Učitelia podľa Fica zarábajú 1200 eur

Vláda Roberta Fica včera schválila od 1. januára 2013 päťpercentné zvýšenie tarifných platov učiteľov. Robert Fico znovu dokázal, že aj z tak nepopulárnej, problematickej a podfinancovanej oblasti ako je školstvo dokáže vytiahnúť niečo populistické, čím by si chcel politicky prilepšiť.

Po jeho kalukáciách a zdôvodnení paušálneho platu učiteľov a tarifného navýšenia, si podľa neho učitelia od nového roka prilepšia v priemere o 50 až 60 eur. Už sa to samozrejme šíri médiami ako jasný fakt.

Citujem Fica:

„…napriek kríze vláda rozhodla o zvýšení platu učiteľa na základných a stredných školách o 50 až 60 eur.“

Mnohí učitelia si možno teraz povedia, že dostať +60 eur k takému mizernému platu je celkom pekné… ak by to bola pravda. Pravda je však taká, že ak by sa pri 5% zvýšení malo jednať o 60 eurové navýšenie, učitelia by museli zarábať v priemere až 1200 eur.

Reálne sa tejto čiastke žiaľ ani zďaleka nepribližujú. Podľa portálu platy.sk je totiž priemerný hrubý plat učiteľa na základnej škole úbohých 655 eur, na strednej 686 eur. Z ficových 60 eur sa tak zrazu stane polovica. V čistom samozrejme ešte menej.

Po kažimírovom legendárnom grafe je to len jeden z ďalších trápnych pokusov vládnej strany politicky sa priživiť na utrpení ľudí.

Update: Kažimír sa predsa len ani teraz nedal zahanbiť a na tlačovke sa vyjadril, že platy učiteľov stúpnu až o 94 eur. Na tlačovke tvrdil, že priemerný plat učiteľa je v súčasnosti 840 eur a od nového roka stúpne na 934 eur. Tento plat je v porovnaní s platmi uvedenými na portáli platy.sk vyšší o približne 50%. Kažimír sa podľa všetkého znovu snaží len ohurovať veľkými číslami postavenými na vode.

6,092 celkovo návštev, 1 návštev dnes

15 odpovedí

 1. Avatar
  december 07, 2012

  Možno trochu off topic otázka, ale ja nechápem, prečo spoločnosť (rodičia?, žiaci?) stojí výrazne na strane učiteľov? Však oni sú na strane platcov toho prípadného zvýšenia platov a pritom by z neho nemali žiaden úžitok. Pretože tie platy zvýši vláda, rodič to len zaplatí.
  .
  Som síce toho názoru, že učitelia by mali zarábať o hodne viac, ako zarábajú dnes, ale nevidím jediný dôvod na zvýšenie ich platov v existujúcom systéme. Bez odštátnenia, spoplatnenia vysokého školstva, či ideálne zrušenia povinnej školskej dochádzky by som ja do toho systému nenalial ani cent.
  .
  Prečo chcete, aby vláda zvýšila učiteľom platy, keď je jasné, že to zaplatíte bez toho, aby ste dostali protihodnotu? Preto, že tým poškodíte ficovi? Však ak fico prehrá z učiteľmi, nasledovať budú ďalší štátni zamestnanci. A to aj také profesie, ktorých úžitok je voči tej učiteľskej zanedbateľný.

  Thumb up 26 Thumb down 34

  Odpovedať

  • Avatar
   december 07, 2012

   Tak ja som samozrejme za úplnú deetatizáciu školstva, takže považujem akékoľvek úpravy/reformy/zmeny za zbytočné až kontraproduktívne. Btw. to čo spravila Radičová so sestričkami bolo ešte väčšie svinstvo, lebo tým priamo zasiahla aj súkromný sektor.

   Thumb up 6 Thumb down 11

   Odpovedať

   • Avatar
    december 07, 2012

    Komentár je skrytý kvôli nízkemu hodnoteniu. Zobraziť/skryť komentár.

    Thumb up 4 Thumb down 14

    Odpovedať

   • Avatar
    december 07, 2012

    A čo sa týka „problémov“ s lekármi, tak červená banda koná rovnako, ako začala modrá banda.
    http://ekonomika.sme.sk/c/6630210/glvac-zilinski-lekari-mozno-spachali-organizovany-zlocin.html
    .
    Organizované výpovede zamestnancov sú formou organizovanej kriminality. Lekári porušili Zákonník práce ….
    .
    Tak šup šup súdruhovia, chcelo by to urýchlene novelu Zákonníka práce, ktorá posilní postavenie zamestnávateľa, pretože zamestnaci existujúce znenie zjavne zneužívajú. A nie každý súkromník má armádu, z ktorej môže čerpať „náhradných“ zamestnancov.

