Rozhovor s nezávislým poslancom Radoslavom Procházkom, ktorý v pondelok (18.2.) oficiálne vystúpil z KDH a predstavil občianske združenie ALFA.
Podľa vyjadrení niektorých poslancov to vyzerá tak, že s kandidatúrou na prezidenta to myslíte úplne vážne.
Nebolo to z mojej iniciatívy a ak som sa s niekým o tej veci bavil, tak s úmyslom spoznať jeho alebo jej názor, to je celé.
Kto teda prišiel prvý s nápadom, aby ste kandidovali?
Prvýkrát prišiel s touto iniciatívou jeden opozičný poslanec, ktorého necítim potrebu menovať. Neskôr potom ma oslovil aj Richard Sulík a vzápätí ešte jeden opozičný poslanec.
Takže nie je vaša možná kandidatúra taká vážna a horúca v súčasnosti?
Mojou prioritou je spoločenská zmena podľa vzoru Alfa. To je cieľ. Aký prostriedok k nemu povedie najlepšie, ukáže čas. Ale napríklad už dnes oficiálne predstavíme prvú správnu radu občianskeho združenia Alfa Slovensko.
Keď som si prečítal Alfu a keby som vás nepoznal, z ktorej politickej strany vychádzate, tak by som vás musel označiť za liberála. Nie je ten váš program, čo sa týka ekonomických bodov, predovšetkým liberálny?
Je úplne zbytočné snažiť sa vždy všetko zmestiť do nejakej ideologickej šablóny. Realita sa takto škatuľkovať nedá a práve na realitu náš program odpovedá. Ak už ale potrebujete nejaké ideové zaradenie, tak Alfa tým, že namiesto štátneho dirigizmu uprednostňuje prirodzené vzťahy a väzby medzi ľuďmi, má aj konzervatívny základ.
V poriadku. Na akých základoch je teda postavený váš program?
Ak to zjednoduším, tak ide o tri piliere: (i) jednoduchý ekonomický a sociálny systém, postavený na prirodzenej solidarite, (ii) prehľadný a stabilný právny poriadok, a (iii) zodpovedná a kompetentná obsluha spoločných inštitúcií. Alfa usiluje o to, aby štát ľuďom za ich dane poskytoval efektívnu službu. Aby sa tomu, čo štát robí, dalo rozumieť a dalo sa to kontrolovať. To, čo nám tu chýba najviac, a čo chceme, aby sa presadilo, je zodpovednosť nositeľov verejnej moci za výkon ich funkcie.
To je vec zákonov a ich dodržiavania…
No veď práve o to ide. Lenže my nepotrebujeme viac zákonov, ale ich dôslednejšie uplatňovanie. Dnes sa na každý, aj ten najmenší problém, reaguje návrhom legislatívnej zmeny, ktorá to akože vyrieši. Nevyrieši. Zákonov a regulácie je beztak príliš veľa, ťažko sa v tom orientujú už aj advokáti či sudcovia. Potrebujeme menej práva, ale viac právnej istoty.
Čo sa vám nepozdáva na odvodoch, keď ich navrhujete zrušiť a nahradiť ich daňami?
Aj keď sa platby do zdravotnej poisťovne nazývajú odvodmi, pri súčasnom nastavení sú to v skutočnosti dane. Preto navrhujeme zrušenie odvodov a financovanie základného štandardu zdravotnej starostlivosti priamo z rozpočtu, s tým, že poistný systém zostane k dispozícii na dobrovoľnej báze – kto bude chcieť, zaplatí si poistenie nadštandardu.
Čiže by ste zakázali zisk zo zdravotného poistenia?
Zisk by si poisťovne mohli tvoriť len z toho, čo im ľudia zaplatia dobrovoľne, nie priamo zo zákona. Na základný štandard bude mať nárok každý, na nadštandard ten, kto si ho v súkromnom poistení na základe vlastného rozhodnutia predplatí. V tejto oblasti nech zostane normálna trhová súťaž.
V čom by bola výhoda oproti dnešnému stavu?
Systém by bol lacnejší a zároveň prehľadnejší. Nebolo by treba vynakladať toľko peňazí na obsluhu systému a ľudia by zároveň vedeli, koľko, kam a za čo platia. Rovnako tak by presne vedeli, koľko aj dostanú naspäť, resp. na čo majú nárok v prípade potreby.
