Monetarista Edwin Vieira vypočítal, že každých 30 až 40 rokov nastolený monetárny fiat systém (nanútené štátom) zlyhá alebo musí byť zásadne zmenený. V prípade amerického doláru to bolo naposledy v roku 1971, keď prezident Nixon zrušil jeho naviazanie na zlato. No napriek tomu prekvapujúco celý svet prijal tento nekrytý dolár ako svoju rezervnú menu. Pravdepodobne preto, lebo to bola cesta najmenšieho odporu.
No a teraz sme tu, 40 rokov po, a každému kto čo i len trochu sleduje situáciu v monetárnom systéme je jasné, že je nenapraviteľne zničený a že zlyhá. Toto neplatí len pre americký dolár, ale aj pre Euro, ktoré po 16-tich rokoch svojho života zažíva prudké turbulencie a stojí pravdepodobne tiež na prahu zásadnej zmeny, či úplného zlyhania.
Scenár ktorý bude nasledovať v prípade týchto mien nie je nikomu jasný, no dá sa predpokladať, že keď to už riadne krachne, tak štát prikročí k podobnému opatreniu ako v prípade nemeckej marky „Rentenmark“ v 20-tich rokoch minulého storočia a zavedie paralelnú menu naviazanú na určitý druh komodít a finančných nástrojov.
Takáto mena samozrejme nie je konvertibilná, pretože je nemožné pre bankára vám za prepážkou vymeniť takúto menu za pohár oleja, kúsok z dlhopisu či adekvátny odliatok zlata – no môže to slúžiť na utlmenie chaosu a obnovenie dôvery v danú menu. To je jedna možnosť.
Iná možnosť by bola, že štát sa rozhodne svoju menu naviazať na drahé kovy. No toto sa môže stať až vtedy, ak všetky ostatné menej náročné fiškálne možnosti zlyhajú. Je to jednoducho z toho dôvodu, že v súčasnosti nemôžeme vedieť, čo a kedy nahradí súčasný monetárny systém. Všetko čo vieme je len to, že status quo je neudržateľne a že neprežije krízu.
Chris Mack popisuje:
Podľa štúdie 775 fiat mien, neexistuje historický precedens pre fiat menu, ktorá by si udržala svoju hodnotu. 20% z nich zlyhalo v dôsledku hyperinflácie, 21% bolo zničených v dôsledku vojny, 12% osamostatnením alebo delením, 24% po monetárnej reforme a 23% je stále v obehu smerujúc k podobnému scenáru.
Priemerná životnosť fiat meny je 27 rokov, s najnižšou dobou životnosti 1 mesiac. Britská libra založená v roku 1694 je najstaršia fiat mena na svete. So svojim vekom 321 rokov je to najúspešnejšia fiat mena aká kedy existovala. No úspech je relatívny. Britská libra bola definovaná ako 12 uncí striebra, čo znamená, že jej aktuálna hodnota je v prepočte na 1/200 alebo 0,5% jej pôvodnej hodnoty. Inými slovami – najúspešnejšia a najtrvácnejšia mena na svete stratila 99,5% svojej pôvodnej hodnoty.
Ak sa pozrieme na históriu fiat mien na dlhodobej časovej línii, tak môžeme s určitosťou konštatovať, že ich schopnosť prežitia je rovná nule.
A Jeff Clark dodáva:
História nám dáva jasný odkaz: Žiadna fiat mena neprežije. Nakoniec všetky zlyhajú.
BMG BullionBars nedávno zverejnil plagát, ktorý zobrazoval všetky fiat meny, ktoré zlyhali. Niektoré skončili rýchlo, niektorým to trvalo storočie alebo aj viac. Nech to ale trvalo akokoľvek dlho, žiadna z týchto mien nedokázala odolať pokušeniu vlád manipulovať s nimi a nakoniec vždy v dôsledku toho zlyhala.
Možno by ste sa nazdávali, že toto sa deje len v krajinách tretieho sveta. No mýlite sa. Čo sa týka veľkosti alebo stability ekonomík, neexistuje v tomto skutočne nejaká výnimka. Keď sa vláda rozhodla zneužiť menu, ľudia za to vždy tvrdo zaplatia, nech je to kdekoľvek na svete.