    Thumb up 6 Thumb down 4

    Odpovedať

  • Avatar
   december 08, 2012

   nechapem tolko minusiek… perfektny komentar…

   Thumb up 5 Thumb down 4

   Odpovedať

  • Avatar
   december 10, 2012

   Rodičia sú možno na strane platcov, ale z otázky „Chcete zvýšiť platy učiteľom?“ nijako nevyplýva, že odkiaľ sa zdroje na vyššie mzdy zoberú.
   Či z daní bežných ľudí, či z daní podnikateľov, či z daní monopolov, či z hypotetického školného, či z menšieho rozkrádania verejných zdrojov…
   Ľudia si povedia, že lepší plat by možno motivoval učiteľa lepšie učiť, k tomu si predstavia ideálny zdroj na vyššie mzdy, takže väčšina ich automaticky kývne. Že ty si realista a vidíš väčšie dane, to už je iná vec.

   Thumb up 2 Thumb down 3

   Odpovedať

  • Avatar
   december 12, 2012

   Tibor :
   „ale ja nechápem, prečo spoločnosť (rodičia?, žiaci?) stojí výrazne na strane učiteľov? Však oni sú na strane platcov toho prípadného zvýšenia platov“
   – myslíš, že väčšina slovákov toto chápe ???

   Thumb up 0 Thumb down 3

   Odpovedať

 2. Avatar
  december 07, 2012

  podmienke 50 až 60 euro vyhovuje aj číslo 50,00 euro. Takže to vychádza na priemerný plat 1000 euro mesačne. Ale skutočne je to hrubý plat? Nie je to náklad na zamestnanca? Alebo inak: štát za svojich zamestancov neplatí odvody, ktoré za svojich zamestnancov platí súkromný zamestnávateľ? Lebo ak platí toľko, čo súkromník, tak by to aj mohlo vychádzať. Akurát sa tým zverejneným číslom priznáva rozhľadenému človeku už dávno známa skutočnosť, koľko si z jeho skutočnej mzdy berie štát.

  Thumb up 8 Thumb down 2

  Odpovedať

 3. Avatar
  december 07, 2012

  Nielen učitelia sú vysokoškolsky vzdelaný ale ekonomicky nevedomý.
  Pozrime sa na to a je to jedno ako ej to v realite.
  Ak má KTOKOĽVEK plat 1000 € v hrubom . Toho Kto ho zamestnáva to stojí 1380 €. Z Tých 1000 sa ešte na odvody (sociálna a zdravotná poisťovňa) odvedie 120 .
  Teda Zamestnávateľa to stojí 1380 – aby zamestnanec dostal 880 ale z týchto musí zaplatiť daň z príjmu. Táto daň sa každoročne mení vzhľadom na odpočítateľnú položku a počet detí, ktoré si môže uplatniť ako tzv. daňový bonus. Nezdaniteľná časť základu dane 3559,30 r.2011,
  3644,74 r.2012 ročne.To je pre rok 2012 t.j. 303 mesačne. Teda ak by nemal dieťa zaplatí dań z príjmu 96 a zostane mu 808 – 96 = 712. Zamestnávateľ dá 1380, zamestnanec má hrubý plat 1000 a čistý 712 € (nie je to presné desatiny sú zaokrúhlené).
  Preto je dôležité o ktorej mzde hovoríme.

  To čo je horšie , že pri tých hádkach ktorá mzda je v štatistikách a koho štatistikách unikajú podstatné skutočnosti:
  Na čo sa rozkotúľajú milióny v roku 2013

  – Platba za dostupnost pre 2. balík PPP = 130 564 396
  To je ročná platba za postavenie a udržiavanie diľnice podľa PPP projektu 2. balík a bude sa platiť ďalšie a ďalšie roky = dohdola I. Ficova vláda = Vážny

  Mýtny systém prináša ročne okolo 160 mil
  Čo platíme z tendra I. Ficovej vlády realizovanej Vážnym
  ale len Skytoolu ide 80 mil (to je až po zmene zmluvy Fígeľom, predtým to bolo 103 mil eur ročne)
  ale + Nezávislému znalcovi 2,2 mil + poradenské služby 500 -800 tisíc eur ročne
  Toto všetko sa platí z toho čo sa vyberie na mýte súkromným firmám
  + NDS má v rozpočte 50 mil na údržbu ciest

  Mohli by sme písať čísla ale ide o princíp. Štát = politici míňajú stovky miliónov a platia to občania .
  Preto kým budú občania ticho budú platiť za to čo minú politici.