Myslíte si, že takýto systéme môže fungovať? Osobne nepoznám takú krajinu na svete.
Existuje viacero krajín, kde je systém nastavený podobne, len tak z hlavy uvediem Veľkú Britániu či Nový Zéland, ale je ich viac. A budú postupne pribúdať.
Čiže vychádzate z niečoho konkrétneho a máte tieto návrhy aj exaktne podložené?
Samozrejme, že sme vychádzali z konkrétnych analýz. Použili sme štúdie napríklad Ľudovíta Ódora, člena fiškálnej rady alebo Martin Filka, riaditeľa Inštitútu finančnej politiky.
Tieto vaše návrhy sa mi zdajú príliš revolučné, teda bola by to veľká zmena. Ľudia však radikálne zmeny väčšinou nemajú radi….
Lenže práve také zmeny ich čakajú, ak sa na ne štát dopredu nepripraví. Systém, ktorý prevádzkujeme dnes, je dlhodobo neudržateľný. Štát dnes schopnosť postarať sa o budúcich dôchodcov iba predstiera, a o desať, pätnásť, dvadsať rokov bude aj tak väčšina z nich odkázaná na iné zdroje, ako na tie od štátu. Preto by aj mali mať možnosť sa na to pripraviť, nie že ich štát, keď to prestane zvládať, jednoducho hodí cez palubu, tak ako sa to stalo už veľakrát v minulosti.
V samotnom programe Alfa sa píše o vyrovnanom hospodárení. Čo si majú ľudia predstaviť konkrétne pod týmto pojmom?
Hovoríme o povinnosti vyrovnaného hospodárenia v intervale volebného cyklu. Každá vláda by si štát prevzala bez dlhu, ale v rovnakom stave by aj mala povinnosť ho vrátiť. Predídeme tým jednak korumpovaniu voličov, ktoré Európu aj Ameriku priviedlo na scestie, a jednak potrebe odovzdávať na úrokoch z dlhu veľké zdroje tzv. finančným trhom.
Myslíte si, že toto všetko by dodržiavali aj ostatní politici a politické strany? Veď sme svedkami, že ani vo vyspelejších štátoch sa takéto pravidlá nedodržujú.
Pravidlá sú na to, aby sa dodržiavali a práve fakt, že od nich pri najmenšom nepohodlí ustupujeme, nás priviedol tam, kde sme. Francúzi a Nemci sa vykašľali na Pakt stability, keď ich to malo trochu bolieť, to isté vidíme pri eurovaloch. Rovnako tak aj USA neustále posúvajú svoju hranicu celkového zadlženia. Ale ani na dlh sa nedá žiť večne, a ani riešenia sa nedajú donekonečna iba predstierať, raz ten deň zúčtovania nastane. A ja cítim povinnosť skúsiť tomu aspoň z časti predísť. Odmietam podľahnúť apatii a cynizmu, že nič sa nedá, nič nemá význam a podobne. Žijem v našej republike rád, je to moja vlasť a vychovávam tu aj svoje deti. Záleží mi na tom, aby sme na Slovensku udržali sociálny zmier a predišli extrémistickým polohám, ktoré aj tak vždy najviac ublížia tým v strede, ktorí ten štát držia na svojich pleciach.
V programe ďalej navrhujete aj zjednodušenie sociálnych dávok. Čiže by ste chceli aj znížiť samotnú sociálnu pomoc?
Sociálnu pomoc by mali dostávať tí, ktorí ju naozaj potrebujú a ktorí sa ocitli v núdzi. Štát má vždy pomôcť tým, ktorí si nevedia pomôcť sami, ale nemá sa starať o ľudí od kolísky až po hrob vo všetkých prvkoch ich života. Okrem iných vecí tým ničí prirodzenú súdržnosť v rámci rodín, obcí, spolkov, priateľstiev a iných spoločenstiev. Falošnú, vynútenú solidaritu, ktorej nárokom sa aj tak väčšina snaží vyhnúť, navrhujeme nahradiť ekonomicky aj morálne opodstatnenou solidaritou, ktorá sa dá rozumne očakávať a má zmysel ju pestovať. Nie je normálne, aby štát učil ľudí, ktorí sú na vrchole svojich síl, že nemajú žiadnu povinnosť starať sa o svojich rodičov alebo blízke okolie, že to je jeho úloha a jeho starosť. Veď ju vôbec nezvláda.
