Thumb down 8

  Odpovedať

 6. Avatar
  jún 27, 2016

  Osobne si myslím, že pre GB nebude Brexit až tak závažný problém ako sa snaží drvivá väčšina médií prezentovať. Histerická a zároveň aj historická kampaň, ktorá prebehla, mala za cieľ vystrašiť no nepodarilo sa. Tak ako strašil Hitler britov a oni sa zomkli a bojovali (aj keď sa pred tým podpísali pod Mníchovskú zradu), tak sa aj dnes väčšina zomkla proti nátlaku a hlasovali, možno aj na truc tým, ktorí si mysleli, že ich donútia zmeniť názor pomocou nátlaku. Ja osobne britom držím palce a verím, že to všetko zvládnu aj keď to z počiatku nebude ľahké.

  Thumb up 6 Thumb down 1

  Odpovedať

 7. Avatar
  jún 27, 2016

  Už dávnejšie som presvedčený, že primárnou úlohou médií je byť ďalšou cirkvou k ovládaniu stáda. Sem tam uvedú aj pravdu, ale väčšinou skreslenú podľa svojich potrieb. A je to jedno, či sa jedná o tlač, rádio, TV, internet. No jedine internet dáva možnosť prezentovať informácie v podstate zadarmo každému. Aj v neskreslenej forme. Akurát sa to veľmi ťažko hľadá a stádo je väčšinou lenivé hľadať realitu.
  PS: A tak všetci „vieme“, že – očkovanie pomáha, lieky liečia, žiť na dlh je normálne, cukor je zdravý, mlieko nám dodá vápnik, alkohol je fajn, eu nám dáva peniaze….

  Thumb up 7 Thumb down 1

  Odpovedať

 8. Avatar
  jún 27, 2016

  Peniaze môžu byť použité na zdravotníctvo, školstvo, alebo čokoľvek iné (Nigel Farage nie je premiér krajiny, ktorý by o tom rozhodoval…)

  Toto malo byt veľkým a tučným opakované miesto zvyšku článku. Nigel mal drzo odpovedať, že ak odstúpi celá vláda, parlament a dajú mu absolútnu moc, tak budú použité na zdravotníctvo. Tá absurdná absencia základného logického myslenia vo všetkých médiách je už neúnosná..

  Thumb up 9 Thumb down 1

  Odpovedať

  • Avatar
   júl 08, 2016

   Tak po posledných informáciách, kedy Farage odstúpil a povedal, že mal „program“ len po vystúpenie z EU, tvoje reči strácajú úplne na význame. A na význame stratil aj samotný článok. Každý, kto vie trochu angličtinu, počul, čo tam Farage povedal, novinári to len zjednodušili do dvoch viet a Farage to zjednodušenie svojim odstúpením dokonale potvrdil. Toľko k „logickému mysleniu“. Logické myslenie skôr ukazuje, že organizátori Leave chceli len dostať sa na vládne posty v UK a odchod z Eu nechceli vôbec, lenľudia to „prepálili“ viac, než si oni čo i len predstavovali. Skončím klasickým slovenským – „dobre šme še pobavili“…

   Thumb up 1 Thumb down 0

   Odpovedať

 9. Avatar
  jún 27, 2016

  Iste, novinári to chybne interpretovali, ale stále je to, čo bolo na tom autobuse, klamstvo a stále Farage hovorí, že to bola chyba.

  Thumb up 3 Thumb down 3

  Odpovedať

  • Avatar
   jún 27, 2016

   To čo bolo na tom autobuse je pravda. Nigel Farage hovorí o chybe (napriek tomu že on s tou kampaňou nič nemal) len preto, lebo vo Veľkej Británii je totálne odlišná politická kultúra, kde napr. za takýto prípad (kde nejaké tvrdenie nevieš zabezpečiť, aj keď je možné) považujú mnohí už za niečo za hranicou korektnosti.

   Thumb up 2 Thumb down 2

   Odpovedať

 10. Avatar
  jún 27, 2016

  Jedna vec je co povedal FARAGE – a druha to co je pravdou..

  Co tvrdi FARAGE – 35 milionov denne – to zial bohu nie je 350 tyzdenne ale len 245..
  takze autor clanku asi nevie ratat.. ale budiz..

  dalsou takou srandou je, ze okrem toho ze Britania posiala denne nejake peniaze, tak denne aj nejake dostava spat..

  a o tie samozrejme prijde ked z unie vystupi..
  takze ta suma ktoru budu moct pouzit je daleko mensia..
  Farage aj odporcovia ako spravni populisti len pocitaju z tymi 9-10 mld rocne co platia do rozpoctu, ale ze dostavaju to nespominaju ani neodrataju – lebo ta suma bude mensia a to sa im nehodi..

  Takze toto co som zatial napisal je len take upresnenie cisiel..

  Podme teraz na klamstvo..
  Tie peniaze, ktore by VB usetrila by platilo len vtedy, ak by VB vystupila z unie a nechcela mat pristup na volny trh unie..
  Napriklad take Norsko ktore tiez nie je v UNII, plati rocne nemalu sumu zato, ze taky pristup ma..

  Takze aj VB ak bude chciet byt na tom ako Nori tak plati budu musiet..
  A ako Nori budu len platit, ale nic dostavat..
  A kedze pri vstupe do Unie si VB vybavila zlavu na jej platby..