  Na záver ešte jedno číslo
  na lieky sa vynaloží ročne 1 300 000 000 eur….

  Thumb up 22 Thumb down 3

  Odpovedať

 4. Avatar
  december 08, 2012

  co je koho do platu ucitela, ci kohokolvek ineho… nechapem obsesiu slovaka, co ma kto aky plat…
  Inak neschopaci ucitelia, co nevedia ani vyuzit, ze maju na vzdelanie monopol… Nevidim ziadny dovod sa im skladat na este vacsie platy ako maju teraz. Ved su len na babysitting, aj ked si viem predstavit, ze sa mi bude niekto starat o deti v mojej nepritomnosti aj lacnejsie a lepsie.
  Dufam, ze raz sa tato zbytocna institucia zrusi a konecne budu deti volne.

  Thumb up 6 Thumb down 12

  Odpovedať

  • Avatar
   december 08, 2012

   Dúfam, že sa toho dožijem.

   Thumb up 2 Thumb down 2

   Odpovedať

  • Avatar
   december 10, 2012

   Ja si tiež viem predstaviť všeličo, napríklad nepovinnú a neštátnu školskú dochádzku. Lenže to naráža na tie všeobecné predstavy, že čím je niekto dlhšie v škole, tým viac sa naučí. Čím vyššie vzdelanie učiteľ má, tým viac naučí.

   Učitelia by si mali uvedomiť, že spoločnosť si ich profesiu určitým spôsobom váži. Oslobodzuje ich od neviditeľnej ruky trhu, dáva im monopol na vzdelanie.
   Aj ten hrubokrký, čo príde pred vysvedčením vynadať učiteľke, aby jeho potomok dostal dobré známky je toho prejavom. Kebyže si neváži profesiu vydávača vysvedčení, tak by za ňou neprišiel.

   Thumb up 2 Thumb down 3

   Odpovedať

   • Avatar
    december 15, 2012

    uzivatel, vies si predstavit keby bola nepovinna skolska dochadzka a neboli by davky alebo pridavky viazane na dochadzku alebo by neboli ziadne pridavky ako by vyzerala slovenska spolocnost ? ja si to radsej ani nechcem predstavit. je pravda ze skolstvo je skostnatele a komunisticke ale tu asocialnu katastrofu si radsej ani nepredstavujem.

    Thumb up 0 Thumb down 1

    Odpovedať

    • Avatar
     december 16, 2012

     kludne si ju viem predstavit. Samozrejme by to bola vyhra. Pre vsetkych a aj pre tych, co ziju len z verejnych (nasich penazi) penazi…
     Asocialna katastrofa je aka? Ze prestaneme platit do skostnateleho a komunistickeho skolstva a zacneme si vzdelavanie nasich deti riesit za svoje a podstatne lepsie ako by to dokazalo statne skolstvo? Tak ako nic statne nedokaze nic lepsie ako sukromne, dopady statneho hospodarenia sme videli pred 89 a napriklad doteraz na Kube ci Severnej Korei…