Keď to zoberieme v globále, tak by mal nastať pokles prerozdeľovania?
Áno, veď samotná obsluha prerozdeľovacieho systému nás stojí zbytočne veľa peňazí. Veľmi zhruba povedané, vezmete bohatšiemu desať eur, aby ste ich dali chudobnejšiemu, ale v konečnom súčte tri-štyri eurá vás stojí práve ten presun od jedného k druhému, takže na konci je z desiatich už iba šesť eur a štyri spotreboval štát, bez toho, aby vytvoril akúkoľvek hodnotu. Veľmi často sa pri tom presune aj nejaké to euro, dve stratia v súkromných vreckách. S takýmto systémom je preto ťažké sa stotožniť a ľudia sa plneniu jeho nárokov celkom prirodzene vyhýbajú.
Ako by mala podľa vás mala vyzerať spravodlivosť na Slovensku?
Základným predpokladom je rovnosť pred zákonom. Nestačí to v abstraktnej podobe, ale musí sa to prejavovať aj v reálnom živote. Dnes sme, žiaľ, často svedkami presného opaku. Bežného občana, ktorý si zarába na chlieb vlastnou prácou, dokáže štát vyobťažovať za kadejakú malichernosť, ale skutočný zločin si často buď nevie alebo nechce všimnúť. Za hocijaký drobný priestupok vám úrady stúpia na krk, ale na podvodoch s DPH, eurofondami a podobne tu vyrástli celé mafie a nič, ide sa ďalej. Spravodlivosť na Slovensku nie je slepá, ale škuľavá.
Pozn. autora – Tento rozhovor nebol primárne určený pre portál menejstatu.sk a uskutočnil sa ešte minulý týždeň, kedy neboli ešte známi predstavitelia občianského združenia Alfa.
9,014 celkovo návštev, 1 návštev dnes
Komentár je skrytý kvôli nízkemu hodnoteniu. Zobraziť/skryť komentár.
11 25
palo, a co je riesenim pre slovensko?
6 3
neviem. slovensko už nema nejake samostatne riešenie. sme v unii politicky, ekonomicky v globalnom svete a moralne v riti palovej. pôjdeme tam, kde pôjdu iní, ked nas zoberu za ručičku.
7 7
to je tak typicky slovenske. sme hovna a pojdeme s kopou hnoja. ani bohovi zabojovat o lepsi zivot, len porazenecky so zalomenymi rukami tisko sediet v kute. ved co mi uz zmozeme, ze?
fuj, idem grcat
15 3
pozri sa vedla za dunaj. orban tam niečo skuša a dosiahol niečo pozitívne? odovzdali sme svoje prava politicke, ekonomicke a aj modus vivendi. mam ti menovat tie dohovory, sudne dvory, arbitrov, ecb, nato, eurofondy, gatt a bohvie čo ešte? si v unii, karolko! game over. na slobodne svojpravne rozhodnutia o vlastnom smere vyvoja je tu len bielorusko.
3 7
Čo pre boha skúša Orbán? Polarizuje spoločnosť rozdrbáva prachy atď. ako takmer každý. Mimochodom, keď už nič vlastne nič nemôžme, tak sa pýtam, načo nám je teda tento náš štát. Tak to rozpustime, lebo nič nemôže podľa teba ovplyvniť.
Ideš do toho a budeš brojiť proti štátu na SK?
3 3
ja by som odovzdal pravomoci kocke z človeče nezlob sa. nahoda to nemože tak kaziť ako slovenski politici. ale važne ja som zažil v realnom podnikani mečiarovu vladu aj prvu dzurindovu s brigitou šmernerovou. nikdy viac. hokusy-pokusy, reforma na reformu. nie dakujem. nech si prochazka kupi akvariove rybky a tie nech reformuje.
a zrušit štat je blbosť. ked zrušiš hrobara, ludia prestanu umierat? niektore veci treba robiť, či sa to akurat mna pači alebo nie.
