Peter Schiff

23.3.1963, New Haven, Connecticut, USA

Peter SchiffPeter David Schiff je americký burzový maklér, ekonóm, komentátor a populárny video bloger, ktorý sa často objavuje v mnohých finančných spravodajstvách. Schiff je prezidentom Euro Pacific Capital, maklérskej firmy založenej v roku 1980. Bol ekonomickým poradcom Rona Paula počas primárok Republikánskej strany v roku 2008, počas ktorej vyjadril podporu pre zdravú menu, obmedzenú vládu a kapitalizmus voľného trhu.

Schiff, ktorý bol ovplyvnený liberálnym ethosom a konzervatívnymi názormi svojho otca Irwin Schiffa, sa stal silným podporovateľom Rakúskej ekonomickej školy a Inštitútu Ludwiga von Misesa.

V roku 2002 pre Southland Today vyhlásil, že sa .com bublina prelieva do realitného trhu a on sa obáva, že tam má šancu narásť do oveľa obludnějších rozmerov. V auguste 2006 Schiff vyvolal pobúrenie, keď zopakoval svoje dlhodobé presvedčenie: „Ekonomika Spojených štátov je ako Titanic a ja som tu so záchranným kruhom a snažím sa prinútiť ľudí opustiť loď … Vidím ekonomickú krízu, ktorá prichádza na Spojené štáty.“

21. decembra 2006 v debate na Fox News predpovedal, že v roku 2007 spadnú ceny nehnuteľností späť na zem. Skutočnosť je taká, že naozaj po niekoľkých desaťročiach klesla mediánová cena priemerného amerického domu. Počas ďalších debát na Fox News a CNBC Schiff zmienil faktory ako špekulanti a neexistencia zdravej úverovej politiky, ktoré sú dnes považované za jedny z príčin domovej krízy 2007-09 v USA.

13. decembra 2007 v Bloomberg interview ďalej dodal, že cíti, že sa kríza rozšíri aj do systému kreditných kariet. Čoskoro potom bolo zverejnené, že hodnota účtov na kreditných kartách, ktoré sú aspoň 30 dní po splatnosti, vzrástla v októbri medziročne o 26 % na 17,3 miliardy dolárov.

Schiff sa zaoberal aj rolou Spojených štátov ako svetového spotrebiteľa. Povedal, že americký spotrebiteľ si myslí, že robí svetu službu, keď spotrebováva jeho produkty. Rýchlo poukázal na to, že tento vzťah skončí rýchlejšie, než si ľudia myslia a to s negatívnymi dôsledkami pre americkú ekonomiku. Povedal, že „Spotreba je odmenou za výrobu“, čím myslel, že bez výroby nemôžu Spojené štáty donekonečna udržiavať rastúcu spotrebu. Schiff a ďalší prívrženci Rakúskej školy považujú úspory a výrobu, nie spotrebu, za motor ekonomického rastu.

Schiff pri mnohých príležitostiach povedal aj to, že súčasná kríza nie je problém, ale riešenie. Tvrdí, že vďaka nerovnováhe v americkej ekonomike nemôže byť prechod od požičiavania a míňania ku sporeniu a výrobe uskutočnený bez tvrdej recesie. Tento prechod sa ale musí uskutočniť. Tiež tvrdí, že vláda tým, že sa snaží utíšiť bolesť podpornými balíčkami, nikomu nepomáha. Schiff verí, že tieto akcie situáciu iba zhoršujú a môžu vyústiť aj v hyperinfláciu, ak bude vláda pokračovať v ničení úspor tlačením dodatočných peňazí.

Schiff je pevným zástancom znižovania vplyvu vlády na ekonomiku. Poukazuje tiež na nízke úrokové sadzby v USA ako na najväčší súčasný problém, vďaka ktorému sa z najväčšieho svetového veriteľa v roku 1970 stal najväčší svetový dlžník.

V prejave z marca 2009 v Omahe v Nebraske povedal, že nie je možné, aby bol ohromný dlh Spojených štátov voči Číne splatený, ak sa nezníži hodnota dolára vytvorením (vytlačením) nových bankoviek. Schiff verí, že počas niekoľkých rokov vzrastie hodnota zlata na 5000 dolárov a že burzové zotavenie z roku 2009 nevydrží na dlho. Svedkami problémov už sme…

Zatiaľ bez komentárov.

Tento článok zatiaľ nik nekomentoval.

Leave a comment

*