Homogénnosť ako zabijak rozkvetu

Ste moderný človek a preto:

  • vzdelanú spoločnosť pokladáte za veľmi dôležitú a štátne povinné školstvo za správne (aj keď sa stotožňujete s tým, že to naše je bohužiaľ na veľmi nízkej úrovni)
  • ste vedecky založený a preto si myslíte, že zákaz homeopatie na pultoch lekární je dobrý nápad
  • myslíte si, že slovenská hudobná tvorba je obzvlášť dôležitá vzhľadom na rešpekt k našej slovenskej kultúre a preto si zo zákona zaslúži minimálne 25%tnú počúvanosť
  • ten najlepší politický systém, na ktorý sme prišli, je parlamentná demokracia a preto podieľať sa na nej je povinnosť
  • sme historicky kresťanská kultúra, takže prvky inej napríklad moslimskej kultúry sú v našej spoločnosti neakceptovateľné

Ak ste sa stotožnili čo i len s jedným hore uvedeným bodom, tak čítajte ďalej.

Myšlienková homogénnosť alebo jednoliatosť zabíja rozkvet.

Naopak myšlienková heterogénnosť alebo variabilita rozkvet podporuje.

Je jedno, či ide o kultúrnu heterogénnosť, ktorá mestá, kde bola historicky rešpektovaná, vystrelila na svetové mekky kultúry. Náboženskú heterogénnosť, ktorá ak prežila, tak pretvorila spoločnosť na nábožensky veľmi tolerantnú. Podobne sa posunula spoločnosť, ktorá prestala páliť čarodejnice a vizionárov za iný názor a začala rešpektovať názorovú rôznorodosť.

Ak sa zhodneme na tom, že kultúrna, náboženská, či iná heterogénnosť posúva spoločnosť dopredu, prečo si to isté nemyslíme o politickej heterogénnosti?

Prečo za najlepší politický systém pokladáme homogénny celoplošne vynucovaný systém parlamentnej demokracie a nerešpektujeme rôzne lokálne spoločenské systémy na úrovni komunít?

Napriek tomu, že sa tvárime, že rešpektujeme alternatívne vzdelávacie systémy (ktoré musia nasledovať štátom vynucované homogénne osnovy), homogénny štátny povinný vzdelávací systém pokladáme za najlepší a preto povinný.

Ľudia veria v homeopatiu podobne ako v akékoľvek náboženstvo. A podobne ako náboženstvo im pomáha. Prečo ju chceme zakázať a dať dole z nákupných pultov za peniaze ostatných?

Ak je to všetko preto, lebo ľudí pokladáme za nekompetentných sa o seba postarať a správne sa rozhodovať, prečo ich nekompetentnosť nevzťahujeme aj na ich voličský hlas a schopnosť triezveho politického výberu?

Homogénnosť spoločnosť ničí.

A keď je vynucovaná, tak dramaticky.

3,214 celkovo návštev, 1 návštev dnes

3 odpovedí

  1. Avatar
    jún 08, 2016

    Islam zrovna do rovnice nepasuje. Kto by uz tuzil po obohateni oblievanim kyselinou, kamenovanim, verejnym bicovanim, vrazdam zo cti, sariou…

    Thumb up 5 Thumb down 0

    Odpovedať

  2. Avatar
    jún 08, 2016

    Drobná otázočka:

    Ako je možné ustanoviť „rôzne lokálne spoločenské systémy na úrovni komunít“ bez toho,
    aby ich v každej „lokalite“ „komunity“ väčšinovo nenariaďovali aj tým,
    ktorí práve takéto „spoločenské systémy“ v danej „lokalite“ mať nechcú…?

    Thumb up 2 Thumb down 1

    Odpovedať

    • Avatar
      jún 08, 2016

      Do vedlajsej dediny sa prestahujes lahsie ako do vedlajsej krajiny. A tiez sa tazsie presadzuje vola vacsiny, ked ma za sebou vyrazne mensiu represivnu silu ako na statnej urovni.

      Thumb up 2 Thumb down 1

      Odpovedať

Diskusia je moderovaná. Komentáre, ktoré nie sú k téme, obsahujú nadávky alebo osobné invektívy, nebudú schválené. Reakcie na komentáre sa rozvetvujú do max. hĺbky 10 komentárov.

Leave a comment

*