2 4
Rozumiem tvojmu skepticizmu a nazoru na alfu ci ine platformy a novy. Samozrejme, ze maju prezentovat nazory, ziskavat podporu a sluzit na dosahovanie politickych cielov, pozicii ci funkcii. To je ale v politickom systeme, ako ho mame nastaveny legitimne a samo od seba to vsetky tieto nove platformy nedehonestuje, ci?:) Podstatne je posolstvo, no a tomu Prochazkovemu treba priznat, ze sa snazi o zmensovanie statu.
A tu som pri druhej casti reakcie na tuto vetvu diskusie:
Riesenie pre Slovensko. Len preboha uz nie ziadne revolucie!:) Vsetci by sme chceli pozitivne zmeny rychlo, vyrazne a ktovie co este, ale takto spolocnost, a uz vobec nie ruralna ako slovenska nefunguje a „urychlovat“ sa neda (porestrojka, glasnost, uskorenie:) Napriek tomu aj to, co mame, je za posledne stvrtstorocie obrovsky progres! Z absolutne totalitnej vazalskej krajiny (a takto sformovanych obcanov) je sucasnost vyrazne lepsia (a viem ze sa tu do mna mnohi pustia, ze je to dnes to iste, ale priatelia, fakty a historicka pamat nepustia). A nie len ze lepsia, ale uz nie je ani taka bezvychodiskova ako vtedy, a je tu vyrazna moznost (i ked priznam, i dnes limitovana velmocenskymi a oligarchickymi nadnarodnymi zaujmami) robit veci lepsie, otvarat ludom oci a zit nezavislejsie. A i ked ja nemam dovod byt advokat Prochazku, (ani on si nevsimol, po com je najvacsi spolocensky dopyt), jeho alfa k tomu moze prispiet
4 1
pali, aj rakusko-uhorsko malo byt navzdy, aj so sovietskym sajuzom sme mali byt navzdy a presne tak isto „navzdy“ budeme aj s EU 😉 mimochodom, z EU sa da aj vystupit este pred jej rozpadom.
ty sa mozno vidis v bielorusku so silnym statom, ja sa radsej vidim vo svajciarsku so slabsim statom 😉 ale proti gustu ziaden disputat
1 3
čo to maš s tym švajcom? ved tam predpisuju aj ake muškaty možeš mat na parapete.
2 3
ja len ze sa mylis 😉 a ze radsej by som zil v krajine podobnej svajciarsku a bielorusku.
1 2
Neni nic lahsie ako napisat taky rezignacny nazor. Aj ked je to aj z casti pravda, tak neplati, ze 5milionovy narod si nemoze vyberat ziadnu cestu. Staci sa pozriet kolko narodov v Europe ma menej ako 10mil a ci robia veci horsie alebo lepsie a ci vedia nieco ovplyvnit alebo nie.
4 1
nemožeme si vyberať vlastnu cestu. a budte radi. ak vas ešte niekedy napadne takato myšlienka tak si spomente na vlada mečiara. bez silneho nacionalizmu žiadna vlastna cesta neziska väčšinu. vid orban a madarsko.
1 7
Tazko sa diskutuje, ked nemame vyjasnene co je to vlastne ta vlastna cesta. Ja nehovorim o nejakom svetovom unikate. Hovorim o tom, ze v unii je aj Spanielsko aj Finsko a napriek tomu kazdy moze pozorovat zasadne rozdiely.
1 1
ake zasadne rozdiely? vo finsku sa neplatia dane a v španielsku ano.? v španielsku je všetko štatne a vo finsku sukromne? skuste vymenovat tie naozaj zasadne rozdieli, okrem počasia a opalenosti v lete.
1 6
To je take klasicke slovenske, palovo satkovske. Fini maju rovnako obyvatelov, lotysi, estonci aj menej,
Nezalezi od velkosti. Ale porazenecka odovzdanost a klasicka slovenska prizivnicka vychytralost je vasa vizitka, prezentujete ju neustale.
0 2
ja priživnik? ja sa sam živím od roku 1991. tukni si obchodny register. ja len nemam vdaka prežitemu nutkanie uveriť každej somarine, čo vi „revolucionari“ zožeriete aj s navyjakom.
a ešte niečo ako budeš chciet by nabuduce, namiesto vyjadreniu sa k teme, uražlivo osobny, najdi odvahu a napis kto si. lebo zbabelostou, si poprel to čo píšeš.
