Ako podporiť domácu tvorbu?

V súvislosti s diskusiou o zákone, ktorý by mal rádia nútiť hrať viac domácej tvorby dávam do pozornosti svoj pohľad na daný problém. V tomto článku nebudem vôbec rozoberať opodstatnenosť duševného vlastníctva a budem vychádzať z aktuálnych zákonov, ktoré hovoria, že ak v rádiu hrajú pesničku, autor má právo na odmenu.

Aj v tejto oblasti sa dá identifikovať ekonomický rozmer. Domáca tvorba je vystavená konkurencii zahraničných interprétov a o tom, čo sa do playlistu dostane, rozhoduje dramaturg rádia. Tam, kde je konkurencia a ide o peniaze/náklady, tak sa dá vždy konkurovať tak, ako v každom inom biznise. Buď vyššou kvalitou, nižšou cenou, prípadne kombináciou oboch. Podľa mňa, tu prichádzame na kameň úrazu.

Podľa údajov a informácii, ku ktorým som sa dostal, neexistuje vôbec žiadna šanca pre domácu kapelu konkurovať lepšou cenou. Z pohľadu autorského zväzu, existuje iba jediná sadzba, ktorú musí rádio zaplatiť za pesničku. Inak povedané, ak rádio zahrá známy hit, ktorý chcú všetci počuť alebo neznámu kapelu, ktorú ešte nikto nepočul, finančne to pre rádio znamená rovnaké náklady. Slovenské kapely sú teda zbavené možnosti konkurovať svetovým kapelám lepšou cenou.

Narozdiel od zákonov, kvót a byrokracie, ja si myslím, že by podpora domácej tvorby bola najefektívnejšia, ak by politici a samotní hudobníci rozumeli tomu, čo je dávno známe: ak je niečo lacnejšie, bude sa to kupovať (hrávať) viac. Ak dáme na každý produkt rovnakú cenu, trh si bude vyberať nerovnomerne a niektoré produkty ostanú pri stanovenej cene ležať v regáli. Pozornosť by sa teda mohla upriamiť na spôsob, akým sú autori zastupovaní a na samotný autorský zákon. Ďalšie netrhové deformovanie tejto branže považujem za zlý nápad.

6,531 celkovo návštev, 1 návštev dnes

16 odpovedí

 1. Avatar
  február 07, 2013

  Z pohľadu etatistu pravičiara celkom fajn návrh. Ja by som bol skôr za to, ak by sa zrušili parazitujúce orzanizácie ako SOZA a pod., ako aj s celým autorským zákonom. Ja ak by som bol hudobným producentom, tak by som bol rád, ak by nejaké rádio púšťalo moju tvorbu celému slovensku. Čo si môže umelec viac želať, ako úspech (popularitu) svojej tvorby?

  Thumb up 6 Thumb down 1

  Odpovedať

  • Avatar
   február 07, 2013

   Jasne. Co sa tyka roznych patentovych uradov, dusevneho vlastnictva, vypalnictva a celej tejto problematiky, to ja na samostatnu debatu 🙂

   Thumb up 3 Thumb down 1

   Odpovedať

   • Avatar
    február 09, 2013

    ani nie

    “‎Pre Boha je nemožná len jedna vec – nájsť akýkoľvek zmysel v autorských zákonoch na našej planéte.” — Mark Twain

    ;o)

    Thumb up 3 Thumb down 1

    Odpovedať

  • Avatar
   február 08, 2013

   a čo by jedli.?

