Sulík: Vystúpenie z EÚ by nám súdruhovia z Bruselu dali vyžrať

V ďalšom rozhovore s Richardom Sulíkom z SaS sme sa pýtali na aktuálnu tému európskeho parlamentu, na aktuálne dianie v Eurozóne a aj na niečo zo slovenskej politiky.

21 otázok na Richarda Sulíka:

Európsky parlament

1. Nastala celkom kuriózna situácia. V EP budete členom ALDE, v ktorom bolo predtým slovenské HZDS a ktorého predseda je federalista (Guy Verhofstadt), a ktorého Nigel Farage nazval extrémistickým euronacionalistom. Ako ide toto dokopy? A ako súvisí eurofederalizmus s liberalizmom? (0:25)

2. Petr Mach zo strany Svobodných a Nigel Farage z UKIPU budú spolu v zoskupení EFD, prečo ste nešli k nim aj vy, keďže máte k nim asi ideovo bližšie? (2:45)

3. Čo chcete v európskom parlamente dosiahnúť? Európsky parlament nemôže navrhovať, ale iba hlasovať za návrhy európskej komisie. Každý klasicky liberálny poslanec má jedinú možnosť – odmietať zákon za zákonom. Ak nechcete riešiť migračné trasy baltických tresiek. (4:00)

4. Vidíte sa ako slovenský Nigel Farage? Ten má od začiatku jasný cieľ – vystúpenie jeho krajiny z Európskej únie a aj keď sa to zatiaľ nepodarilo, asi má jeho politika vplyv na verejnú mienku. Referendum o vystúpení by tam bolo najskôr úspešné. Máte aj vy nejaký hlavný bod? (5:22)

5. Niektorí euroskeptici robia nacionalistickú politiku. Jedným z nich je aj Nigel Farage. Jeho politika je síce veľmi populárna, aj pokiaľ ide o nacionalizmus, no dá sa pri obmedzovaní slobodného pohybu hovoriť o liberalizme? (7:02)

6. Budete sa vo svojich vystúpeniach obracať aj na nemeckého voliča? Nemecko je najdôležitejšia krajina v EU, a asi najviac ovplyvniteľná tým správnym smerom, pretože celý ten cirkus financuje a ľudia tam už toho majú asi pokrk. (8:22)

7. Tvrdíte že chcete upratať eurofondy. Má vôbec zmysel reformovať niečo, čo je od základov zlé? Prečo ste zástancom len reformy eurofondov a nie ich úplného zrušenia? V investíciách do infraštruktúry nie je tej korupcie náhodou najviac? (9:30)

Eurozóna

8. Slobodomyseľný východoeurópan zažíva podľa mňa v dnešnej dobe podobnú dilemu ako v tridsiatich rokoch – na západe stále socialistickejšia európska únia a na východe z pohľadu daňových sadzieb možno ekonomicky slobodné Rusko s nefungujúcimi inštitúciami a autokratickým vládnutím. Ako by sme sa mali v tejto situácií správať? (12:04)

10. Po Draghiho intervenciách a uistení, že pre záchranu eura spraví všetko, sa situácia v Európe zdanlivo upokojila. Myslíte, že to je koniec krízy alebo je to len ticho pred búrkou? V akej sme teraz fáze? (13:06)

11. Keďže nevieme nijak ovplyvniť infláciu ECB, nie je to dôvod na vystúpenie z eurozóny, keďže inflácia (rast peňažnej bázy) je od roku 2008 300% (z 800 mld na 3,2 bil), čo skôr či neskôr dopadne na trh? (16:40)

12. Aký máte názor na bitcoin alebo podobné decentralizované meny? Ste za zrušenie monopolu na euro menu (zrušenie daní na peniaze)? (19:16)

13. Dlhy európskych krajín sa momentálne riešia cez kvantitatívne uvoľňovanie (tlačenie peňazí), alebo cez rôzne eurovaly a pôžičky. Viete povedať, že ktorý z týchto zlých spôsobov by ste skôr preferovali vy? (20:07)