0 0
Nielen Slovensko je rozdelené. Aj u nás sú názory, že „štát“ sa postará. že treba silnú vládostranu (Vlado STRANU SME Už MALI) a tá zabezpečí tým čo jej veria „všetko“ čo potrebujú. Dokoca lepšie ako oni sami.
Na druhej strane sú tu názory, že prvoradá je sloboda spojená so zodpovednosťou každého za svoje činy.
To aké je SLOVENSKO ukazuje náš prezident, ktorému treba poďakovať. Svojimi opakovanými námietkami zaujatosti (podľa niektorých právnikov protizákonnými) ukazuje pravú tvár SPRAVODLIVOSTI na Slovensku = verí len tým sudcom, ktorých vymenoval.
Presne o tom je celý systém u nás. Známosti , rodinkárstvo , politické prepletence, peniaze…
Kdeže zákony , právo, poriadok, spravodlivosť…
Kým budeme pokračovať v teórii triednych bojov je zbytočné ALFOVAŤ.
Pri tom je jasné že na Slovensku nemáme žiadnu ľavicu.
Veď smer aj s prezidentom sú len obhájcovia finančných skupín a veľkopodnikateľov .
Oni ich obhajujú s červenými kravatami a rétoricky opakujú „sociálnosť“.
Ľudia sú jedineční a preto nikdy nebudú rovnaké názory.
Musíme počkať ešte jednu, dve generácie a potom sa možno ukážu „politici“ čo budú chcieť viesť diskusie a hľadať riešenia komunikáciou.
Dovtedy sú sny pekné, ale nereálne.
1 2
Alfa je celkom zaujímavý dokument. Asi prvý politický program, ktorý má hlavu a pätu. Akurát s realizáciou to nevidím nejako ružovo. A keď si pán Prochádza zobral do tímu ako ekonomického experta Antona Marcinčina, tak to už vôbec nemám nádej, že by z ekonomickej časti programu mohlo byť niečo implementované.
.
Ale hlavne si neviem predstaviť, ako bude reálne napísaný program súťažiť v politickom súperení s marketingovými materiálmi iných strán. Napríklad v takom programe SaS pre voľby 2010 sa písalo, že nimi navrhované opatrenia sú rozpočtovo neutrálne. A to prosím v dobe, keď sa rozpočet prepadával do čiernej diery poriadneho deficitu. Ale voliči volili stranu s takýmto programom ako „pravicovú“, či rozpočtovo „zodpovednú“. Proste zelený internetový marketing zabral. Bez ohľadu na program.
4 2
Tibor, Tvoju obavu :
“ A keď si pán Prochádza zobral do tímu ako ekonomického experta Antona Marcinčina, tak to už vôbec nemám nádej, že by z ekonomickej časti programu mohlo byť niečo implementované.“
– preformulujem inak :
“ A keď si pán Prochádza zobral do tímu ako ekonomického experta Antona Marcinčina, tak mám velku obavu z toho, že ekonomická časti programu aj bude implementovaná.“
A ešte : Nakolko pan sudruh Marcinčin robí poradcu tejto vláde, nepotrebuje presadzovať svoje predstavy cez alfu.
1 1
prochazka prave oznamil že bude kandidovat za prezidenta hlavy štatu. takže sa do bodky splnilo čo som napisal. alfa nie je žiaden program. alfa je uputavka. iste aj vam je jasne, že prezident v tejto krajine ma okrasnu funkciu a nič nemože zmenit. hlavne že ste mi naklikali minusiek, pravoverní:)
1 4
Neviem, Pali, aké vyjadrenia pána Procházku si čítal, ja tom čítal tieto:
http://blog.etrend.sk/pavel-sibyla/2013/02/20/fico-by-nebol-dobry-prezident/
a veru sa mi nezdá, že by zdieľal tvoj názor o prezidentovi, ako okrase.
A bez urážky, v oblasti ústavného práva bude predsa len viac zorientovaný, ako ty 🙂
.