Ako budete skrolovať fotkami mien nižšie, uvidíte meny, ktoré zlyhali v minulosti. Šokujúci na tom je ale fakt, že koľko z tých mien zlyhalo len počas nášho života…
A čo je spoločným menovateľom týchto fiat mien? Bezcennosť.
Nemecko – 1 miarda mariek, 1923
Grécko – 25,000 drachmas, 1943
Maďarsko – 10 milion pengo, 1945
Čile – 10,000 pesos, 1975
Bolívia – 5 milion pesos bolivianos, 1985
Argentína – 10,000 pesos argentinos, 1985
Peru – 100,000 intis, 1989
Nikaragua – 10 milion córdobas, 1990
Zair – 5 milion zaires, 1992
Rusko – 10,000 rublov, 1992
Juhoslávia – 10 miliard dinárov, 1993
Brazília – 500 cruzeiros reais, 1993
Bosna a Hercegovina – 100 miliónov dinárov, 1993
Gruzínsko – 1 milion laris, 1994
Angola – 500,000 kwanzas reajustados, 1995
Bielorusko – 100,000 rublov, 1996
Turecko – 5 milión lír, 1997
Rumunsko – 50,000 lei, 2001
Venezuela – 10,000 bolívares, 2002
Zimbabwe – 100 biliónov dolárov, 2006
6,417 celkovo návštev, 1 návštev dnes
suhlas,
uz dlhsie zastavam nazor ze peniaz ma hodnotu papiera (v lepsom pripade kovu, v horsom par bitov niekde na bankovom serveri) a cisla na nom zobrazene nic neznamenaju az do momentu kym ten papier nevymenim za nieco co pre mna naozaj nejaku hodnotu ma
4 0
tuto http://www.hiddensecretsofmoney.com/ som nasiel par dobrych videi.
mozno vela veci z nich poznate, podla mna je to dobre spracovane a celkom poucne.
3 2
myslel som tie epizody:
prva : http://www.hiddensecretsofmoney.com/videos/episode-1
2 0
Tak tomuto by som aj BTC poslal, ale nie je adresa :-/
1 0
Kľudne pošlite aj pod iným mojim článkom, ja už budem vedieť, že je to za tento. :-))
1 0
Ano toto je velmi dobry namet na clanok. Skutočne je to tak. Žiadna mena neprežije. Na uzemi Slovenska sa platilo toliarmi grosmi, dukatmi, grajciarmi, Ceskoslovenskymi korunami , slovenskymi, CSK, … len za posledných 30 rokov sa na slovensku vystriedalo 4-oro mien. Aj euro skonci a nebude to trvat pat rokov, ale menej a skonci hyperinflaciou, co je velmi dobra vec pre tych co maju vlastny rozum, lebo sa na to mozu pripravit a mozu sa nabalit na ukor magorov, ktori davaju svoje peniaze cudzim ludom – bankarom. Mechanizmus konca eura je jasny, najprv skrachuje Grecko, ktore bolo na zaciatku modernej Europy a to zastavi rozpinanie EU a eura. Potom skrachuje Taliansko a vtedy skrachuje aj euro, prozaicky Taliansko polozi banky na lopatky, to Taliansko, ktore vymyslelo ,,banca“. Vtedy bude hyperinflacia a nakoniec skonci Francuzsko, ktore EU zalozilo a EU sa rozpadne.
3 0
Metóda historických precedensov a behaviorálnych analógií má svoje limity, ktoré sa dajú zhrnúť vetou:
Einstein ist tot, Newton ist tot und mir ist auch schon ganz schlecht.
2 0
na druhu stranu treba povedat ze zivotnost cloveka je v priemere len 65 rokov plus minus… Z SKK sme na euro nesli kvoli tomu ze tu bola hyperinflacia; ale po rokoch meciarovskej inflacie 20% slovenskej koruny ma euro v roku 2015 takmer nulovu inflaciu….
0 1