Slovenská politika

14. Dnes 20. júna, je na Slovensku deň daňového oslobodenia. Od dnes teda štatisticky už v priemere zarábame sami na seba. Je podľa vás daňové zaťaženie primerané? Aké by malo byť? (24:23)

15. Aký máte názor na bločkovú lotériu? Mali ste to v programe, tak kritizovaťo otvorene asi nebudete. Znovu, čo majú takéto represie spoločné s liberalizmom? Nemala by liberálna strana ísť skôr cestou znižovania represií a daní? (27:33)

16. Ako sa môže klasicky liberálne zmýšľajúci človek zhodnúť s ľuďmi ako je Lucia Nicholsonová alebo Martin Poliačik, ktorých politika je založená na riešení problémov za cudzie peniaze (viď. Nicholsonovej riešenia pre sociálne vylúčené spoločenstvá)? Po odchode Miškova, Drobu a Chrena sa zdá, že klasických liberálov už v parlamente (za SaS) veľa nezostalo. (28:29)

17. OKS teraz iniciovalo hromadnú pripomienku za dekriminalizáciu marihuany. Nie je to vaša téma? Čo plánujete v tejto oblasti robiť? (33:05)

18. Akým spôsobom sa vám spolupracuje s „pravičiarmi“, ktorí schválili druhý euroval? Je v slovenskej politike ešte nejaký partner, s ktorým by sa dali realizovať liberálne myšlienky? (34:40)

19. Riaditeľ RTVS teraz investuje do propagácie platenia koncesionárskych poplatkov. Je rozumné investovať z našich peňazí do reklamy na to, že im máme platiť? Je reálne, že sa RTVS niekedy zruší? (35:49)

20. Minister obrany Glváč, ktorý je údajne držiteľom modrej knižky sa vyjadril, že je za zavedenie povinnej vojenskej služby. Čo si o tom myslíte? (37:40)

21. V čom tkvie čaro osobnosti Igora Matoviča, že mu každý naletí? Najskôr vy, Paľko, Korda, Mojžiš, teraz Procházka… (39:03)

12,392 celkovo návštev, 1 návštev dnes

14 odpovedí

 1. Avatar
  jún 22, 2014

  Ďakujem za rozhovor, prosím Vás, tá hudba a ruch v pozadí veľmi vyrušuje. Mohli by ste prosím v budúcnosti nahrávať v tichu? Bolo by to mnoho profesionálnejšie, ďakujem.

  Thumb up 5 Thumb down 1

  Odpovedať

  • Avatar
   jún 22, 2014

   Bolo to točené v pizzérii a keď tam zapli hudbu, tak som si ani neuvedomil, že to môže tak rušiť. No nič, nabudúce budem vedieť. Ináč pripravujeme ďalšie videá s ďalšími zaujímavými ľuďmi, tak sa máte na čo tešiť. 🙂

   Thumb up 5 Thumb down 2

   Odpovedať

   • Avatar
    jún 22, 2014

    suhlasim s tym aby to bolo tocene v tichom prostredi
    naozaj to velmi rusi

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Odpovedať

 2. Avatar
  jún 23, 2014

  Ešte iná pripomienka: je to veľmi dlhé. Neexistuje šanca, že by som si to pozrel. Video je lineárne médium. Pomohol by prepis do textu a medzititulky, alebo vizuálne rozlíšenie otázok a odpovedí.

  Thumb up 1 Thumb down 2

  Odpovedať

  • Avatar
   jún 23, 2014

   Mám zoznam otázok aj s časovými preklikmi na video kde sú na to odpovede. Ak to pomôže, tak to môžem hodiť pod video.
   Edit: Doplnené.

   Thumb up 6 Thumb down 3

   Odpovedať

 3. Avatar
  jún 23, 2014

  Myslím, že okrem Sulíka možno medzi klasických liberálov zaradiť z SaS ešte horko-ťažko Osuského. Napokon, on bol v podstate jedným z prvých slovenských euroskeptikov, keď ešte v 2004 (keď sa do nohy všetci išli z vtedajšej EÚ s prepáčením posrať) neúspešne kandidoval za OKS do EP s heslom „Áno európskej slobode. Nie európskej byrokracii.“, alebo tak nejak. Mohli by ste si „na koberček“ zobrať niekedy aj jeho, či niekoho iného. Sulíka sme tu predsalen mali už pomerne veľa krát.