Ja som si ešte donedávna myslel, že by ho za prezidenta bola škoda, ale teraz aj v súvislosti s týmito vyjadreniami už si to nemyslím.
.
A že Alfa môže byť marketing pre voľbu prezidenta, čo je na tom zlé? Však máme priamu voľbu, takže bez silného marketingu sa nedá uspieť.
4 2
tibor, o akom marketingu tu hovoríš. tu sa rataju obyčajne počty z 2.B. prohazka kalkuluje s modelom kukan gašparovič. v prvom kole neziska žiaden kandidat väčšínu. postupi smerak a niekto z desiatych pravicovych. mysli si že ked sa dostane do telky a na web a bude dostatočne agresívny voči ficovi, tak ziska druhe miesto. možno mu bude stačit aj 9%. no a potom sa bude modliť aby mu dali hlas všetci pravičiari, čo nemaju radi fica.
to si fakt mysliš, že narod čita nejake alfy, programy a 500 zhulenosti o lepšej buducnosti? jedine o čom viem, tak su tie matovičove tliachaniny v jeho reklamnych zvestiach, čo sa v každej domacnosti povaluju na wc.
1 2
Pre šéfa Smeru-SD sú uznanie verejnosti a spoločensk á prestíž viac, ako možnosť rozhodovať úplne o všetkomNajvážnejší uchádzač o najvyšší post v štáte oznámi kandidatúru ako posledný. Dovtedy si bude robiť „kampaň“ ako premiér a predseda vládnej strany. Posledný možný termín je pre neho najlepší, lebo Robert Fico nepotrebuje, aby jeho oponenti mohli verejnosti príliš dlho pripomínať, že chce v zložitom období vymeniť tvrdú stoličku šéfa kabinetu za mäkké kreslo hlavy štátu.Prestup do BarcelonyV politike sa dá pochybovať takmer o všetkom, ale nie o tom, že R. Fico veľmi chce byť prezidentom. Aj vo verejných vystúpeniach priznal, že „je prirodzenou, legitímnou ambíciou každého politika, ktorý na to spĺňa určité podmienky, stať sa prezidentom Slovenskej republiky“. Niektorí politológovia očakávali, že sa o funkciu bude uchádzať neskôr, lebo neopustí mocensky najsilnejší post v štáte pre funkciu, ktorá má reprezentatívny charakter. Ich odhad nevzal do úvahy to, na čom najviac záleží politikovi Ficovi, a ani fakt, že po rozhodnutiach Ústavného súdu sa postavenie prezidenta v ústavnom systéme krajiny posilnilo. Na rozdiel od Vladimíra Mečiara, ktorý uprednostňoval reálnu moc pred uznaním, pre predsedu strany Smer-SD sú uznanie verejnosti a spoločenská prestíž viac, ako možnosť rozhodovať úplne o všetkom. Predstavu o tom, ako málo si cenil postavenie šéfa najsilnejšej opozičnej strany, dala jeho odpoveď na otázku, či by prijal ponuku na funkciu generálneho prokurátora po Dobroslavovi Trnkovi. R. Fico sa v roku 2011 vyjadril, že „ponuka od Manchestru United by sa ťažko odmietala“. Možnosť byť prezidentom je pre neho prestupom do FC Barcelona. Vôľu predsedu Smeru kandidovať už v roku 2014 nemôže skorigovať jeho strana, čo uznal aj podpredseda Marek Maďarič, ktorý povedal, že v tejto veci bude partaj rešpektovať predsedovo želanie. Nemôže ju skorigovať ani žiaden sponzor, lebo by riskoval, že si znepriatelí najmocnejšieho politika v štáte. Navyše situácia pokročila natoľko, že predseda Fico bude musieť kandidovať už aj z politických dôvodov. V januári 2012 šéf Smeru povedal, že „ak chce byť niekto úspešný ako prezident, musí naozaj rok a pol, dva roky pred voľbou oznámiť kandidatúru a tvrdo na tejto kandidatúre pracovať“. A dodal, že hneď po parlamentných voľbách (v marci 2012) svojho kandidáta postaví aj Smer, lebo si nemôže dovoliť, aby sa strana nezmohla na vlastnú ponuku. Fakt, že ani rok pred voľbami ju nemá, svedčí o tom, že kandidátom bude predseda. Jeho postup do druhého kola je zaručený. Otázka je, s kým