   Thumb up 0 Thumb down 8

   Odpovedať

 2. Avatar
  február 07, 2013

  Rádio veľmi nepočúvam, takže neviem. Ale neexistuje nejaké rádio, ktoré je zamerané na SK hudbu? Alebo, ak už máme štátne rádio, nestačilo by prinútiť ich, aby hrali štátom vybranú produkciu? A nech si poslucháči vyberú.
  .
  Osobne ak v aute počúvam rádio, tak je to práve štátny rozhlas. Pretože v iných rádiách mi to príde, že moderátorom môže byť skutočne každý a mňa to dosť vyrušuje, špeciálne pri šoférovaní. Akurát si už nepamätám, čo hrajú v tom štátom rádiu.
  .
  Samého by ma zaujímalo, čo by som cítil ako väčší problém. Či počúvať slovenských „moderátorov“, alebo slovenskú populárnu hudbu. Akurát je to celkom drahá masochistická zábavka. Radšej by som si jednorázovo priplatil, aby tie štátne médiá zrušili 🙂

  Thumb up 9 Thumb down 1

  Odpovedať

 3. Avatar
  február 07, 2013

  Samozrejme, že existujú rádiá čo hrajú Slovenskú hudbu. Dokonca aj také čo hrajú iba Slovenskú hudbu. Rádio HEJ. Internetové rádio http://www.jankohrasko.sk hrá iba slovenskú ľudovú hudbu.
  Ako podporiť Slovenskú hudbu ?
  Zrušiť SOZU, Slovgram, OZIS je nemožné.
  Ale citujem z cenníka SOZA :
  2.3.2.Hudba na počúvanie (bez tanca) reprodukovaná pomocou technických zariadení (okrem hudobných automatov)
  Veľkoplošná obrazovka v interiéri (uhlopriečka nad 120cm) 6,- € / mes
  Veľkoplošná obrazovka v exteriéri 100,00 €/ mes

  Tento cenník schválilo ministerstvo kultúry .

  Som veľmi jednoduchý človek. Možno pre to NIKDY nepochopím ako môže byť hudba z veľkoplošnej obrazovky v exterérii 16x drahšia???
  Viem čo by mi odpovedali úradníci. Vonku to môžu počúvať tisíce ľudí. Ale sú aj veľké haly kde je 10 000 návštevníkov a tam je 6 eur a vonku = nemôžu byť len jedinci ?

  Skoro tretina príjmov napr. SOZA ide na prevádzku SOZY.
  Pri tom neexistujú „verejné zoznamy“ koľko eur išlo ktorým autorom?
  Koľko eur išlo ktorým umelcom zo Slovgramu, OZISU?

  AKO podporiť „Slovenskú hudbu“ ? Slovenskú tvorbu?
  Máme „verejnoprávny rozhlas a verejnoprávnu TV. Nemali by práve tieto podporovať Slovenskú TVORBU? Máme ministerstvo kultúry, maticu a neviem čo ešte.

  načo???

  Aby si spolky zarábali a využívali na to aj autorský zákon?

  Alebo že KTO má zástrčku bude platiť za príjem rozhlasu a TV ?

  Presne o to ide. Vydávať zákony a pomocou nich organizovať skupiny čo zarábajú viac ak tí pre ktorých robia.
  Česť súdruhovia….

  Thumb up 9 Thumb down 1

  Odpovedať

  • Avatar
   február 09, 2013

   Neviem ako u nas, ale J.Nohavica na koncertoch rad rozprava o tom ako ho OSA otravuje aby im zaplatil za svoje pesnicky (nieco ako clenske) a oni mu potom budu posielat z tych poplatkov co vyberu od ludi nejake percento. Inak to zrejme dostane nejaky iny umelec

   Thumb up 0 Thumb down 1

   Odpovedať

   • Avatar
    február 09, 2013

    Nohavica má nárok aj na podiel z OSA, ale aj podiel z Integramu, alebo Gestoru, alebo aj z OOA-S, alebo Dilie. On len nepíše . Je autor pesničiek ale aj ich výkonný umelec. Tiež píše básne a aj ich sám interpretuje.
    Len by musel mať s nimi „zmluvy“.