  Thumb up 4 Thumb down 4

  Odpovedať

  • Avatar
   jún 24, 2014

   Úplný súhlas. Sulík je ale predseda a má teda aj najväčší vplyv na smerovanie strany, program atď… Osuský je fajn, no už máme dohodnutého iného OKSáka, myslím že to bude stáť za to. 🙂

   Thumb up 4 Thumb down 3

   Odpovedať

 4. Avatar
  jún 23, 2014

  My nechceme vystúpiť s Eu ,ale chceme aby nás Slovenský politici neokrádali a aby sme mali rovnaké platy ako v Rakúsku a podobne!

  Thumb up 8 Thumb down 1

  Odpovedať

  • Avatar
   jún 25, 2014

   Ak nás okrádajú politici, ktorých si sami zvolíme, tak je asi chyba na našej strane, a sťažovať sa môžeme iba sami sebe.
   Ale žiadať, aby sme mali rovnaké platy ako v Rakúsku je síce smiešne, ale v terajšom politicko-propagandistickom prostredí oprávnené. Ak nám vnucujú rovnaké povinnosti (negatíva), tak máme právo aj na rovnaké výhody (pozitíva). Ovšem, pokiaľ si sami volíme politikov, a ani toto „právo“ si nedávame ako podmienku zvolenia, zasa je to iba naša chyba.
   Proste – v tejto zasratej demokracii máme právo sa sťažovať iba na vlastnú hlúposť – resp. na hlúposť našich milých spoluobčanov – voličov. V starom dobrom komunizme sme mali výhodu – všetko sme mohli objektívne zvaliť na „moskvu“ .

   Thumb up 2 Thumb down 2

   Odpovedať

 5. Avatar
  jún 25, 2014

  Ale k veci :
  Na Sulíkovi je úžasné, že on naozaj verí, že v demokracii bruselského typu je možné dosiahnuť demokratickými postupmi nejaké výrazné zlepšenie. Alebo to možno berie v duchu olympijskom – nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa.
  Ja som za 50 rokov v demokracii zaregistroval výrazné zlepšenie iba jediný raz – v roku 1989. A to vôbec nebolo demokratické, Bola to také mierna, ale predsa len revolúcia. Zlepšenie parlamentnou cestou je iba chiméra.

  Thumb up 4 Thumb down 2

  Odpovedať

 6. Avatar
  jún 29, 2014

  A tu je citacny ohlas tohto uznavaneho (podla jeho zivotopisu) uznavaneho ekonoma.
  Web of Science
  Cited Author Cited Work
  [SHOW EXPANDED TITLES] Year Volume Issue Page Identifier Citing
  Articles ** View
  Record
  Select Cited Author Cited Work Year Volume Issue Page Identifier Citing
  Articles ** View
  Record
  SULIK, R.
  EUROVAL CESTA K SOCI 2011 1
  Sulik, R.
  ODVODOVY BONUS 2006 240 1

  Restrict results by languages and document types:

  Thumb up 12 Thumb down 0

  Odpovedať

 7. Avatar
  júl 02, 2014

  Nová móda nazývať vlastníkov kapitálu a ich politických zástupcov súdruhami ?

  Thumb up 6 Thumb down 1

  Odpovedať

  • Avatar
   júl 02, 2014

   Každý sme vlastníkom nejakého kapitálu. Aj to čo máš v hlave je kapitál.

   Thumb up 2 Thumb down 6

   Odpovedať

 8. Avatar
  júl 15, 2014

  Zaujímavé od liberála počuť v súvislosti so zrušením eurofondov bolševickú prupovídu: Kto nekradne okráda rodinu.

  Thumb up 1 Thumb down 1

  Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*