  Tak realne ak VB po vystupeni z UNIE bude chciet ostat na nasom spolocnom trhu – bude platit viac alebo rovnako ako doteraz, ale naspat nedostane nic..
  Jedine, zeby si povedala, platit nic nebudem, ale moji obcania budu potrebovat viza a tovar co vyrobim bude zatazeni clami..
  Ale BREXITACI predsa slubovali ludom, ze ludom viza nehrozia a ani exporterom nic nehrozi – a toto je kardinalnme klamstvo..

  Uplne jak greci ktory dostali dobru ponuku, potom si spravili referendum a nakoniec im oci ostali pre plac..
  Ale hlavne, ze krivost bananov si odteraz VB bude moct urcovat sama..

  Thumb up 10 Thumb down 5

  Odpovedať

  • Avatar
   jún 28, 2016

   keby si vedel citat uz to tu bolo vysvetlene, tych 350 milionov je cisto to co posielaju, 245 milionov je po odpocitani toho co dostavaju

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

   • Avatar
    jún 29, 2016

    aj tych 245 je blud..je to cca polovica z toho cize 120 mil

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

  • Avatar
   jún 28, 2016

   Nieco menej ako polovicu z tych 350 milionov tyzdenne dostava Britania spat, to je pravda. Ale nemoze rozhodovat, na co sa tie peniaze pouziju.

   Thumb up 1 Thumb down 0

   Odpovedať

 11. Avatar
  jún 27, 2016

  Ďakujem. Keďže denník majstra N a aktuálne SMEtisko ignorujem roky,len som sa presvedčil, že konám správne.

  Thumb up 8 Thumb down 2

  Odpovedať

 12. Avatar
  jún 27, 2016

  bohovsky argument. ten rozhovor bol urobeny az po BREXIT-e, takze ma nulovu vypovednu dohodu. dolezite je to co bolo na bilbordoch a autobusoch. minimalne by sa to dalo vyhodnotit ako klamliva reklama. taka smejdovska

  Thumb up 2 Thumb down 0

  Odpovedať

 13. Avatar
  jún 27, 2016

  „libertariani“ podporuju monarchistu a nacionalistu Faraga a oslavuju odchod krajiny z najvacsieho zdruzenia statov volneho trhu a pohybu osob na svete… kto by to povedal…

  okrem toho, som presvedceny, ze po skrtoch konzervativcov vo verejnych sluzbach pridu s este vacsimi konzervativcami a ludmi ako Farage, Johnson etc. este dalsie, takze ziadne „usetrene“ peniaze ani do zdravotnictva, ani skolstva s urcitostou nepojdu, iba sa bude dalej prehlbovat socialna imobilita a stratifikacia britskej spolocnosti

  Thumb up 5 Thumb down 5

  Odpovedať

  • Avatar
   jún 28, 2016

   Farage je rozhodne liberalnejsi ako socialisti z Bruselu. Neviem ci tvoj komentar neni mysleny ironicky ale ak naozaj povazujes eu za uniu volneho trhu tak potom si uplne mimo a nema zmysel s tebou dalej diskutovat.

   Thumb up 6 Thumb down 4

   Odpovedať

   • Avatar
    jún 28, 2016

    fakt netusim co je centre zaujmov sukromneho velkokapitalu Bruseli, sprivatizovanej a volnotrhovej EU socialisticke…to vies asi iba ty

    Thumb up 2 Thumb down 4

    Odpovedať

 14. Avatar
  jún 27, 2016

  Určite je to úsmevná historka a kto čítal aj zahraničné médiá sa pobavil. Tak ako sa dá veselo pobaviť aj na Farageovom politickom programe po brexite. Z plamenných rečí pre publikum v pube a tabloidy sa britskí gentlemani povedzme úprimne asi celkom nenajedia. Ale to nebude treba, Farageove šance stať sa premiérom sú asi také, ako Sulíkové dosadiť AfD vládu miesto Merkelovej v Nemecku…

  Thumb up 0 Thumb down 3

  Odpovedať

 15. Avatar
  jún 27, 2016

  Pekne analyzovane, len ked poviete a) tak povedzte aj b). Video, kde sa farage ohana kolko penazi usetri a na co to cele pouzijje :

  http://ind.pn/28TKI96

  Thumb up 1 Thumb down 0

  Odpovedať

  • Avatar
   jún 28, 2016

   Pekne video, Farage hovori velmi rozumne. Zda sa, ze to nie je ziaden nacionalista.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   Odpovedať

   • Avatar
    júl 03, 2016

    Vsak tam je usvedcenyt z toho ze klame. Chapes vobec co hovori?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Odpovedať

 16. Avatar
  jún 27, 2016

  Zatial jedine co dosiahli je obrovsky prepad libry, tusim je najnizsie od roku 1983, a to im v tom setreni asi moc nepomoze, kedze sa im vsetok dovezeny tovar predrazi, budu mat drahsie dovolenky, mozno stupne inflacia, potom urokove sadzby a tym padom sa im predrazia hypoteky a uvery.

  A to nevravim o tom, ze Skotsko bude pravdepodobne chciet referendum o samostatnosti.

  Thumb up 1 Thumb down 4

  Odpovedať

  • Avatar
   jún 28, 2016

   Pad libry sa ocakaval, akurat ze ta sa pekne krasne vrati tam, kde aj bola predtym, kedze libra nestoji na hajzel papieri, ktory tlaci ECB uz roky, aby mohla dotovat krajiny ako Grecko

   Thumb up 3 Thumb down 0

   Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*