sa tam stretne.Občianski zberačiNa rozdiel od ľudí, ktorých vysoký počet prezidentských kandidátov znervózňuje, poslanec Igor Matovič sa z neho teší, lebo ho považuje za záruku, že R. Fico nevyhrá voľby už v prvom kole. Lenže v prvom kole by šéf Smeru nezvíťazil, aj keby nemal veľa súperov. Ústavná podmienka na víťazstvo už v prvom kole je nedosiahnuteľná. Druhé kolo sa určite konať bude. Zatiaľ je isté len to, že prepracovať doň sa chcú dvaja občianski kandidáti, ktorí zhromažďujú podpisy. Úspešný podnikateľ a filantrop Andrej Kiska a bývalý disident, predseda KDH a dnes advokát Ján Čarnogurský. Ich šance na postup do druhého kola nie sú vysoké. Za A. Kiskom je zaujímavý životný príbeh, charitatívna činnosť i zdravé stanoviská, ale jeho problém je to, na čo rád upozornil dnešný šéf KDH Ján Figeľ. Podľa prieskumov kandidáta Kisku „viac ako sedemdesiat percent ľudí ani nepozná“. Takáto strata sa za rok nedá odrobiť. J. Čarnogurského pozná oveľa viac voličov, ale podpora z toho ešte nevyplýva. Staršia generácia si ho pamätá nielen ako disidenta, ale predovšetkým ako bývalého premiéra a predsedu KDH, ktorý v roku 2000 musel stranícky post pre nepopularitu opustiť. Odvtedy vystupuje ako angažovaný občan s kontroverznými iniciatívami, čo z neho obľúbenú postavu neurobilo. Odporcovia NATO, priatelia Ruska, zástancovia arcibiskupa Sokola a stúpenci spolupráce so Smerom budú mať aj iných adeptov na odovzdanie hlasu.Otvorený zoznamPokiaľ ide o ďalších uchádzačov, nič sa nedá považovať za isté. Dokonca ani nekandidovanie Ivety Radičovej. Ponuku SDKÚ-DS síce opakovane odmietla, ale prípadnej výzve iniciatívneho občianskeho výboru by odolať nemusela. Richard Sulík má pravdu, že po toľkých odmietnutiach „už by bola na smiech, keby zrazu prišla, že kandidovať bude“, ale po prvom odmeraní preferencií by sa už nikto nesmial. Možnosť, že opozičné strany, či aspoň Ľudová platforma, dospejú k spoločnému kandidátovi, sa postupne stáva čoraz nepravdepodobnejšou. Najskôr takého kandidáta chceli mať do jesene 2012, potom k 17. novembru, neskôr do konca roka a vo februári 2013 Béla Bugár skonštatoval, že zatiaľ sa ani neblížia k tomu, aby sa dalo povedať, kto bude spoločným kandidátom. Po Radoslavovi Procházkovi a Petrovi Šťastnom, ktorí kandidovanie nevylúčili, sa rádovo zvýšila pravdepodobnosť, že aj jednotlivé opozičné strany postavia vlastných pretendentov. KDH zrejme staví na Pavla Hrušovského a Most-Híd napríklad na Martina Bútoru. Nedá sa vylúčiť, že v takom prípade svoj pôvodný postoj, že kandidovať nebudú, napokon prehodnotia aj politici ako Daniel Lipšic či Lucia Žitňanská. Všetci totiž vedia, že už samotný postup do druhého kola by bol pre každého, kto má v slovenskej politike ambície, veľký úspech. Ak nič iné, tak v druhom kole dostane súper R. Fica hlasy zúčastnených neficovských voličov. Takmer miliónová podpora pre I. Radičovú v roku 2009 z nej urobila najdôležitejšiu postavu opozície v parlamentných voľbách 2010. Jej príbeh by radi zopakovali ambiciózni politici, ktorí chcú preraziť vo voľbách 2016. Kandidát, ktorý sa dostane do druhého kola proti Ficovi, nemá čo stratiť. Ak i prehrá, s najväčšou pravdepodobnosťou vyhrá pozíciu lídra v tábore opozície. Čo je dôvod, pre ktorý sa okrem notorických uchádzačov o každú voľnú funkciu bude o prezidentský post uchádzať aj niekoľko relevantných hráčov. Ich zoznam sa definitívne uzavrie o niekoľko mesiacov. Marián Leško
1 0
Pan Prochazka vypracoval velmi „pekný a príťažlivý“ dokument alfa.
