Ron Paul

20.8.1935, Pittsburgh, Pensylvánia, USA

Ron PaulRonald Ernest „Ron“ Paul je americký lekár a republikánsky kandidát na prezidenta USA vo voľbách 2012. V rokoch 1976–1977 a 1979–1985 bol členom Kongresu za Texas. V roku 1988 sa za Libertariánsku stranu uchádzal o prezidentský úrad. V roku 1997 sa do Kongresu vrátil, keď znovu kandidoval za republikánov. 11. januára 2007 ohlásil, že zvažuje svoju kandidatúru na prezidenta USA v roku 2008, neskôr túto kandidatúru potvrdil. V roku 2012 má reálnu šancu presadiť sa.

Paul reprezentuje libertariánske krídlo Republikánskej strany. Pravidelne hlasuje proti programom všetkých štátnych výdajov, čím občas dráždi svojich spolustraníkov. V zahraničnej politike patrí k zástancom ne-intervencie (v zmysle nezačínania vojny, nie úplnej izolácie USA). Hlasoval proti vojne v Iraku a dlhodobo kritizuje americkú prítomnosť v tejto krajine. So svojou stranou sa názorovo rozchádza aj v otázke týkajúcej sa Patriot Act (zákona boja proti terorizmu), keďže ju považuje za ohrozenie občianskych slobôd. Je zástancom vystúpenia USA z OSN.

V ekonomickej oblasti podporuje zrušenie dane z príjmov, väčšiny vládnych úradov a Federálneho rezervného systému. Je zástancom opätovného zavedenia zlatého štandardu. Je odporcom ilegálnej imigrácie a podporuje zvýšenie ochrany hraníc, s čím na druhú stranu nesúhlasí mnoho libertariánov.

Je za legalizáciu marihuany. Na rozdiel od väčšiny libertariánov sa vyslovuje za zákaz potratov, ale je presvedčený, že aktivita federálnych úradov v tejto oblasti je neústavná a že táto otázka by mala byť ponechaná v kompetencii jednotlivých štátov. Rovnako sa stavia k homosexuálnemu manželstvu.

Keby získal republikánsku nomináciu a kandidoval proti Barackovi Obamovi, mohol by získať na svoju stranu veľkú časť libertariánsky orientovaných demokratických voličov.

Zatiaľ bez komentárov.

Tento článok zatiaľ nik nekomentoval.

Leave a comment

*