Tieto útoky v Paríži sú novým palivom do kampane za sprísnenie politiky držania zbraní civilistami. Mentalita kampane je takáto: „Teroristi majú zbrane, ich obete boli zabití vďaka zbraniam a preto držanie zbraní musíme viac regulovať!“
Problém je, že Francúzsko má jedny z najprísnejších zákonov ohľadom držania zbraní na svete. A Paríž je v „prísnosti na zbrane“ ešte o level vyššie.
Čo sa týka útokov v Paríži a obzvlášť útoku v koncertnej hale, problémom nebolo mnoho zbraní, ale ich nedostatok. Regulácia zbraní „zabezpečila“, že nikto s prítomných návštevníkov nebol ozbrojený. Všetci boli voči týmto teroristom bezbranní. Nie som si istý počtami, ale v hale boli asi traja teroristi a cez 1000 návštevníkov. Asi sto z nich bolo zavraždených. Väčšine sa podarilo utiecť, ale problém je, že to bolo jediné, čo mohli ľudia robiť – utekať. Niektorí predstierali, že sú mŕtvi. Jednu vec však nemohli robiť – nemohli sa brániť aktívne. Vďaka zákonom o zbraniach, boli totálne bezbranní.
Teroristi si museli počas útokov mnoho krát nabiť zbraň. Ako to dokázali? Nikto okrem nich nemal zbraň! Takže mohli bez obáv precízne mieriť, nabíjať zbrane a strieľať bezbranných ľudí postupne jedného po druhom. Čo by sa však stalo, ak by sa medzi 1500 návštevníkmi v sále nachádzalo aspoň pár ľudí s legálne držanými zbraňami? Koľko ľudí by potom zahynulo? Ja neviem, ale určite nie 100.
Akonáhle by teroristi spustili streľbu, paľba by bola opätovaná ľuďmi, ktorí u seba majú legálne držanú zbraň a potrebný výcvik. Teroristi by sa dostali pod paľbu a ak by neboli zasiahnutí okamžite, minimálne by si museli nájsť nejaké krytie, čo by bezbranným ľudom poskytlo viac času na útek. Teroristi však vedeli že majú čas a istotu že nikto iný nemá zbraň. Všetci ostatní totiž dodržiavali zákon. Kriminálnici však nedodržiavajú zákon.
Zaujímavé je, že keď sa jedná o teroristické útoky so strelnými zbraňami, médiá tomu venujú oveľa viac pozornosti, než pri útokoch prevedených iným spôsobom. Myslím, že je to aj vďaka „anti-zbraňovej“ lobby. Pozrime sa na prípad ruského lietadla, ktoré bolo nedávno zmetené z oblohy pomocou bomby. Zomrelo okolo 230 ľudí. To je oveľa viac, než zomrelo v Paríži. Je pravda, že útoky v Paríži zanechali mnoho veľmi ťažko zranených a dúfajme, že sa z toho tí ľudia dostanú.
Počet mŕtvych z Paríža však už zrejme nebude taký vysoký ako v prípade ruského lietadla. Z nejakého dôvodu, lietadlo rozmetané bombou nieje taká strašná udalosť, ako masaker strelnou zbraňou. Fakt je ten, že keď niekto dá do lietadla bombu, to lietadlo vybuchne a spadne. Nedá sa už nič robiť. Ale pri útokoch ako v Paríži sa dalo niečo urobiť. Počet mŕtvych nemusel byť taký vysoký. Ľudia dodržujúci zákon s legálne držanými zbraňami, by teroristom situáciu výrazne skomplikovali a obetí by bolo výrazne menej.
Zbrane by v takomto prípade životy zachraňovali. Nie ich ukončovali. V tomto prípade však mali návštevníci zakázané držať pri sebe zbraň. Podobne ako v iných prípadoch šialených strelcov, v ktorých ľuďom neostáva nič iné, len čakať na políciu a tá než príde, všetci sú už po smrti. Ceduľka „Gun Free Zone“ (miesto, kam je vstup so zbraňou zakázaný) je vlastne pozvánka, ktorú kriminálnici čítajú po svojom: „Poďte sem, ľudia na tomto mieste sú bezbranní!“.
Zdroj: Schiffradio.com
2,615 celkovo návštev, 1 návštev dnes
Zatiaľ bez komentárov.
Tento článok zatiaľ nik nekomentoval.