Ten dokument má niekoľko malých vád :
1. Niektoré jeho tézy sú iba proklamatívne. Napr. „Hmotná zodpovednosť politikov“ . Pekné, lenže posudzovať tú zodpovednosť budú zase iba tí samí politici, ktorí sú zodpovední. Takže – o ničom.
2. Niektoré tézy su iba hra so slovami. „Odvody budú zrušené, nahradené daňami“. No hej, a čo sa tým zmení, okrem názvu tých platieb ? A nebudu nahodou ešte vyššie ?
3. Niektoré tézy su realne NEPRESADITELNÉ. „Zákaz zvýšenia štatneho dlhu“. Ved toto nikdy drvivá väčšina poslancov neprijme. NIKDY. A keby to prijali, aj tak to nedodržia, a nádherne zdôvodnia prekročennie.
4. Socialna pomoc. V úvode začal s minimalizáciou soc. dávok, ale už po pol strane vymenoval spústu výnimiek, kde všade bude rozdávať. Takže – žiadna zmena.
5. „Rovnosť pred zákonom“ . Proste NÁDHERNÉ. Lenže – aj dnes sme si podla zákona rovní. Ani jediný zakon tuto rovnosť nikomu NEUPIERA. Akurát že niektoré zákony robia z niekoho „rovnejšieho“. Zase pekna hra so slovami a demagogia.
Procházkova ALFA možno vleje trochu nádeje zúfalým slovákom. Trochu absolutne nerealnej a neviditelnej nádeje. Keby tie ALFAcke ciele boli naozaj DOBRÉ, spravodlivé, mudre, tak by mali ešte menšiu nádej na realizaciu, ako majú tie terajšie. Slováci nechcu spravodlivosť, chcú vyššie socialne dávky a vyššie rodinne prídavky (volný citát prezidenta Zemana).
3 2
Velmi dobre zhrnute!
Btw, admini, preco sa mi nedaju lajkovat komentare?
0 0
Hmm, neviem neviem, mne na tom vela veci smrdi.
Jednak by som nikdy neveril pravnikovi, ktory sa zivi politikou.
Po druhe, vychadza z nejakych analyz Odora (bankar) a Filka (uradnik, ktory vybavil vyssie dane, vyssie poplatky atd), niekto spominal, ze v ekonomike mu radi Marcincin (svetova banka, dalsi uradnik cicajuci dane, socialista, etatista). Ked z tohto mixu niekomu vychadza mensi stat, tak sa musim cudovat.
Po tretie, Porchadzka bol clenom KDH. KDH!!! V podstate sektarski socialisti vyuzivajuci vplyv cirkvi a viery ludi. WTF? Tomu kto ma zaludok na to, aby spolupracoval s takym odpadom ako je Hrusovsky ci Figel, by som nenechal ani odmiest snech spred domu. Sory.
Proste je tu vela vela veci, ktore vyzeraju na to, ze ide len o prerozdelenie hlasov medzi tych istych ludi v pozadi, hoci v popredi bude tvaricka skromneho chlapca. Macka vo vreci. Skromny karierista? Nee.
2 0
Procházka spojil svoje zámery s menami Filko a Marcincin . A tieto dve mená sú mená ludí, ktoré zdiskreditujú aj samotneho Krista. Títo dvaja su doslova symbolom komunizmu a etatizmu – nijak sa tým netaja, na tomto postavili svoju momentálnu karieru, …..
3 0
Nakoniec, ekonomický program alfy môže byť irelevantný, pokiaľ sa prochazka stane , (a v súčasnosti je na to asi najlepšie pripraveným a morálne vybaveným), aspoň čiastočne koaličným prezidentským kandidátom. Viac tu: http://www.jetotak.sk/slovensko/fico-nie-je-cely-stat
0 0
to preco vlastne mazete komentare? koho uz len moj komentar mohol urzit ci nas5at? idete dole vodou…
0 0