     Thumb up 0 Thumb down 1

     Odpovedať

 5. Avatar
  december 30, 2012

  Pekna vtip-parada, chalani, len tak dalej! To o opatrovani deti a zruseni povinnej skolskej dochadzky to len klincuje.
  Najviac sa mi na vasich pseudoargumetoch paci to, ako verite v tie vase fetise v mene uzkoprso obmedzenej definicie slobody sta v stelesnenie ryzdej dokonalosti ludskeho usudku. Casto sice pomerne vhodne polujete na prejavy ludskej nedokonalost v prezivajucich strukturach nasej nedokonalej spolocnosti, no vasa ubermenschovska bohorovnost nema hranic. Podla vas ma slobodny, uvedomely obcan vzdy vo vsetkom jasno, voli to najoptimalnejsie riesenie za kazdeho pocasia. Hlavne pri svojom pracovnom nasadeni a prebytku volneho casu na dumanie.
  Nuz, keby ste tu na tychto strankach tolko neoperovali zaroven aj s takou retorikou, ktora oznacuje tych neosvietenych za luzu.
  Martin Bulak a spol. robia dobre, ze vrtaju do problemov, casto najde aj pekne pointy, no hned to zabiju svojimi zarucenymi bachorkami v non plus ultra hajekovskom style.
  Ohanate sa tu prirodnymi zakonmi, ale v podstate ich redukujete len na akesi pseudozakony dzungle ci more plne zralokov, kde si kazdy ma uchmatnut svoje susto. Zabudate, ze priroda je aj vesmir a ze ten sa riadi uplne inymi zakonitostami a ze napr. len vacsia sudrznost ludstva a vzajomna koordinacia nasich aktivit ako celku nam mozu dat vobec sancu prezit do buducna pri hladani novych zivotnych priestorov ci obmedzovani bezbreheho konzumu. Ale pri slove obmedzenie vam asi idu vlasy dupkom hore. Trosku si len skuste otvorit oci a uvedomit, ze svet je trosku vacsi, nez tieto tu nase pieskoviska. Som rad aj za to, ze taketo stranky, ako menejstatu.sk existuju, no neuplatnujte si vylucne pravo na pravdu jedineho riesenia.

  Kritizujete paternalizmus, no zaroven vam neraz asi aj vyhovuje, ze existuje neosvietena vacsina, resp. stado ignorantov, plne a jedine vedome z vlastnej vole krmene produktmi televizneho trhu ako farma, krcma ci cinziak.
  To je taky vas maly velky paradox, hoc uznavam vase argumenty v tom, ze ten paternalizmus treba co najviac minimalizovat.

  BTW -Spolcovanie ludi proti spolocnosti je tiez zajimavy ukaz.
  A inak ten, kto uprednostnuje kapital pred societou sa vola pokladna. Ale to je len taka gregueria, aforizmus na okraj, nic v zlom.

  Pre mna (ako cloveka s priamymi skusenostami v obore) je sucasne skolstvo je prachnive, postsocanske, obsahovo ci formalne nedokonale a treba ho odspodu, od zakladov zmenit, lebo v jeho hlbokom jadre tazko najst dostatok samocinnych prkov na zmenu, no preco sem hned pletiete take haluze, ako nepovinne skolstvo? Je to hra slovicok?
  Mne z tohoto spojenia tiez obcas beha mraz po chrbte, no viete si predstavit, co by to v dosledku mohlo znamenat – zvlast pre tu neosvietenu vacsinu? Zvlast pre istu skupinu ludi, ktori maju vo zvyku pouzivat ziacku knizku ako zoznam na nakupy? Ked bude drviva vacsina nasej populacie rozhladom na urovni ludi, co su za menejstatu.sk, tak povedzme, ze ok, no to je zatial cista utopia v nedohladne.

  Ok, chalani, skor nez ma tu budete zotierat ci davat do polohy hatera ci fllodera, tak mi dovolte popriat vam pekny nadchadzajuci rok 2013, vela precitanych clankov ci celych knih, vela zdaru a zdravicka. V zasade robite peknu pracu, no stale mam pocit, ze ostavate len v polke cesty. Snad v tom nie je apriorny umysel, hehe.
  Skuste byt len trosku doslednejsi a neverit tak odovzdane na vsemocnost neviditelnej magickej palicky trhu. Ona sama o sebe nie je dobra, necini apriorne dobro a nas svet nie je tabula rasa, kde vsetky faktory su v rovnovahe, nebujnie plevel prebytku moci atd. Vzdy budu jestvovat ludia, co ju budu hladat a ti, co ju budu ukryvat, ked sa nahodou nacas trochu ukaze vo svete smrtelnikov. To je to depesacke People are People, why should not it be? A beruc si do klavesnice este aj slova Pedra Guerru, budte proti sile, ktora oslabuje. Ak takyto prvok vidite v zlom state, tak prosim, suhlasim. Len potom neskacme z kaluze do blata, lebo predpisany liek moze byt neraz aj tym najhorsim jedom. Pekny den a neprezente to na silvestra s pijatikou…ups zase ta regulacia a obmedzenia, ok beriem to nazad 🙂

  Thumb up 2 Thumb down 0

  Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*