    Je tu však niečo pozoruhodné. Úradníkom je to jedno. Ale keby chceli postupovať LOGICKY museli by so zvyšujúcim sa počtom „autorských združení“ znižovať poplatky ktoré môžu vyberať. Lebo sa dostaneme do vývrtky.
    Ak existuje „ministerstvom kultúry“ schválený cenník jednej autorskej organizácie a tá vyberá príkladom 100 eur ročne od „živnostníka“. Ak by vzniklo ďalších 10
    musel by živnostník platiť každej 100 eur ročne???
    Teda 1100 ??
    a ak by ich vzniklo 50 ???

    Thumb up 0 Thumb down 1

    Odpovedať

 4. Avatar
  február 07, 2013

  za sociku bol predpis 60% domaca, 30% socialisticka, 10% zapadna. viedlo to tomu, že zapadne hity prespievali socialistickí umelci. niečo lepšie http://www.youtube.com/watch?v=gpnYdXV4uxs a niečo absolutne vyborne http://www.youtube.com/watch?v=_vy7x1NkUGc ked to matovičovi prejde to bude hitparada.

  Thumb up 1 Thumb down 1

  Odpovedať

  • Avatar
   február 07, 2013

   tie prespievane hity su inak dost haluz 😀

   http://www.youtube.com/watch?v=Reqc38YW81w

   vs

   http://www.youtube.com/watch?v=YBHPpkyrCFs

   Thumb up 0 Thumb down 1

   Odpovedať

   • Avatar
    február 09, 2013

    Myslim, ze radio B1 sa vyzivalo v pustani sucastnych hitov a hned nato ich povodne verzie. Bolo to dost zaujimave, vlaste sa da povedad ze v tej dobe nebol skoro ziadny hit povodna verzia. A to skoro len preto, ze si niesom celkom isty ;o)

    p.s.: Osobne si myslim, ze ked radio hra neznamu kapelu tak to povazuje za reklamu a zaplatit ma umelec, ak sa chce prezentovat.

    p.s.2: a taktiez predpokladam ze 50% denneho playlistu si zaplatia nahravace spolocnosti a taktiez aj urcia tracky ktore sa maju odohrat

    p.s……..
    .
    .
    .
    .

    Thumb up 1 Thumb down 1

    Odpovedať

    • Avatar
     február 11, 2013

     v česku pred časom prepukla afera o playliste nejakeho verejneho rozhlasu. nejaky taxikar čo chodil len na očne si všimol, že stale za sebou poradie tych istych pesničiek. tak to niekam praskol a ono fakt. niekedy po polnoci bol trvale každu noc nastaveny rovnaky playlist a ten to verklikoval dokolečka. vraj to tak mali dokonca nejaky rok alebo dva. predpokladam, že aj u nas je nočny playlist v radiach podobny vytvor.

     Thumb up 0 Thumb down 1

     Odpovedať

 5. Avatar
  február 09, 2013

  dobry clanok, velmo dobry… diky

  Thumb up 0 Thumb down 1

  Odpovedať

 6. Avatar
  február 10, 2013

  sa tu akosi tratia komentare 🙁
  este raz:

  Dalsi clanok od pana Petra Breinera, teraz na temu Domaca tvorba… a masaker zacina od casti ALE:
  http://komentare.sme.sk/c/6696624/kvoty-na-hudbu-su-statom-nariadena-vtacia-chripka.html

  Thumb up 1 Thumb down 1

  Odpovedať

 7. Avatar
  február 26, 2013

  toto je uplne najlepsi napad, akurat ze by to fungovalo len za predpokladu ze ta cena pesniciek by hrala aspon nejaku rolu pri vybere toho co radio chce hrat. Skor sa obavam ze je to tak ako vyssie pisal Max Payne plus ze radio chce skor hrat take veci aby si inzerenti mysleli ze to pritiahne co najviac posluchacov a mozno ze beznemu radiu by sa neoplatilo zahrat nejaku kapelu ani keby si kapela zaplatila za kazde zahranie povedzme par euro. Velmi rad by som sa v tomto mylil.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*